Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

10. května 2018

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítejte u svého pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Tentokrát pro vás váš pořad předtáčíme ve středu vzhledem k plánovanému odjezdu prezidenta republiky do Polska. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, v minulém vysílání jste udělal takový šrapnel. Vaše vyjádření bylo velmi, velmi citované. Odstartovala ho právě citace pro televizi Barrandov, kde jste řekl, že v České republice se v malém množství vyráběla a testovala nervová látka A230, což je tedy možné označit jako novičok. Předseda vlády, nechám zatím stranou vyjádření médií a různých politiků, předseda vlády po schůzce s šéfem Bezpečnostní informační služby a poté se šéfem Vojenského zpravodajství řekl doslova toto: "V České republice se nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala uvedená látka." Kde je problém?

Zaprvé, citoval jste jenom část vyjádření předsedy vlády, protože zbývající část uvádí, cituji doslova, prezident má pravdu, když se odvolává na zákon z roku 1997, který stanoví, že se rozumí pod testováním i výroba příslušné látky. Já teď pominu, pane Soukupe, to, že již před několika týdny ředitel Vojenského výzkumného ústavu oznámil, že se u nás vyrábí v jeho ústavu novičok, což mimochodem v tom prohlášení předsedy vlády je také uvedeno, ale přihlouplí novináři si toho prostě nevšimli. Budiž jim lehká paměť, co jiného jim na to mám říct. A spor není v tom, jestli Skripal, který byl zabit, nebo ne zabit, otráven látkou A234, tak zda tato látka je totožná s novičokem A230, který se vyvíjel u nás. Mimochodem Skripal se zázračně uzdravil, i jeho dcera, takže možná, že novičok není tak nebezpečná látka, jak by se na první pohled zdálo. Ale o to tady primárně nejde. Já si myslím, že lidé by měli sami přemýšlet vlastní hlavou a položit si jednoduchou otázku. Ano, nikdo nepopírá, že se u nás novičok neskladoval, protože i já uvádím, že se po jeho výrobě a testování tato zásoba zničila. Spor je v tom, jestli se vyráběl. Tak když pominu to vyjádření ředitele, který by o tom měl něco vědět, tak ta otázka zní, můžete testovat látku, kterou jste si předtím nevyrobili? Vždyť to by znamenalo popření zákona o zachování hmoty.

No, ano. Já samozřejmě neznám ty zprávy tajných služeb, nemůžu je znát. Vy jste řekl, vyráběla, testovala. Předseda vlády řekl, nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala. Logicky, chybí tam to slovo testovala.

Ano, přesně tak. A já namítám, a včera jsem to říkal i Andreji Babišovi, říkal jsem mu, Andreji, dovedeš si představit, že testuješ nějakou látku, kterou jsi předtím nevyrobil? To je možné pouze v tom případě, jestliže jsi tu látku předtím odněkud dovezl. A to se asi nestalo.

No testovat něco, a ani jeden z Vás nevylučuje tedy to testování, to znamená i předseda vlády.

A naopak všechny strany to připouští.

To znamená, když něco testuji, tak to musím mít, abych to mohl testovat, tak to musím buď vyrobit, nebo odněkud dovézt. Více možností nemám. To znamená, to tady bylo, ta látka. Vy jste říkal A230, A234. Nicméně Rusové, a to je to, co odstartovalo celou vlnu diplomatických reakcí, řekli doslova toto, a byla to mluvčí Ministerstva zahraničí: "Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko." A dále řekla, uvedené země, podle mluvčí, od konce devadesátých let provádějí intenzivní výzkum látek z projektu novičok. Nad Spojenými státy jako možným původcem té látky visí otazník. Poznamenala ta mluvčí. Já chápu, že to Čechy, Švédy, Brity a Slováky tohle vyjádření naštvalo, nicméně pokud se to u nás i v jiných státech testovalo, tak to tady asi bylo.

Podívejte se, pane Soukupe, já jsem vyvrátil ruské podezření, že pan Skripal byl otráven látkou A234 tím, že jsem dovodil, že u nás se vyvíjela a testovala látka A230. Takže ti, kdo tvrdí, že se zastávám ruských zájmů, by si měli uvědomit, že ve skutečnosti jsem ruské tvrzení vyvrátil. Tečka, máte slovo.

