Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21. ledna 2021

Minulý pátek začaly registrace do očkovacího systému. Co říkáte chaosu, který to provázel?

Žádný podstatný chaos podle mého názoru neexistoval. Chápu, že opozice i Vy, novináři, potřebujete psát o něčem, co je nestandardní. Ale uvědomte si, že ve skutečnosti je toto obrovská logistická operace, se kterou nikdo nemá zkušenosti. Lze proto tolerovat ne chaos, ale drobné chyby, které při této operaci existují.

Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla vše vysvětloval tím, že byla malá propustnost SMS brány, což okamžitě řešili s operátory. Nicméně neměla mít vláda takovou věc prověřenou a dohodnutou s operátory před spuštěním systému?

Tak laici, kteří sami tento systém nedělají, mají jedinou možnost, aby se zviditelnili. A sice ten systém kritizovat. Kdyby se účastnili jeho tvorby a průběhu, tak by si uvědomili, že to je těžká práce, kde se občas nějaká chyba vyskytne.

Premiér Andrej Babiš označil celou akci za úspěch a oznámil, že Vladimíra Dzurillu navrhne na státní vyznamenání. Dáte mu ho případně?

Tak zaprvé, celou akci můžete označovat za úspěch teprve tehdy, až skončí. Já bych řekl, že je relativně úspěšná na svém začátku. A pokud skončí dobře, tak ano, dám panu Dzurillovi vyznamenání.

Vakcín je zatím k dispozici velmi málo. Čí je to podle Vás chyba? Evropské unie, jak tvrdí třeba premiér Andrej Babiš, národních států, že pozdě a málo objednávaly, nebo výrobců vakcín?

Vy zase hledáte chyby i tam, kde nejsou. Chyba je na straně producentů vakcíny, konkrétně firmy Pfizer, která neočekávaně snížila dodávky svého produktu s poněkud bizarním argumentem, že je chce zvýšit. Na druhé straně, i když jsem občas kritikem Evropské unie – například nemám rád takzvaný zelený deal pro Evropu – tak v tomto případě si myslím, že odvedla poctivou a záslužnou práci.

V těchto dnech sílí tlak na rozvolňování opatření. Vláda otevřela například papírnictví nebo obchody s dětským oblečením. Mělo by se toho v brzké době otevřít víc a podstatnější oblasti, než jsou – při vší úctě k nim – papírnictví?

S papírnictvím je to poněkud komické, protože předpokládám, že v papírnictví se neshlukuje příliš vysoký počet lidí. A jak víte, restriktivní opatření jsou tady proto, aby zabránila shlukování lidí. Nicméně vždy jsem byl spíše proti rozvolňování a zastáncem i tvrdých restriktivních opatření. Také víte, že jakmile se něco rozvolnilo, okamžitě vyletěla křivka počtu nakažených. A co je horšího, počtu mrtvých. No a teď, když můžeme čekat, že tak do půl roku skončí očkování, tak půl roku se dá vydržet.

Vláda bude znovu žádat o prodloužení nouzového stavu, ale zároveň se množí protesty proti opatřením. Dnes nejviditelnějším vzbouřencem je Váš předchůdce Václav Klaus. Když proti rouškám protestoval Daniel Hůlka, doporučil jste mu mokrý hadr na hlavu. Co doporučujete Klausovi?

Je vidět, že nečtete Blesk. Protože kdybyste ho četli, viděli byste, že na otázku redaktora Blesku, co bych vzkázal Václavu Klausovi, jsem odpověděl, Václave, nech se očkovat, protože jinak riskuješ, že tě při tvém věku covid dožene. No, a to platí.

Jak si vysvětlujete motivaci Václava Klause k postoji, kterému říká "občanská neposlušnost"?

Nechci podezírat Václava Klause, že se chce zviditelnit. Spíš se domnívám, že jako často i v jiných případech má zde odlišný názor od mainstreamu. Protože obvykle nejsem příznivcem mainstreamu, mám sympatie k nositelům odlišných názorů. I když v tomto konkrétním případě s ním nesouhlasím.

