Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro internetové vysílání webu Blesk.cz „S prezidentem v Lánech”

27. března 2018

Dobré odpoledne, je patnáct hodin, vysíláme živě a právě teď jsme v Masarykově pracovně v Lánech. Dobré odpoledne, pane prezidente.

Dobré odpoledne.

Hlavní téma jsme nakousli už v úvodní upoutávce, nebudu tedy dlouho otálet. Čemu věříte víc, že ruský prezident nebo jeho lidé nechali zabít bývalého agenta Skripala, anebo že je to úplně jinak, a případně jak?

Já si přeji znát fakta, to znamená samozřejmě uvítám, jestliže Velká Británie předloží nějaké důkazy nebo alespoň indicie, že Rusové nechali zabít dvojitého agenta Skripala, ale to mně nepřísluší, nejsem kupodivu ruský prezident a nejsem ani britský premiér, tím méně premiérka. Na druhé straně jsem český prezident, a právě proto jsem včera rozhodl, že požádám BIS, aby prověřila ruské obvinění z toho, že prý tady, čemuž nevěřím, vyrábíme a skladujeme novičok. Vždycky je lepší, když budeme mít od BIS informaci, že tato řekněme pomluva je nepravdivá, než abychom žili v přesvědčení, že na ní něco je. A pan ředitel Koudelka mě včera ujistil, že BIS tu zprávu zpracuje do jednoho měsíce, takže když se pak s Vámi sejdu, tak Vám rád sdělím výsledky.

Pane prezidente, ta zpráva nešla nepovšimnout včera. Bylo nutné úkolovat BIS zrovna tou věcí? Oni se o to nezajímali sami od sebe?

A co je Vám proboha do toho? Prezident má svaté právo úkolovat BIS, mimochodem jeden méně informovaný účastník internetových diskuzí napsal, že k tomu musí dát souhlas vláda. Nemusí. Rozhodnutí prezidenta se dává vládě pouze na vědomí. Nicméně samozřejmě jsem o tom informoval s jeho plným souhlasem i pana premiéra.

Mě spíš zajímalo, jestli se o to BIS nezajímala z podstaty sama od sebe. Jestli musela čekat na Váš pokyn.

Jak jsem mluvil s panem Koudelkou, tak se ani tak nezdá, že by se zajímala sama od sebe, i když by bylo dobře, kdyby se o to zajímala, mimochodem když už o tom mluvíme, víte, kdo by se o to měl zajímat? Státní úřad pro jadernou bezpečnost, a to z toho důvodu, že je v jeho gesci informovat vedoucí představitele o všech těchto pokusech s různými jedovatými látkami. Ale žádnou takovou informaci jsme nedostali.

A na druhé straně, a to je něco, co mě poněkud znepokojilo, ne že bych Lidové noviny pokládal za seriózní deník, ale právě v nich vyšel 23. března článek, který v závěru připouští, že se u nás novičok vyráběl a skladoval v režimu přísně tajné, což lze pochopit, a odvolává se tam, v závěru toho článku, na nějaké české vědce, aniž by je jmenoval. Tady máte důvod, proč jsem si řekl, Lidovky nelidovky, prověřme to, ať máme klidné spaní.

Dobře. To je Váš postup, já teď přidám vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše, který už to samotné obvinění Česka z toho, že by novičok mohl pocházet z naší země, označil za překročení všech mezí, a v tomto kontextu by Vaše zadání podle některých kritiků mohlo působit tak, jako že na tom hledáte alespoň trošku pravdy. Teď to zdůvodním, co jsem řekl. Miroslav Kalousek Vás kvůli tomu včera nazval zrádcem a hnutí STAN mluví rovnou o velezradě a o zbavení mandátu a předseda ODS Petr Fiala se domnívá, že Váš krok znedůvěryhodňuje Českou republiku. Jak na to odpovíte?

Tak zaprvé, byl jsem to i já, který označil ruské obvinění za drzou lež. Nicméně mohu konstatovat, že nejen tento článek Lidových novin, ale i některé další zdroje, které nemohu uvádět, protože nejsou otevřené, vedou k určitým pochybnostem. Já budu jen rád, když ty pochybnosti budou odstraněny, a to je všechno. A reagovat na nějaké pětiprocentní hysteriky, to ode mě opravdu nechtějte.

Můžete alespoň trošku naznačit, odkud ty zdroje pocházejí? Jsou to tajné služby?

Samozřejmě, že ne. Kdybych naznačil, tak se dopustím nikoli velezrady, ale alespoň prozrazení státního tajemství, a to samozřejmě nechci udělat.

Chápete aspoň trošku to naštvání Vašich kritiků v této oblasti, nebo to rozrušení, proč to tak komentují?

Protože jsou neinformovaní. Na rozdíl ode mě, který po dnešku a po včerejšku informován je, jak ministryní obrany, tak po diskuzi s ředitelem BIS, tak oni informováni nejsou, to jim lze odpustit, ale doporučuji jim, aby počkali ten jeden měsíc, pak si o tom můžeme popovídat.

Já se ještě vrátím na úplný začátek téhle kauzy, nebo ne úplný začátek, ale už první reakci po útoku na bývalého agenta Skripala, kdy Vy jste sám zmínil, že Vás překvapila ta neuvěřitelně rychlá reakce Velké Británie, tedy vyhoštění ruských diplomatů, stejný krok následně udělalo dalších šestnáct států Evropské unie, následně se připojil i Donald Trump, vyhostil šedesát Rusů a zavřel jeden konzulát. Je podle Vás správné, že v této společnosti je i Česká republika?

Já proti tomu nic nemám, ale konstatuji, že je v kompetenci předsedy vlády rozhodovat o vyhoštění jakéhokoli zahraničního diplomata a stejně tak je v mé kompetenci rozhodovat, o jaký úkol požádám BIS. S Andrejem Babišem si nechceme vzájemně lézt do zelí.

Když se začalo spekulovat o tom, že by i Česko mohlo vyhošťovat diplomaty, tak, myslím, že to bylo ústy Vašeho mluvčího Ovčáčka, jste vzkázal Andreji Babišovi, že očekáváte, že to bude konzultovat, což tedy učinil. Dostal od Vás při té konzultaci nějaké konkrétní doporučení nebo rady?

Ne, já jsem mu jasně řekl, že je to v jeho kompetenci, a protože jsme spolu naposledy telefonicky mluvili asi před půl hodinou, tak jsem mu to znovu zopakoval.

Zkusme se teď vcítit do situace, kdy byste nebyl prezidentem republiky, ale právě teď premiérem České republiky a byl byste před tímto rozhodnutím Vy osobně. Udělal byste ho totožně jako Andrej Babiš, nebo ne?

