Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

10. října 2020

Vláda významně přitvrdila proticovidová opatření, další omezení přijdou od pondělí. Budou částečně zavřené provozy 2. stupně základních škol, omezena jídelní patra v obchodních domech, zrušena sportovní utkání a řada dalších věcí. Nejsou ta opatření příliš drakonická?

Právě teď jsem se setkal se svým dvorním lékařem, a jinak ředitelem Ústřední vojenské nemocnice profesorem Miroslavem Zavoralem , který mi říkal, že ta opatření jsou málo drakonická. Já bych více věřil odborníkům, kteří jsou pro drakonická opatření, když už se jednou stalo, že nebyla aplikována už v létě, než těm různým zpěvákům, zubařům, kardiologům a dalším, kdo věci vůbec nerozumí, ale často o ní mluví. Na úvod našeho rozhovoru Vám řeknu, že Němci mají krásný výraz - Besserwisser. To je člověk, který ví všechno lépe. Bohužel tito užvanění amatéři, kteří nám říkají, že koronavirus je chřipka, způsobili ve veřejnosti neoprávněné očekávání, že to brzy zmizí. Zatímco my, a proto jsem jmenoval profesora Prymulu, potřebujeme drakonická, chcete-li vojenská opatření. Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují.

Na druhé straně jste to byl i Vy, kdo říkal, že by plošná opatření zaváděna být neměla. Připouštíte, že jste se na začátku září mýlil?

Ne. Já se sice občas mýlím a jsem ochoten to přiznat, ale v tomto případě jsem říkal, a Vy jste mě necitoval přesně, že drakonická opatření by měla být v ohniscích nákazy. Nyní se stalo to, že ohniska nákazy jsou skoro všude. Podívejte se na semafor, bílý kraj už tam nenajdete, pár zelených a zbytek oranžových, dokonce i červených. Jinými slovy, můj názor selektivního přístupu se ukázal být oprávněný. Jenom s tou výhradou, že dnes už je ta selekce nutná skoro všude.

Situace se od začátku září skutečně výrazně zhoršila, přibylo mrtvých. Je podle Vás ve hře úplné uzavření ekonomiky a vypnutí země?

Chraň Bůh! Plně souhlasím s profesorem Prymulou, že je třeba zaměřit se na volnočasové aktivity, které se ekonomiky netýkají. Protože druhý pád ekonomiky už si tato země nemůže dovolit.

Už bylo oznámeno zavření sportovišť, posiloven, což dopadne na jejich provozovatele a zaměstnance. I to je přece součástí ekonomiky, ne

Ježíšmarjá. Člověče, nevím, jestli jste někdy studoval vysokou ekonomickou školu a koho jste měl za profesora, ale představa, že ekonomický růst souvisí s posilovnami, je poněkud iracionální.

Při našem květnovém rozhovoru jste správně odhadl propad výkonu české ekonomiky ve druhém kvartále kolem deseti procent. Také jste říkal, že na podzim se začne ekonomika zvedat, pokud se nestane nic mimořádného. To se stalo, máme tu druhou vlnu. Byla by česká ekonomika případný druhý lockdown schopna přežít?

Nebyla. Proto k žádnému lockdownu nedojde. Dojde k osekání všech aktivit, které nemají souvislost s ekonomikou. Jako jsou například ty Vaše posilovny, pane redaktore. Ale jsou to desítky a desítky dalších aktivit. Někde jsem říkal, a říkal jsem to i profesoru Prymulovi, že když zavřete noční kluby á la Techtle Mechtle, do kterých chodí pražská smetánka, tak bude sedět, číst knihy, jak doporučuje Prymula, a zvyšovat tím svou beztak nízkou vzdělanostní úroveň.

Což je přesně výrok, za který jste to nejen na sociálních sítích nejspíš oprávněně schytal.

Víte, že si sociálních sítí moc nevšímám. Nemám rád anglickou terminologii, takže místo haterů, tedy lidí, kteří šíří nenávist, jim říkám internetoví blbečci. A vážit si názorů internetových blbečků může jenom další blbeček.

Řekněme, že ekonomika zůstane zapnutá, protože ji nikdo vypínat nechce. Jak v takovém případě vidíte při druhé vlně vývoj české ekonomiky v příštím roce?