No právě s ohledem na to si tuhle věc chci vyjasnit. Pokud máme nejlepší protichemickou jednotku, pokud máme takto schopné chemiky, tak předpokládám, že tady nebezpečné látky jsou. Vyvolávání ve veřejnosti dojmu, že nic takového tady nikdy nebylo, zcela evidentně podle všech důkazů, které k dispozici jsou, je chybné. Ty věci podobného typu tady byly. Ta látka, kterou byl otráven agent Skripal tady tedy nebyla. To je vše.

Je to vše, ale já jenom budu opakovat sám sebe, což je opakování velmi moudrých slov, pane Soukupe, to znamená, máme skvělou protichemickou jednotku, to jsou zase Vaše moudrá slova, no a proč by ona netestovala nějaké látky, aby se naši vojáci těmito látkami neotrávili?

A Rusové tedy pravděpodobně věděli, že se tady podobné látky testují, tak něco takového řekli.

Podobné, nikoli totožné. Přesně tak.

Nicméně totožná látka tady nebyla a ta věc byla vysvětlena.

Ale já když jsem pozoroval reakci našich novinářů i politiků, kteří zpočátku hlasitě vykřikovali, že tady novičok vůbec není, tak místo, aby se chytili za nos a alespoň stydlivě mlčeli, tak začali řvát.

Protizemanovskou hysterii a tak. Ano.


A já jsem si vzpomněl, že Češi jsou sice národ Husa, to znamená, miluj pravdu, věř pravdě, ale někdy není vhodné se Husovy tradice příliš držet.

Další z kritik, která se valila po zveřejnění Vašeho stanoviska ke kauze novičok, byla, že jste vyzradil informace, které byly v určitém stupni utajení, a že tedy postupujete proti zájmům České republiky. Tedy další argument k určité protizemanovské hysterii. Vyzradil jste něco, co jste vyzradit neměl?

Ale samozřejmě, že ne. Nehledě na to, že ten ředitel toho ústavu, kterého jsem před chvílí citoval, řekl v podstatě totéž a nepředpokládám, že by měl k dispozici zprávy tajných služeb.

Pane prezidente, Vy jste nejmenoval pana Koudelku, šéfa Bezpečnostní informační služby, generálem. Údajně předtím vláda Vám ho doporučila ke jmenování. Další z argumentů na tažení, mediální tažení proti Vám byl, že je to pomsta za novičok. Proč jste nepovýšil pana Koudelku na generála? Je to pomsta?

V posledních pěti letech mně vláda předložila návrhy na jmenování generálů, tak jsem některé jmenoval a některé jsem nejmenoval. To je v pravomoci prezidenta republiky. Ostatně už teď, kromě pana Koudelky tam byl jiný adept na generála, kterého jsem také odmítl jmenovat, a tento adept, ujišťuji Vás, neměl s novičokem absolutně nic společného.

Pane prezidente, já bych se ještě chvilku držel toho novičoku a Bezpečnostní informační služby. Víte, legendární mluvčí Bezpečnostní informační služby Šubrt, který odešel do důchodu v minulém roce, byl pověstný tím, že si vždycky svolal novináře a tam jim řekl, že nic říct nemůže. Jeho nástupce, pan Šticha je, zdá se býti pravým opakem pana Šubrta. Ten mluví podle mého soudu možná na Bezpečnostní informační službu až moc. Mimo jiné řekl v reakci na Vaše vyjádření pro televizi Barrandov, napsal na Twitter toto: "Rozdíl mezi vyrobit a zkoumat je jako rozdíl mezi semínkem vinné révy a koňakem." Tím otevřeně zesměšnil Vaše stanovisko. Mám to brát jako útok tajné služby na Vás?

Ale vůbec ne. Pan Šticha má zřejmě zánět poetického slepého střeva a já mu to neberu. Nicméně dovedeno do důsledků jeho prohlášení, tak co teda vlastně zkoumáte? Koňak, anebo semínko vinné révy? Jestliže zkoumáte koňak, tak se mezitím ten koňak musel někde vyrobit. A jestli byste zkoumal semínko, tak v tom případě zkoumáte jenom semínko, ale teď snad neprozradím nic tajného, proč se to semínko, pane Soukupe, nalejvá po vyrobení do skleničky, o níž se dokonce píše, že má šroubovací uzávěr. Mě tohle docela pobavilo, protože normální lidé mají na nočním stolku skleničku se šroubovacím uzávěrem, kde mají buď prášky na spaní, nebo prášky proti bolesti, proč ne. No a teď najednou by tam omylem měli novičok.