Znáte anglické přísloví, pane redaktore, solve the problems when you face it, řešte problémy, když jim čelíte? Já nejsem premiérem České republiky, i když jsem kdysi byl, a nepředpokládám, že kdy ještě ve svých sedmdesáti třech letech premiérem budu.

Čili se na tuhle otázku odpovědi nedočkáme.

Podívejme se teď na Facebook Andreje Babiše, na jeho vyjádření, které tam napsal, budu citovat: „Už to označení diplomat je špatně, jsou to ve skutečnosti lidi, kterým se říká nedeklarovaní zpravodajci, v Česku jich máme údajně nejvíc z celé Evropy,” a pak odkazuje na článek o prošpikované ruské ambasádě špiony, k tomu ještě dodává, cituji znovu: „Pokud si někdo myslí, že jim jde o dobro naší země, tak se šeredně plete,” konec citace. Vy jste říkal, naznačoval jste, že máte samozřejmě důvěrné tajné informace, čtete zprávy zpravodajských a tajných služeb, servíruje tímto sdělením premiér naší země, byť v demisi, sdělení, že je ruská ambasáda plná špionů? Je to dobře? Souhlasíte s tímhle tvrzením?

Proboha, já myslím, že jako redaktor budete vědět, že každá ambasáda velmoci, nebudu teď mluvit o malých zemích, má na svém území nějaké, chcete-li to nazvat špiony, tak špiony, já bych spíš mluvil. O zpravodajských důstojnících, ale ono to je víceméně totéž. Čili proč zrovna Rusko by mělo být výjimkou?

Čili to nepopíráte. Je něco konkrétního i ve zprávách, které dostávate na stůl?

Jako jaké zprávy?

Od tajných služeb.

Zprávy od tajných služeb samozřejmě upozorňují na to, že všechny velmoci zde mají své zpravodajce. V některých případech dokonce i země, které nejsou velmoci, ale dál už Vám nic neřeknu.

Když se budeme konkrétně bavit tedy o Rusku, protože to je na výsost aktuální, souhlasíte, pane prezidente, s některými experty, že hlavním úkolem těch diplomatů, v uvozovkách neboli špionů, použiji ten výraz, je, aby lákali vlivné lidi v České republice, především některé politiky, k tomu, aby podrývali společnost v myšlence opustit NATO a opustit Evroskou unii, že je to ta hlavní mise, kterou tady, na našem území, mají?

Já si myslím, že je to, jak se říkalo, jak si Hurvínek představuje válku, pane redaktore. Tak zaprvé, jsou tady politické strany, které mají ve svém programu opuštění NATO, to je v každém případě Komunistická strana Čech a Moravy, a pokud se nemýlím, tak i strana Svoboda a přímá demokracie. Fajn, zbývající strany nic takového ve svém programu nemají. Špion nešpion. Takže proto jsem říkal, že je to ta hurvínkovská představa, že byste zašli za paní Němcovou a přesvědčovali ji nějakými šperky nebo jinými cennými dary, aby bojovala za opuštění Severoatlantické aliance, to je jistě málo pravděpodobné.

Pane prezidente, Vy jste se ohradil poté, když Rusové tu výrobu jedu novičoku, který otrávil Skripala, nasměřovali na Českou republiku, mluvčí ruské diplomacie Zacharovová následně v reakci na řetězovou reakci a vyhošťování diplomatů řekla, že se Evropa chová jako věrný poddaný Spojeného království. Ohradíte se i proti tomuto výroku?

Já si myslím, že to je velmi naivní výrok už po brexitu. To znamená, Evropa je na Velkou Británii naopak rozhořčena právě proto, že Velká Británie opustila Evropskou unii. Takže rozhodně nejsme poddaní Velké Británie ani náhodou, je to velmi nešťastná a hloupá formulace.

Když se vrátím ještě k té včerejší schůzce tady v Lánech s ministryní obrany a šéfem BIS, chtěl jste také po šéfovi BIS vysvětlení, jak probíhal konkrétní výběr těch tří špionů, pardon, těch tří diplomatů, kteří budou vyhoštěni?

Ne, to je zcela kompetence ministerského předsedy, ale předpokládám a dokonce vím, že se o tom radil i se všemi zpravodajskými službami.

Vás osobně to nezajímalo, to vodítko, jak došli k těm třem jménům.

Já ty lidi neznám, takže když u některého z nich je kromě jména uvedeno, že pod rouškou diplomata je to zpravodajský důstojník, tak to pouze vezmu na vědomí a nic víc.

Pane prezidente, ve stínu těch posledních událostí, kontaktoval Vás osobně někdo z Ruské federace a chtěl nějaké vysvětlení, vyjádření?

Naprosto ne. Vidím, že opět podléháte dojmu, že jsem ruský, čínský nebo izraelský agent.

To jsem ani nevyslovil, já se ptám, to byla otázka.

Dobře, ale kdybych byl takový agent, tak se asi ke mě přiřítí někdo z Ruské federace a bude říkat, pane prezidente, tohle není pravda, a tak dál a tak dál. Tedy opakuji ještě jednou, nikdo takový u mě nebyl.

Jestli máte dojem, že tohle je hlavní věc, která hýbe Českou republikou, tak klidně pokračujte, nicméně mohu Vám jenom citovat staré známé přísloví o novinářích, kteří nejdřív pečlivě oddělí zrno od plev a poté otisknou plevy. Vy se tady zabýváte věcí, která za čtrnáct dní už nebude nikoho zajímat.

Já myslím, že plošné vyhošťování diplomatů po celé Evropě i v České republice je velké téma, já bych ho nesnižoval, a i zájem čtenářů o tom vypovídá.

Vyhošťování diplomatů bylo v Evropě už několikrát, dokážete mi říci nebo připomenout si, kolikrát to bylo, pane redaktore?

To si nevzpomenu.

Tak vidíte.

A Vy?

Sice ano, ale nebudu Vám to připomínat, abych Vás neznemožnil, prostě sděluji Vám, že už tu bylo několikrát, a pokládám to trochu za zbytečnost, ale nemám proti tomu nic, ať se to děje, oni se časem zase vrátí.

Vy jste se před chvilkou rozhořčil, že se Vás snažím označit za nějakého ruského prezidenta, což jsem tedy vůbec nevyslovil.

Ruského prezidenta?

Za prezidenta Rusů, nebo něco takového jste naznačil.

Prezidenta, tak to určitě ne.

Dobře, tak prezidenta spřáteleného s Ruskem, když půjdeme úplně do detailu. Nicméně poprosím režii o fotografie, není to žádné tajemství, že máte přátelský vztah s Vladimirem Putinem, byl jste ostatně i uvítán v jeho letním sídle v Soči.

To je pochvala, nebo kritika?

Já dokončím otázku s dovolením. Byl jste i na návštěvě Moskvy. Mě jenom zajímá, jestli tento vřelý vztah neohrozí ty události za poslední dny, jestli se neobáváte, že Vaše přátelství bude tímto narušeno.

