Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

2. července 2021

Zástupce šéfredaktora zpravodajství veřejnoprávní České televize František Lutonský po úderu tornáda vyvěsil na sociální síti výsledky prezidentských voleb v obcích, které byly nejvíce zasaženy. Ve všech jste vyhrál, tudíž příspěvek působil tak, že šlo snad o nějaký boží trest za Vaši podporu. Co jste tomu říkal?

Proč mě nutíte, abych reagoval na každého televizního blbečka? I když je to zástupce šéfredaktora zpravodajství. Bez ohledu na to, kdo mě volil a kdo nevolil, jsem vyjádřil upřímnou soustrast obětem, soucit se zraněnými a s těmi, kdo přišli o majetek. Po setkání s Vámi mám na Hradě paní ministryni Schillerovou, chci se u ní přimluvit za rozšíření pomoci postiženým obcím a občanům. Kdybych na to měl reagovat nikoli ad hominem – protože pitomce nemám rád – tak bych vzhledem k tomu, že jde o zástupce šéfredaktora zpravodajství, řekl, že to jen dokazuje, že Česká televize není objektivní, je to opoziční televize. A pan Lutonský je živým příkladem nejen hlouposti, ale i zaujatosti. Domnívám se, že až skončí obstrukce v Poslanecké sněmovně, budou dovoleni noví členové Rady České televize a že snad dojde k určitým žádoucím personálním přesunům tak, aby Česká televize nebyla nástrojem, dovolím si říci, zaujatých hlupáků.

Vraťme se k pomoci postiženým obcím. Měl by mít postoj státu k materiální pomoci v takové situaci stanoveny nějaké limity?

Samozřejmě, že těmto obcím nemůžete dávat víc než náhradu škod. Ale domnívám se, že tato náhrada by měla být stoprocentní. A sto procent v daném případě znamená přibližně 15 miliard korun. Samozřejmě, že jsou i jiné odhady, některé z nich jsou možná přemrštěné. Já budu paní ministryni říkat, že kromě pomoci jednotlivým občanům a podnikatelům by bylo dobré klást větší důraz i na pomoc jednotlivým obcím. Konkrétně pro opravu obecní infrastruktury. To bude samozřejmě také několik miliard představovat.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhla vládě jmenování prvního náměstka Igora Stříže nejvyšším státním zástupcem. Premiér Babiš byl proti, vláda nakonec debatu odložila. Na Primě jste varoval, že by se Benešová mohla se Střížem dostat brzy do konfliktu. Bavil jste se s ní o tom i osobně, když jste se v pondělí účastnil jednání vlády? A co říkáte postoji, který Babišův kabinet zatím zvolil?

Nejsem ministr spravedlnosti ani premiér, takže se nechci vměšovat do jejich kompetencí. Pouze jsem na okraj podotkl, že panu Střížovi určitě uškodilo to, že ho doporučoval Pavel Zeman. A to je vše. Jinak, jestliže premiér Babiš říká, že o tom má rozhodnout budoucí vláda, tak je to vyhovění požadavku opozice, která si přála přesně totéž.

Vám se takový postup zamlouvá?

Já proti tomu nejsem. Ale přiznávám se, že to je záležitost, která jde tak trochu mimo mě.

Objevily se i spekulace, že pokud by Marie Benešová na Střížovi trvala, mohlo by to vyvrcholit jejím odvoláním. Je podle Vás čas na její výměnu?

Určitě ne, byla by to těsně před volbami veliká hloupost. Nehledě na to, že si myslím, že Marie Benešová vykonává svoji funkci velice dobře.

Ministryně trvá na tom, že příští nejvyšší žalobce musí vzejít ze soustavy státního zastupitelství, což by diskvalifikovalo například bývalého poslance ČSSD a nynějšího náměstka Benešové Jeronýma Tejce, o němž se také mluvilo. Mohl by podle Vás nový šéf NSZ přijít i zvenčí? A vidíte nějaké kandidáty?

Kdybych řekl, které kandidáty vidím, dal bych jim logicky polibek smrti. Proto se k tomu nebudu vyjadřovat. Měl bych nějakou představu, ale neřeknu Vám konkrétní jméno.

Už v lednu jste nám řekl, že jako první od Vás po volbách dostane šanci na sestavení vlády šéf nejsilnější strany, nikoli koalice. Jednalo by se pouze o pověření k sestavení vlády, anebo byste takového člověka i jmenoval premiérem?

Samozřejmě, že bych ho jmenoval premiérem. Ale na druhé straně nezapomeňte, že tento mnou nominovaný premiér musí získat důvěru Poslanecké sněmovny. A já jsem pouze řekl, že bych mu k tomu dal potřebný čas.

Můžete ten čas specifikovat? Minule jsme se bavili o Belgii, kde sestavení vlády trvalo dva roky, a říkal jste, že tak dlouho by to nebylo. Kolik času by od Vás premiér dostal?

Vzhledem k tomu, že už před sebou mám o něco méně než dva roky do konce funkčního období, tak už z tohoto důvodu můj věnovaný čas bude o něco kratší než v Belgii.

