Rozhovor prezidenta republiky pro Lidové noviny

27. listopadu 2020

Jste znám jako pevný přítel Izraele. Jak se tento Váš vztah utvářel?

Studiem historie. Nesmírně jsem si vážil a vážím židovského národa, nejenom jeho utrpení, ale také jeho odvahy. Heslo "již nikdy jako ovce" mě inspirovalo a války, které Izrael vedl a které vyhrál, byly důkazem statečnosti tohoto národa. A právě proto jsem židovský národ vždy obdivoval a obdivuji.

Při své poslední návštěvě Jeruzaléma jste Izrael označil za svou druhou vlast. Čím je Vám blízká dnešní izraelská společnost?

Uvědomte si, že v řadě oblastí lidského života, ať je to věda, politika, umění nebo byznys, jsou Židé výraznými osobnostmi, a právě proto jsou předmětem závisti osobností nevýrazných. Myslím si, že všichni bychom měli stát na straně těch, kdo něco v životě dokázali.

Sdílejí Češi a Izraelci v něčem společný osud?

Samozřejmě. Jestliže Židé byli v Evropě téměř vyhlazeni, pak Čechy čekalo to samé v případě výhry nacistického Německa ve válce.

Je současná světová krize kolem pandemie covidu-19 příležitostí pro prohlubování česko-izraelské spolupráce?

Ty příležitosti by měly být trvalé bez ohledu na to, zda je, či není epidemie. Vážím si spolupráce s Izraelem. Jako prezident budu vždy podporovat, aby na všech úrovních tato spolupráce pokračovala. Abych byl konkrétní, chci přesvědčit ministra obrany, abychom koupili od Izraele drony, protože právě Izrael je schopen, jak jsem se sám přesvědčil, kvalitní drony vyrábět. Navíc některé mají vrtule české výroby.

Miloš Zeman, prezident republiky, Lidové noviny, 27. listopadu 2020