Každopádně vyjadřování Bezpečnostní informační služby nebo jejího mluvčího je zvláštní. Já jsem si dokonce zkoumal na tom Twitteru, jestli ten jeho účet je soukromý, jak to většinou dělají novináři. Tam napíší, toto mé stanovisko nevyjadřuje stanovisko redakce a tím jsou jakoby z obliga. Pan Šticha tam nic takového nemá, má tam uvedenou svoji funkci mluvčí Bezpečnostní informační služby, takže jsem si myslel a chtěl jsem se zeptat, jestli je to tedy oficiální stanovisko, jakože vypadá, že ano, co to má znamenat.

Na to se zeptejte pana Koudelky.

No on mi na to řekne, že mi k tomu nic neřekne.

Já nejsem šéf pana Štichy.

Dobře, chápu. Pane prezidente, s tím souvisí ještě jedna věc, s tím novičokem. Velká Británie minulý týden oficiálně řekla, že nemá žádného podezřelého z toho útoku na agenta Skripala. Akorát mezitím se stala spousta věcí, vyhostili se z mnoha států diplomaté a diplomatická přestřelka vygradovala v poměrně chladné vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií a Spojenými státy. A co se stane, pokud ti pachatelé se nikdy nenajdou?

Tak se asi časem ti diplomaté zase vrátí na své ambasády, ale máte pravdu, že kdyby se počkalo alespoň měsíc, a nic by se nestalo, tak by buď Británie doložila svoje podezření nějakými důkazy, anebo nedoložila. A já jsem si teď všiml, že údajně Británie dokonce stahuje z Facebooku zprávy o tomto podezření jako nedoložené. Tak budiž, každému z nás se někdy stane, že někoho obviní a pak se ukáže, že to není pravda. A já bych sám rád věděl, kdo dvojitého agenta Skripala opravdu otrávil tak amatérským způsobem, že se tento agent velmi rychle zotavil.

No jak to bývá s vraždami v tajných službách, asi se to nikdy nedozvíme. Nicméně, celá ta kauza opět jaksi vyvolala diskuzi nad Vaším proruským směřování a protiruským směřování údajně tedy demokratických sil. Je to takový evergreen. Není na místě si pojmenovat, že zdravý rozum a pravda má svoji hodnotu, byť ji někdo může vykládat jako proruskou, a to znamená všeobecně nepřijatelnou?


Ale samozřejmě. Já teď například za hodinu a něco jedu do Polska, které je známo svým protiruským postojem daným i historickou reminiscencí, a já tento postoj plně respektuji. Ale to mi nezabrání, abych tam jel a neusiloval o co nejpřátelštější vztahy mezi Českou republikou a Polskem. O totéž usiluji se všemi dalšími zeměmi, samozřejmě včetně Ruské federace, proto jsem byl teď, před chvílí, na svátku, protože jenom na území Československa padlo sto padesát tisíc ruských vojáků. A bylo by svinstvo, kdybych se nepoklonil tímto způsobem jejich památce.

Což je mimo jiné věc, která bývá často kritizována, že role tehdejší Sovětské armády je tak trochu upozaďována. Dokonce myslím, teď bylo řečeno, že jsme byli osvobozeni Vlasovci a také Sovětskou armádou.

Tak Vlasovci sehráli velmi významnou roli v Pražském povstání,…

Sto padesát tisíc mrtvých, je…

…ale to při vší úctě k Praze byl lokální incident.

Sto padesát tisíc mrtvých Rusů je sto padesát tisíc mrtvých Rusů, tehdy Sovětů. Pane prezidente, pojďme k jinému tématu. Tento týden byly uveřejněny nové průzkumy Kantar TNS, který potvrzuje vzestup nebo držení se preferencí ANO 2011 okolo třiceti procent, mírný vzestup komunistů a SPD a poměrně výrazný propad až na hranici volitelnosti u ČSSD. Mě zajímá to ČSSD. Může to souviset s vleklými vyjednáváními s ANO? Propad ČSSD pokračuje, alespoň podle toho průzkumu agentury Kantar.

Já si nemyslím. Možná, že propad pokračuje kvůli tomu, že ta vyjednávání ještě nebyla ukončena a že se neví, jak dopadne vnitrostranické referendum, ale ne kvůli tomu jednání samotnému. Víte, a my jsme si to řekli několikrát, pane Soukupe, že já průzkumům veřejného mínění nevěřím, protože se mýlily tolikrát, že bych byl blázen, kdybych je bral vážně.

