Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

7. října 2016

Pane prezidente, v Maďarsku proběhlo nedávno referendum o migračních kvótách. 98 procent hlasujících kvóty odmítlo, nicméně referendum bylo kvůli malé účasti neplatné. Mnohá média to prezentovala jako Orbánovu prohru, protože k urnám přišlo málo lidí. Jak to vidíte Vy?

V demokracii rozhoduje aktivní část populace. To znamená ta část, která se účastní voleb. Ta část, která se voleb neúčastní, musí respektovat rozhodnutí těch, kdo se voleb účastní.

Spojené státy přerušily veškerou spolupráci s Ruskem v Sýrii. Důvodem bylo údajně to, že Rusko neplnilo své závazky. Co si o tom myslíte?

Já zastávám názor, že příměří je možné pouze s umírněnou opozicí, nikoli s islamistickými skupinami, což respektují obě strany, ruská i americká. Ale na rozdíl od americké strany, která se domnívá, že umírněná opozice existuje, já se domnívám, že tam jsou pouze islamistické skupiny. Kromě toho nezapomeňte, že legální syrská vláda pozvala Rusy do Sýrie, zatímco žádný legální představitel Sýrie nezval do Sýrie Američany.

Co říkáte na to, že podle některých zemí, například Velké Británie, páchá Rusko v Sýrii válečné zločiny?

Samozřejmě hluboce lituji všech civilních obětí a všechny ty, kdo na civilní oběti útočí, považuji za teroristy, což jsem také říkal ve svém projevu na Valném shromáždění OSN. Nicméně, válečné zločiny páchají především islamistické radikální skupiny, a čím dříve budou tyto skupiny poraženy, tím lépe nejenom pro Sýrii, nejenom pro Blízký východ, ale pro celý svět.

Někteří experti tento krok USA komentovali tak, že Washington byl v Sýrii vlastně v koncích, neměl tam už žádné spojence, po dohodě Putina s Erdoganem ztratil Turecko a de facto i Saúdskou Arábii po schválení zákona, že pozůstalí po 11. září můžou žalovat Rijád. Skončilo podle Vás angažmá Američanů v Sýrii fiaskem?

To souvisí i s tím, co jsem říkal. Spojené státy do Sýrie nikdo legální nezval. A jestliže nyní jejich mise končí fiaskem, je to jejich vlastní vina.

Co se týká Sýrie, dnešní Lidové noviny tvrdí, že 28. října vyznamenáte českou velvyslankyni v Sýrii Evu Filipi. Prý je to hotová věc. Můžete to potvrdit?

Ne, já si myslím, že jak Lidové noviny, tak všichni ostatní mají počkat několik dní do 28. října, a pak se to dozvědí.

Pane prezidente, během své návštěvy v New Yorku jste oznámil, že se budoucím velvyslancem v USA stane Hynek Kmoníček. Mám správné informace, že jeho nástupcem na Hradě se stane bývalý dlouholetý velvyslanec ČR v Německu Rudolf Jindrák?

Ano, tato informace je pravdivá.

Premiér Sobotka během své návštěvy Brna v pondělí za účasti generálního ředitele ČT Petra Dvořáka otevřel nové studio ČT24. Měl při tom říci, že nezávislost veřejnoprávních médií musí zůstat zachována. Není to v protikladu, když politik, premiér, otvírá studio veřejnoprávní televize?

To by mně upřímně řečeno tak nevadilo, ale pokud jde o nezávislost veřejnoprávních médií, zeptal bych se, na kom a na čem. Mám obavu, že naše veřejnoprávní televize přestává být závislou na svých divácích, a to je samozřejmě špatné, protože z toho vyplývá, že se stává závislou na některých politických subjektech, a často na velmi úzkých skupinkách, například TOP 09 nebo Bakalových imperiálních médiích atd. To považuji za chybu. Pro mě je nezávislá televize ta, která je závislá na svých divácích, a to je skutečná definice nezávislosti.

Takže nemáte problém s tím, že tam Bohuslav Sobotka vystoupil?

Zatímco pan premiér mi občas okopává kotníky, já mu to nevracím.

Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák po Vás požaduje omluvu. Řekl jste, že místo aby byl kvůli bankrotu Sazky ve vězení, kandiduje do Senátu. Podle Hušáka se nejen mýlíte, ale pravděpodobně účelově a vědomě lžete. Budete se omlouvat?

Dobře, takže na závěr si zrekapitulujme některá fakta. Já jsem zvyklý uvádět informační zdroje, takže těmito zdroji jsou jednak Wikipedie, což je bezesporu otevřený zdroj, a za druhé stanovisko předsedy České unie sportu Miroslava Jansty.

Když to shrnu, tak Aleš Hušák dovedl ke krachu Sazku, takže byla insolvence a byl konkurz. A samozřejmě to samo o sobě svědčí minimálně o manažerské neschopnosti a možná i o tunelování. Dále, co nasvědčuje tunelování. Za prvé, Aleš Hušák tvrdil, že Sazka Arena bude stát o něco méně než tři miliardy korun, stála devět miliard. Právě díky tomuto rozdílu se Sazka dostala do insolvence. Za druhé, jeho osobní příjem byl včetně prémií 15 milionů korun ročně. Pořizoval si nákladná auta jako Bentley, osobního kuchaře, privátní letadlo a samozřejmě obrovské mzdové náklady na nepotřebný aparát, které byly nyní sníženy na jednu třetinu proti Hušákově stavu.

To nemluvím o jeho vile na Menorce, protože to už bych zabíhal do podrobností. Takže na základě těchto konkrétních informací považuji za chucpe, jak říkají Židé, a chucpe je vyšší stupeň drzosti, jestliže takový člověk, který připravil český sport o miliardy korun, kandiduje do Senátu.

Je tedy zbytečné se ptát, zda se mu hodláte omlouvat?

Ať si Aleš Hušák přečte Wikipedii a mohu sdělit i stanovisko Miroslava Jansty, na kterého se můžete odvolat a který prohlásil, že jeho stanovisko bude daleko tvrdší, než je stanovisko prezidenta republiky. Takže ať pan Aleš Hušák žádá omluvu i na Miroslavu Janstovi.

Tento týden jsme si připomínali nedožité 80. narozeniny Václava Havla. Česká televize o tom vysílala celý den, bylo po něm u Národního divadla pojmenováno náměstí, konal se slavnostní koncert v Rudolfinu. Co byste k tomu všemu řekl?

Já jsem znal dobře Václava Havla. Myslím si, že by se tomu přepatetizování vzpomínek na nedožité osmdesátiny dílem smál, dílem by se rozčiloval. A pokud jde o mě, tak já jsem samozřejmě dal rozkaz Hradní stráži, aby ho uctila minutou ticha, a vicekancléř na Vinohradském hřbitově položil věnec k jeho hrobu. A to jsem považoval za výraz úcty Václavu Havlovi. Činit se směšným těmito ceremoniemi je podle mého názoru ve skutečnosti urážka odkazu Václava Havla.

Mimochodem, přihlouplý Honzejk, redaktor Hospodářských novin, tvrdil, že tam byl tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, ale u Honzejka nelze předpokládat jakoukoli informovanost.

 

 

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Parlamentní listy, 7. října 2016

zpět na seznam zpráv