Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

21. února 2019

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Na Pražském hradě jako každý čtvrtek natáčíme Týden s prezidentem, proto dobrý večer i Vám, pane prezidente.

Dobrý večer.

Pane prezidente, jak je obvyklé, začnu rozhovor takovými těmi aktualitami, které přinesl minulý týden, respektive poslední den. Jedna z těch nejvýznamnějších aktualit z pohledu české politiky je to, že bylo potvrzeno, že Andrej Babiš dostal pozvánku k Donaldu Trumpovi, americkému prezidentovi, a navštíví ho 7. března. Úplně obecná otázka, co tomu říkáte?

Já jsem rád, že k této návštěvě dochází. Nezapomeňte, že americký prezident je šéfem exekutivy na rozdíl od našeho systému, takže je logické, když se schází s šéfem exekutivy u nás. Nicméně, má to i jednu anekdotickou stránku, americký velvyslanec King říkal na přednášce pro studenty právnické fakulty, že Donald Trump je podezříván ze sympatií k Rusku a já taky, takže by nebylo vhodné, aby se dva proruští sympatizanti scházeli.

Třetí a poslední věc je, víte, že mám s Američany některé odlišné postoje, například teď v poslední době v kauze Huawei, a nevidím důvod, proč bych se těch postojů vzdával. Mimochodem, pane Soukupe, všiml jste si, že teď po Němcích i Britové vydali prohlášení, že kauza Huawei, respektive produkty firmy Huawei jsou zcela bezpečné?

To jsem si všiml, to jsem si všiml. Německo i Velká Británie k té kauze Huawei a její údajné jaksi činnosti ohrožující státní zájmy, to, co říkají Američané, jsou velmi rezervovaní. Já mám k té návštěvě možná několik šťouravých otázek. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček letěl do Spojených států a říkal, že jede vyjednávat tu návštěvu českého premiéra. Problém byl v tom, že ještě než jeho letadlo dosedlo, tak americká strana vydala potvrzení návštěvy 7. března, no jak je to možné?


Premiér sám prohlásil, že pan ministr Petříček nemá co vyjednávat a že si to vyjedná sám, což se také stalo.

Tak to vypadá. Tedy k té návštěvě Tomáše Petříčka, já ho musím výjimečně pochválit, protože k cestě do Spojených států použil běžnou normální linku, asi nějakou lepší třídu než ekonomickou, ale neletěl vládním speciálem, což mi přišlo tedy sympatické.

Záleží na tom, jestli měl s sebou nějakou početnou delegaci.

Pokud jsem dobře informován, tak ne.


Pokud letěl sám, tak dobře, měl business class, a to je takový rozumný kompromis.

Tak, to mi přišlo dobré, ale jak se díváte, pane prezidente, na to, že jaksi ten tvrdý postoj Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a hned následně velmi tvrdý rychlý postoj Andreje Babiše právě vůči firmě Huawei jaksi souvisel s tou návštěvou, s pozváním do Spojených států. Je známo, že Spojené státy hledají spojence v té kauze Huawei. Oni ji rozvířili a hledají spojence a my jsme překvapivě, a tady jsme o tom diskutovali, poměrně překvapivě koukali, jak tvrdý byl postoj české vlády i Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. No, mně hlodá trošku červíček v hlavě, jestli náhodou to nebyla trochu platba za tu návštěvu, rozumíte?

Tak až budete dělat rozhovor s Andrejem Babišem, tak se ho na to zeptejte. Já sice v některých případech, viz přesun ambasády v Izraeli, s americkou administrativou souhlasím, ale v tomto konkrétním případě s ní nesouhlasím a, jak už jsem Vám řekl, nemám důvod měnit svoje stanovisko.

Obecně, dobře, obecně. Jaký by měl být vzkaz Česka Americe, pokud jaksi vysoký ústavní činitel, premiér české vlády, jede na návštěvu k prezidentovi Spojených států?

Po vyslechnutí projevu viceprezidenta Pence na mnichovské bezpečnostní konferenci by můj vzkaz byl poněkud méně zdvořilý. Snažte se méně poučovat a více naslouchat.

Pane prezidente, Vy jste vrchní velitel českých ozbrojených sil. Jak byste se tvářil na případný požadavek Američanů nebo na obecnou otázku, jestli by třeba rakety americké měly být umístěny na území České republiky, obranné rakety, tak, jak říkají? Protože Polsko se v nedávné době vyjádřilo tak, že by to připustilo, že si to dovede představit.

Podívejte se, buďme shovívaví, protože Poláci mají s Ruskem dlouholetou historickou negativní zkušenost, někdy bych řekl, že je to až fobie, ale budiž, takže tam tomu rozumím. V případě České republiky pro to absolutně nevidím žádný důvod.

A já bych se ještě vrátil k tomu panu Pencovi, uvědomte si, že teď je svět ještě méně bezpečný, než byl, protože vedle obchodní války mezi Amerikou a Čínou vypukla i obchodní válka mezi Amerikou a Evropskou unií, a dokonce Angela Merkelová říkala, to je neuvěřitelné, vy označujete naše auta za bezpečnostní riziko, a proto na ně uvalujete cla.

Vysoká cla.


Já si myslím, že jakákoli cla jsou překážka vzájemného obchodu a že škodí oběma stranám.