K Vladimiru Putinovi stejně jako k čínskému prezidentovi jezdí řada západních politiků, mimochodem Putinovi teď telefonicky blahopřál i Donald Trump. Chcete snad Trumpa označit za člověka, který tím, že vyhostí asi šedesát ruských diplomatů, popírá toto blahopřání?

Pane prezidente, Vy unikáte z otázky, já jsem se ptal, jestli se neobáváte, že to ohrozí Vaše přátelství.

Já Vám říkám, že korektní, chcete-li přátelské, vztahy by měla mít Česká republika pokud možno se všemi významnými zeměmi, a o to usiluji.

Přestože nepovažujete toto téma za tak důležité jako já, tak já se ještě jednou otázkou o tomu vrátím, a ta už se týká České republiky a sestavování vlády, protože místopředseda českých komunistů Jiří Skála řekl, že vyhoštění ruských diplomatů může být riskatním, v reakci na vyhoštění ruských diplomatů řekl, že podpora kabinetu Andreje Babiše Komunistickou stranou může být, cituji, riskantní podnik. Mě zajímá, jestli se obáváte, že by tato věc mohla ohrozit sestavování nového kabinetu Andreje babiše.

Já budu 21. dubna na sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy, záleží samozřejmě na tom, kdo na tomto sjezdu bude zvolen předsedou Komunistické strany, pan Skála rovněž kandiduje vedle Vojtěcha Filipa a možná ještě někoho dalšího, takže 21. dubna se to dozvíme. Nepředbíhejme.

Říká v pořadu S prezidentem v Lánech v přímém přenosu prezident Miloš Zeman a my pokračujeme dalším tématem.

A pokračujeme dotazem, který hlavě státu pokládá textař Michal Horáček, jeden ze soupeřů Miloše Zemana v prvním kole prezidentských voleb. Poprosím režii o příspěvek.

Michal Horáček: Dobrý den, pane prezidente, americký prezident Trump Vám ke zvolení nepoblahopřál. V těchto dnech je v Praze třetí nejvýše postavený muž Spojených států Paul Ryan, a ten se s Vámi nesetká. V Číně Vám zatkli poradce a z čínských investic, které jste slíbil, ve výši dvou set miliard není nic. Stejně tak jako ze vztahu s Ruskem. Můžete mi, prosím, říci, k čemu je dobrá ta Vaše strategie, která nás odcizuje spojencům a současně podlézá těm, kteří našimi spojenci nejsou a nic dobrého z nich nekouká?

Já nebudu ironizovat pana Horáčka, který skončil asi třetí nebo čtvrtý, protože chápu, že i on má právo položit jakoukoli otázku prezidentovi, a začnu od začátku.

Tak zaprvé, je dobré vědět, že americký prezident nemá ve zvyku standardně nikomu blahopřát. Já jsem to mimochodem také nevěděl, dozvěděl jsem se to z našeho zahraničního odboru a rád to předávám panu Horáčkovi, aby to věděl.

Zadruhé, návštěva pana Ryana je soukromou návštěvou, nikoli oficiální návštěvou, a já se s panem Ryanem rád kdykoli setkám, pokud si to bude přát, zatím, pokud vím, si to nepřál.

Zatřetí, to, že by čínské investice byly nulové, je hrubá neznalost pana Horáčka, údaje České národní banky, které byly publikovány, svědčí o tom, že jenom za minulý rok dosáhly šesti miliard korun, což je sice daleko méně, než bych si sám přál, ale zde bych chtěl pana Horáčka upozornit, a to je výsledek cesty tří emisarů do Číny, že do CEFC vstupuje podílem 49 procent daleko větší firma.

Státní?

Státní, a proč ne, s obrovským kapitálem, která se jmenuje CITIC.

A to považujete za dobré znamení?

Ať je to státní nebo soukromá, tak vzhledem k tomu, jakým kapitálem disponuje, je to určitě dobré znamení. A já, až teď přijedou, je velmi rád přijmu.

K CEFC se ještě dostaneme a k čínskému byznysu. Já se ještě vrátím k tomu, co říkal Michal Horáček, na což jste reagoval, a to je to setkání s Paulem Ryanem. Vy jste říkal, že on nemá zájem se setkat, ale Váš mluvčí včera ve vyjádření pro Blesk zprávy říkal, že Vy jste tu nabídku na setkání obdrželi, a vyznělo z toho vyjádření, že jste to odmítli Vy, že máte prioritu jet jako první cestu na Slovensko.

Ke mně žádná žádost pana Ryana nedorazila, a proto jsem nemohl nic odmítnout.

Říká Miloš Zeman k návštěvě šéfa Sněmovny reprezentantů.

Teď tedy pojďme k tomu byznysu s Čínou. Ještě, než to budeme rozebírat detailně, tak já poprosím o další příspěvek, protože se Vás teď bude dotazovat Marek Hilšer, kterému jste v prezidentských volbách předpovídal jednoprocentní úspěch, a byl to nakonec téměř devítinásobek. Prosím Marka Hilšera.

Marek Hilšer: Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych Vás pozdravil, ale také vyjádřil lítost, že jsme se nesetkali v debatách v prvním kole prezidentských voleb. Ve Vašem inauguračním projevu, kromě jiných podivuhodností, také zaznělo, že hodláte pokračovat v ekonomické diplomacii. Jinými slovy budete tak trochu vyprodávat Českou republiku do Číny. Bohužel se ale přihodilo to, že Vašeho poradce v Číně nyní vyšetřují kvůli ekonomické kriminalitě. Možná, že čínský prezident začal aplikovat proces stabilizace čínské společnosti, který jste Vy kdysi tak vychvaloval. A v této souvislosti bych se rád zeptal, až pojede znovu do Číny, hodíte svého poradce přes palubu, nebo se ho zastanete? Ono by se totiž mohlo stát, že v rámci stabilizace čínské společnosti Vám ho tak trochu rozeberou na orgány. A myslím si, že by to možná utržilo ránu té Vaší budoucí ekonomické diplomacii. Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Tak opět od začátku. To, že jsme se nesetkali v předvolebních debatách mimo jiné s panem Hilšerem, je způsobeno tím, že bylo devět prezidentských kandidátů a těch zbývajících osm tam s prominutím sedělo jako slepice na hřadě a de facto spolu v tomto počtu nemohli diskutovat. Kdyby pan Hilšer postoupil do druhého kola, bylo by mi potěšením se s ním setkat v debatě, stejně tak, jako jsem se setkal s panem Drahošem. To je odpověď na první otázku.