Takže bude limitován koncem Vašeho prezidentského mandátu?

To jsem neřekl, to je Vaše interpretace.

Ptáme se proto, že v Senátu už plánují, konkrétně jeho místopředseda Jiří Oberfalzer z ODS, že pokud bude po volbách ve Sněmovně existovat většina, a Vy byste přesto prosazoval někoho, kdo ji nemá, podají na Vás ústavní žalobu. Pan Oberfalzer říká, že Vás tím chce varovat.

Tak pan Oberfalzer nezná Ústavu, která dává prezidentovi jasnou možnost jmenovat premiéra. A tato možnost není omezena žádnými podmínkami. Ani většinou ve Sněmovně.

Obával byste se takové žaloby?

Mně teď vyhrožují žalobami. Ten, jak se jmenuje, Láska. Nomen omen. Teď zase něco kutá senátor Fischer. Já si myslím, že lidi, kteří chtějí v politice něco opravdu dokázat, by se neměli vyžívat v kritice současného prezidenta, ale předvést, co umí sami.

Když už jsme u kandidátů na premiéra, Andrej Babiš se údajně chystá přesunout ze středních Čech do Ústeckého kraje, kde by mohl svést přímou bitvu s lídrem koalice Pirátů a STAN Ivanem Bartošem. Zkusíte předpovědět, jak by takový souboj v natolik specifickém kraji mohl dopadnout?

Ústecký kraj, pokud ho trochu znám, je poměrně konzervativní. A pan Bartoš je spíš reprezentantem ne zcela ustálených postojů, jimiž možná oslovuje mladou populaci, ale je otázka, jestli by to stačilo. Já nejsem ten, kdo by předvídal výsledky těchto voleb, ale nevylučuji, že by Andrej Babiš v Ústeckém kraji mohl uspět.

Uvítal byste přímý souboj dvou uchazečů o křeslo premiéra v jednom kraji?

Samozřejmě, že ano. Z prostého důvodu. Když Václav Klaus v roce 1996 kandidoval v Severomoravském kraji, tak jsem se také přesunul do Severomoravského kraje. A tam jsem ho porazil.

Ovlivnil by výsledek případného přímého souboje Babiš – Bartoš nějak Vaše úvahy při jmenování premiéra?

Moji úvahu by ovlivnil celkový výsledek, nikoli výsledek v jednom kraji.

Pojďme ke covidu. Začíná se šířit mutace delta, vidíme první země, které se pro české občany opět zavírají, anebo je komplikovanější do nich cestovat. Situace může být i v Česku opět vážná. Kdyby přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že je nutné opět začít omezovat veřejný život, podpořil byste ho?

I když jsem optimista, a ten optimismus je dán především pokrokem v očkování, tak si samozřejmě myslím, že bude-li ta mutace koronaviru velmi agresivní, že se budeme muset dočasně vrátit k některým restriktivním opatřením. Nemusím Vám říkat, že bych si to ze srdce nepřál, ale stát se to může.

V uplynulých měsících jste se vyslovoval proti tvrdému lockdownu. Máte nějakou představu, jaká omezení by mohla nastat?

Nejsem epidemiolog a nepatřím k politikům, kteří si hrají na všeználky a radí odborníkům ve zdravotnictví, co mají dělat. V každém případě, případný tlak, ať už veřejnosti, opozice nebo médií, na uvolnění některých opatření by ve chvíli, kdy by se situace zhoršila, měl být ignorován. A vláda by měla postupovat proti tomuto tlaku.

Začaly prázdniny, řada lidí se po těch dlouhých měsících doma chystá na zahraniční dovolené. Je to podle Vás za stávající situace rozumné?

Chápu, že se lidé chtějí podívat k moři. Neoznačoval bych to jako snobismus. Chtějí poznat cizí země. Já sám jsem trochu konzervativní a několikrát jsem řekl, že nejkrásnější země na světě je Česká republika.

V Česku už se docela slušným tempem očkuje. Stále je tu ale skupina lidí, kteří to odmítají a stavějí se do role státem pronásledovaných obětí, jimž je upírána svoboda a ocitají se v druhořadém postavení. Dá se jim to nějak racionálně rozmluvit, nebo mají být přiznaně a systémově znevýhodněni, jako třeba v Izraeli?

Už v televizi Prima jsem říkal, že nejjednodušší je, aby měl covid pas pouze ten, kdo má dvě dávky očkování. A to je docela silný stimul právě pro ty lidi, kteří chtějí jezdit do zahraničí.

V těchto dnech probíhá mistrovství Evropy ve fotbale. Sledujete ho a máte tam nějakého favorita? Co říkáte na to, že je letos celé mistrovství velice zpolitizované?