Zavedení celních bariér, tedy poměrně výrazných cel na evropská auta, je to, o čem se teď hodně hovoří, protože poměr, podíl aut, automobilového průmyslu, vývozu aut do Spojených států je poměrně vysoký, zatímco opačně je to podstatně méně. To znamená, že to zavedení cel, byť by bylo oboustranné, by daleko více dopadlo na Evropu.

No, když jsme u té zahraniční politiky, nebo respektive činnosti ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, já jsem zachytil zprávu, takový evergreen. Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová opět přišla s tím, že už má tedy seznam těch syrských sirotků, že jich teda není padesát, je jich čtrnáct, našla je v Řecku a že bychom se o ně měli postarat. Tu debatu o tom, že je dobré projevit lidskost, ale zase na druhou stranu není dobré jaksi vytrhávat děti z jejich prostředí, nemusíme opakovat. Česká vláda se usnesla na tom, že bude podporovat děti v Sýrii, to znamená v místě tam, odkud pocházejí, a bude tam poměrně masivně investovat do zařízení pro děti. A Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí stejné vlády, teď řekl, že bychom těch čtrnáct sirotků měli přijmout, no.

Chcete-li znát můj názor, tak mně to tak trošku připomíná tu známou příhodu o poloslepé babičce, kterou jeden mladík násilím převádí přes křižovatku, a babička se brání a říká, že nikam nechce. Pokud jde o syrské sirotky, sdílím názor, že by jim bylo lépe, kdybychom jim pomohli tam, už proto, že syrské rodinné tradice jsou trochu jiné než naše, to znamená, Syřané mají většinou velké rodiny a dokáží se o své děti postarat. Ale zase paní poslankyně Šojdrová ví, že se blíží eurovolby.

No jo, nezaslouží si Tomáš Petříček v téhle té souvislosti nějaké jako napomenutí, protože je to jeho iniciativa, zatímco vláda jde jaksi jiným směrem? Není to první ani poslední případ, zdá se, když se dívám na činnost pana Petříčka.

Ale tak, četl jsem teď zajímavý komentář, který říkal, že jeho zahraniční politika je k nerozeznání podobná zahraniční politice TOP 09. Já nechci být příliš příkrý, ale pravda je, že například jeho návštěva Ukrajiny, kde nedokázal kritizovat oslavu banderovců, mě zklamala.

No dobře. Nechme tedy pana Petříčka, i když ještě doplňující otázka. On pravděpodobně dospěl k názoru, že pokud je oslavován nebo dobře pozitivně vnímán takovými těmi lepšími médii, jako jsou Hospodářské noviny a podobně, tak je asi silnější a silnější a silnější, a teďko řekl to, že pokud ho delegáti nadcházejícího sjezdu ČSSD nezvolí do funkce místopředsedy, je také možné, že odejde z vlády. Já jsem teda přesně tu návaznost nepochopil, Vy jo? Vy jste jí pochopil?

Je to tak trošku dětské vydírání, které může být dokonce kontraproduktivní. Víte, česká média včetně těch, která jste jmenoval, se snaží prokázat některým našim politikům medvědí službu tím, že je chválí, nejde jenom o pana Petříčka, v minulosti šlo o pana Macuru, jmenuje se Macura, že, ten ostravský primátor?

Ano, ano.


A ten se také nedostal do nejužšího vedení hnutí ANO. Ještě předtím byla televizní hvězda komunistické strany Jiří Dolejš, a komunisté ho sesadili z funkce místopředsedy. Já bych v tomto případě vsadil jenom na to, že chválí-li tě česká média, přemýšlej, co děláš špatně.

Pane prezidente, já jsem, když jsem se rozhodl jaksi omezit diskuze s politiky, tak jsem je nazval slovem pytlíci, že mě jaksi moc nebaví pořád poslouchat buď zmatené teorie na spoustu různých věcí včetně ekonomických, anebo pořád říkat, bude, jednou bude, počkejte si, bude, mělo by se, nebo tak. A teď jeden z těch pytlíků, promiňte, že to tak řeknu, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková řekla, že drahá data, což je tedy evergreen, drahé mobilní telefonování a drahá mobilní data, jsou drahá proto, že je málo používáme, což je samozřejmě ekonomický nesmysl, protože pokud bychom je používali více, ti operátoři by cítili zvýšení poptávky a neměli by vůbec žádný důvod zlevňovat. Tam přeci není ekonomického nic k diskuzi. Jak jste se na ten její výrok tvářil? Ověřil jste si, jak to myslela?

Tak každý z nás něco řekne, co není úplně košer. Vzpomeňte si na jednoho bývalého náměstka téhož ministerstva, který říkal, že když je vám to tady příliš drahé, jeďte si za wi-finou do Polska. Vzpomínáte si?

Za mobilními daty do Polska, ano, ale ministra průmyslu a obchodu Mládka to tehdy stálo křeslo ve vládě.

Tak dobře. A upřímně řečeno, mě spíše zaujalo to, že například kvůli té nešťastné Huawei byl zrušen tendr na daňový portál Moje daně.

Ano.


A to pokládám za velkou chybu. Já vím, že jsem až trochu protivný, že se k tomu vracím, ale tuhle jsem četl, nedávno, článek nějakého poplety, který říkal, ano, je pravda, že když Huawei vyřadíme z těchto tendrů, tak ten systém nebo síť 5G bude o několik let později a bude dražší, ale svoboda a bezpečnost za to stojí. Já jsem to pokládal za patetický výkřik, protože pro to není žádný důvod. Nikdo neprokázal, že Huawei je ohrožením bezpečnosti.