V tom se úplně neshodujeme, já většinou ty trendy průzkumů, pokud alespoň dvě agentury to potvrdí, tak jim věřím, protože ta metodologie a metodika těch průzkumů je prostě taková a myslím si, že o něčem vypovídá, ale budiž.

Dobře, tak já Vám dám protipříklad. A sice, když byly volby, tak sociální demokracie dostala sedm a půl procenta, není-liž pravda. Všechny průzkumy, které jsem měl možnost sledovat, jí dávaly více než deset procent. Není toto argument, že ty průzkumy jsou falešné?

Myslím, že to není argument pro to, že jsou falešné, tam myslím, že deset procent, některé agentury byly i níž, ale to poslední, to rozhodování v posledních dvaceti čtyřech hodinách nějakou relevanci voličů má, ale budiž. Každopádně já se ptám, jestli je ČSSD v tuto chvíli dostatečně čitelná. A to mluvím o jejím vedení. Šéf strany Hamáček, vedle toho místopředseda Netolický, místopředseda Foldyna. No, upřímně řečeno, nedokážu si představit rozdílnější osobnosti. Pan Netolický je tak trochu z mého pohledu Sobotka číslo dvě. Předseda Hamáček se snaží v tom nějakým způsobem manévrovat a mluví ale tak, že skoro, tedy zejména o tom jednání o vládě, že skoro nevím tomu obsah, protože mi nic říct nechce, byl u mě v debatě. A pan Foldyna, to je kapitola sama pro sebe.


Když se říkalo, že je dobře, že sociální demokracie mluví více hlasy, a nyní se to stalo, tak proč proti tomu protestujete?

No, já proti tomu neprotestuji, jenom jestli to není moc, jestli tomu ty voliči nepřestávají rozumět. Jestli to není moc. Mimo jiné zaregistroval jste…?

V každém případě byli na sjezdu zvoleni dva zastánci jednání s hnutím ANO, to byl právě Hamáček a to byl právě Zimola. Pak byli dovoleni místopředsedové, kteří jsou z protilehlých politických táborů. To už tak v životě bývá.

Dobře. Zaregistroval jste přestřelku pana Foldyny s panem Hamáčkem, tedy místopředsedy a předsedy?

Ne, upřímně řečeno já přestřelky většinou neregistruji, ale dneska mně právě můj tiskový mluvčí říkal, že tam nějaká přestřelka byla.

No, oni jaksi, ta skupina motorkářů z Ruska, ti Noční vlci jeli na pražské Olšanské hřbitovy uctít památku padlých sovětských vojáků. Pan Foldyna je jejich známý zastánce. Byli tam nějací, někde u benzinové pumpy byli nějací odpůrci nebo občanští aktivisté a došlo tam k poměrně prudké přestřelce, strkání, bouchání hlavami o sebe, takovými urážlivými výrazy. Bylo to celé doprovozeno takovým zvláštním, jaksi mírně agresivním vzezřením v kožených bundách a tak dále. Tak jestli je tohle vystupování místopředsedy ČSSD vhodné v téhle souvislosti.

Kožená bunda je docela hezká část oděvu, nic proti ní. Ale hlavně, teď jste mně referoval, že to byla pietní akce na Olšanských hřbitovech. Před chvilečkou jsme mluvili o sto padesáti tisících mrtvých. Panebože, jestli nějaký lump dělá bugr při pietním aktu na hřbitově, tak je hoden odsouzení, ať je to kdokoli.

Ona ta přestřelka nebo ten konflikt se konal někde jinde, ale o to asi úplně nejde. Mně spíš jde o to, že pan Hamáček vyzval pana Foldynu, aby se omluvil za to chování.


Komu?

No toho pan Foldynu, pan Hamáček vyzval pana Foldynu.

Dobře, ale když se omlouváte, tak musíte vědět komu se omluvit.

No tomu aktivistovi, za to chování. Nebo svým členům za to chování, že byl přespříliš agresivní.

Jo! Tak já nevím, kdo to byl za aktivistu. Tady občas neustále provokují dva lidé, jeden s polským jménem, toho si nějak ani nepamatuju a druhý takový pomalovaný, to je van Gemund. No já bych se takovým…

Bylo to z podobné skupiny. Byli to lidé z této skupiny, ano.

