Rozhovor prezidenta republiky pro Frekvenci 1

5. listopadu 2021

Je pátek 5. listopadu, 10 hodin 23 minut a já vítám na telefonní lince Frekvence 1 prezidenta České republiky pana Miloše Zemana. Dobrý den do Ústřední vojenské nemocnice.

Dobrý den, už jsem u Vás dlouho nebyl, na Frekvenci, takže jsem rád, že to alespoň částečně mohu napravit.

Pane prezidente, jenom úvodem rozhovoru mohl byste potvrdit, že jste projevil přání poskytnout rozhovor právě nám?

No tak, řekněme to trochu jinak, neodmítl jsem rozhovor pro Vás.

Včera Vás přemístili po skoro měsíci pobytu na jednotce intenzivní péče na rehabilitační pokoj. Zeptám se, jak Vám je?

Ale já se cítím naprosto normálně a dokonce, protože nejsem přetížený, tak lépe než obvykle. Představte si, že například už měsíc nekouřím. Neříkám, že mně to vydrží, ale měsíc, to už je docela dlouhá doba.

Mrzí Vás nicméně, že nemůžete stále přijímat návštěvy kromě Vašeho pana kancléře?

Já už to pokládám za zbytečné, ale na druhé straně, já si ještě pár dní počkám.

Nebudu chodit kolem horké kaše, Česko má měsíc po volbách, v době, kdy končily, jste musel do nemocnice. Měl jste v nějakou chvíli možnost si v hlavě ty výsledky voleb zanalyzovat?

Samozřejmě, že ano. Překvapil mě neúspěch Pirátů, který byl extrémnější, než jsem čekal. Ale právě na tomto neúspěchu se můžete přesvědčit, jak prolhaná jsou česká média. Ale dokonce i průzkumy veřejného mínění, neboť v obou případech byli Piráti favorizováni, a to do té míry, že pan Bartoš už byl nahlížen jako budoucí ministerský předseda.

Převzít moc je připravena pětikoalice SPOLU a PirSTAN. Zítra byste se měl formou videokonference spojit s šéfem ODS Petrem Fialou. Je hodně témat, která s ním chcete řešit?

Tak v tomto okamžiku je to především téma jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Tak vláda musí podat demisi po ustavující schůzi Sněmovny. Ale myslím si, že tam nebude žádný problém. A víte proč? Protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem o to, stát se premiérem. Důvod je celkem prostý, že s ním nikdo nechce jednat.

Pět stran v jedné vládě. Je to pro Česko v této složité době risk podle Vás?


Zaprvé, de facto máme v Parlamentu devět stran. Některá je ad hoc vládní, některá je ad hoc opoziční a má to určitou dynamiku, ale ano, risk to samozřejmě je.

Budete si důkladně číst programové prohlášení, nebo už jste tak učinil? Protože Česká televize některé úryvky už zveřejnila.

Já jsem si především prostudoval programy všech politických stran. Některé se mi líbí více, některé méně. Není to devótní, ale například program ODS je mi sympatický. A víte, co jsem považoval za nejhorší program?

Nevím.

Program Strany zelených. Podívejte se, jestli chcete dát třikrát větší částku za auto s elektropohonem než za auto se spalovacím motorem, tak jste blázen.

Premiér Andrej Babiš říká, že by bylo dobré, aby nová vláda převzala moc rychle, mimo jiné kvůli narůstajícím případům covidu nebo energetické krizi. Je třeba podle Vás spěchat?

Zaprvé, já nevím, co by nová vláda měla co společného s narůstajícím počtem případů covidu, ale obecně souhlasím a já ze své strany udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji. Samozřejmě některé oficiality bude asi zapotřebí omezit, například tuto vládu jmenuji v Lánech a nikoli na Hradě, ale to existenci a legitimitě vlády nijak nevadí.

Pane prezidente, určitě se k Vám dostala informace o případné aktivaci článku 66. Mrzí Vás, že politici tehdy, když se to řešilo, nepočkali, jak Vám bude právě teď, na startu listopadu, a začali o něm mluvit už pár dní po té, co jste ležel v nemocnici?

Já si myslím, že pánové Fischerové a další jsou nyní hluboce zklamáni stavem, ve kterém se nacházím, ale víte, ona lidská nenávist, Karel Kryl kdysi říkal, že Česko by se mělo jmenovat Země závisti, lidská nenávist je téměř nekonečná, alespoň u některých osob. Například veřejně prohlásil katolický kněz páter Halík, Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu typický katolický kněz.

Možná reakce na další otázku bude podobná. Co jste říkal na reakce některých politiků na zprávu ÚVN o tom, že nejste schopný vykonávat žádnou práci a že zpochybňovali mimo jiné Váš podpis na svolání nové Sněmovny.

Já si vážím pana kancléře, který zdokumentoval akt tohoto podpisu. Samozřejmě, že ten podpis je pravý, což mohu jako jeho autor potvrdit. Jinak, pokud jde o reakci ostatních politiků, chtěl bych býti benevolentní, u některých možná lze cítit zklamání, ale víte, na začátku, když mě do této nemocnice přivedli, tak to nevypadalo dobře, a to z jednoho velmi prostého důvodu. Můj skutečný stav, i když jakási Džamila Stehlíková říká, že mám deset nemocí, tak můj skutečný stav je založen na tom, že mě nechutná jíst a že špatně trávím. Kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální. A díky Bohu za to.

Mimochodem, dostáváme se k závěru rozhovoru, měl jste možnost během toho měsíčního pobytu, zatím měsíčního pobytu, bilancovat? Probírat se tím, co bylo dobře, co špatně, co dál, jestli budete mít dostatek sil mandát dokončit. Dávám tu otázku tak, tak říkajíc, do pléna.

Tak zaprvé, můj mandát končí už za rok a půl a kromě toho v tomto časovém horizontu, nedojde-li k třetí světové válce, se nedá očekávat nějaký velmi složitý problém, nehledě na to, že v prezidentském systému je řešení problému jiné než v takzvaném kancléřském systému, kdy řešení je v rukou premiéra. Takže já předpokládám, že budu plnit svoje povinnosti rok a půl a poté, jako šťastný penzista, odejdu do důchodu. Doufám, že mezitím už bude hotový můj domeček, tedy bungalov, který je shodou okolností také v Lánech.

Pane prezidente, za posluchače Frekvence 1 přeji, abyste se brzy uzdravil. Musím alespoň po telefonu konstatovat, že slyším de facto starého dobrého Miloše Zemana, to slovo starého znamená v uvozovkách. Děkuji, že jste si udělal čas na rozhovor pro Frekvenci 1, držím palce a budu se těšit třeba příště zase v Lánech opět na slyšenou.

Budu se rovněž těšit a starý jsem, protože je mně sedmdesát sedm let.

Pane prezidente, děkuji. Přeji klidný den.

Přesně tak, přeji i Vám krásný den.  

Děkuji. Naším hostem na Frekvenci 1 byl prezident České republiky pan Miloš Zeman.

--------------

Záznam rozhovoru prezidenta republiky Miloše Zemana pro rádio Frekvence 1 - zde.

Miloš Zeman, prezident republiky, Frekvence 1, 5. listopadu 2021