Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

16. března 2017

Dobrý večer, pane prezidente. 

Pěkný dobrý večer. 

My se dnes, pane prezidente, nebudeme ptát jen my dva, ale také naši diváci a pro otázky jsme si zajeli tentokrát do Berouna. Tyto otázky, pane prezidente, přijdou na pořad na konci tohoto pořadu. Nyní pojďme rovnou k otázkám.

Vy jste po oznámení opětovné kandidatury na prezidenta prohlásil, že se nehodláte se svými protikandidáty a soupeři utkávat v debatách. Není to vůči nim urážlivé až skoro pohrdlivé? 

Já bych uvedl dva konkrétní argumenty. Ten první jsem už řekl, ten druhý jsem naznačil. Ten první argument spočívá v tom, že všichni ostatní kandidáti zcela logicky budou ve svém vystupování zdůrazňovat, jak si oni představují výkon prezidentské funkce. Já bych, pane Koláři, vypadal jako blázen, kdybych říkal, jak si já představuji výkon prezidentské funkce, protože to jsem řekl před čtyřmi lety, a od té doby jsem se to snažil naplnit, ať už dobře nebo špatně. Čili to naše vystupování bude mimoběžné. Nebude mít společné téma.

A teď Vám řeknu ten druhý argument a budete první, kdo ho v úplnosti uslyší. Já jsem řekl na tiskové konferenci, že nebudu kritizovat své protikandidáty a na druhé straně, že nebudu reagovat na jejich kritiku. A teď si spojte právě toto prohlášení s prohlášením, že nepůjdu do televizních nebo rozhlasových debat. Jistě jste zažil mnohé rozhlasové a televizní debaty, ať už prezidentských kandidátů nebo kohokoli jiného a víte, že je tam vždycky vzájemná kritika, nechci říci urážky, ale vzájemná kritika. Bez této kritiky by to bylo tak trošku bezkrevné, a mám-li dodržet svoje slovo, že nebudu nikoho kritizovat. Já jsem se nezavázal, to mně teď napadlo, že nebudu nikoho chválit, to bych vlastně mohl, ale to by taky působilo trochu nepřesvědčivě, takže tady máte druhý důkaz, proč si myslím, že to není pohrdání, ale reálné zhodnocení situace.

Kdybychom se oprostili od toho, co jste říkal, že nebudete kritizovat, tak třeba Váš předchůdce, prezident Václav Klaus se v debatách také střetával a to s Janem Švejnarem, byť jím opovrhoval, ale i tak s ním v roce 2008 do těch debat šel.

Dobře, ale já nejsem Václav Klaus. To je ten základní rozdíl.

Vy jste tady mluvil o tom, že Vaším prezidentským programem má být kontinuita. Kromě jiného jste také řekl, že byste chtěl, aby mohl prezident navrhovat zákony, a že pakliže to nepůjde, tak byste se spojil s některými poslanci a senátory. Už jste tak učinil a chystáte něco takového už v tomto volebním období?

Ne, v tomto volebním období zcela určitě ne, ale pokusím se o to, budu-li znovu zvolen. A jinak bych Vás doplnil, pane redaktore, řekl jsem taky pro jedno Vaše konkurenční médium, protože všechna média jsou navzájem konkurenční, že pokud bych byl zvolen, pak bych vedle obhajoby národních zájmů, což je ta kontinuita, zvýraznil i další téma, byť už jsem o něm mluvil, a to je téma aktivního občanství. Někdy si myslím, že minimálně čtyřicet procent našich občanů nechodí k volbám proto, protože nedůvěřují, že by mohli cokoli v politice změnit. A chtěl bych je nejenom přesvědčit o tom, že se to změnit dá, ale také hledat konkrétní nástroje, například změnu volebních zákonů, aby měli širší pole působnosti, než mají dnes.

Pokud byste mohl předkládat zákony, předložil byste zákon, který by nařizoval stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici, tak jak jste o tom mluvil v Královéhradeckém kraji?