Takovým provokatérům já bych se samozřejmě nikdy neomlouval.

Dobře, dobře. Tím jste jaksi podržel pana Foldynu v jeho stanovisku, ale já jsem se na to musel zeptat.

Pane prezidente, další událostí minulého týdne bylo zastavení trestního stíhání pana Faltýnka a dalších několika osob v kauze Čapí hnízdo. Jaksi stíhání pana Babiše zastaveno nebylo. Nicméně je faktem, že po tomto kroku státního zástupce se média předhání v tom, že naopak to znamená posílení stíhání a důkaz o tom, že existují důkazy proti panu Babišovi. Pak zase některá média tvrdí, že se kauza drolí. Faktem je to, že ta kauza se trochu drolí. Myslíte si, že může to mít vliv na vyjednávání o vládě?

Tak zaprvé, já nejsem státní zástupce, ani policista, ale jako člověk, který tuto věc pochopitelně pozoruje, si kladu otázku, proč v nějaké skupině kauza Čapí hnízdo jsou obviněni dva lidé, Babiš, Faltýnek, a najednou po půl roce je Faltýnek zproštěn obvinění. Přitom to bylo stejné obvinění na stejné téma. Pak bych souhlasil s Vaším názorem, že se ta kauza drolí. Samozřejmě, pokud se bude drolit dál, může to mít i dopad na vyjednávání o vládě.

No ona se drolí, z mého pohledu. Já samozřejmě neznám to rozhodnutí. Mohu vycházet jenom z veřejných zdrojů, ale pokud to bylo vydáváno jako organizovaný komplot vedení Agrofertu a všech těch lidí, kteří z Agrofertu přešli potom do ANO, včetně pana Faltýnka, no tak v tuto chvíli to minimálně pravda není. Nicméně s tím souvisí ještě jedna otázka. Pokud jaksi to obvinění bude zrušeno i u pana Babiše, tak ona určitá špína na něm vždycky zůstane. To tak prostě bývá. Co to svědčí o české policii? To je základní otázka

Já už jsem Vám jednou říkal, že soudy zrušily asi v osmdesáti, nebo více než v osmdesáti procentech případů obvinění komunálních politiků, které vůči těmto politikům vznesla česká policie. Myslím si, že i to něco svědčí o české polici. Ale my se bohužel dostaneme k jiné kauze. Čapí hnízdo, tam je padesát milionů, a kromě toho se investovali, a investovali se do budov a dalšího zařízení.

Celková ta investice v Čapím hnízdě je dohromady, aspoň to pan Babiš říká, přes miliardu korun. A já jsem…

Dobře, ale z toho je padesát milionů ta dotace.

Padesát milionů z veřejných peněz, ano.

Ale za chvíli se dostaneme k sedmi miliardové ztrátě.

K panu Bakalovi.

To ještě není Bakala, to teprve bude. K sedmi miliardové ztrátě. A ti, kteří ji prokazatelně způsobili, byli včera osvobozeni. Toho jste si zajisté povšiml, že? Včetně soudního znalce pana Douchy, který velmi nesprávně ocenil majetek OKD.

Ano, tím jsem chtěl uvést téma OKD. Tři úředníci, my jsme to trochu kritizovali, že hlavní obviněný, nebo strůjce, organizátor celé té věci OKD a sedm miliard ano. Pět celých sedm miliardy stát žádal jako náhradu škody, nicméně celková škoda, a teď škoda, ne v právním slova smyslu, prostě Zdeněk Bakala z OKD vytáhl více než sto miliard korun. U soudu se zodpovídali pouze tři úředníci z Fondu národního…


Počkejte, já bych tomu neříkal úředníci.

No oni to byli dva úředníci Fondu národního…

Minimálně jeden z nich byl místopředseda Fondu národního majetku…

Pavel Kuta.

…a to už není úředník.

No dobře, tak jeden výše postavený úředník, druhý níže postavený úředník a soudní znalec. To byli tedy ti tři obětní beránci, kteří byli ale nakonec osvobozeni, a soudkyně jaksi rozcupovala práci policie i státního zástupce. Tak jsem tomu rozuměl. No ale co s tím? Přeci není možné, aby to takto zůstalo.

Státní zástupce oznámil, že se odvolá, což bych mu vřele doporučoval. A to, co bych naopak nedoporučoval, by byla knížecí rada, snaž se ukrást sedm miliard, protože v takovém případě tě osvobodí, když ukradneš sedm milionů, půjdeš do basy.