Především si musíme uvědomit, že česká ekonomika ani český rozpočet už nevydrží další nevratné plošné dotace. Dovedu pochopit pět tisíc důchodcům, ale jenom jednou. Pak už by měla následovat normální valorizace starobních důchodů. Nehledě na to, že těch 800 korun měsíčně není tak málo. Podobně, pokud jde o podniky. Nechci být cynik, ale někdy natahují ruku i podniky, které by za normálních okolností zkrachovaly, i kdyby tady žádný koronavirus nebyl. Čili jsem zastáncem toho, čemu se říká COVID III. To znamená dlouhodobé, státem garantované úvěry s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A když podnikatelé nedokážou tento úvěr využít a zkrachují, tak se pročistí trh. Protože jejich firma, když tuto pomoc nedokázala využít, je zřejmě neschopná, nebo jsou přesněji řečeno neschopní ti podnikatelé.

Co nás tedy z ekonomického hlediska čeká v příštím roce?

Alena Schillerová ve své prognóze říká, že HDP poroste o 3,9 procenta. Ale nezapomeňte, že to je skutečně podmíněno vývojem koronaviru. A nikdo z nás pořádně neví, jak se koronavirus bude vyvíjet. Kdyby Vám někdo řekl, že dnes bude 5 000 nakažených, asi byste mu moc nevěřili. Nicméně připusťme, že epidemie, pokud tam budou ona razantní opatření, se tady na domácím poli alespoň trochu zmírní, a tedy nezasáhne tak výrazně například v oblasti pracovních sil českou ekonomiku. Ale nezapomeňte, že globalizace není žádné heslo. Globalizace je tvrdá realita. A podívejte se na americkou ekonomiku, koneckonců na Brazílii, Indii, Mexiko a tak dále. Dokonce i tam, kde se zdálo, že je to v pořádku, viz Izrael, což je odstrašující příklad, tak epidemie najednou znovu udeřila. Takže je to prognóza s jednou velkou neznámou. A jediné, co se dá proti této neznámé dělat, i když je to strašně nepopulární, jsou drastická opatření.

Po první vlně na jaře jste slíbil panu Prymulovi metál, státní vyznamenání. Teď je však ve vládě a znovu řeší covid-19. Dáte mu to vyznamenání, nebo počkáte, až jak vyřeší druhou vlnu?

Tak zaprvé pan Prymula dostává nikoli metál, ale nejvyšší český řád. Za úspěch v boji s první vlnou covidu. Zadruhé jsem požádal ministry obrany a vnitra, aby mi k vyznamenání, byť poněkud nižšímu, navrhli hasiče, policisty a vojáky. Pan Prymula bude symbolizovat nejen sebe, ale i všechny zdravotníky. Jistě uznáte, že by bylo absurdní, kdyby 28. října, byť prostřednictvím vítěze nad první vlnou, nedostali zdravotníci vyznamenání.

Už máte jasno, v jakém formátu se uskuteční oslavy 28. října na Pražském hradě?

Jednáme o tom. To, proti čemu budu neustále bojovat, je, aby to bylo zrušeno, protože bych to pokládal za zbabělost a neúctu k nejvýznamnějšímu státnímu svátku.

Mimochodem, před lety jste vyznamenal zpěváka Daniela Hůlku, který dnes patří k hlasitým odpůrcům opatření proti šíření covidu. Nelitujete toho dnes?

Daniel Hůlka dostal vyznamenání za svůj pěvecký výkon. Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí.

Vláda Vám opět navrhla povýšit šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Povýšíte ho?

Ne. Mohla by to být stručná odpověď, ale protože Vás mám rád, tak tuto odpověď rozvinu. Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky. Myslím si, že každé rozhodnutí se má argumentovat, a tento materiál bude argumentací.

Bude ten materiál argumentací pouze proti již zmíněnému povýšení, nebo i pro odvolání pana Koudelky z čela BIS?

Domnívám se, že pan Koudelka by měl být odvolán, ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné.

A co další lidé z vládního seznamu? Povýšení navrhl kabinet také u policejního prezidenta Jana Švejdara, jeho náměstka Martina Vondráška, ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Dočká se někdo z nich?

Všichni projdou.

V těchto dnech oznámil odchod ze své funkce šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Jeho místo by měl podle zákulisních informací obsadit náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Je to vhodný kandidát?

Je to velice vhodný kandidát. Kéž by takových bylo víc.

Také prosakují informace, že jste odchod Rafaje, nad kterým jste dlouho držel ochrannou ruku, údajně "vyobchodoval" za to, aby ve funkcích setrval šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek a také generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Bylo to tak?