Ano, to je jeden z nejbolavějších bodů, ale jak vidíte, já říkám své názory bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou populární. Takže, když jsem byl vyzván, tak zase se pokusím uvést argumenty. Zaprvé, hospitalizační poplatek se zdaleka netýká jenom nebo především důchodců. Hospitalizační poplatek se týká všech osob, které jsou v nemocnici, a protože průměrná mzda u nás je teď dvacet devět tisíc měsíčně, i když ne každý na ni dosáhne, tak ta moje věta, že stokoruna denně nikoho nezabije, se samozřejmě netýkala důchodců, ale právě této převažující skupiny.

Zadruhé, to, že byly zrušeny hospitalizační poplatky, které mimochodem měla sociální demokracie ve svém volebním programu, vedlo k výpadku dvou miliard korun v příjmech zdravotnictví, a bohužel se tento výpadek stále ještě úplně nepodařilo nahradit. Důsledkem je, že u nás jsou podceněny platy nejenom zdravotních sester, ale například i pečovatelek v sociálních ústavech, které dostávají hrubého dvanáct až čtrnáct tisíc korun měsíčně a já jsem hledal cesty, jak dosáhnou toho, aby se těmto lidem, kteří vykonávají těžkou a obětavou práci, mohlo přidat.

A argument poslední. Ředitelé nemocnic mně neustále říkají, pane prezidente, po zrušení hospitalizačních poplatků máme plně obsazená tak zvaná sociální lůžka v nemocnicích, protože vděčné dětičky posílají své staré rodiče na tato sociální lůžka, aby ušetřily tři tisíce korun měsíčně, a já to pokládám za hyenizmus. Takže ano, hledejme úlevy pro důchodce, nic proti tomu, ale vedle důchodců je tady minimálně osmdesát procent lidí, kteří nemají tak nízké příjmy, aby si ten hospitalizační poplatek nemohli dovolit.

Čili chápeme to správně, že tedy pro seniory a sociálně slabší občany byste hledal nějakou výjimku z té povinné platby?

Jistě, ale ne všichni mají mít tuto výjimku. Výjimka je selektivní, výjimka není plošná.

Pojďme k aktuální politické situaci. Na včerejšek byl ve Sněmovně projednáván bod nazvaný „Daňové podvody ministra financí.“ Andrej Babiš, kterého se týkal, se toho jednání Sněmovny ani nezúčastnil. Otevíral dálnici D3 a řešil EET kdesi v jižních Čechách. Nebylo to od něj ukázkové pohrdání Parlamentem?

Kdybych já byl v situaci Andreje Babiše, tak bych do Parlamentu určitě přišel a pronesl bych projev, kde bych prohlásil hned v úvodu tohoto projevu, že je naprostá drzost zahrnout na program Sněmovny, i když mně to nikdo v životě nikdy nevyčítal, že se dopouštím daňových podvodů. Kdyby někdo navrhl bod „Podezření z daňových podvodů ministra financí“, tak je to zcela legitimní, ale jestliže ten bod se jmenuje „Daňové podvody ministra financí“, tak ten kdo ho navrhl, si vlastně hraje na soudce. Takže to je první elementární chyba ale od Miroslava Kalouska nemůžete očekávat žádné respektování právního rámce a žádnou slušnost při jednání Sněmovny.

A pokud jde o můj názor na celý tento bod. Sněmovna, jak už jsem řekl, není soudce, není dokonce ani žalobce, není policejní vyšetřovatel. Každý občan České republiky se může dopustit daňových podvodů, a to bych také v tom projevu říkal, takže já bych tam přišel, do té Sněmovny, včetně ministra financí. Ale kdo vyšetřuje daňové podvody?  Sněmovna určitě ne. Vždyť mnoho jejich členů ani vůbec neví, alespoň doufám, že to neví, co to daňový podvod je. A ti, kdo to až moc dobře vědí, ti zase nejsou úplně reprezentativní, aby to posuzovali.

Já jsem prosazoval znovuobnovení finanční policie, kterou zrušil Ivan Langer z ODS, tuším, že v roce 2004. Finanční policie by měla zkoumat, zda došlo k daňovému podvodu, buď pan Kalousek může podat trestní oznámení, což pokud vím, neučinil, anebo podle zákona, jestliže je takové podezření, pak žádné trestní oznámení nepotřebujete a můžete jednat spontánně, třeba na základě veřejných zdrojů. A protože finanční policie podléhá ministru vnitra a ten není v nejlaskavějších vztazích s Andrejem Babišem, lze věřit, že finanční policie by zcela určitě v této věci postupovala objektivně. Nic takového se neděje, předvádí se tady tyjátr, poslanci tam hodiny a hodiny žvaní na jedné i druhé straně, a za nimi leží desítky zákonů, které by se za tu dobu stačily projednat.