Jeho triviální ekonomická neznalost se dá argumentovat tím, že například Angela Merkelová byla za sjednáním byznysu v Číně osmkrát a teď tam přijel i prezident Macron, který tam prodával Airbusy. Pan Hilšer vůbec nic neví o ekonomické diplomacii, je mi ho líto, ale nemám čas na to, abych mu vysvětloval, co to ekonomická diplomacie je.

A jeho poněkud nechutná poznámka o orgánech, ale co chtít od člověka, který se svlékal na tiskové konferenci na Úřadu vlády, tak na tu se dá odpovědět velice jednoduše. Dokud můj čínský poradce nebude z něčeho reálně obviněn a případně odsouzen, tak nemám samozřejmě důvod, abych se ho vzdával. Udělal v čele té společnosti kus práce, a ta práce se projevila i v České republice. Vděčnost možná panu Hilšerovi není vlastní, ale mě vlastní je.

A co se tedy musí stát, abyste se k němu nějakým způsobem definitivně vyjádřil nebo postavil? Musí být odsouzen? Dozvíme se vůbec, jak to s ním dopadlo?

Buď bude propuštěn, nebo bude odsouzen. Jak jistě víte při své dobré informovanosti, pane redaktore, tak on se vzdal funkce šéfa CEFC.

Ono mu vlastně nic jiného také nezbylo.

Ale nemluvte za něj. Co Vy víte, jak se rozhodoval a na základě jakých faktorů? Nebuďte tak suverénní, když o tom nic nevíte. Ale v každém případě jediný fakt je, že se této funkce vzdal. Jeho kolega tu společnost řídí nadále. Oba dva znám.

A já prostě počkám, jak to vyšetřování tam bude probíhat, před několika málo dny jsem dostal velmi přátelský dopis od čínského prezidenta, kterým mě ujistil, že má zájem na rozvoji ekonomické spolupráce mezi našimi zeměmi. Vzal jsem tento dopis s potěšením na vědomí a samozřejmě, že se vůbec nepletu do toho, kdo je a kdo není v Číně vyšetřován, stejně tak, jako se čínský prezident neplete do toho, kdo je u nás vyšetřován za ekonomickou kriminalitu.

Pane prezidente, Vy mě tady kritizujete, že nemůžu mít dobré informace o tom, jak probíhá vyšetřování, ale on je nemůže mít nikdo. Respektive, jestli Vaši emisaři v Číně něco zjistili podrobnějšího, tak nám to sdělte, ale žádné oficiální stanovisko k průběhu toho vyšetřování vlastně nezná nikdo, ani nikdo neví, jakým způsobem to vyšetřování probíhá.

Akorát víme, že je vyšetřován, a to je všechno. A co chcete víc?

A kdo ho vyšetřuje? Není to policie, není to justice, možná, že to je jenom strana, protože podle sinologa, který mluvil v DVTV, může být to vyšetřování součástí jakéhosi nelegálního procesu.

V normální společnosti každého člověka vyšetřuje policie, respektive hospodářská kriminálka…

A to je i tento případ? Máte tu informaci?

… takže předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě, a každé vyšetřování musí dříve nebo později vyústit ať už do obvinění, nebo do osvobození. Tak já si počkám, a podle toho, jak to dopadne, buď svého poradce ponechám jako poradce, nebo ho propustím, pokud bude odsouzen.

Kolikrát jste s Ye Jianmingem osobně jednal a jak probíhal Váš kontakt?

Budete se divit, ale asi třikrát, spíše čtyřikrát. Čtyřikrát, a byla to velice přátelská jednání.

Na Pražském hradě?

Jedno nebo dvě byla na Pražském hradě, ale minimálně jedno bylo také v Šanghaji.

Čím Vás, pane prezidente, tak oslnil, že se stal Vaším poradcem?

Ničím mě neoslnil, naopak já jsem k němu cítil řekněme lidské sympatie proto, protože má po operaci jenom polovinu žaludku, a to je samozřejmě lidsky nepříjemné, a z toho ty sympatie tak trochu vyplývají. Jinak byl, teď už můžeme říci byl, šéfem jedné z nejvýznamnějších společností v Číně, to není žádné oslnění, to je prostě konstatace skutečnosti.

Já jsem se ptal spíš na tu kvalifikovanost nebo kvalifikaci, která mu dala to právo být Vaším poradcem, nebo čím je výjimečný. Jestli je to operace, tak je to dost málo, pane prezidente.

Samozřejmě, já vidím, že jste naprosto necitelný, snažil jsem se z Vás udělat člověka a nikoli robota, ale to se nepodařilo. Nicméně ano, samozřejmě, neoslnil mě, nicméně byl šéfem společnosti, která tady měla zájem o výrazné investice, z nichž část už realizovala. Jistě víte, které. A z toho vyplývá, že teď se jedná o dalších investicích, a pokud ta společnost CITIC Group, kterou jsem teď jmenoval, vstoupí do této společnosti CEFC, věřím, že ten proces bude pokračovat.

Vy jste vyslal svou delegaci do Číny tak, aby pojistila právě byznys CEFC a ujistila se, že všechno funguje tak, jak má. Dnes agentura Bloomberg uvedla, že tato čínská skupina prodává velkou část svých nemovitostí v Evropě a USA, ale netýká se to České republiky podle aktuálního vyjádření. Co je to podle Vás za signál? Mělo by nás to znepokojovat, nebo byznysmeny, kteří jsou v kontaktu s Číňany?

Já jsem rád a tentokrát Vám složím poklonu, že jste tentokrát Bloomberg citoval správně, to znamená, že se to netýká čínských investic v České republice.

To bylo vyjádření CEFC, Bloomberg to uvedl…

Vždyť ano. To znamená, jsem tomu rád. Samozřejmě jestli Čína chce stáhnout své investice z některých jiných evropských zemí, je to její věc.

Žádný signál pro Českou republiku v tom nevidíte? Neobáváte se podobného scénáře i v České republice?

Naopak, já jsem přesvědčen, že jsou tady perspektivní vazby. Vím, že se připravovalo kapitálové spojení CEFC s J&T, omlouvám se, že teď mluvím chviličku ve zkratkách. Čínská skupina tam měla deset procent, mělo se to zdvihnout na padesát. Po všech těchto událostech to zamrzlo, a teď se to snažíme rozmrazit. A rozmrazovač je ta CITIC, rozumíme si?

Ta státní firma. Ano, částečné zestátnění.

Pane prezidente, já se vrátím ještě jednou k miliardám proinvestovaným v České republice, k číslům, která jste zmínil, tedy zrealizovaných třiadvacet miliard. Vy jste před dvěma lety téměř sebejistě mluvil o pětadevadesáti miliardách. Co se stalo, že ty plány nevycházejí tak, jak jste si představoval?