Není to tak. Já zásadně neobchoduji a nikdy jsem to za třicet let v politice nedělal. Nicméně, protože tvrdím, že většina českých novinářů jsou pitomci, tak touto informací jste přinesl další argument pro moje tvrzení.

Uplynulou neděli jste v TV Prima prohlásil, že ve druhém kole senátních voleb nebudete v pražském obvodě, kde proti sobě stojí Václav Láska a Michael Žantovský, hlasovat. Jak to jde dohromady s Vaším předchozím dlouholetým tvrzením, že by volby měly být povinné?

Strašlivě jasně. Pane redaktore, snažte se zapnout mozkové závity a položte si otázku. Do prvního kola voleb, ať už prezidentských, senátních, nebo jiných, jdete s představou nějakého kandidáta, který Vám vyhovuje. Je tomu tak? Fajn. A teď jste v situaci, což je můj případ v Praze 5, že jsou tam dva kandidáti, kteří Vám absolutně nevyhovují. Tak pokud nejste masochista, anebo pokud nechcete plýtvat svým časem tím, že hodíte prázdný lístek, a proč bych to dělal, tak samozřejmě k těm volbám nejdete.

Při zmíněném rozhovoru pro TV Prima jste celkem zevrubně okomentoval výsledky krajských voleb, nebudeme se tedy opakovat. Zajímá nás však, jak jejich výsledek překládáte do predikce postavení stran a hnutí pro nadcházející volby do Sněmovny?

Strašně málo. Říkalo se, že český národ má tendenci vyvažovat. Několikrát se stalo, že když je nějaká vláda, ať už jakákoli, tak v krajských volbách to český národ vyváží tím, že podpoří opozici. Ale to vůbec neznamená, že až přijdou parlamentní volby, že toto vyvažování bude pokračovat.

Krajské volby nedopadly dobře pro ČSSD a komunisty. Zasednou podle Vás po volbách v příštím roce ve Sněmovně?

Těsně asi ano. U sociální demokracie bych si to samozřejmě přál, protože jsem byl osm let předsedou ČSSD, během kterých se dostala z pěti procent na třicet. Takže s jistou nostalgií či sentimentalitou sleduji její postavení v českém politickém spektru. U komunistické strany nemám důvod, proč bych něco takového sledoval. Sociální demokracii bych to přál i proto, že každá strana, která skončí pod pěti procenty, je nakročena k zániku. Nejen proto, že má málo peněz, ale hlavně proto, že se o ní nemluví. A recept, to už jsem říkal mnohokrát, je jednoduchý. Hledejme opravdu charizmatické typy, které budou oslovovat právě ty lidi práce.

Velmi jste teď kritizoval obcházení vítěze při tvorbě krajských koalic. Za rok může nastat podobná situace při sestavování vlády. Pokud by opoziční strany získaly dohromady více mandátů než vítěz, mohou se ho pokusit vyšachovat. Bude od Vás mít vítěz dva pokusy k sestavení vlády, jako tomu bylo naposledy?

Ano. Zcela určitě je dostane. A chtěl bych konstatovat, že třetí pokus je potom na předsedovi Poslanecké sněmovny. Takže není vyloučeno, že vítěz voleb dostane de facto tři pokusy. Ale v každém případě mohu potvrdit, že ctím vítěze voleb a nemám rád zbabělce, kteří vítěze voleb obcházejí. Řeknu to trochu jinak. Nechme, ať už na parlamentní, nebo na krajské úrovni, vítěze voleb, aby vyjednával o koalici. Dejme mu tuto možnost. A když neuspěje, ať nastoupí druhý na pásce. To je v naprostém pořádku. Bez této možnosti, a teď tuto možnost vítěz skoro nikde nedostal, je to podlé, nesportovní a ubohé.

Říkáte, že když vítěz neuspěje, měl by dostat šanci druhý na pásce. Zároveň popisujete, že by od Vás vítěz dostal hned dva pokusy, a přidáváte mu i třetí, pokud by tomu odpovídala situace ve Sněmovně, tedy pokud by vítězný subjekt měl jejího předsedu. To je přece protimluv, protože druhý na pásce by svoji šanci nedostal, ne?

Není to protimluv, protože na centrální úrovni, na rozdíl od krajské, potřebujete k vyjednání koalice daleko a daleko delší čas. A těch více než jeden pokus je právě proto, aby vítěz voleb ten čas měl. Možná víte, že v Belgii se vládní koalice dohadovala dva roky. Jinými slovy, chcete-li vědět, k čemu jsou dle ústavy tyto dvě nebo tři nominace vítěze voleb, tak právě proto, aby měl dostatek času dojednat si vlastní koalici.