No a ono to bude dražší a tak a bude to bezpečné až do té doby, než se zjistí, že ten, který tedy ten tendr vyhrál, má stejné chyby jako Huawei, tak to prostě je. No, ale dobře, tak ten výrok paní ministryně byl legrační, já nepochybuji o tom, že ho lituje, protože to dojde jaksi úplně každému, kdo je aspoň trošku zběhlý v ekonomii, že ten výrok šťastný prostě nebyl. Dobře, tak jí to odpusťme, ale z Vašeho pohledu proč tedy jsou ta data tak drahá, pokud to není proto, že je málo používáme?

Počkejme si, jestli do hry vstoupí ještě jeden operátor. Já jsem si samozřejmě všiml, že ta data jsou drahá, ale také je poctivé říci, že jejich cena poměrně velmi rychle klesá, i když stále ještě mají vysokou hladinu. Takže vstoupí-li nový operátor, možná, že ten pokles té ceny se ještě urychlí.

Já jsem se koukal, co se dá koupit za třicet eur. Je pravda, že v Maďarsku těch dat se dá koupit ještě třikrát méně než u nás, tedy Maďaři jsou na tom úplně nejhůře. Slovensko je na tom zase úplně nejlépe, protože za třicet eur mají zcela neomezená data. No, tak možná bychom se od Slováků mohli poučit.

Pane prezidente, česká koruna v těchto dnech slaví stoleté výročí. Měli bychom si ji tedy držet, nebo budou sílit z Vašeho pohledu úvahy o přijetí eura i vzhledem k politické a ekonomické situaci Evropy? Tak, budoucnost české koruny a jak si jí máme vážit.

Měl jsem nedávno přednášku na konferenci České národní banky o sto letech české koruny, a tam jsem se snažil na Vaši otázku odpovědět. A ta odpověď nebyla jednoduchá. V každém případě jsem varoval před zbrklým přijímáním eura do doby, než bude vyjasněný systém, podle kterého český daňový poplatník nebude muset splácet například řecké dluhy. Ten systém se jmenuje Evropský stabilizační mechanismus a pro ty, kdo vstoupí do Eurozóny, to znamená výdaje v rozsahu desítek miliard našich korun, to je první argument.

Druhý argument, který už jsem Vám také říkal, spočívá v tom, že Eurozóna má vyšší míru inflace, vyšší míru nezaměstnanosti a pomalejší ekonomický růst než země, které v Eurozóně nejsou. To je prostý fakt.

Skončil bych optimisticky. Jednoho krásného dne, možná za deset, možná za dvacet, možná za třicet let bude, na to jeden z ekonomů dostal Nobelovu cenu za ekonomii, jmenuje se to teorie optimálních měnových zón, a až se Evropská unie stane optimální měnovou zónou, tak je dobré zavést euro. Zatím její severní část tomu tak přibližně odpovídá, ale ta jižní vůbec ne.

Pane prezidente, pojďme k dalšímu tématu, a to je, před lety se hovořilo o vytvoření jaksi protikorupčního speciálu na vrchním státním zastupitelství. Hovořilo se o tom, že by ho měla vést Lenka Bradáčová, jaksi věhlasná státní zástupkyně. Ministr spravedlnost Jan Kněžínek minulý týden řekl, že ten plán je mrtvý, že se v tom nebude pokračovat, že se ukázalo, že není potřeba a že by bohatě stačilo, kdyby státní zastupitelství a policie ve stávající struktuře důsledněji plnila nebo vymáhala svá práva a důsledněji stíhala nezákonnou činnost. Je to pravda?

Korupce je jediný trestný čin, který je výhodný pro obě strany. To je základní definice, pane Soukupe. A protože je to jediný trestný čin téhož typu nebo tohoto typu, tak je dobré, aby se jím zabývali specializovaní státní zástupci. To znamená ne ti, kteří vyšetřují ekonomickou nebo jinou kriminalitu, ale právě tu korupci. Takže myslím si, že takový protikorupční speciál by byl docela namístě, a jenom doufám, že neodhalí korupci státních zástupců.

To nevím, ale každopádně ten plán toho protikorupčního speciálu je u ledu takzvaně.

No, je to škoda.

Ona druhá část, tedy dalším orgánem činným v trestním řízení, je policie. O ní se budeme bavit hned za chvilku, ono to s tím bude souviset, ale předtím bych se chtěl zeptat na poslední takovou z mého pohledu absurditu z těch dnešních aktualit. Představte si, pane prezidente, možná jste to neslyšel, ale Správa železniční dopravní cesty, což je majitel kolejí …


Ano, ošlapávání peronu.

Ano. Oni vybírají poplatek za to, že vlaky jezdí po těch kolejích, to je logické, ale nyní budou vybírat ošlapné, to znamená, že lidi z těch vlaků chodí po jejich nástupištích a jaksi ošlapou je, což je naprosto absurdní, což je naprosto absurdní, protože ta Správa železniční dopravní cesty je majitelem těch nádraží a pokud nedokážou nabídnout, pronajmout své prostory tak, aby lidé si tam měli co koupit, občerstvení, cokoliv jiného, a tím pádem majitelé obchodu jim platili nájemné, tak to obchází tím, že už budeme platit ošlapné. Budeme tedy platit i ovzdušné za to, že dýcháme, nebo kam to půjde tohle to?