Možná, a když ukradneš sedmdesát tisíc, půjdeš tam určitě, protože nemáš peníze na dobré advokáty. No já jsem se chtěl nad tou skutečností zamyslet, protože ta nespravedlnost v kauze OKD je do očí bijící. Na jedné straně pan Bakala u Ženevského jezera s dlouhým doutníkem investující do vinic a cyklistických klubů a já nevím do čeho všeho, a na druhou stranu ti horníci.

Do svých novin. To ho také hodně stojí.

Do svých novin, ano.

Ať je to Respekt nebo Hospodářské noviny.

Mimo jiné, když jsme tedy u těch novin. Vydavatelství Ekonomia, tomu Vy nakloněn nejste. Takhle, Vy nejste nakloněn panu Bakalovi, nicméně vydavatelství Ekonomia Vám nakloněno tedy vyloženě není. To si můžeme přiznat. Co říkáte tomu obrovskému…


Protože patří panu Bakalovi, to je dosti logické.

Ano, to jistě ano. No, oni tedy říkají, že to vlastnictví pana Bakaly s redakční prací Bakalových médií nemá vůbec, ale vůbec nic společného.

Takže oni berou peníze od někoho úplně jiného než od Zdeňka Bakaly.

Ano, takto to říkají. Oni říkají, že berou, nicméně kdyby byl vlastníkem někdo úplně jiný

Tak by brali taky.

Tak by brali taky a pracovali by úplně stejně a na obsahu těch článků a tak dále by se neměnilo vůbec nic, a že pan Bakala s tím nemá nic společného. Ano, to je pravda, nevím. No můžu si o tom myslet své. Nicméně, co říkáte tomu obrovskému prostoru, který novináři tohoto vydavatelství mají ve veřejnoprávních médiích. To je Česká televize a Český rozhlas.

Pan Bakala má stále ještě hodně peněz. A aniž bych vznášel jakákoli konkrétní obvinění, tak bych chtěl konstatovat, že není vyloučeno, že část těchto prostředků může použít k tomu, aby někteří novináři byli úslužní. Mimochodem, když…

No já to říkám

Dovolte mi ještě jednu větu. Když ve Vladislavském sále odcházeli po mé zmínce o panu Bakalovi někteří poslanci TOP 09, tak jsem si vzpomněl, jak Miroslav Kalousek se na tribuně Sněmovny zaklínal tím, že od pana Bakaly si nevezme ani korunu, a půl roku poté dostal od pana Bakaly devět milionů dotace nebo sponzorského daru, jakkoli to chcete nazvat. Jinými slovy nebuďte tak naivní, pane Soukupe, když Vás někdo platí, tak Vy, ať chcete, nebo nechcete, do jisté míry podléháte tomuto finančnímu nátlaku.

No mimo jiné ten pan Kalousek, já jsem ho kritizoval v jiném svém pořadu a on tedy na to odvětil, že jste si to objednal. Pane prezidente, objednal jste si u mě…

Že jsem si objednal co?

U mě kritiku pana Kalouska. Objednal jste si kritiku pana Kalouska?

Já ani nevím, že jste ho kritizoval. Kdy?

Minulý pátek.

A to nebylo v tomto pořadu.

Ne, to bylo v jiném.

Já se omlouvám, že všechny Vaše pořady nesleduji.

Ne, ne, ne. Já to chápu. No já jsem to téma médií uvedl samozřejmě také proto, že média, která dříve patřila Andreji Babišovi, teď jsou tedy v tom svěřeneckém fondu, jsou zvláště těmi Hospodářskými novinami a Bakalovými novináři velmi často peskována, že slouží svému majiteli, nebo bývalému majiteli. No nicméně o angažmá bývalého majitele Mafry a Mladé fronty Dnes, Lidových novin a dalších, některých rozhlasových stanic, víme velmi dobře, protože je to veřejná činnost. O angažmá pana Bakaly se můžeme pouze domnívat.

Nejenom to, já jsem včera říkal Andreji Babišovi, že například jeho Lidové noviny útočí na Andreje Babiše se stejnou vehemencí jako Bakalovo mediální impérium.

