Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Deník

18. února 2017

Jednou z dominant kraje je Krkonošský národní park. Vy podporujete senátní verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou má v úterý schvalovat Parlament a přímo děsí vedení všech národních parků v republice. Obávají se, že se promění v regionální rozvojové agentury. Co Vás k tomu vede?

V úterý v Poslanecké sněmovně podpořím senátní změny. Týkají se především Šumavy. V Krkonošském národním parku je všechno v pořádku a není důvod cokoliv měnit. Žádný velký zásah by to nebyl. To, co není v pořádku, je Národní park Šumava, který je zničený svým lesem. A to není dobře. Krkonoše jsou turistickou destinací, ale takzvaní ochránci přírody odmítají, aby se jí stala i Šumava, a chtějí vypěstovat divočinu tam, kde tři sta let neexistovala.

Palčivým problémem kraje je rovněž dostavba D11. Čemu mají lidé věřit?

Ptal jsem se, jestli tady mají Havránkovou. Prý už tady není. Uvidíme, jestli na trase vzniknou nové Havránkové. Zajímavé zjištění je, že peníze na to jsou. Peníze problém nejsou, vše ostatní ano.

Premiér Sobotka se včera vyjádřil, že by sestavil koaliční vládu s komunisty. Vám by to nevadilo?

Nevadilo. Komunisté jsou strana radikální levice, v tom dobrém slova smyslu. Slušelo by jim, kdyby se daleko výrazněji rozešli se svojí minulostí, protože komunistické vlády levici zdiskreditovaly.

Podepsal jste protikuřácký zákon. Budete chodit na Vysočině kouřit před hospodu?

Hospoda U prezidenta v Novém Veselí je čtyři měsíce zavřená, protože nájemce nebyl úspěšný v jejím provozování. Takže bych neměl důvod před hospodu chodit. A na chalupě kouřit smím, to mi nikdo nezakazuje.

Miloš Zeman, prezident republiky, Deník, 18. února 2017

zpět na seznam zpráv