Mimochodem, jak se díváte na avizovaný vznik dvou předvolebních bloků? To znamená Pirátů a STAN na jedné a zřejmě ODS, TOP 09 a lidovců na straně druhé? Mají v těchto blocích větší šanci porazit Andreje Babiše

Myslím si, že když spojíte několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, ale nevznikne obr. A to, co my potřebujeme, je obr. Právě proto jsem obecně vzato pro systém dvou politických stran, jaký je třeba v Americe. Proboha, ne pro systém jedné strany, abychom si rozuměli. A je tady ještě jedna hezká překážka, která se jmenuje aditivní kvorum (při vytvoření předvolební koalice se zvyšuje kvorum pro vstup do Sněmovny o pět procent za každou stranu koalice. Dvojčlenná tedy musí mít minimálně 10 procent, trojčlenná 15 procent atd. – pozn. red.). A není tak úplně vyloučeno, že některé koalice, pokud se už předtím nerozpadnou, by mohly na aditivní kvorum narazit.

Jak se v tomto kontextu díváte na snahy bývalého lídra Milionu chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře, který chce, nejspíš s Janem Čižinským, zakládat stranu či hnutí?

Přibyl další trpaslík. Viděl jste někdy Sněhurku? Tak místo sedmi trpaslíků jich budete mít osm. To je všechno.

Co říkáte tomu, že dokud Minář vedl demonstrace proti vládě, označovali ho mnozí politici i novináři za tmeliče a někteří předsedové opozičních stran poslouchali jeho rady. Ale jakmile oznámil vstup do politiky, je z něj pro stejné lidi kazisvět a drobitel opoziční scény...

Soudruh Vladimir Iljič Lenin použil termín užitečný idiot. Tento termín se i po smrti Vladimíra Iljiče Lenina často používá. 


Proticovidová opatření negativně dopadají na to, čemu se někdy říká "kulturní fronta". Ta má tradičně silné tendence promlouvat do politiky. Jak vlivný bude její hlas tentokrát? Může to ve volbách sehrát nějakou roli?

Dovolte mi jeden drsný bonmot: Umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví.

Blíží se volby amerického prezidenta. Před čtyřmi lety jste měl radost, že Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. Přejete si jeho vítězství i letos

Víte, to je velmi ambivalentní. Vážím si toho, že Donald Trump podpořil Izrael ve sporu s Palestinou, což jsem několikrát veřejně ocenil. Ovšem stejně tak, naposledy na summitu NATO v Londýně, jsem odmítl jeho plán na stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Řekl jsem, že je to zbabělá kapitulace před Tálibánem. Tak to bychom měli 1:1. Pojďme dál. Jako člověk, který je pro svobodný obchod, nemám rád sankce, celní bariéry a obchodní války tohoto typu. Donald Trump vede obchodní válku s Evropskou unií, s Čínou. A pokud se nemýlím, tak, byť trochu omezeně, i s Ruskem. Z toho mi vyplývá, že je skóre 2:1 v jeho neprospěch. Asi před dvaceti lety jsem se setkal s Joem Bidenem, ale to už je dávno. Uvidíme, s čím přijde, jaký bude mít program a jaký tým. Kdybych byl v té situaci a volil ve Spojených státech, k volbám bych nešel. Myslím, že výsledek bude docela těsný. Skoro bych si tipoval na Bidena, ale opravdu to bude velmi těsné.

Po minulé prezidentské volbě jste si sliboval, že za svoji podporu Trumpa dostanete pozvánku do Bílého domu, ale ta nepřišla. Není to tedy tak, že už ho nyní nepodporujete hlavně proto, že Vás nepozval?

Nepodporuji ho ze dvou důvodů, které jsem jasně uvedl. A i kdybych byl v Bílém domě a Trump chtěl stáhnout vojáky z Afghánistánu, tak bych mu to řekl a způsobil tím skandál na tiskové konferenci.

Na konci srpna jste se podrobil operaci ruky, dodnes nosíte ortézu. Jak se cítíte, jaký je Váš zdravotní stav?

V úterý jsem byl v Prostějově, kde se splnil jeden z mých snů, kterým je zřízení praporu dronů. Čili úplně normálně pracuji. Nic mi v tom nebrání. Ruka mě, pravda, trochu pobolívá, ale dá se to vydržet.

Miloš Zeman, prezident republiky, MF Dnes, 10. října 2020