Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

23. května 2019

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, tentokrát natáčíme na Pražském hradě, ale o jeden den předtáčíme, ve středu, a to vzhledem k nabytému pracovnímu programu pana prezidenta. Pane prezidente, dobrý den i Vám.

Dobrý den.

Pane prezidente, první poznámka, my budeme vysílat náš díl Týdne s prezidentem ve čtvrtek od osmi hodin a to tedy jdeme do silné konkurence, protože naši hokejisté hrajou čtvrtfinálový zápas s Němci, tak musíme vypustit dostatek šrapnelů, abychom v té konkurenci uspěli.

Máte ještě nedělní reprízu.

Ano, ta je poměrně úspěšná. Pane prezidente, první otázka z těch aktualit jako vždy každý týden z toho, co tedy přinesl minulý týden a tyto dny. Pokud vím, dnes se bude za Vaší přítomnosti a na Vaši výzvu konat schůzka předsedy vlády s šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu panem Kalou. A jestli jsem to dobře pochopil, plníte úlohu určitého mediátora, abyste usmířil tyhle dva důležité lidi?


Dá se to tak nazvat, protože si myslím, že by bylo dobré zmírnit napětí, které mezi těmito dvěma lidmi existuje. Pan prezident Kala by se neměl plést do politiky a pan premiér Babiš by měl s úctou respektovat nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu. To bude moje poselství a uvidíme, co na to lidi řeknou.

U toho Nejvyššího kontrolního úřadu málokdo přesně zná tedy pravomoci, které ten Nejvyšší kontrolní úřad má, a teď se jaksi vede poměrně odborná diskuze, že by se jeho pravomoc rozšířila i na kontrolování krajů, obcí a některých dalších institucí. Váš názor? Mělo by se to stát?

Tak ten argument, že by Nejvyšší kontrolní úřad měl kontrolovat hospodaření s veřejnými prostředky, mně připadá naprosto přirozený. To se mimochodem týká například i armádních zakázek, kde se točí miliardy, ale chápu i obavy starostů. A já si teď říkám, starostů je šest a půl tisíce a kapacita Nejvyššího kontrolního úřadu je omezená, takže ty obavy jsou trošku zbytečné, ale teoreticky se opravdu může stát, že se bude šťourat starostům do rozpočtů jejich obcí, a tady bych viděl určitou uměřenost. Ať se NKÚ stará zejména o ty velké peníze, protože tam může být největší plýtvání.

Ono by také v případě pravomocí, takto silně rozšířených pravomocí samozřejmě stoupl počet úředníků a náklady na Nejvyšší kontrolní úřad sám, ale asi je to rozumné. Nějaká uměřenost a přiměřené rozšíření pravomocí, to zní rozumně. A teď si trošku rýpnu. Ona existuje, pane prezidenta, taková, ne do Vás, ale do pana Kaly, existuje instituce nebo jaksi veřejně prospěšná společnost, nezisková organizace, která se jmenuje Rekonstrukce státu. Ona tedy jaksi kritizuje několik let různé nešvary.


Někdy se jí říká „Destrukce státu“, pane Soukupe.

Ano, někteří ji nemají rádi, ale oni se prostě zabývají politikou, fungováním státu a tak dále. A nějakou takovou, ne dceřinou společností, ale aktivita té rekonstrukce státu se jmenuje teď Mantinely demokracie, a je celá řada jaksi signatářů, kteří to podepsali, a jedním z nich je šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Kala. Má se tedy takhle šéf ze samého principu naprosto nezávislé organizaci v takových věcech angažovat?


Kdybyste mě poslouchal, tak jsem před třemi minutami řekl, že pan Kala by se neměl plést do politiky. Ono se to týká více lidí, předsedy Ústavního soudu pana Rychetského a dalších a dalších, ale občas prostě ti lidé si myslí, že jejich práce není doceněna a že musí vystoupit na povrch a prezentovat se jako politik, i když žádným politikem ani jeden, ani druhý nejsou.

Já jsem to samozřejmě, tu Vaši poznámku zachytil, jenom jsem si myslel, že hovoříte o té zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, která jaksi poměrně široce až do politického přesahu jaksi kritizovala činnost vlády, ale Vy jste tím tedy myslel i ten podpis šéfa NKÚ, dobře.

Zůstaňme u té vlády. Ministryně financí Alena Schillerová včera předložila nebo v předchozích dnech předložila jaksi parametry státního rozpočtu na rok 2020. No, aniž bych zabíhal do podrobností, z toho co vím, dobře, ale je tam stejný schodek plánovaný ve výši čtyřicet miliard korun jako letos. No, tak schodek se nesnižuje, ty úspory asi nestačí. Seznámil jste se s tím návrhem?

Zaprvé, my jsme se dohodli, že koncem června nebo začátkem července se v Lánech na expertním týmu setkáme jak s paní ministryní Schillerovou, tak s panem premiérem Babišem právě na téma státního rozpočtu. Pan premiér vždy argumentuje tím, že není důležitý plánovaný, ale skutečný schodek. Minulý rok, uznejme objektivně, mu to vyšlo. Vím také, že komunisté, kteří tím podmiňují svoji podporu rozpočtu, navrhují třicet miliard místo čtyřiceti, takže až proběhne toto jednání expertního týmu, tak se mě zeptejte, a já Vám rád odpovím.