Zaprvé Čína omezila svoje zahraniční investice. Je mi to líto, ale je to fakt. Stahuje je, a dokonce je taková tendence říkat, proč investujete v zahraničí, investujte doma. Mně je to líto a já budu vždy rád, když nejen Čína, ale jakákoli další země, bude investovat v České republice. Nicméně to je první faktor, a myslím, že hlavní faktor v odpovědi na Vaši otázku.

Ten druhý, řekl bych spíše podružný, faktor je, že čínský ekonomický růst se poněkud zpomalil, jak víte, on se v minulosti pohyboval okolo deseti procent a teď je šest a půl, a to už je dost velký rozdíl.

Ještě k Xi Jinpingovi, čínskému prezidentovi, Vašemu příteli, tak jste o něm mluvil, když byl na návštěvě Prahy. Ovlivní události kolem CEFC Váš vztah? Jak jste naznačil v dopise, tak zůstává nadále vřelý. Je to tak?

Vřelý, Vy si myslíte, že prezidenti, ať už ruský nebo čínský, jsou něčím jako ženy…

Nemyslím, ale Vy jste použil výraz přítel.

… protože vřelý vztah bych já použil pro případ muže a ženy, a v tomto případě bych použil výraz buď korektní, nebo přátelský vztah. Ale bulvár, jako je třeba Blesk, má svaté právo použít i vřelý vztah.

Na tom nebylo vůbec nic bulvárního, pane prezidente, Vy to moc dobře víte.

Mezi politiky občas bývá bulvární vztah, ale není to ani s čínským, ani s ruským prezidentem. Používejte termín korektní vztah, nebo, chcete-li, klidně i přátelský vztah.

Což byla i Vaše slova. To říká Miloš Zeman v živě vysílaném rozhovoru ze zámku v Lánech.

My budeme pokračovat teď tématem od našich sousedů ze Slovenska.

Před měsícem někdo chladnokrevně popravil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Včera slovenská prokuratura uvedla, že nejspíš šlo o vraždu na objednávku, a na místě nezjistila žádné stopy zápasu. Média u našich sousedů jsou přesvědčena o tom, že jde o práci mafie napojenou na nejvyšší politické struktury a že i samotní politici svými útoky na novináře a výroky sehráli určitou roli.

Celé roky, my, slovenskí a českí novinári, trpíme sprosté slovné urážky politikov. Raz ich hovorí slovenskí premiér, raz zas český prezident, ale hovorí ich aj mnoho iných volených zástupcov ľudu. A my? Mlčíme. Ale teraz sa niečo zmenilo. Na podlahe rodinného domu zostali ležať dve telá. Študentka a novinár. A jemu už nadávať nemôžu, jednoducho to nejde. A čo urobil ten muž z Pražského hradu?  Spočiatku len trápne mlčal.“

To byl apel DVTV, názorový příspěvek slovenského novináře Eugena Kordy, který, pokud jste tomu špatně rozuměl, já Vám to zopakuji, říká, že jste trapně mlčel, potom, co vyšlo najevo, že by vražda Jána Kuciaka mohla souviset s…

To je slovenský novinář, jehož jméno neznám, ale to je nepodstatné, se mílí, protože já jsem tuto vraždu veřejně a jasně odsoudil. To zaprvé. Zadruhé jsem dodal stanovisko, které může být nekvalifikované. Říkal jsem, že pokud to byla nájemní vražda, takže ten vrah velmi pravděpodobně už území Slovenska opustil, ale že ti, kdo si tuto vraždu objednali, tam zůstali a že je tedy zapotřebí jít po objednavatelích této vraždy. Čili to bylo moje vyjádření, že ho pan Korda nezná, je spousta novinářů, kteří nejsou informováni, pan Korda je jeden z nich.

V jaké fázi to vyjádření z Vašich úst přišlo pane prezidente? Netrvalo to moc dlouho?

Den nebo dva, poté, co jsem se to dozvěděl.

Protože první reakce z Hradu, slovy Vašeho mluvčího Jiřího Ovčáčka, což je zase věc, která mě utkvěla v paměti, a přišla mi, a dovolím si to zhodnotit jako novinář, trošku necitelná byla - je mimořádně nechutné, že někteří čeští politici a aktivisté zneužívají děsivou vraždu novináře na Slovensku k politickému boji a útokům. Máte pocit, že Hrad, i slovy Vašeho mluvčího, projevil dostatečnou empatii v takto citlivém případě?

Empatii k zavražděným jsme nesporně tím, co jsem Vám říkal, projevili. To, že se někteří, ať už novináři nebo politici snaží této vraždy zneužít v politickém boji, to je bohužel smutná pravda. Počkejme si na vyšetřování, a třeba se ukáže, že to bylo, jak říká starý rabín, všechno jinak.

Ta Vaše kritika by se teďkom dala převést nejenom na novináře a některé politiky, ono také nejvíce lidí od sametové revoluce vyšlo na Slovensku do ulic, zaplnili náměstí a protestovali proti vládě Roberta Fica, ta padla, objevují se spojení politiků s mafiány. Mě zajímá, jestli tento hněv Slováků je podle Vás oprávněný, po této kauze.

Nevím, protože nevím, jestli jsou slovenští politici spojeni s mafiány. Ale protože příští týden jedu na oficiální návštěvu do Slovenské republiky, tak se jistě politiků, s nimiž budu jednat, zeptám. Jste spojen s mafiány? A jsem zvědav, co mě odpoví.

Jistě Vám odpoví upřímně. Vypadá to na totální konec Roberta Fica ve vysoké politice.

Ale vůbec ne. Jak jste na to přišel?

To byla otázka. Já jsem jí teda nedokončil, ale pokračujte.

Tak v tom případě máte klesnout hlasem na konci věty, ale dobře. Nevypadá to na konec Roberta Fica, a to z toho důvodu, že zůstává předsedou strany SMER, což je stále nejdůležitější strana ve Slovenské republice. Až jednou, dříve nebo později, dojde k volbám, tak všichni budeme vědět, jakou podporu tato strana má u slovenské populace. Pane redaktore, zdůrazňuji u slovenské populace, protože i když působí velmi impresivně to zaplněné náměstí, jak všichni volají pryč s Ficem, tak si uvědomte, že je to jenom zlomek oprávněných slovenských voličů. Jinými slovy, já si počkám na výsledky svobodných a demokratických voleb.

Měl Robert Fico se zasadit o to, aby volby proběhly předčasně?

Víte, teď Vás nebudu ironizovat, teď spíše se s Vámi poradím, přátelsky poradím, protože v této věci nemám sám jasný názor. Podívejte se, víte, že jsem odpůrce předčasných voleb v České republice. Ale to je proto, protože ty předchozí volby byly asi před půl rokem. Takže mě připadá přehnané, aby za půl roku nebo tři čtvrtě roku byly další volby.  Pokud mě paměť neklame, tak předchozí volby na Slovensku byly asi před dvěma lety. Je to tak? Plus - mínus.