Jsme v zemi Franze Kafky. Zdá se, že ta Správa železniční dopravní cesty je v nějakých ekonomických potížích, protože jinak si nelze vysvětlit, že vybírá nějaké poplatky, které ostatně příliš mnoho nevynesou. Já mám dojem, že by například, protože se uvažuje o legalizaci prostituce, bylo dobré, kdyby Správa železniční dopravní cesty vylepšila svoji bilanci tím, že by unavení cestující byli ošetřeni kněžkami nejstaršího řemesla.

Mohli by si pronajmout.

A to by možná vyneslo daleko víc než nějaké ošlapné.

No, když jste to zmínil jaksi, tu legalizaci prostituce, to znamená zakotvení prostituce v nějakém právním rámci a de facto prohlášení té činnosti za legální, to teď navrhují Piráti. Údajně by to prý mělo jaksi vynést až miliardu korun ročně, protože podle nějakých průzkumů jaksi vyplývá, že Češi údajně za prostituci utratí až osm miliard korun ročně. Mě ta čísla teda šokovala, já jsem nevěděl, že je to takhle výnosný kšeft, ale pokud byste v pozici prezidenta dostal tento zákon k podpisu, podepsal byste ho?

Podepsal, s určitým váháním, ale podepsal. A moje důvody by nespočívaly jenom v tom, že je to nejstarší řemeslo a že se ho tady nepodařilo vymýtit, ale když je ta prostituce nelegální a není tedy legalizována, no tak má i některé vedlejší negativní účinky, například zdravotní, to všichni vědí. Takže s váháním, ale podepsal.

Ti Piráti opravdu, skutečně někdy velmi zvláštně argumentují. Oni tento věcný návrh nebo prostě záměr, tu svoji vizi zlegalizovat prostituci, oznámili a řekli současně, že ta miliarda korun, která by tedy do státního rozpočtu připlynula, by se mohla použít na obědy pro děti, což je zvláštní, protože já jsem si našel data, že více než třetina prostitutek je matek samoživitelek. Možná kouzlo nechtěného od Pirátů.

No a bude se řešit problém zálohovaného výživného pro ně, že ano? Je otázka, co jejich bývalí manželé dělají.

Nechme tohle to téma být a pojďme k vážnějšímu tématu. Pane prezidente, Vy v sobotu máte v Lánech svůj expertní tým. Pořádáte ho pravidelně k jednotlivým oblastem státní správy a společenského života. Tentokrát se budete zabývat policií, pokud jsem dobře informován. Čistě obecně, je stále tedy česká politika bezpečným místem pro život?

Zaprvé, tvrdá data ukazují, že klesá, a to několik let za sebou, kriminalita. To je objektivní fakt, potěšitelný fakt, měli bychom se z něho radovat, a já to také novému policejnímu prezidentovi i ministru vnitra, kteří tam budou, řeknu. Na druhé straně mě poněkud zarazilo, že nový policejní prezident, a už jsme tady o tom jednou mluvili, vyhlásil jako svoje základní priority boj s drogami a dopravními nehodami. Nic proti tomu, ale zapomněl na ekonomickou kriminalitu.

No právě.

A teď Vám jako prvnímu řeknu jednu bizarnost, něco, jako když pan Petříček má sjednat v Americe nějakou návštěvu, a ještě než přistane, tak je ta návštěva sjednána. Nový policejní prezident je ochoten, a já si ho za to vážím, zřídit, nebo znovu zřídit finanční policii, kterou kdysi zrušil Ivan Langer, budiž. Ale finanční policie existuje, takže není co znovu zřizovat, mně dokonce přivedli jejího ředitele, a tak je zapotřebí vidět, že nemůžete znovu zřizovat něco, co už je.

Já jsem to pochopil tak, že on chce možná tu finanční jaksi policii organizačně jinak dát do systému policie nějak.


No prosím, ale ta dikce mluví naprosto jasně, že to bude zřízeno, ne že to bude reorganizováno.

Já s Vámi souhlasím.

Ale v každém případě já si myslím, že pokud nebudeme mít finanční policii, tak nám nebude stačit jenom ta Daňová Kobra nebo Finanční analytický úřad, nebo jak se to jmenuje.

Útvar Ministerstva financí, ano.


Útvar. Protože je malá, tedy was heist malá, menší finanční kriminalita. To už nejsou miliardy, ale dejme tomu desítky a stovky milionů, a přesně těmito podvody by se měla finanční policie zabývat. Zatím ji nemáme a platí totéž, co jsme si řekli před chvilkou u toho specializovaného protikorupčního útvaru. Musí tady být profík, který tomu rozumí.

No dobře, ale, já to chápu, já, s výhradami, že policejní prezident řekne, že prioritou je bezpečnost na silnicích a drogy, ano, nic proti tomu, to samozřejmě je důležité, ale podle mého názoru to úplně zásadní prioritou policie tedy není s ohledem na to, že proběhla policejní reforma. Ty elitní útvary policie jako Útvar na odhalování organizovaného zločinu byly rozprášeny a byla zřízena Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ. No, jdou jaksi zprávy, že je to nefunkční, že to příliš dobře nefunguje. Někteří policisté říkají, že je to takzvaný průchoďák, že tam přijdou lidé, policisté, a protože jsou tam vysoké odměny, no tak si odslouží rok, aby se jim to započítávalo do takzvaných výsluh, o kterých budeme ještě hovořit, a pak zase odejdou. To znamená, že ty elitní složky policie podle mínění mnohých insiderů z policie tou reformou byly paralyzovány. Budete hovořit i o výsledcích té policejní reformy?

