Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Deník

23. března 2017

Na únorovém setkání s hejtmany na Hradě reprezentoval Olomoucký kraj Oto Košta, v pondělí Vás před budovou hejtmanství vítal Ladislav Okleštěk. Sledoval jste tuto výměnu u hnutí ANO, a co jí říkáte? Přece jen jste s hejtmany ve styku. 

Prezident by se zásadně neměl vyjadřovat ke krajským koalicím, tím méně k osobnostem v čele kraje. Je to věc krajského zastupitelstva, a jak se dohodne, tak bude. Jediné, k čemu se vyjadřuji, je, že vítám ty koalice, které jsou si programově alespoň trochu podobné. Proto v Olomouckém kraji vítám koalici ANO a ČSSD. Řekl jsem už několikrát, že bych si přál, aby obdobná koalice pokračovala i po volbách, i když to samozřejmě závisí na jejich výsledcích. 

Pondělní návštěva začala Vaším zaškobrtnutím. Novináři události věnovali hodně prostoru. Kritizoval jste je za to, nicméně sám jste o zakopnutí následně žertoval a o své nemoci celkem otevřeně mluvíte. Jak lze Vaše příznivce, a vlastně i odpůrce, ubezpečit, že pokud byste v prezidentské volbě uspěl, nebude to v dalších pěti letech problémem? 

Toto bude problém. Protože já nemohu vyloučit, že mně občas i v dalších pěti letech upadne bota. Pokud k tomu dojde, alespoň ti hloupější novináři budou mít o čem psát. 

V minulosti jste měl pro kraj různá doporučení, jak mu ekonomicky pomoci. Navrhoval jste například obnovení těžby zlata na Jesenicku, prosazoval jste plavební kanál Dunaj–Odra–Labe, tunel pod Červenohorským sedlem s napojením na polskou silniční síť či průmyslovou zónu Bochoř. Co ze jmenovaných aktuálně vidíte jako nejperspektivnější? Do čeho vkládáte naděje? 

Průmyslová zóna Bochoř je v běhu, jak může potvrdit pan hejtman. Pokud jde o plavební koridor Dunaj–Odra, tak se konečně začala zpracovávat studie proveditelnosti. A pokud jde o tunel pod Červenohorským sedlem, při své návštěvě Jesenicka jsem vyjádřil výrazné pochybnosti o efektivitě této dopravní investice, protože mi experti říkali, no tak dobře, uděláte tunel, bude tam silnice, a ta vyústí v Jeseníku a nepovede dál. Kdyby vedla na polské hranice a dál, dá se o tom diskutovat. Dokud tento problém není vyřešen, tedy spojnice Jeseník – polské hranice a dále, pak je to investice, nechal jsem se o tom informovat, která by stála minimálně pět miliard korun. A co chcete se silnicí, která končí několik kilometrů za tunelem? 

Ve Šternberku jste zmínil, že z Olomouckého kraje máte, co se týče přírody, nejraději Jeseníky. Jak se stavíte k myšlence národního parku? 

Chraň Bůh! Protože mám rád Jeseníky, jsem zásadně proti národnímu parku. Z toho prostého důvodu, že zelení fanatici už chtěli vystřílet kamzíky, protože je to nepůvodní druh. Jistě, je tady "pouze" dvě stě let. Nemám rád zelené fanatiky, nemám rád národní parky. Mám rád hory a mám rád stromy. 

Setkání s lidmi na náměstích jste zahajoval informací o místním procentu nezaměstnanosti a počtu osob přihlášených na radnici. Je to pro Vás nyní téma? 

Toto je má 47. návštěva kraje. Mohu vás ujistit, že jsem byl na mnoha a mnoha radnicích, a toto je první případ, kdy jsem se na to zeptal, protože to číslo roste. Například v Uničově mi říkali, že před několika lety to bylo dvě stě lidí, teď jich je čtyři sta dvacet. Když vidíte, že nějaký trend je rostoucí, začnete se o to zajímat, protože je to něco, co není normální. Ale nové téma, o kterém jsem nedávno mluvil s Karlou Šlechtovou v Lánech, je obnovení domovského práva. To by totiž opravdu těmto věcem zamezilo. Na radnici nemá být kdo co přihlášený, protože každý má být přihlášený ve svém trvalém bydlišti. 

Jak by to vypadalo v praxi? 

Především by obec sama rozhodovala, kdo je její obyvatel. Když se třeba teď bavíme o zákonu o sociálním bydlení, tak původní verze říkala, že obec má povinnost vytvořit fond sociálních bytů. Přitom na to nedostane peníze. To je takový zajímavý případ, kdy uložíte povinnost a neřeknete, kde na to vzít peníze. Nakonec se to změkčilo, protože jsou obce, které sociální byty vůbec nepotřebují. Pak jsou obce, které je potřebují třeba pro policisty, lékaře, učitele a tak dál. Ať tedy obec sama rozhodne, komu dá a komu nedá takzvaný sociální byt. 

Oznámil jste, že budete znovu kandidovat, ale že nepovedete kampaň. Svému týmu jste řekl, aby mezi cesty do regionů a předvolební období nedával souvislost. Nicméně lidé už Vám na setkáních vyjadřují podporu. Nebude čím dál těžší s blížícími se volbami ustát tlak a s přesvědčováním voličů nezačít? 

Pokud jste sledoval moje cesty do Olomouckého kraje a setkání s občany, zjistil jste, že se to daří dodržovat a že s tím nejsou žádné problémy. 

Několikrát jste při různých zastávkách, například v Hněvotíně nebo šternberské zbrojovce, zmínil, že přijedete i příště. Jak jste to myslel? Bylo to v žertu, nebo dáváte najevo sebedůvěru, co se týče možného výsledku voleb? 

Ne, ne, ne. Prezidentská inaugurace je v březnu, prezident má plnit svoje funkce do začátku března. A není vyloučeno, že bych tady byl ještě někdy na začátku března. 

V Konici jste se pozastavil nad nerovností červených karet, které byly během návštěvy tři, a Vašich podporovatelů. Vyjádření nesouhlasu jste příliš nekomentoval, jak se k těmto protestům stavíte? 

Zaprvé, když byla ve Šternberku z více než tisíce lidí jedna červená karta, tak jsem se toho člověka docela přátelsky zeptal, jestli mu tady není smutno. Zajímavé je, že ti lidé jsou většinou zbabělí, nepoloží žádný dotaz, nevyjádří žádný názor. Překvapilo mě, že počet červených karet výrazně klesá. V Uničově například nebyla ani jedna jediná. 

Mezi otázkami na náměstích se na Vás někteří lidé obraceli se svými příběhy. Co Vám ze setkání nejvíce utkvělo? 

Je zajímavé, že stále jsou frekventované otázky týkající se migrace. Poměrně časté jsou i otázky, které se týkají devalvace koruny, respektive ukončení kurzového závazku. A jinak je zajímavé, že se lidé ptají na boj proti terorismu. To je ta standardní struktura otázek. Pak jsou tu jistě otázky překvapivé. Například zrovna v Konici se mě jeden mladík zeptal, co je osmý div světa. Tak jsem mu odpověděl, že moje žena. 

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Deník, 23. března 2017

zpět na seznam zpráv