Lze to vnímat jako začátek jeho další prezidentské kampaně?

Tak to se musíte zeptat jeho. Ale chtěl bych dodat, že každý občan starší čtyřiceti let má právo kandidovat na prezidenta republiky. A pokud se nemýlím, Václavu Klausovi je o něco více než čtyřicet let.

Dalším výrazným odpůrcem restrikcí byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Kromě jiného vzýval strategii přirozeného promořování a tvrdil, že nehrozí zahlcení nemocnic. Nyní leží s covidem na intenzivním lůžku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze ve vážném stavu. Mohlo by to změnit pohled na kritiku opatření?

Tak jeden rektor nemocnici nezahltí. Kromě jiného, když jsme před chvílí hovořili o Václavu Klausovi, je i pan rektor Zima uváděn jako aspirant na prezidentský úřad. Takže se zdá, že tady máme už dva aspiranty, kteří se chtějí zviditelnit odporem vůči rouškám a dalším restriktivním opatřením. Nicméně dovolte, abych řekl jeden silný argument. Očkování v této zeměkouli vyhubilo takové nemoci, jako je tuberkulóza, neštovice, dětská obrna a další. Čili mám plnou důvěru v očkování a pokládám odpor vůči očkování za poněkud zaostalý.

Kritická je k vládním opatřením i opozice, za což ji dlouhodobě kritizujete. Přece jen, není na jejích argumentech něco, v čem má pravdu? Například co se týče leckdy chaotického řešení věcí a komunikace?

Pokud bude kritizovat technické nedostatky, například při očkovací kampani, tak ať ti, kteří tuto kampaň vedou, o těch nedostatcích přemýšlejí a ať je odstraní. To je v pořádku. Já ovšem opozici kritizuji, protože nedělá nic jiného, než že kritizuje práci druhých, aniž by sama pracovala.

Svým způsobem opoziční silou se po krajských volbách stali i hejtmani sdružení v Asociaci krajů v čele s jejím šéfem a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou, jenž bez ohledu na vládu buduje v kraji vlastní systém a očkovací centra. Jak hodnotíte jeho počínání?

Pan Kuba je jednou z čestných výjimek pravidla, o kterém jsem před chvilkou mluvil. Protože kromě kritiky, na kterou má samozřejmě plné právo, také v Jihočeském kraji vybudoval vlastní očkovací program. A za to mu patří dík.

Když jsme u opozice, požádal Vás o schůzku předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zajímá ho, jak budete postupovat při výběru premiéra po podzimních volbách do Sněmovny. Zda bude v obou Vašich pokusech pověřen pouze celkový vítěz voleb, nebo ten, kdo po nich dokáže dřív sehnat 101 a více hlasů, i kdyby první na pásce nebyl. Což by mohl být právě Bartoš, pokud uspějí bloky Pirátů se STAN a ODS, TOP 09 s lidovci. Co mu odpovíte?

Když ty volby nevyhraje, tak dostane jako první na pásce první šanci ten, kdo je vyhrál. Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici. Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09. Dokonce se domnívám, že by nebylo od věci, kdyby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií. Ale to je samozřejmě věc těchto dvou stran a prezident by neměl zasahovat do jejich rozhodování. Měl by maximálně vyslovit svůj názor.

Když jsme spolu mluvili naposledy, říkal jste, že vítěz voleb od Vás dostane první i druhý pokus. S tím, že mu dáte i dostatečný prostor, aby si hledal koaličního partnera, s nímž by měl většinu ve Sněmovně. Zmiňoval jste tehdy Belgii, kde takové hledání trvalo dva roky. Tehdy nám "nedocvaklo", že dva roky po volbách do Sněmovny končí Váš prezidentský mandát. Budete chtít otázku příští vlády vyřešit do jeho konce, nebo umožníte celou dobu vládnout kabinetu bez důvěry a necháte to na svém nástupci?