Samozřejmě, že ano, protože na to se chci právě obou, to znamená ministra vnitra i policejního prezidenta, zeptat, protože byl jsem u toho, když se tyto dva útvary slučovaly. Vím, že i státní zástupci měli proti tomu určité výhrady, a nemám informace o tom, že by si lidé nějak výrazně pochvalovali práci té sloučené organizace.

No tak pokud se u policejního útvaru jaksi rozběhne spousta různých úkonů a spousty různých vyšetřování, ale odsouzených je minimum, no tak dobře, tak zdá se, že možná ta policejní reforma skutečně příliš úspěšná nebyla, zvláště proto, že spousta jaksi elitních policistů odešla. Mimo jiné třeba do té Daňové Kobry, která funguje výborně. To znamená, ne, že by nedokázal český stát se bránit proti podvodníkům, dokáže. Ta Kobra, kterou zřídil Andrej Babiš, funguje výborně, ty výsledky jsou vynikající.


A já myslím, že i FAÚ, shodou okolností taky na Ministerstvu financí, jak jsem teď četl jeho výroční zprávu, tak také ušetřil státu několik miliard korun, ale opakuji ještě jednou, je tady ne drobná, chraň bůh, stovky milionů korun nejsou nic drobného,…


Ano.


…ale přece jenom o něco menší finanční kriminalita, a tu zatím nikdo nestíhá.

Pane prezidente, ještě jeden podnět k té policii, nebo otázka. Ona se chystá novela zákona, která vypadá možná pro veřejnost ne úplně srozumitelně. Ta jednoduše spočívá v tom, že do jaksi základny pro výpočet výsluh, což je doživotní renta bývalým policistům, hasičům, příslušníkům vězeňské služby a tak dále, pokud odslouží u sboru nejméně patnáct roků, bude počítána po novu tak, že se do té základny nebudou počítat odměny, což nemusí vypadat nijak zásadně. Problém je, že u policistů, zejména u elitních policistů, u hasičů i u příslušníků vězeňské služby ty odměny činí poměrně velkou část platu. Jinými slovy, pokud by zůstali ve službě až po nabytí této novely, pokud bude přijata, tak jejich výsluha půjde razantně dolů. Říká se, že pokud to bude přijato, čeká nás masivní odchod z bezpečnostních složek, protože ti policisté, hasiči a vězeňská služba, ti lidé nebudou chtít přijít o ty výsluhy. Počítáte s tím?

Jestli s tím počítám já, je jedna věc, a jestli s tím počítá Ministerstvo vnitra, je věc druhá. Víte, kdybych byl diktátor, tak bych asi výsluhy zrušil, protože se domnívám, že v každé profesi mají mít stejná pravidla, takže buď ať jsou výsluhy v každé profesi, anebo v žádné.  

To ano.

Ale na druhé straně, dobře, výsluhy existují, je velmi málo pravděpodobné, že se je podaří zrušit už proto, že jejich zrušení, jak jste sám řekl, by vedlo k masivním odchodům ne jenom u policie, i u dalších profesí. Takže dobrá, respektuji to, no ale na druhé straně ptejme se, jsou tady desítky a desítky dalších profesí, kde žádné výsluhy nejsou. Tito lidé dělají do konce svého produktivního věku a ani je nenapadne ptát se po výsluhách.

To je možné, ale u ozbrojených složek ty výsluhy prostě jsou. Ti lidé, kteří tam nastupují, s nimi počítají a pokud teď razantně sáhneme na výpočet jejich budoucnosti, oni na tom mají nastavenou svoji představu ekonomické budoucnosti, tak musíme počítat s tím, že odejdou. A já říkám, že 99,9 procenta lidí v ozbrojených složkách tam chodí naprosto s poctivým úmyslem sloužit lidem, a pokud je teď vyženeme, no tak je to prostě špatně. A byl by to další nekvalifikovaný zásah do policie.


Nikdo je nevyhání, pokud jsem Vám dobře rozuměl, jednalo by se o snížení objemu výsluh, nikoli o jejich zrušení.

To ne, no dobře, ale víte, o čem mluvím. Pokud nekvalifikované zásahy do policie budou...

Já jsem Vám jako obvykle řekl kacířský názor, ale plně uznávám, že pokud by se za mnou nepostavili další politici, a to se nikdy nepostaví, protože by to nebylo populární, no tak žádné výsluhy nebudou zrušeny a maximálně možná budou trochu omezeny.

U té policie, myslíte si, že policie má dostatečný respekt ve veřejnosti, že je to vážené povolání?

Ano. Má, a stejně tak jako armáda, jsou to dvě nejrespektovanější profese. A jak už jsem Vám někdy říkal, ne, to jsem říkal ve Vánočním poselství, na opačném pólu žebříčku popularity nebo důvěryhodnosti jsou média.

To se nedivím.

A kupodivu církve.

