Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

27. prosince 2020

Pane prezidente, úvodem tradiční otázka. Jak prožíváte vánoční svátky?

Jako každý rok se svojí rodinou.

Čtenáři jsou jistě zvědaví, co jste našel pod stromečkem. Můžete prozradit?

Byla tam řada dárků, téměř výlučně knihy. A největší radost mně udělal dárek mé ochranky, který zahrnoval šest svazků Churchillových projevů.

Tyto Vánoce jsou mimořádně zvláštní, protože stále žijeme v pandemii koronaviru. Mnozí to prožívají těžce, zvláště ti starší a osamělí. Co byste jim vzkázal?

Aby věřili tomu, že po očkování tato pandemie skončí.

Věčná zpřísňování opatření řadu občanů a firem táhne do ještě větších problémů. Nechová se vláda příliš chaoticky? Dle mnohých se z jarní situace mohla poučit, ale neudělala to.

Je móda útočit na vládu a to zejména z těch stran, které samy nedokážou předložit žádný pozitivní program. Ve srovnání s jinými zeměmi, kde vlády spolupracují s opozicí, je naše opozice pouze skupinou křiklounů, která nedokáže navrhnout nic pozitivního.

Mnohé naděje se, jak jste zmínil, upínají k očkování, které pomalu začíná být distribuováno. Nezměnil jste názor v tom, že se nenecháte očkovat veřejně?

Ne, nevidím důvod, proč bych to dělal. Nechám se očkovat jako každý jiný občan a pokorně počkám, až se nechají očkovat zdravotníci a další členové integrovaného záchranného systému.

Ptám se i proto, že mezi určitou částí obyvatelstva panuje vůči vakcíně silná nedůvěra či různé konspirační teorie. Veřejným očkováním byste jistě tyto obavy částečně tlumil.

Právě proto se očkovat nechám, ale nevidím důvod, proč bych médiím dával příležitost k televizním eskapádám.

Co vůbec říkáte na ty často až šílené konspirační teorie třeba v tom, že vakcína obsahuje čipy a podobné blbosti?

V každé společnosti máte určité procento bláznů. Ti blázni jsou i zde a nejlepším lékem je ignorovat je.

Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby vakcína nezabrala?

Vakcíny zatím zabíraly vždy. Ať už to bylo u dětské obrny nebo například u neštovic. A kdyby nezabral jeden typ vakcíny, máme na výběr několik dalších.

Počátkem letošního roku panovala všeobecně dobrá nálada, ekonomický růst pokračoval, lidé bohatli. Teď je všechno jinak. Jak byste odhadl dobu na postupné ozdravení společnosti a ekonomiky? Rok, dva, pět nebo deset let?

Myslím si, že stačí dva roky.

Na závěr, jaký vzkaz byste čtenářům Parlamentních listů a občanům poslal? 

Především bych chtěl popřát Parlamentnimlistum.cz, aby vytrvaly a nenechaly se otrávit různými útoky na jejich adresu. Pokud mě požádají o rozhovor, vždy jim rád vyhovím. A to je odpověď na Vaši otázku.

Miloš Zeman, prezident republiky, parlamentnilisty.cz, 27. prosince 2020