Mimo jiné mě zaujala ještě jedna věc. Já Vám něco ocituji. A schválně by mě zajímalo, jestli uhodnete, kdo to řekl. "Zdeněk Bakala zaujímá zajímavou pozici ve vývoji České republiky a kapitalismu v České republice. Ten příběh není ukončený a já jsem přesvědčena, že jeho působení bylo velmi pozitivní z hlediska České republiky a že se to ještě ukáže." Najdete něco dobrého, co Zdeněk udělal, a napadá Vás, kdo to mohl říci?

Zaprvé Vám se stoprocentní jistotou řeknu, že autorkou tohoto citátu je žena. Vyházím z toho, že říká, jsem přesvědčena. To je všechno.

Je to jeho žena. Ano, paní Maláčová.

A je to jeho žena, no tak.

Je to jeho žena, nicméně členka představenstva toho mediálního domu. V téhle souvislosti mně to…

A bývalá královna krásy.

Členka představenstva toho mediálního domu, který je úplně nezávislý, a se svým majitelem nemá vůbec nic společného.

No s tím souvisí ještě jedna otázka. Minule jsme mluvili o miliardářích, kteří zbohatli na kšeftech se státem, a vůbec nic se jim nestalo. Já jsem slíbil, nebo jsme se domluvili, že každý týden otevřeme jedno jméno a z první dvacítky nevynecháme vůbec nikoho. O panu Bakalovi jsme hovořili. Ale teď je tady aktualita stará jenom několik hodin. Dnes Úřad pro hospodářskou soutěž zrušil tendr na mýto, na výběr mýta, na rozšíření mýta o dalších devět set kilometrů silnic první třídy. Ten původní vítěz, firma SkyToll, který teď tedy vítězem již není, patří do skupiny nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Co očekáváte, že se bude dít teď?

Asi se jako obvykle odvolají, ale mně je to rozhodnutí antimonopolního úřadu velice sympatické. A víte proč? Protože těch devět set kilometrů silnic první třídy, to je naprostý, ale naprostý nesmysl. Když takhle mluvím s představiteli jednotlivých institucí, tak proti je Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, Svaz měst a obcí. Já neznám nikoho, kdo by s tím souhlasil. Včera jsem se ptal Andreje Babiše. On říkal, no, to tam vnutil Bohuslav Sobotka. Tak jsem mu říkal, no tak nevymlouvej se pořád na Sobotku, tak tam těch devět set kilometrů zrušte. A pak se můžeme bavit dál.

Ono to mělo několik souvislostí. Ono dokonce v tom zadávacím řízení bylo nejméně devět set kilometrů. To znamená, byly tam otevřené dveře ke zpoplatňování dalších silnic.

Tím hůř.

A mimo jiné by se musely zlikvidovat všechny ty mýtné brány, ty tisíce, které si stát předtím draze koupil. Ale uvidíme, jak ten tendr bude pokračovat. Ministerstvo dopravy nepochybně vypíše nový tendr a tak dále. Budeme ho tady komentovat.

Ono, jak jsem slyšel na cestě z ruské ambasády, já ruský agent jsem šel na ruskou slavnost vítězství nad nacizmem, tak jak jsem na cestě v autě slyšel, tak tam byly nějaké námitky kvůli flashkám.

Ano.

Ale to už je technický problém, kterému vůbec nerozumím. Pro mě je silný argument pro zrušení tohoto tendru těch devět set kilometrů.

Nechme tendr tendrem. Pane prezidente, sestavování vlády. Vy jste se setkal s Andrejem Babišem. Bylo to v úterý a ten Vám představil programové prohlášení a poinformoval Vás o průběhu nebo vývoji toho jednání. No, nicméně, pochopil jsem, že to není prodiskutováno s komunisty, že to bylo prodiskutováno mezi ČSSD a ANO. Jak to vypadá?

Budou to diskutovat v pátek, to znamená za dva dny. A pokud diskuze dopadne dobře, tak sociální demokracie vypíše referendum a to bude nějak v první dekádě června. Pak je řada na mně jmenovat premiéra podruhé, jmenovat jeho vládu a druhý pokus v Poslanecké sněmovně. Pane Soukupe, zejména vzhledem k tomu, že tam ústava dává těch třicet dnů, moje láhev slivovice se už téměř začíná stěhovat do Vašich kapes.

Uvidíme, uvidíme. Ještě máme teprve ani ne polovinu května, možná, možná to bude rychlejší.

Uvidíme, kdyby to referendum zrychlili, měl bych ještě naději na úspěch.