U těch médií se tedy nedivím, ale víte, k těm policistům, je to vojensky organizovaný sbor stejně jako armáda, stejně jako hasiči, stejně jako vězeňská služba. Ti lidé pracují a politici mnohdy, a proto se tomu tak věnuji, politici mnohdy spoléhají na to, že se neozvou právě proto, že jde o vojenský organizovaný sbor, kde nemůžeme očekávat žádné demonstrace nebo něco podobného. A těch nekvalifikovaných zásahů do policie za poslední roky mi přijde příliš mnoho.

Máte samozřejmě pravdu, ale ptejte se, zda za to nemohou i někteří policisté sami. Já Vám dám konkrétní příklad, nikoli poprvé, mně byl velmi sympatický pan plukovník Šlachta a věřil jsem mu, když oznámil, že je na stopě korupční chobotnice, která prosakuje i do politiky. No a co z toho bylo? Kabelky Jany Nagyové. Takže od té doby jsem se naučil skepsi, a i když si obecně práce policistů vážím, tak tento konkrétní příklad mně dokazuje, že když si někdo dělá falešnou reklamu, tak na to koneckonců sám doplatí.

Tak je pravda, že o té kauze Jany Nagyové jsme hovořili několikrát a ty výsledky jsou tristní, tedy Jany Nagyové, to byla kauza Jany Nagyové, ale šlo samozřejmě o premiéra Petra Nečase. Ty výsledky příliš přesvědčivé nejsou a mimo jiné také už se to táhne tolik let a stále každé dva měsíce v novinách čteme o dalším zasedání nějakého soudu, který řeší něco, co s tím souvisí, a přiznám se, že už jsem se v tom trochu ztratil.

Ale ten plukovník Šlachta je teď v celní správě a vyšetřuje daňové úniky a ty výsledky jsou vynikající.

No tak výborně.

V té Kobře, o ní jsme hovořili, to jsem chtěl…

Takže našel svoje místo, svoji niku, jak se říká, a budiž, teď jsem chtěl říci, budiž mu země lehká, ale včas jsem se zarazil, budiž mu přáno, pane Soukupe.

Budiž mu přáno. S tím, že ty vyšetřovací schopnosti, no dobře, pojďme dále. Ono to s tím možná souvisí.

Pane prezidente, Vy jste tento týden dostal dopis od firmy NWR, kterou ovládá Zdeněk Bakala. Ono v novinách bylo, že jste dostal Vy a premiér, nebo od právních zástupců, kteří začali vyhrožovat arbitráží, že jaksi OKD, což byla firma v majetku té firmy NWR, bylo de facto znárodněno za nevýhodných podmínek proti vůli akcionářů, což je tedy ten NWR, a vyhrožují, že buď se stát s nimi dohodne, jinými slovy zaplatí jim, anebo nás čeká arbitráž. Je to pravda?

Četl jsem to v médiích, kterým sice obecně nevěřím, ale v tomto případě nevylučuji, že je to pravda. Je to samozřejmě obrovská drzost, ale můžeme za to sami, pane Soukupe, protože kdyby včas na Zdeňka Bakalu byla podána ne jenom žaloba, ale rozběhl se i proces a šlo to k soudu, no tak by si asi tuhle tu drzost nedovolil, protože by možná na povrch vyplavaly některé věci z tunelování OKD. Ale zase na druhé straně buďme optimisty, protože vím, že teď už se takové vyšetřování rozběhlo. Kromě toho je i parlamentní vyšetřovací komise, pozdě, ale přece.

Oni říkají, pokud jsem to dobře pochopil, že v hotovosti a na účtech OKD na začátku roku 2018, tedy tehdy, kdy bylo prodáno státní firmě Prisko, bylo sto dvacet šest milionů eur a bylo to prodáno za tři miliony eur, celá ta firma. A říkají, že oni nabízeli více, tím podle jejich mínění jaksi byli poškozeni na svých právech a stát rozhodl diskriminačně. Myslíte si, že se máme bát té arbitráže?


Ne, v tomto případě asi ne. Spíš se máme bát arbitráží firmy Huawei, toho bych se bál já, protože tam může dojít k význačným ekonomickým ztrátám díky naší hlouposti. Angličané ani Němci nemají Dušana Navrátila a my se musíme bát, protože máme Dušana Navrátila.

Což je ředitel toho úřadu pro kybernetickou bezpečnost.


Ano přesně tak.

No dobře, v té souvislosti jedna zajímavá věc, víte, pane prezidente, mezinárodní právo soukromé je poměrně složitá věc, ten systém arbitráží a různých aktivních nebo pasivních legitimací ve sporu a tak dále je složitý. Z Ministerstva financí odešla Marie Talašová, která vedla ten odbor arbitráží, a upřímně řečeno takových odborníků po České republice a po pražských ulicích nechodí příliš mnoho. Možná bychom na počet lidí, kteří tak hluboce znají mezinárodní právo soukromé, si vystačili s jednou rukou. Není to škoda?

Určitě ano. Já jsem se ptal paní ministryně Schillerové, jak zatím dopadaly arbitráže, a ona mě informovala, že zatím dopadly v náš prospěch. Ale víte, proč se o to zajímám? Protože když navrhuji, aby se snížily dotace solárním baronům, tak mně někteří oponují, že bychom prohráli arbitráž. No a teď se ukazuje, že ty arbitráže, když je tam dobrý odborník, tak se dají vyhrát.