Já si myslím, že byly i nějaké před rokem, ale teďkom lovím vysloveně spatra.

To bych řekl, že asi ne. To si možná pletete s krajskými volbami.

Ano.

V krajských volbách mimochodem SMER moc neuspěl, tak ztratil většinu krajů. Ale pokud jde o parlamentní volby, vsadím tři ku jedné, že byly tak před dvěma lety. A tam už, pane redaktore, váhám. Tam už si říkám, že ty předčasné volby mají něco do sebe.

Díky za Vaši odpověď. Mě ještě, pane prezidente, zajímá jedna věc, na Vás osobně ve vztahu právě k vyjádřením o novinářích. Přijde Vám pořád, i po této události, která se odehrála na Slovensku, nadstandardně vtipné strefovat se do novinářů, mnohdy používat vulgární výrazy, vtipkovat s Vladimírem Putinem o tom, že by se měli novináři likvidovat, případně říci o kameramanovi, že ho zabijete, pokud Vám neuhne z cesty.

Tak ten kameraman, pane redaktore, praštil do hlavy kamerou ředitele mého zahraničního odboru Rudolfa Jindráka. Kdyby Vás někdo praštil kamerou do hlavy, třeba byste také reagoval trochu podrážděně.

Ale novinářům se to stává často, když bojujeme o Vaše vyjádření.

Nicméně, abych odpověděl na tu Vaši otázku. Samozřejmě, že čeští novináři bohužel nejsou tak investigativní, jako byl tento slovenský novinář. Nejdou po stopě zlého činu. Jsou to, čest výjimkám, podle mého názoru žvanilové, kteří pouze komentují českou politiku. Nic více, nic méně.  A já se řídím tím krásným epigramem Karla Čapka, který říkal, že literární kritik je člověk, který radí spisovateli, jak by napsal knihu, kdyby to uměl. A to je český novinář.  To nemá s mafií nic společného.

Dovolte mi oponovat, pane prezidente, já se myslím, že trochu mícháte jablka a hrušky. Nepletete si investigativního novináře a komentátory? Neštvou Vás spíš komentátoři, než ti, kteří opravdu hledají fakta a dávají je do souvislostí.

To jsem Vám přesně teď řekl. Štvou mě jenom komentátoři, protože pokud jde o investigativní novináře, ti by mně spíše dělali radost. Víte, že jsem ve svém inauguračním projevu kritizoval Zdeňka Bakalu. Kdyby nějaký investigativní novinář za tímhle tématem šel, to je vytunelování OKD, a celková ztráta snad sto miliard korun, já bych mu zatleskal. Ale pitomý komentátor….

Já se omlouvám, ale o Zdeňku Bakalovi tady v každém pořadu mluvíme, já tomu nechci věnovat další prostor, protože to pořád opakujeme. Mě zajímá, pojďme na začátek mé otázky, pane prezidente. Pořád Vám přijde vtipné strefovat se do novinářů, i když vidíte, že jako politik máte jistý vliv na lidi, a já jako novinář, který občas vyjede do toho terénu, chodí s mikrofonem mezi lidmi, tak tu náladu vnímám, a lidi mají pocit, že když Miloš Zeman, nebo kdokoli vlivný si z novináře udělá rohožku, že to mohou udělat taky, a tím pádem házíte všechny ty novináře do jednoho pytle. Je to stále vtipné si z novinářů dělat legraci?

Ne, nejde o to, jestli je to vtipné, jde o to, jestli je to pravdivé. Jestliže je někdo užvaněný, jestliže jeho sebevědomí je daleko vyšší než jeho schopnosti nebo jeho znalosti, tak v každém případě je vhodné upozornit na to, komentátoři většinou nevědí nebo neznají tématiku, o které píší. A já jsem takové případy samozřejmě uváděl.

Ještě jedna otázka k tomuto tématu. Jedna česká novinářka dostala policejní ochranu, dokonce musela změnit vizáž, kvůli bezpečnosti. Co jako veřejný činitel uděláte pro to, aby se takové hrozné činy, jako vraždy novinářů, neodehrávaly i v České republice. A jde to vůbec?

To je strašlivě těžká otázka. Co může prezident udělat pro to, aby nějaký blázen, protože to může být i blázen, to nemusí být jenom mafián…

Vyšetřování ještě neskončilo.

…nezavraždil nějakého investigativního novináře. Proč jenom novináře. Proč jakéhokoli jiného člověka, novinář není nadčlověk. Ale v každém případě je toto daleko spíše práce pro ministra vnitra, toto je práce pro policejního prezidenta, ale úkolem prezidenta České republiky je scházet se s těmito lidmi, a tak trochu nad nimi klečet, aby svoji práci nezanedbávali.

A teď taková řečnická otázka. Jaký bude podruhé přímo zvolený prezident Miloš Zeman? Znovu kvůli němu vyjdou lidé do ulic s červenými kartami, a nebo bude více odpočívat a méně štvát své skalní odpůrce výroky, kterým říká šrapnely.

Už samotná inaugurace 8. března vyprovokovala pár poslanců k odchodu z Vladislavského sálu, a teď se na téma inaugurace ptá i muž, který Miloše Zemana málem vystřídal na Hradě. Dělilo je 152 tisíc voličských hlasů.

“Vaše druhé funkční období započalo v roce 2018, což je rok, kdy si připomeneme sto let od založení Československa. Ve Vašem inauguračním projevu jste toto důležité výročí ani slovem nezmínil. Byl to záměr, nebo jste prostě jenom zapomněl?”

Děkuji, pane Drahoši, za tuto otázku. Nezapomněl jsem, ale připravuji si projev na toto téma při příležitosti 28. října tohoto roku, neboť jak samozřejmě víte, právě 28. října vzniklo svobodné a samostatné Československo.

Čili při inauguraci jste to nepovažoval za důležité zapojit to do toho důležitého projevu?

Nechtěl bych se opakovat, protože budu-li o tom mluvit jednou 28. října, kdy je to přesně ten termín, o který se tady jedná, tak nevidím důvod, proč bych o tom měl mluvit ještě v inauguračním projevu.

Právě na tento projev po inauguraci překvapivě kriticky reagoval i institut Vašeho dlouholetého politického partnera a příznivce, mám na mysli Václava Klause. Vy už jste řekl v nějakém rozhovoru, že se Vás to dotklo.  Dá se to označit za konec Vašeho přátelství?

To je zase ta povrchní úvaha, která…

Tak na ní zkuste odpovědět.