Samozřejmě v té věci padla spousta ostrých termínů, pan Sobotka řekl, že Andrej Babiš důkladně ojebal stát. Pojďme k té věci. Ojebal, podle Vás, Andrej Babiš stát?

Já nevím, jestli Vy jste specialista na daňové podvody, ale já určitě nejsem a doufám, že Vy také ne. Takže jedná se o tak zvané korunové dluhopisy, které v době svého vydání nebyly zdaněny. To je fakt, který je obecně znám. Tyto korunové dluhopisy si tehdy pořídilo asi pět set šedesát dva podniků, včetně Agrofertu, a to je přesně všechno, co o tom vím. To znamená, naprosto logicky, jestliže ojebal stát, abych použil ten jemný výraz pana Sobotky, tak ho ojebalo i dalších pět set šedesát jedna podniků. Čili zahajme správní řízení se všemi těmito podniky.

Jasně tomu rozumím, na druhé straně Andrej Babiš je ministrem financí a zdá se, že se zaplétá do toho vysvětlování. On, jemu nesedí částky z auditu s majetkovým přiznáním, odmítá na to téma koaliční schůzku, dokonce tvrdí, že neví co to je audit. Poté vše svádí na jakousi účetní, která popletla hrubý a čistý příjem. Není to u ministra financí fatální selhání?          

Můj názor je, že já bych řekl Sněmovně v tom již citovaném projevu, podívejte se, vy tady nejste od toho, abyste věděli, co to je a co to není daňový podvod, ostatně stejně tomu většinou, zaplať pánbůh, nerozumíte. Nechme to tedy vyšetřit finanční policii a ta buď rozhodne, že to požene dál, to znamená přes státního žalobce k soudu, anebo to odloží, protože se trestný čin nestal. Máte pravdu, že když někdo něco složitě a často rozporně vysvětluje, tak se do toho zamotá jako ryba do sítě, a není to příliš důvěryhodné.

Zůstaňme ještě v Poslanecké sněmovně. Aktuální stav věci je takový, že včera dostal od Sněmovny Andrej Babiš ultimátum, že do dubna má vše vysvětlit. V opačném případě by Bohuslav Sobotka měl z této věci vyvodit závěry. Myslíte si, že Bohuslav Sobotka odvolá ministra financí?

Tak odvolal již několik ministrů, zatím jenom ze své vlastní strany. Já jsem mu doporučoval, aby odvolal pana ministra Hermana, který byl ovšem z KDU-ČSL. K tomu tedy nedošlo a milá paní redaktorko, já vím, že tady platí ten citát Karla Kryla, že by Zeman pro bonmot zabil svou vlastní babičku, ale já Vám přesto jeden bonmot, který mě právě teď napadl, ten jsem si nepřipravil, řeknu. Podle koaliční smlouvy odvolání jakéhokoli člena vlády, který je z jiné politické strany, je možné pouze se souhlasem předsedy této koaliční strany. Z toho logicky vyplývá, že pan premiér Sobotka by se nejdříve musel dotázat Andreje Babiše, zda může odvolat Andreje Babiše, a bez jeho souhlasu ho odvolat nemůže. Takže Vaše otázka je naprosto nesmyslná.

Dobře, a pokud by Andrej Babiš souhlasil, což by samozřejmě nesouhlasil…

Se svým odvoláním, no tak by byl odvolán.

…se svým odvoláním, a pokud by Bohuslav Sobotka přišel za Vámi s návrhem na odvolání ministra financí, Vy byste podepsal?

Já bych mu sice říkal totéž, co jsem mu říkal i v jiné situaci, že vláda se zpravidla mění v polovině funkčního období a ne osm měsíců před volbami, a pak bych pokrčil rameny a říkal bych, když byla taková dohoda s předsedou dalšího koaličního subjektu a ten souhlasí se svým vlastním odvoláním, no tak já ho přece nebudu přesvědčovat, aby v té vládě zůstal.

