Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Deník

8. září 2017

Popáté jste navštívil v prezidentské roli Moravskoslezský kraj, takže Váš slib každoročních návštěv je tímto naplněn. V čem vidíte největší posun v tomto regionu za období od Vaší první návštěvy po tu poslední? 

Vedle Ústeckého byl i Moravskoslezský kraj regionem, který byl postižen vysokou nezaměstnaností. A já jsem velmi rád, že dnes je tady šestiprocentní nezaměstnanost a že ty rozdíly vůči ostatním krajům se výrazně zmenšují. Teď je tady před námi druhý úkol, a sice snažit se o zvýšení životní úrovně. Stále totiž máme třetinovou životní úroveň, respektive reálnou mzdu, ve srovnání s Německem. A to je příliš málo. 

Jak by se tedy podle Vás mělo nastartovat i to zvyšování životní úrovně? 

Ale vždyť už se to také daří. Samozřejmě, že se teď pláče, že je nedostatek pracovních sil, ale to má důsledek, že zaměstnavatelé musejí zvyšovat mzdy. Jednak proto, aby si udrželi zaměstnance, jednak proto, že musejí pracovníky přetahovat, když chtějí rozšiřovat výrobu. To je nejjednodušší recept na zvyšování životní úrovně. 

Při své první návštěvě v roce 2013 jste zmínil zájem jihokorejské pneumatikárny Nexen investovat v našem kraji. Ta šla ale nakonec jinam. Nyní jste mluvil o čínské pneumatikárně, která by mohla přijít na severní Moravu. Je tato investice reálnější? 

Tehdy šlo primárně o to umístit pneumatikárnu Nexen do České republiky, protože ona chtěla jít původně do Polska. My jsme chtěli, ať jde do Moravskoslezského kraje, ale že se nakonec rozhodla pro Žatec, tedy Ústecký kraj, byla její svobodná volba. A jestliže přicházím dnes, tentokrát s čínskou firmou Linglong, je tak proto, že jde o něco podobného, a doufám, že nyní najde tato firma v Moravskoslezském kraji lepší podmínky, než před pěti lety našel Nexen. 

A najde? Nemůže i tato investice narazit na problém s umístěním, když nabízená karvinská zóna Barbora ještě není dořešená a Mošnov je podle hejtmana Vondráka téměř plný a pro pneumatiky se nehodí? 

Teď už je tady třetí varianta. Tu navrhl Jan Světlík, který řekl, že má v areálu Vítkovic v Ostravě vhodný obdélníkový prostor o rozloze 102 hektarů. Číňani chtějí sto hektarů, tak jsme je propojili a uvidíme, jak se dohodnou. 

Když jste zmínil Jana Světlíka, navážu další otázkou. Tentokrát jste totiž během návštěvy kraje zmiňoval i špatnou situaci v jeho strojírenských Vítkovicích. Jan Světlík přitom od Vás dostal v říjnu 2013 Medaili Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. Co se změnilo a jak tedy vnímáte aktuální situaci a problémy kolem Vítkovic? 

Z hlediska našich přátelských vztahů a ocenění jeho podnikatelského umění se nezměnilo vůbec nic. Ale každý podnikatel někdy v životě udělá chybu. Dokonce i Tomáš Baťa třikrát zkrachoval, což se málo ví. A tak zdá se, že turecká elektrárna Adularya byla takovou podnikatelskou chybou pro Jana Světlíka. 

V Českém Těšíně jste lidem oznámil, že letos vyznamenáte známého písničkáře Jarka Nohavicu. Proč nyní padla volba na něj? 

Pokud jde o Jarka Nohavicu, tak mé kritérium bylo velmi jednoduché, važme si lidí, kteří dokáží rozdávat radost a úsměv, protože těch lidí příliš mnoho není. Važme si lidí, kteří dokáží naplnit halu nadšenými posluchači, protože takových lidí také mnoho není. Ale kolem nich se pak motají například závistiví písničkáři, kteří nedokáží naplnit ani kavárnu, a tak je hryže komplex méněcennosti a píší občas kritické komentáře na adresu těch úspěšných. 

A neuvažujete i o vyznamenání in memoriam pro letos v březnu zesnulou zpěvačku Věru Špinarovou, po kterém volali někteří její fanoušci? 

Já mám Deník rád, takže Vám to řeknu, Věra Špinarová je navržena na vyznamenání in memoriam. 

Letos Vám byl poprvé průvodcem krajem nový hejtman Ivo Vondrák, který je zároveň krajským lídrem ANO pro podzimní volby. Čekáte v našem kraji velký volební souboj mezi ním a celostátním lídrem ČSSD Lubomírem Zaorálkem? 

Já si myslím, že v obou případech jde o výrazné osobnosti, takže to určitě bude zajímavé. Já si vážím lidí, kteří mohou mít stejné nebo různé názory jako já, ale důležité pro mě je, že to jsou osobnosti. 

Když už jsme u tématu voleb. V lednu 2013 jste dosáhl v Moravskoslezském kraji při prezidentských volbách na rekordní výsledek, když Vám ve druhém kole dalo hlas 67,25 procent voličů. Jak vidíte své zdejší šance ve volbách příští rok? 

Já jsem byl velmi rád, že všude, kam jsem přijel, bylo hodně lidí. To víte, politici jsou jako herci. Herci mají rádi plný sál a politici mají rádi plná náměstí. A plná náměstí tady byla. A tak jsem se rozhodl, že pokud bych uspěl ve volbách, tak změním pořadí návštěv krajů a jejich měst a obcí. Udělal bych to jako turné s názvem Poděkovaní, a to v sestupném pořadí podle procenta volebního výsledku. Takže možná bych se do Moravskoslezského kraje brzo podíval znova. A stejně tak bych podle výsledků voleb vybíral města a obce, které bych v každém kraji navštívil. 

Bavíme se o Vašich každoročních návštěvách všech krajů, vyjíždíte ale i na mnohé zahraniční cesty, máte i další náročný program. Na závěr bych se tedy chtěl zeptat, cítíte opravdu ještě sílu a chuť tohle vše v případě volebního vítězství absolvovat dalších pět let? 

Kdybych tu chuť a sílu necítil, tak bych do toho nešel. Navíc považuju za nezbytné vyhovět přání svých potenciálních voličů, protože kdybych se na ně vykašlal, tak bych se považoval za podvodníka. A jestliže vyhraju, nebo prohraju, je samozřejmě důležité, ale důležitější je nezklamat ty, kdo si přáli, abych kandidoval znovu. 

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Moravskoslezský deník, 8. září 2017

zpět na seznam zpráv