… bude trvat ještě pět let, ať už u Klause nebo u Babiše, kdykoli budeme mít odlišné názory, bude to znamenat konec přátelství nebo konec spolupráce. S Václavem Klausem jsme si vyjasnili naše názorové rozdíly, jenom bolševici chtějí, aby se lidé ve všech případech shodovali ve svých názorech. A já jsem Václavu Klausovi říkal, podívej se, kritizoval jsem Bakalu, Vám se to nelíbí, jemu možná taky ne, kritizoval jsem mediální manipulaci, protože bych samozřejmě dokázal v inauguračním projevu pronést patetické fráze a nic by mě to nestálo, ale i prezident má mluvit o konkrétních problémech, a ne o frázích. A myslím si, že jsme se shodli v jedné věci, nevím, jestli jste četl můj rozhovor pro Mladou frontu, kde dokonce v titulku říkám, dokud budu prezidentem, nepřipustím, aby zde vládla ulice, tím cituji výrok Edvarda Beneše adresovaný Klementu Gottwaldovi, a nepřipustím Majdan ani barevnou revoluci. Četl jste ten rozhovor, když jste se připravoval?

Ano.

Tak vidíte.

Taky, když jsme pročítali dotazy, které přišly do tohoto pořadu, tak tam několikrát byly právě dotčené poznámky, že i lidi, kteří se považují za ulici, Vás volili u voleb, jestli trošku je neházíte do stejné krabičky, jestli se to trošku nedotklo i Vašich voličů.

Já si myslím, že každý má svaté právo vyjít na ulici, ale nebylo by zase dobré, pane redaktore, kdyby mezi demonstrujícími byla například dvanáctiletá holčička, která je zneužita organizátory této demonstrace, a když ji pustíte k mikrofonu, tak pravděpodobně sama neví, o čem mluví.

Tak stejně tak na setkání s Vámi s občany chodí také děti a rodiče je tam taky vodí, to může být stejný případ.

Samozřejmě, ale ty děti nepronášejí politické deklarace, na rozdíl od této holčičky.

To je Váš názor, já se ještě zeptám na jednu věc, Vy se často prezentujete jako lidový prezident, který nevykazuje znaky papalášství, přesto si nešlo nevšimnout, že při inauguraci seděla v první řadě také Alex Mynářová, manželka Vašeho kancléře, která, pokud se tedy nepletu, a pokud se pletu, tak mě opravíte jistě, by podle protokolu tam neměla co dělat. Můžete to nějak osvětlit?

Tak zaprvé, nevím, jak to souvisí s mým údajným papalášstvím, ale Vy máte opravdu pocit, že prezident má rozhodovat o tom, kde kdo sedí? Vladislavský sál má desítky řad, a kdybych měl probíhat, kde pracovníci protokolu kohokoli usadí, tak bych nedělal nic jiného. Není to úkol prezidenta, mně to nevadí, pokud to někoho vytočilo nebo urazilo, je to jeho problém a řekl bych i problém jeho malosti.

Pojďme ještě u tohoto tématu zůstat a poprosím režii, aby nám pustila dotaz bývalého diplomata Pavla Fischera, také Vašeho soupeře z prvního kola prezidentských voleb.

Pavel Fischer: Pane prezidente, před volbami jste mluvil o změnách ve Vašem týmu. Poté, co hospodaření Kanceláře prezidenta republiky skončilo s vysokým schodkem, bylo tam několik desítek milionů korun. Chtěl jsem se zeptat, jak daleko jste v těchto úvahách, zda to považujete za správné, aby stejný tým takto pokračoval, anebo zda chystáte nějaké změny.

Zatím, pane Fischere, nechystám žádné změny, nemám pro ně důvod, protože pokud jde o schodek hospodaření, o kterém mluvíte, doporučuji, abyste se informoval v poslanecké sněmovně, konkrétně v rozpočtovém výboru, a zjistíte, že tento údajný schodek vznikl tím, že v Lánské oboře, kde máme bohužel Klíčavskou přehradu, se začaly sesouvat její svahy a bylo nutné je zpevnit. A to byly ty desítky milionů. Já nechápu, proč tedy Kancelář prezidenta republiky má spravovat přehradu, která je zdrojem pitné vody pro Kladno, ale dobře, pokud nám to bylo souzeno. Tak to děláme, a z toho je ten údajný schodek, o kterém jste mluvil. Bylo to řádně posvěceno rozhodnutím rozpočtového výboru.

Pane prezidente, teď přejdeme k Vašemu zdravotnímu stavu, o kterém samozřejmě lidé velmi diskutují, bylo to i velké téma před volbami, doufám, že se teď neurazíte.

Já poprosím režii, aby nám pustila fotografii, která koluje po internetu. Těch fotek bývá víc, na některých s prominutím nevypadáte zdravě, možná zesláble, lidé komentují, že nemocně, jindy zase vystoupíte na veřejnosti, vypadáte na svůj věk svěže, třeba jako v tuto chvíli. Můžu divák
ům říci, že jste nedostal od nás žádný make-up nebo masku nebo cokoliv jiného. Mě zajímá, jak to děláte, jak se to stane, že jeden den vypadáte velmi unaveně, druhý den svěže, protože samozřejmě každý novinář v téhle zemi, který se o prezidenta zajímá, tak nemohl si nepovšimnout, že chodí do různých redakcí různé anonymní tipy, které hovoří například o tom, že chodíte na nějaké pravidelné infuze. Než to psát a spekulovat, narovinu se Vás ptám, jestli je to pravda, nebo lež.

Nikdy jsem v poslední době nebyl na infuzi, to zaprvé. Zadruhé, prozradím Vám sladké tajemství, pane redaktore. To, jestli politik včetně mě vypadá na fotografiích dobře nebo špatně, závisí z devadesáti procent na fotografovi, protože i z obludy dokáže dobrý fotograf vykouzlit krasavce, a naopak z krasavce obludu. Já jsem samozřejmě obluda, takže v mém případě není nic těžkého tu obludu zachovat, ale možná, že dobrý fotograf by ze mě udělal i toho krasavce.

Takže nemáte dny, kdy se cítíte nevitální, a druhý den dobře.

Vy mě pokládáte za stroj nebo za robota. Každý duševně normální člověk má dobu, kdy se cítí unaven, a má dobu, kdy se cítí svěže. Pokud Vy se takto necítíte, tak se nechte vystavovat v cirkusu, protože budete fyziologická rarita.

Ještě jednu informaci, kterou bych si rád u Vás ověřil, přímo u zdroje, než chodit okolo horké kaše. Je pravda, že jste při vyzvedávání Korunovačních klenotů 15. ledna jako jeden z klíčníků, tuším s panem Dukou, zůstal sedět za dveřmi? Že jste nechtěl vyjít ty schody, které Vás čekaly?

Bez komentáře. Ale upřímně řečeno, já nerad chodím po schodech a to, o čem mluvíte, není první rok, to je i v předchozích letech. Ale nic jsem Vám neřekl.

Takže je to pravda.