Teď se řeší aktuálně nahrazení jiného ministra. Jde o ministra průmyslu. Žhavým kandidátem byl Tomáš Prouza, ten už se vzdálil z politiky. Vy jste ho panu Sobotkovi zarazil?

To byl rozhovor mezi čtyřma očima a není dobré, aby se výsledky takového rozhovoru komentovaly navenek. To by pak nebyla žádná, ani elementární důvěra mezi lidmi, a i politici jsou do jisté míry lidé.

Po sjezdu ČSSD se objevilo jméno Milana Urbana, dlouholetého sociálního demokrata, bývalého ministra a také člověka, který se proslavil snímkem, kterak v umaštěném triku nese pizzy v Monte Argentariu, kde tehdy trávili dovolenou lobbisté a šéfové ČEZ, či pánové Dalík, Topolánek a další. Vy byste neměl s panem Urbanem problém?

Tak zaprvé, vůbec nevíme, jestli pan Sobotka s panem Urbanem přijde. Já jsem se ptal bývalého ministra průmyslu, který je nyní úspěšným senátorem a vládním zmocněncem pro Moravskoslezský kraj Jury Cieńciały na jeho názor, protože já se rád radím s lidmi, kteří jsou chytřejší než já. No tak ten mně říkal, že z jeho hlediska by asi nejzajímavějším, nejerudovanějším kandidátem byl pan Havlíček. Já ho vůbec neznám, takže nemohu tvrdit, že je to můj favorit. Pouze Vám bezelstně říkám názor svého poradce.

Žádal už premiér Sobotka o schůzku ohledně jména.

Ano žádal.

A kdy by měla proběhnout?

V nejbližší době, v geologicky dohledné době.

Třeba do týdne?

Ano, to je tak geologicky dohledná doba.

Pane prezidente, Vy jste řekl, že byste si přál po příštích volbách pokračování vlády ANO s ČSSD. Premiér Sobotka ale řekl, že by do takové vlády nešli pod jeho vedením v roli juniorního partnera. Tudíž je tato varianta asi vyloučená, ne?

Vy jste si pořádně ten výrok nepřečetl, pane Koláři, že pod jeho vedením by do takové vlády nešli, ale já jsem vůbec nemluvil o koalici mezi hnutím ANO a sociální demokracií pod vedením pana Bohuslava Sobotky.

Takže myslíte, že po volbách už nebude předsedou sociální demokracie Bohuslav Sobotka?

Nevím, buď změní svůj názor, varianta A a varianta B je ta, kterou jste právě řekl, že nebude předsedou sociální demokracie.

Na uplynulém sjezdu sociální demokracie, ale Bohuslav Sobotka zvítězil a zdá se, že do vedení si prosadil všechny lidi, které si tam přál. Největší hvězdou toho sjezdu se stal Lubomír Zaorálek, člověk o němž jste ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice“ napsal, že je to líný tlučhuba. Zlepšil se od té doby Lubomír Zaorálek, nebo je na tom sociální demokracie tak špatně, že se spokojí i s líným tlučhubou?

Zlepšil se, já neodvolávám nic, co jsem o něm v té době napsal, ale zrovna včera byl na svoji žádost u mě a já jsem mu blahopřál a říkal jsem mu, jsi nejlepší z těch, kdo byli zvoleni. Což je samozřejmě velmi, velmi relativní. Myslím si, že vysvětlení toho, na co jste se mě teď ptal, je velmi prosté. Jak jsem předeslal, je osm měsíců do voleb a ti, kdo mají pocit, že sociální demokracie prohraje a že její prohře, bohužel, nejsou schopni zabránit, nebudou riskovat, že budou označeni za viníky této prohry a počkají si, až na volby. Tečka.

A byl by podle Vás Lubomír Zaorálek vhodným kandidátem na post předsedy ČSSD? Zvládnul by to?

Prosím Vás, já jsem mnohokrát argumentoval tím, že už deset let nejsem členem sociální demokracie, a že proto nemám právo, abych posuzoval a vměšoval se tak do vnitřních záležitostí jakékoli politické strany, kdo má a kdo nemá být v jejím čele. Přál bych si, aby to byl úspěšný člověk. A úspěšné lidi v politice hodnotíte podle volebních výsledků. Žádné jiné objektivní kritérium neexistuje.