Nejsou beznadějné a můžou dopadnout dobře, na rozdíl třeba od arbitráže s televizí Nova, kde těch pochybností o postupu českého státu a Ministerstva financí byla celá řada. No každopádně to dopadlo tak, že jsme zaplatili z našich daní přes deset miliard korun.

Deset miliard korun.

Ano, tak to je. Aby to dopadlo nakonec tak, že za ty peníze, nebo ještě méně peněz si ta firma, která nás jaksi dosoudila, tu televizi koupila zpátky. No, žijeme v Česku.

Pane prezidente, u toho Bakaly, další věc, která jaksi pojí Bakalu s námi, jsou média. Já bych připomenul, že on vlastní Hospodářské noviny, týdeník Respekt, web Aktuálně.cz, internetovou televizi DVTV, a upřímně tihle novináři jsou takovými chrliči té jediné správné pravdy a té jediné…

Ne jenom oni, ne jenom oni.

A tak oni jsou na špici, dobře.

Takové Lidové noviny jim řádně sekundují.

To ano, no oni chrlí informace, aby jaksi dehonestovali a pošpinili pověst a schopnost řídit stát u lidí jako jste Vy, Andrej Babiš, Tomio Okamura, poslední dobou i já, i když já teda neřídím stát. Pane prezidente obecně, kde se u těch mravokárců, kteří jsou placeni Bakalou, bere ta drzost, říkat, že Vy nejste demokrat, že Vy nemáte právo říkat svoje názory, nebo Andrej Babiš nebo další a další, a jsou placeni Bakalou. Já se s tím nedokážu smířit.

Odpověď je velmi jednoduchá, zřejmě jsou placeni velmi dobře, protože kdyby dostávali jenom průměrný plat obvyklý v českých médiích, tak by měli možnost od Zdeňka Bakaly odejít, neboť samozřejmě to, že je platí on, jim dělá skvrnu na pověsti.

No, ale tak pane prezidente, tahle média samozřejmě zásadně přispívají k rozdělení společnosti. Oni naopak říkají, že to tak není, že by bylo dobré, aby ti, kteří s nimi nesouhlasí, souhlasili s nimi, aby to nakonec pochopili, a pak nebudeme rozdělení. Oni s demokracií de facto společného nic nemají, protože nerespektují jiné názory. Pokud má někdo jiný názor, je okamžitě považován za nedemokrata. To oba dva víme.

Dobře, já Vám to řeknu jednou větou. Pokud je někdo placen podvodníkem, je sám podvodník.

No ano, ale já Vám ocituji Danielu Drtinovou, což je tedy novinářka, uznávaná novinářka, byla v České televizi, teď má DVTV.

Uznávaná?

Nebo velmi známá novinářka.


No, to je něco jiného.

Tak ona řekla: „Manželé Bakalovi nezasahují do práce médií a vytvořili zde ostrov kvalitní nezávislé žurnalistiky.“ Konec citátu Daniely Drtinové.

Pane prezidente, novináři mají hlídat hospodárnost s nakládáním veřejnými prostředky, čistotu veřejného prostoru, transparentnost a samozřejmě pluralitu. Těmto novinářům nevadí, že jejich majitel podvodně získal z českého státu a z majetku českého státu až sto miliard korun, a naopak ho adorují, že vytvořil z těchto prostředků ostrov nezávislé žurnalistiky.

Víte, já se nechci opakovat, ale jednu věc Vám řeknu, možná, že se toho nedožiju, ale pozoruji dlouhodobou tendenci, že se od tištěných médií postupně přesouváme na internet, a právě tito lidé z těch tištěných médií nenápadně naznačují, že by byla dobrá nějaká cenzura internetu, není-liž pravda.

Není-liž pravda. Na druhou stranu, víte, ta média, oni politici dobře znají jejich význam. Dříve si netroufli je vlastnit nebo nějakým způsobem výrazně ovlivňovat. To byly takové hlouposti, které říkaly, že politici zásadně zasahují do médií, to tak prostě nebylo. Teď ale je doba jiná. Média začínají být, ty nově zakládaná média, začínají být regulérním prostředkem politického boje, protože jsou ovládána politiky anebo jsou ovládána lidmi a financována lidmi, kteří chtějí v politice něco znamenat. A to je prostě něco, co se mně hrubě nelíbí. Můžeme hovořit o Seznam.cz, můžeme hovořit o Deník N, můžeme hovořit o Bakalových médiích, a tady bych se chtěl ještě zastat těch tradičních novinářů.

U politiků se říká, že ti tradiční politici vyhořeli, a nastoupil Andrej Babiš a tak dále. Víte, já nemusím souhlasit s Jaroslavem Kmentou nebo Robertem Čásenským, a také s nimi nesouhlasím, ale nikdy neuvěřím, že by Jaroslav Kmenta nebo Robert Čásenský se dali od někoho koupit, že by psali na něčí objednávku. Nikdy to neudělali, na to jsem si jist, a to si jich velmi, velmi vážím, i když s nimi nesouhlasím, ale u těch nových, pane prezidente, je to nebezpečné.