Nejsme Belgie a já doufám, že sestavování vlády bude trvat méně dlouhý interval než v Belgii. Nicméně ano, potvrzuji, že na sestavení vlády potřebujete určitou dobu pro jednání. Jednak samozřejmě musíte hledat koaliční partnery, pokud je ovšem najdete, jednak musíte navrhnout ministry. Jedno souvisí s druhým, protože pokud se vám podaří uzavřít koalici, bude to za krvavou cenu. Jako to ostatně bylo i s ČSSD, kdy sociální demokracie dostala pět ministerských mandátů.

Pustíme se do velmi hypotetické otázky. Takže, máme tu vítěze voleb Andreje Babiše.

Počkejte, jak jste přišli na to, že je vítězem voleb? Volby ještě neproběhly.

Říkáme, že jde o hypotetickou otázku. V jejím rámci máme vítěze voleb Andreje Babiše, který si ovšem není schopen zajistit většinu ve Sněmovně.

A jak jste na to přišli? Vycházíte dokonce ze dvou zamlčených předpokladů. Zaprvé, že Babiš vyhraje volby, a zadruhé, že nebude schopen vytvořit koalici.

Ano.

Málokdy cituji sám sebe, ale v rozhovoru pro Blesk jsem říkal, a mimochodem osud ČSSD to naplnil, že před volbami každý říká, s tím a s tím nepůjdu. A po volbách náhle říká, možná, že bych s ním i šel. Takže nechme se překvapit. A proto potřebujeme ten poměrně dlouhý – i když ne dvouletý – časový interval. Aby proběhlo jednání o případné koalici. Nezapomeňte, že prezident má dvě možnosti na jmenování premiéra a třetí možnost má předseda Sněmovny. A nemůžeme vyloučit ani to, že předsedou Sněmovny bude zvolen někdo z opozičních stran.

Proto původní otázka zněla, zda budete chtít vládu definitivně vyřešit ještě během svého prezidentského období, nebo to budete prodlužovat a necháte to na svém nástupci.

No, a odpověď zněla, že pokud by se ukázalo, že je naprosto nemožné, aby vítěz voleb získal koaličního partnera, což mimochodem potvrdí hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře či nedůvěře vládě, tak budeme hledat druhého na pásce.

Tím druhým může být klidně zmíněný předseda Pirátů Ivan Bartoš. Umíte si ho navzdory jeho nekonvenčnímu vzhledu s vlasy spletenými do dredů představit jako premiéra?

Dredy bych mu určitě nevyčítal. Pokud jde o můj vlastní politický osud, víme, že mnozí lidé si mne také nikdy nedokázali představit jako premiéra, a přesto jsem jím byl.

Volby jste vyhlásil s velkým předstihem, kvůli čemuž Vás skupina senátorů v čele s těmi za STAN chce hnát k Ústavnímu soudu. Nemáte strach, že se Ústavní soud postaví proti Vám?

To by musel dokázat, že nezná Ústavu. Protože kdyby ji znal, tak by věděl, že je článek 63, který říká bez jakéhokoli omezení, že volby vyhlašuje prezident. Přesněji řečeno jediným omezením je, že je musí vyhlásit nejpozději 90 dní před jejich konáním. Ale jinak není ničím vázán. Často se argumentuje tím, že přesně to samé udělal i Václav Havel v roce 1995. Ovšem můj argument pro tento interval nebyl proto, že to udělal Václav Havel, ale proto, že při epidemii covidu máme jinou volební kampaň, než bychom měli za normálních okolností. Například prakticky není možné, aby byla kampaň kontaktní. To znamená mítinky na náměstích a podobně. A jestliže by měli občané znát programy jednotlivých stran a jednotlivé kandidáty, je třeba, aby s tímto handicapem měly politické strany větší a delší šanci na předložení svých programů a kandidátů.