Pane prezidente, děkujeme zatím za odpovědi na naše otázky a teď dáme prostor divákům, jak už jsme avizovali na začátku. Takže já poprosím režii o první dotaz.

Dobrý den, pane prezidente, já bych se chtěla zeptat, proč se nemůžete na veřejnosti chovat slušněji a dělat naší republice čest? Děkuji.

Bylo by dobré, kdybyste byla trošku konkrétnější a řekla, v čem se na veřejnosti nechovám slušně. Pokud jste tohle neřekla, neřekla jste nic.

Pojďme k dalšímu dotazu.

Dobrý den, pane prezidente, nevím, jestli to je ve Vaší kompetenci, ale zajímalo by mě, jestli se hodláte zabývat otázkou sociálního zabezpečení rodin, matky na mateřské a matky samoživitelky, protože výše mateřské, co mají maminky na celý měsíc pro sebe i pro své dítě, je opravdu žalostná v tomto státě. A zajímalo by mě, jestli Vy byste dokázal přežít alespoň týden s těmito penězi, co mají maminky na měsíc. Děkuji.

No což o to, deset let jsem na Vysočině žil velmi, velmi skromně, ale to není argument. Já se pokusím odpovědět na Vaši otázku. Podle mého názoru pro začínající rodiny je nejdůležitější mít střechu nad hlavou. V době, když jsem byl premiérem, protože prezident zdaleka nemá takové kompetence jako premiér, tak jsme rozjeli výstavbu tak zvaných startovacích bytů. To byly malometrážní byty, řekněme dva plus jedna, bez jakéhokoli luxusu, ale mnoho se jich postavilo a mladé rodiny se do nich nastěhovaly. Takže ano, všechno ostatní, včetně sociálních dávek, je důležité, ale když nemáte kde bydlet, tak co Vám pomůže sociální dávka, ta Vám, stejně jako hypotéka, bydlení nesežene. Já si vzpomínám na jednu krásnou písničku Wabiho Daňka, „a bydleli spolu v týhle těsný kleci vzteky vysušení jako troud“, protože tam bydlely dvě generace současně. Takže aby ti lidé nebyli vysušení vzteky, potřebují v první řadě, třeba i malý, ale svůj vlastní byt.

Poprosíme další otázku diváka.

Pane prezidente, prosím Vás odpovězte mi, proč jste nevetoval zákon proti kouření? Sám kouříte jako fabrika a víte, co mi v Berouně dýcháme. Byla tady cementárna, eternitka, železárny. Ty lidi jsou z toho, ne z kouření. A chtěl jsem říct tolik, my jsme národ, který je zvyklý chodit na pivo a pivo bez cigarety, to je jak hovno. bez smradu. A můžete mi na to odpovědět? A co soukromníci v těch hospodách, když tam přestaneme chodit, budeme si kupovat lahváče a sedět na náměstí a pít lahváče?

Velmi zajímavé, zejména to přirovnání, ale to nebudu komentovat. Takže, tazatel zřejmě nečte noviny, což mu schvaluji, protože to přispívá k jeho duševnímu zdraví. Kdyby noviny četl, věděl by, že jsem řekl, jsem kuřák a právě proto nebudu vetovat protikuřácký zákon, který jinak pokládám za pitomost, neboť bych se dostal do konfliktu zájmů. Vypadal bych jako člověk, který brání své osobní zájmy před zákonem, který schválila, byť nesmyslně podle mého názoru, Poslanecká sněmovna.

A poslední dotaz a teď jsem opravdu zvědav, co odpovíte.

Pane prezidente, chci se zeptat, jestli fandíte Slavii nebo Spartě? Děkuji.

No tak vzhledem k tomu, že podporuji čínské investice v České republice, vzhledem k tomu, že společnost CEFC koupila Slavii a nikoli Spartu, tak samozřejmě musím fandit Slavii jako podporovatel čínských investic, neboť investice do fotbalového klubu je také investice a povšiml jsem si, že Slavie vede ligu?

Pane prezidente, čas na otázky, i divácké, se vyčerpal. My Vám děkujeme a budeme se těšit opět za týden.

Za týden na shledanou.

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 16. března 2017

zpět na seznam zpráv