Já tyto lidi v podstatě téměř neznám, takže se k tomu nebudu vyjadřovat, ale opakuju svoji základní tezi, na rozdíl od tištěných médií, kde díky jejich profesní solidaritě prakticky neprobíhá polemika mezi novináři v tištěných médiích, když si otevřete internet, tak tam máte řadu serverů, řadu blogů, no a tak se tam můžete setkat s argumenty pro a proti. Tohle to čeští novináři bez ohledu na to, jestli je vlastní Babiš nebo Bakala, prostě neumějí. Oni umějí tvrdit, oni neumějí argumentovat.

Ano, to je pravda. Dobře, pane prezidente, pojďme dál, pojďme k energetice. Já, mě zaujala jedna věc, společnost BP, British Petroleum, což je jedna z největších petrolejářských a energetických firem světa, vydala takový jaksi, svoji vizi nebo nějakou takovou studii, která říká, že do roku 2040 bude na světě největším jaksi zdrojem energie obnovitelný zdroj. To znamená ty větrníky, solární elektrárny a tak dále. Jak se mám tvářit nebo jaký je Váš názor ve sporu jádro a obnovitelné zdroje? Protože o tom, že by dominovaly uhelné elektrárny, o tom už asi řeč není. Kdo má pravdu?


Ale někde ano, v některých zemích pořád ještě ano. No, já samozřejmě chápu, že, když budou mít lidé řekněme solární panely na střeše, tak že to bude užitečné a všechna čest, ale je zapotřebí, aby všechny zdroje energie měly rovné podmínky. To znamená, buď aby byly dotovány všechny, což asi státní rozpočet neunese, anebo aby nebyl dotován žádný, aby nebylo pokřivené tržní prostředí, jak se říká. Vy víte velmi dobře, že dotace pro solární elektrárny jsou přímo enormní, mnohanásobné ve srovnání s tržní cenou elektřiny, no a v takovém nekonkurenčním prostředí můžete tvrdit cokoli, a bude to nesmysl. Můj názor tedy je, a asi British Petroleum má lepší odborníky, než jsem já, ale já si svůj názor dokážu obhájit, že obnovitelné zdroje v dané situaci budou jenom doplňkovou formou energetického mixu, že budeme muset počkat, až v té jaderné energetice nastoupí takzvaná nukleární fúze, což je vlastně pokročilejší forma jaderné energetiky. Ale na druhé straně, představa, že vítr nefouká, slunce nesvítí a já se spolehnu na obnovitelné zdroje, je poněkud absurdní.

No, já jsem to uvedl jaksi, tu studii British Petroleum, právě proto, že Mezinárodní energetická agentura naopak přišla s tím, že doporučuje investovat a prodlužovat životnost jaderných elektráren…

No jistě.

… s ohledem na produkci skleníkových plynů a tak dále. To znamená, u Mezinárodní energetické agentury se to trošku posouvá směrem k jádru, pokud to srovnám v čase.

Já bych, i když vím, že jsem konzervativní, nezapomínal ani na to uhlí, protože byla obrovská modernizace našich uhelných elektráren, odsíření a tak dále, stálo to už někdy počátkem devadesátých let asi čtyřicet miliard korun, tak proč teď tuto investici zbytečně zahazovat.

Pane prezidente, úplně poslední otázka, a na mě možná překvapivě, vypadá to, že ministr Toman tak úplně nekecal, když říkal, že kontrolní mechanismy Ministerstva zemědělství fungují správně, protože bylo včas zachyceno maso zase z Polska, které bylo nakaženo salmonelou. Je to tedy důkazem toho, že to tady funguje správně, potravinářská inspekce?

Když kontrola něco zachytí, tak je to vždycky důkaz, že je k něčemu. Víte, já jsem se tomu tak trochu posmíval, ale v každém případě, a teď trochu přeskočím, Poláci v té energetické struktuře doporučovali uhelné elektrárny, můj přítel Andrzej Duda, polský prezident, říkal, máme hodně uhlí, ale oni většinu uhlí dovážejí z Ruska, což se téměř neví, takže ani tam není samostatnost nebo soběstačnost, chcete-li. A něco podobného je to i s masem a s dalšími produkty. My jsme vybili základní stádo skotu, já jsem viděl statistiku počtu krav, počtu prasat a i když nejsem staromilec, no tak jsme tak s bídou na třetině původního stavu, možná ani ne. No a pak se divíme, že při nedostatku těchto zdrojů občas uniknou i nějaké zkažené bifteky, a můžeme očekávat, že naše zdravotnictví bude moci demonstrovat svoje schopnosti.

Svoje schopnosti. No, tak ono to možná bude mít dohru, protože Poláci začali být už naštvaní na naši kritiku a kontrolování jejich masa a potravinářských výrobků, tak začali říkat, že teda začnou kontrolovat české pivo. No tak uvidíme, jestli bude nějaký spor o potraviny mezi Českou republikou a Polskem.

Pane prezidente, to je vše, náš čas vypršel, já jsem Vám chtěl poděkovat za rozhovor.

Takže my se zítra uvidíme, protože jsem přijal Vaše pozvání na padesáté narozeniny, a víte, jaké přání Vám řeknu? Když Vám česká média okopávají kotníky, řekněte si, že z Vás mají mindrák, usmějte se a jděte klidně dál. A toto přání Vám řeknu zítra večer.

Děkuji Vám za pozornost, vážení diváci televize Barrandov, a děkuji samozřejmě i panu prezidentovi.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 21. února 2019