Rozhovor prezidenta republiky pro deník Právo

13. března 2013 , Praha

Pane prezidente, jaké jsou Vaše dojmy z prvních dnů v úřadě, jak jste se sžil s Hradem?

Je to něco velmi podobného, jako když jsem poprvé vstoupil jako předseda sociální demokracie do Lidového domu anebo jako předseda vlády do Strakovy akademie. Ale díky těmto dvěma zkušenostem si nepřipadám jako naprostý amatér.

Už víte, kdy se nastěhujete do prezidentské Lumbeho vily?

Myslím, že se tam budou provádět ještě některé velmi drobné stavební úpravy, ale termín ponechávám na své ženě.

Avizoval jste, že byste rád ve společnosti předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa vztyčil na Hradě vlajku EU. Rýsuje se už konkrétní datum?

Zatím neoficiálně je navržený termín, který umožňuje panu Barrosovi přijet do Prahy a který nekoliduje s mými termíny. Ale vzhledem k tomu, že je to zatím na neoficiální úrovni, tak bych tento termín ještě nechtěl veřejně publikovat.

Je to otázka v řádu týdnů?

Je to otázka poměrně krátké doby, takže dá se říci, ano, v řádu týdnů.

Oznámil jste, že na pozici kancléře chcete jmenovat předsedu Strany práv občanů – ZEMANOVCI (SPOZ) Vratislava Mynáře. Nebudete považovat za problém, když by Mynář v pozici kancléře zároveň i nadále působil ve funkci v rámci SPOZ?

Pokud bude působit jako řadový člen SPOZ, tak to není nic proti ničemu. Nebudu mít námitek, když v mém týmu budou pracovat řadoví členové jakékoliv politické strany. Ostatně pokud vím, například Hynek Kmoníček (budoucí ředitel zahraničního odboru Hradu – pozn. red.) je řadovým členem ČSSD. Ale v žádném případě neplatí, že úřad kancléře může být používán k politické propagaci jakékoliv politické strany. Protože to už je soukromá věc těchto lidí, kterou mohou provozovat pouze ve svém volném čase.

Vratislav Mynář v pondělí uvedl, že s Vámi tuto záležitost chce probrat. Už jste se o tom bavili?

Mluvili jsme o tom a já jsem řekl totéž, co jsem říkal tady. Podívejte se, když se seznámíte s náplní práce kancléře, tak tuto náplň nelze prakticky využít ve prospěch jakékoliv politické strany, protože to je administrativní, respektive manažerská funkce. Například v úterý jsem přijal anglický pár, prince Edwarda s chotí. A řekněte mně, jak přijetí tohoto páru lze využít ve prospěch jakékoliv politické strany.

V pátek přijedete na sjezd ČSSD, kde pronesete projev, nebo řekněme zdravici. Budete například hovořit o tématu, které často zmiňujete, že by sociální demokracie jako politická strana měla upřednostňovat zkušené komunální a regionální politiky?

To je můj názor, který se týká jakékoliv politické strany. Tedy samozřejmě i ČSSD. Ale je to názor, který nikomu nevnucuji. Pouze se domnívám, že je to běžný západoevropský a koneckonců i americký model a že bychom ho měli přejmout.

Zmínil jste, že nebudete mít sbor poradců, ale že budete setkávat s experty. Plánujete, že byste se například scházeli v lánské vile Amálie a navázali na určitou tradici?

Nebude to vila Amálie, protože teď byla nedávno dokončena rekonstrukce budovy, která je asi tak sto, možná dvě stě metrů od zámku v Lánech a kde je kapacita pro zasedání asi padesáti osob. Takže si myslím, že daleko spíše se budeme scházet tam. Protože, ještě jsem tam tedy nikdy nebyl, ale údajně je vila Amálie vzdálena asi patnáct kilometrů od Lán, zatímco zde se jedná o dvě stě metrů.

Plánujete pravidelná setkání v určitém taktu, nebo to bude záviset na vývoji situace?

Myslím si, že ta setkání budou sice pravidelná, ale budou mít dvě formy. Formy jakéhosi stálého zasedání, které budou monitorovat současnou situaci. A formu zasedání ad hoc k nějakým konkrétním problémům, kde budu chtít slyšet názory expertů právě proto, že se nepokládám za všeználka.

Kdy se vydáte na Slovensko, kam chcete zamířit na první zahraniční cestu?

Mohu říci, že je to totéž, jako pokud jde o návštěvu pana Barrosa. Termín je už neformálně dojednán, ale dosud není oficiálně potvrzen. V tomto případě, tedy v případě návštěv, se budu rád vyjadřovat, abych nezpůsobil komplikace druhé straně, až tehdy, jestliže termín bude oficiálně potvrzen.

V inauguračním projevu jste zmínil zavedení majetkových přiznání. V rámci Sněmovny od stran vládní koalice zaznělo v tomto směru odmítavé stanovisko. Takže to vypadá, že nyní nemá tento návrh šanci. Budete přesto majetková přiznání i v tomto volebním období prosazovat?

Víte, kdyby člověk prosazoval jenom návrhy, o kterých má stoprocentní jistotu, že projdou, tak by dělal velice málo. Ono se říká, že pravda zpravidla vzniká z menšinového názoru. Čímž neříkám, že každý menšinový názor je pravdivý. Domnívám se, a v tom jsem se soc. dem. zcela zajedno, že skutečná majetková přiznání mohou být účinným nástrojem boje proti korupci. Liším se ovšem od soc. dem. v jejím názoru na tzv. prohibitivní daň 76 procent, protože se domnívám, že to je totéž, jako když zloděj ukradne auto, vy toho zloděje chytíte, ale řeknete mu, že si může nechat 24 procent. To znamená například volant, přístrojovou desku a první dvě sedačky.

V úterý byla publikována petice některých osobností, které Vás obvinily, že jste ve svém inauguračním projevu, když jste hovořil o ostrůvcích negativní deviace, zaútočil na svobodu slova. Jde o pasáž týkající se médií. Co o této akci soudíte?

Za prvé jsem tu petici ještě nedostal, za druhé nevím, o jaké osobnosti jde. A za třetí, pokud ony zaútočily na můj inaugurační projev, tak se domnívám, že útočí na svobodu mého slova.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Právo, 13. března 2013