Pane prezidente, mě tam zaujala totiž jedna věc. Jedna věc je koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD. Ale Andrej Babiš hovořil o nějaké toleranční smlouvě s KSČM. Toleranční smlouva. Co to znamená?

Já jsem to četl, je to něco, kdy se obě strany zavazují k určitým věcem. Jedna, že bude tolerovat vládu při hlasování o důvěře. Druhá, že bude respektovat některé její programové a personální priority. To je něco naprosto obvyklého, konec konců i opoziční smlouva, chcete-li, byla byť ve větším rozměru příkladem takové dohody.

No, toleranční smlouva. Já jsem o tom nikdy neslyšel, já jsem slyšel tak maximálně o tolerančním patentu, ale budiž. No, ona s tím souvisí ještě jedna věc, které jsem si všiml. Komunisté dlouhodobě říkají, že chtějí Ministerstvo zemědělství. Chtějí ovlivňovat jeho personální složení, případně doporučit nějakého odborníka. No, a co se nestalo. Hned poté, co byla diskutována ta koaliční smlouva a ta toleranční smlouva, tak najednou ČSSD ohlásilo, že by o to Ministerstvo zemědělství už tolik nestálo, a že by místo toho chtěli radši Ministerstvo obrany. Je to tlak komunistů na tuto změnu stanoviska?

Nevím. Já jsem dneska s Vojtou Filipem sice mluvil na již citované ruské ambasádě, ale na tohle jsem se ho nezeptal.

No ono se hovoří, že na Ministerstvo zemědělství by se měl vrátit pan Toman, tak proto se na to ptám.

Já si myslím, že pokud by se tam vrátil, tak že by to byl skvělý kandidát, i když musím uznat, že pan Milek na mě působil velmi, velmi pozitivním dojmem.

No, tak každopádně, pokud se tam pan Toman vrátí, tak budeme muset sledovat další konflikt zájmů. No uvidíme.

Pane prezidente, hnutí ANO se velmi chlubí tím, že se daří lépe vybírat daně, že to funguje výborně. Čím to podle Vás je? Je to proto, že se lépe vybírají daně, to znamená, méně unikají, nebo proto, že ekonomika stoupá?

Ekonomika sice stoupá, ale kdyby jenom stoupala a kradlo se dál, anebo byly daňové podvody, tak tím by jako lepší výběr daní nebyl. Myslím si, že tady má zásluhu Ministerstvo financí, ať už jde o kontrolní hlášení nebo ať už jde o elektronickou evidenci tržeb.

No, ale ona se totiž, já jsem to uvedl proto, že ta bilance státního účtu se meziročně trochu zhoršuje. V dubnu sice byl přebytek sedm set sedmdesát milionů, ale když se to očistí o finanční toky mezi evropskými institucemi a Českou republikou, tak je tam deficit téměř dvacet dva miliard. A já si tak říkám, co se tedy bude dít, až česká ekonomika neporoste tak strmě, jako roste teď. Jestli se naše veřejné finance zase nezačnou utápět v beznadějných deficitech. Proto jsem se na to ptal.


Já mohu ocenit, protože jsem předtím kritizoval podinvestovanost české ekonomiky, že v posledních dvou letech se to trochu začíná zlepšovat, díky bohu za to. Ale na druhé straně máte pravdu v tom, že kdyby došlo k ekonomické depresi, tak první obětí budou investice, protože u nás jsou každým rokem nějaké volby a investice nemají volební právo. Já se neustále v každém svém veřejném vystoupení snažím přesvědčit politiky, že země, která neinvestuje, se odsuzuje k budoucí zaostalosti, což bohužel vzdor skvělým výsledkům dnes díky té nízké investiční dynamice my děláme.

Pane prezidente, měl jsem na Vás připraveno ještě několik otázek obecnějších, jako lhostejnost lidí v souvislosti s útokem těch Nizozemců na českého číšníka a tak dále, zahraničně politických i ekonomických, ale bohužel, byl jsem informován, že jsme pod velkým časovým tlakem vzhledem k Vašemu odletu do Polska, takže mi nezbývá, než Vám poděkovat za rozhovor.


Příště to můžeme úměrně tomu protáhnout, protože člověk má splácet své dluhy. Hezký den Vám i divákům.

Děkuji Vám, pane prezidente. A děkuji i vám vážení diváci televize Barrandov za vaši pozornost, i když rozhovor s panem prezidentem byl zhruba o pět minut kratší, než bývá obvyklé.

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 10. května 2018