Zároveň se ale peníze z 90 milionů, které mohou strany vynaložit na kampaň včetně tohoto představování, počítají už od nynějška. Což znevýhodňuje právě nově vznikající předvolební koalice. Není na tom něco?

Není na tom vůbec nic, protože všechny kandidující subjekty mají naprosto rovné podmínky. Pokud se někdo domnívá, že volby lze vyhrávat díky penězům, tak já si myslím, že daleko důležitějším faktorem je právě osobnost kandidátů a přitažlivost programů. Nehledě na to, že 90 milionů korun není zase tak zanedbatelná částka.

Dá se předpokládat, že stejně jako v zahraničí bude mít na výsledky voleb dopad situace okolo covidu. Máte nějaký odhad, jaký ten dopad bude?

Řekl jsem, že covid vymaže možnost kontaktní kampaně. Jinými slovy strana, která doufala, že volby vyhraje kontaktní kampaní, bude znevýhodněna. Na druhé straně zde máme jinou kampaň, například i formou televizních diskusí. Pokud se nemýlím, televizní diskuse jsou zadarmo, takže onen devadesátimilionový limit není v tomto ohledu ohrožen.

Pojďme do zahraničí. Při našem posledním rozhovoru jste v podstatě správně předpověděl výsledky amerických voleb. Skutečně to bylo těsné a vyhrál Joe Biden. Co říkáte událostem, které následovaly poté? Chování Donalda Trumpa a neuvěřitelnému útoku na Kapitol?

Samozřejmě chápu, že je oprávněná kritika Donalda Trumpa, protože ten nepřímo vyzýval své stoupence k agresivnímu chování. Ale myslím si, že není možné ignorovat fakt, že selhala ochranka Kapitolu. Je to ostuda, hanba a samozřejmě, že ti, kdo za to zodpovídají, by měli rezignovat.

Ve Spojených státech se dějí i další věci. Sociální síť Twitter například zablokovala účet amerického prezidenta v době, kdy byl v úřadu. Jak jste to vnímal?

I kdyby Twitter zablokoval účet hokynáře z Kentucky, byl by to stejný zločin, jako když zablokuje účet dosluhujícího prezidenta. Jestliže si toto může dovolit jakákoli firma, tak by měla být postižena, protože zavádí cenzuru. A já jsem žil dlouhá léta v totalitním systému, jehož jedním z principů byla právě cenzura. Možná, že právě proto jsem o to více alergický na jakékoli cenzurní zásahy. Ať už vůči internetu, nebo čemukoli jinému. S tím, co je cenzurováno, samozřejmě nemusím souhlasit. Ale vždy jsem citoval Voltairův výrok, nesouhlasím s vámi, ale udělám vše pro to, abyste svůj názor mohl zastávat.

Zajímavé věci se dějí i na Východě. V Rusku, kde zatkli opozičního předáka Alexeje Navalného. Co tomu říkáte?

Slyšel jsem argumenty z obou stran. Ruský argument zní, že byl v podmínce a této podmínce nevyhověl. Nicméně si myslím, že je zbytečné, aby z něho dělali mučedníka. Ať kandiduje, ať se uchází o přízeň voličů. To je naprosto totéž jako s tou cenzurou. Neboť zavřít někoho do vězení je forma cenzury. Cenzury kandidáta.

Ve středu budete očkován proti covidu. Nemáte necelých 24 hodin předtím, kdy děláme tento rozhovor, obavy kvůli příkladům ze zahraničí? Například v Norsku vyšetřují, zda ke smrti třiadvaceti lidí starších 80 let nepřispěla právě vakcína od společností Pfizer/BioNTech, která jim byla krátce předtím aplikována.

Mně je sedmdesát šest let. Na něco umřít musím. Bylo by poněkud ironické, kdybych jako zastánce očkování na očkování zemřel. Ale já mám rád ironii, i ironii dějin. Přesto doufám, že se tak nestane.

Miloš Zeman, prezident republiky, MF Dnes, 21. ledna 2021