Já ještě přiložím jeden dotaz od diváka Petra, který se na zdravotní stav ptal taky. Vy jste tedy popřel, že byste chodil na nějaké infuze, on má ale konkrétní dotaz, jestli jste v roce 2018 byl na vyšetřeních, případně hospitalizaci v IKEMu. Děkuje Vám předem za pravdivou odpověď.

2018, to je tento rok…

To je tenhle rok, ano.

… v IKEMu? Ne. Ne, v každém případě, co bych tam taky dělal? 2018, to jsou tři měsíce, teď schválně přemýšlím, abych Vám odpověděl popravdě, tak já myslím, že jsem za ty tři měsíce nebyl v žádné nemocnici, předtím jsem měl nějaký absces na vnitřní straně tváře, a to ani nevím, to asi nebyl IKEM, to asi byla nějaká jiná nemocnice, tam mi to jenom řezali a byl jsem tam asi půl hodiny.

Ne, pokud vím, a co bych tam taky dělal. Nebyl jsem tam.

A tady, když jste odpočíval po volbách v Lánech, čerpal jste nějakou zdravotní péči tady v Lánech?

Čemu říkáte čerpat zdravotní péči?

Jestli za Vámi museli přijet lékaři a řešit nějaký problém.

Nebyli u mě žádní lékaři a zaplať pán bůh za to.

Děkuji za Vaše odpovědi a teď přejděme volně rovnou k dotazům čtenářů. Ten od Zuzany zní takto: „Kdy přijmete na Hradě české olympioniky a oceníte jejich skvělou reprezentaci?“

Jako obvykle, dělám to každý rok, takže je, až se dohodnu s olympijským výborem, pozvu i tento rok. Chtěl bych jen Vašemu čtenáři připomenout, že na rozdíl od minulosti já jsem vždy přijímal nikoli pouze medailisty, ale přijímal jsem všechny olympioniky bez ohledu na to, jestli získali nebo nezískali medaili, a nejen to, přijímal jsem i takzvané realizační týmy, to znamená trenéry, maséry a tak dále.

A tak to bude i letos.

Tak to bude i letos.

Marie Brušková: „Proč není upřednostněno vyšetřování premiéra Babiše vzhledem k tomu, že je ve vysoké funkci, a my stále musíme slyšet, že je trestně stíhaný, pro opozici je to zbraň proti Andreji Babišovi a my občané už jsme z toho otrávení. Přeci jenom policie měla dva roky na to to vyšetřit.“

Já s tím v zásadě souhlasím, Andrej Babiš je takzvaně první mezi rovnými a já si myslím, že když policie měla dostatek materiálu pro formulaci obvinění, tvrdí se, že to bylo několik tisíc stran, tak že vyšetřování bude pokračovat tak, abychom všichni věděli, na čem jsme. Já si myslím, že tady samozřejmě platí presumpce neviny, to už jsem říkal, platí ta starořímská zásada in dubio pro reo, čili v pochybnostech pro obžalovaného, ale samozřejmě těžko můžeme očekávat, že to vyšetřování bude trvat například čtyři roky.

Radek Horák: „Viděl jsem fotku, jak bývalý premiér Sobotka jede metrem domů a hned den poté odešel z politiky. Vy jste ho nikdy neměl rád, tak se ptám, jestli máte radost.“

Podívejte se, já jsem ho neměl rád proto, protože jsem ho považoval za člověka, který uškodil sociální demokracii jako její předseda. Nyní, když není předseda sociální demokracie, necítím vůči Sobotkovi žádnou averzi a samozřejmě ani radost z jeho odchodu.

Vítězslav Krnáč: „Zajímalo by mě, jestli Ovčáček už našel článek o Peroutkovi a proč chce zestátnit Českou televizi a omezit tak její svobodu vyjadřování.“

Pokud jde o druhý dotaz, nevím, kde tazatel dospěl k závěru, že chci zestátnít Českou televizi.

Mluví o Vašem mluvčím.

V tom případě ať se zeptá Jiřího Ovčáčka. Pokud jde o první článek, nenašel ho, našel ale místo toho pět dalších, a já bych tazateli doporučoval články jako Češi, Němci a Židé a podobně, které jasně prokazují, že Peroutka v určité fázi svého života podlehl nacistické ideologii, a pokud tomu nevěříte, chtěl bych citovat soudce Novosada, který ve svém rozsudku přesně toto konstatoval.

Dotaz od Jana Pažouta: „Konflikt v Sýrii. Máte představu, pane prezidente, kde a jak skončí? Porostou jeho dopady na českou republiku? Tedy migrace a mezinárodní napětí?“

Já se zaprvé domnívám, že daleko větší nebezpečí migrantů pochází z Afriky než ze Sýrie. Zadruhé, troufal bych si odhadnout, že prezident Asad dříve nebo později ovládne území Sýrie, protože tam jsou vlastně dvě opoziční skupiny, jednak islamisté, jednak takzvaná demokratická opozice, ale obojí slábne a naopak Asadova vládní armáda je stále silnější a silnější. Takže moje prognóza zní, že Asad zvítězí v této občanské válce.

A téma úplně poslední nakonec, dotaz od Aleny Kroupové: „Pane prezidente, šokuje mě, že se s Kajínka, vraha, stala hvězda a i děti si s ním na ulici fotí fotografie a selfie. Jako mámu tří dětí mě to děsně štve a ptám se, jestli za tenhle úpadek necítíte trochu odpovědnosti.“

Já bych řekl, že mě to tak trošku štve, protože když si pan Kajínek pořídil za dva miliony Mercedes, byť si je zřejmě našetřil ve vězení za těch 23 let a on jistě měl nějaké honoráře za knihy a filmy o něm, tak já na jeho místě bych si koupil obyčejnou škodovku a jezdil bych tou škodovkou. Ale na druhé straně, každý má právo činit, jak umí a neporušuje zákon. A obraťte tu otázku obráceně. Nemyslíte si, že chyba je i na těch lidech, kteří se, včetně policistů, jak jsme teď viděli, s panem Kajínkem radostně fotí? Já si myslím, že vina není jen na jedné straně, ale na obou.

Ti policisté za to pravděpodobně budou stíhání, o tom už se taky píše. Ta otázka zněla, jestli necítíte díl své odpovědnosti.

To, že jsem mu dal milost po 23 letech pobytu ve vězení a samozřejmě i po pochybnostech o, řekněme, jestli ty dvě vraždy skutečně spáchal, tak za to rozhodně odpovědnost necítím, to je pravomoc prezidenta a udělal jsem tak po zralé úvaze.

Říká Miloš Zeman v dalším vydání pořadu S prezidentem v Lánech. To bylo to poslední, na co jsme měli prostor a čas.

Pane prezidente, děkuji Vám za Váš čas.

Bylo mi potěšením.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Blesk.cz, 27. března 2018

zpět na seznam zpráv