Vezmu to popořadě a předesílám, že jsem fotbalový analfabet. Nicméně, oslnil mě gól Schicka ze zhruba poloviny hřiště, to se opravdu málokdy vidí. A samozřejmě mě potěšilo vítězství nad Holandskem. Tak, a teď k té politizaci. Zase se najde několik idiotů, kteří mě budou kritizovat, ale já skutečně za idioty pokládám ty, kdo poklekávají. A neberte mně můj osobní názor, protože nemá-li být sport zpolitizován, znamená to, že nebudu dělat různé demonstrace. To není jen to poklekávání, to je i zahalování se do různých vlajek a podobně. Samozřejmě, že jsem proti jakýmkoli rasistickým útokům mezi sportovci. To snad ani nemusím říkat.

V britském ekonomickém deníku Financial Times nedávno vyšel komentář jejich autora Simona Kupera, který říká, že právě hodnoty jako podpora Black Lives Matter poklekáváním či duhové vlajky na podporu homosexuálů a podobně jsou jednou z příčin, proč jsou západní fotbalové týmy úspěšnější než východní. Souhlasíte?

Tak zaprvé, výsledek našeho utkání s Holandskem je popřením této teze. Zadruhé se domnívám, že, jak už jsem říkal na americké ambasádě, je hnutí či slogan Black Lives Matter rasistický, protože platí: All Lives Matter.

Maďarský premiér Viktor Orbán si v těchto dnech v evropských novinách zaplatil inzeráty, v nichž představuje svůj program reformy Evropské unie. Jak se Vám jeho program líbí? Mluvili jste spolu o tom?

Líbí a souhlasím především s posledním bodem, který říká, že Srbsko by se mělo stát členem Evropské unie. S Viktorem se občas vidíme a máme velmi podobné názory.

Dostáváme se k Vašemu velmi kontroverznímu vyjádření v TV Prima, kde jste řekl, že vůbec nechápete transgender osoby. S tím, že jako lidé, kteří se dopouštějí sebepoškozování, jsou Vám bytostně odporní. Sledoval jste kritické reakce a opravil byste v něčem svůj výrok?

Sledoval a neopravil. Podívejte se, já jsem v životě pronesl celou řadu výroků, které byly úmyslně provokativní. Teď například, jako jediný, jsem na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu kritizoval odchod koaličních vojsk z Afghánistánu. Ale pokud jde o transgender, tak si uvědomte prostá fakta. Zaprvé, jestliže odoperujete pohlavní orgány zdravému organismu, je to nepochybně sebepoškozování. Provádí-li to lékař, porušuje Hippokratovu přísahu, která říká, že pacientovi má lékař především neublížit. Teď, v souvislosti s Istanbulskou úmluvou, která se velmi správně vyslovuje proti ženské obřízce, je vlastně transgender ještě daleko brutálnější a horší než ženská obřízka. A protože mám rád bonmoty, tak bych doporučil mužům, kteří se chtějí stát ženou, aby se místo této nebezpečné a bolestivé operace vybavili ženskými šaty, nazuli si lodičky, na hlavu si navlíkli paruku, nezapomněli se oholit. A v takovém případě mohou mít pocit, že jsou ženy.

Opravdu jste ani vteřinu nevzal v úvahu, že se transgender lidé cítí být osobami druhého pohlaví a jejich pohlavní orgán jim v životě třeba skutečně překáží?

Ježíšmarjá! Víte co, já si dovedu představit léčení duší. Ale léčení duší bude spočívat v tom, že budete komunikovat s psychologem, s psychoanalytikem, s psychiatrem, že tam bude i nějaká medikace. Ale představte si hluboký operativní zákrok, opakuji ještě jednou, že do zdravého organismu, a já se Vás zeptám, pokud odsuzujete ženskou obřízku, což je barbarský zvyk, tak proč neodsuzujete i transgender?

Protože ženská obřízka je v řadě, dokonce ve většině, případů proti vůli té ženy. Navíc mnoho z nich jsou ještě děti.

Není, hluboce se mýlíte. Je to součást zejména arabské kultury a není proti vůli ženy.

Malé děti se určitě svobodně rozhodnout nemohou. Zatímco v případě transgender operací do toho vždy mluví psychiatr, psycholog, sexuolog a vždy je to v souladu s přáním dotyčné osoby.

Ale vždyť přání té osoby nemusí být vyhověno, pokud dospějeme k názoru, že toto přání je pro tuto osobu škodlivé. Mimochodem, je nevratné. A proto si myslím, že pokud moje kritika transgenderu odvrátí alespoň jednoho člověka, aby se takové operaci podrobil, budu spokojen.

Když už jsme u sexuálních problémů. Nezaznamenali jsme Vaši reakci na rezignaci poslance TOP 09 Dominika Feriho kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování a násilí na řadě žen. Co na to říkáte?

Podobně jako v případě senátora Fischera říkám, že hloupostmi se nezabývám. Možná že Vás překvapím, ale i toto považuji za hloupost. I když jsem se s Karlem Schwarzenbergem mnohokrát lišil v názorech, tak musím připustit, že můj postoj k tomuto údajnému sexuálnímu skandálu se velmi blíží názoru Karla Schwarzenberga.

Miloš Zeman, prezident republiky, MF Dnes, 2. července 2021