Dobře, tak se dál nebudu ptát na ten obsah toho návrhu nebo parametru, které předložila ministryně financí, ale spíše na důsledky. Vy jste to naznačil. Komunisté řekli, že je to prostě pro ně nepřijatelné, a okamžitě zakontroval předseda vlády Andrej Babiš a řekl, že v případě, že ten návrh státního rozpočtu takto neprojde, a pravděpodobně tím myslel tedy až definitivní schvalování státního rozpočtu na podzim tohoto roku, tak si dovede představit pád vlády a předčasné volby. To bylo takové tvrdé.

Takové vyhrožování je v politice obvyklé, ale nebral bych ho příliš vážně.

No a další téma Andreje Babiše. My jsme se tady zmiňovali o tom jeho jako nápadu nebo kontranápadu, sociální demokracie navrhla sektorovou daň, která by zdanila zisky bank nebo aktiva bank. Andrej Babiš říkal, ne, dodatečné zvýšení jaksi daňové zátěže nechceme a vymyslel ten svůj Národní rozvojový fond, tak se jmenuje, do kterého by banky asi nějakým způsobem přispívaly dobrovolně. Teď to představili a Bankovní asociace se nechala slyšet, že je to docela dobrý nápad, že se tomu nebrání, pokud tedy ty peníze, které tam odvedou dobrovolně, budou použity na investice a dlouhodobé projekty a nikoliv na okamžitou spotřebu. Myslíte si, že to má naději na úspěch?

Andrej Babiš citoval prezidenta Masaryka, který si zřídil podobný fond. Já si myslím, že je to dobrá myšlenka, ale záleží na tom, kolik peněz se tam objeví.

No a máte nějakou informaci? To byla má doplňující, protože takto mluvíme abstraktně a jestli tedy ty banky říkají, že to vítají, ale já jsem nikde jaksi nenašel, kolik tam hodlají dát.


A to je právě ten problém, pane Soukupe, protože představa premiéra Babiše je dvacet procent z dividend. Nic proti tomu, to už je docela slušná částka.

To jo.


Ale bankovní asociace to na jedné straně teoreticky uvítala, ale zatím nám neřekla, jaké bude procento z dividend.

Přesně tak, takže aby to nebylo takové jako plácání do vody, že teoreticky dobrý, a pak se tam objeví sto milionů korun, což na dlouhodobé investice v poměru investic státu je takové zrníčko, zrníčko písku na pláži.

No, pane prezidente, jaksi za dva dny nás čekají volby do Evropského parlamentu. Jak hodnotíte předvolební kampaň, která probíhá?


Je víceméně klidná, věcná, argumentovaná. Neobjevují se tam nějaké podpásovky a to si vážím, protože v normálních parlamentních volbách ty podpásovky téměř vždycky jsou. Je to možná dáno tím, že volební účast bude zase kolem těch dvaceti procent přes všechny výzvy k účasti, a i já jsem podepsal výzvu prezidentu Evropské unie, aby lidé k volbám šli, protože to považuji za rozumné. Protože lidé mají stále pocit, že tu Evropskou unii nemohou příliš ovlivnit, tak k těm volbám nejdou. Já si myslím, že je potřeba jim říkat, Evropská unie jsme my. Ne my a Evropská unie, ale my uvnitř Evropské unie.

Na druhou stranu máme dvacet jedna poslanců, dohromady jich je sedm set padesát, no tak sami…

Teď to trošku ubyde díky brexitu. Ale jinak tam nejde o to, že ti poslanci se samozřejmě sdružují do klubů, a těch dvacet jedna poslanců může být vítanou posilou pro některé kluby.

Ano, určité frakce. Já jsem, přiznám se, že sdílím Váš názor, že ta předvolební kampaň je věcná, i včera v Aréně, v mém pořadu Aréna, kde byli lídři kandidátky ČSSD pan Poc, paní Konečná. Mimo jiné pan Poc je velmi zajímavý politik ČSSD a já jsem i díky němu a paní Konečné, byl tam i pan Okamura a další, byl překvapen, když se hovoří o věcných tématech, jak dobře byli připraveni, jak věcně argumentovali a nepodléhali abstraktním hádkám o stavu demokracie a podobně, ale velmi dobře diskutovali o konkrétních tématech. No, tak uvidíme, jak to dopadne.

Jedna taková otázka, zase se hovoří jako v každých jiných volbách v podstatě dnes už všude na světě o vlivu Ruska, Číny, Severní Koreje, škrtněte si, co potřebujete. Myslíte si, že někdo nám zasahuje do voleb, tedy Rusové konkrétně nebo Číňané?


Já jsem doložil i v případě obvinění Donalda Trumpa, že je ruský agent, to mimochodem u nás řekl jakýsi Klvaňa.

Ano.


Tak jsem řekl, tak mně prosím vás ukažte techniku, jak můžete, ať už Američany nebo nás, u nás to říkal pan Drahoš, v parlamentních nebo v prezidentských volbách ovlivnit. To přijdete a řeknete, tady mám balík rublíků a já vám zaplatím tím balíkem, když budete volit, já nevím koho, třeba Zemana, pokud je ruský agent. Takhle to samozřejmě nefunguje. Ale ono to, pane Soukupe, nemůže fungovat vůbec. Jinými slovy fake news, poplašná zpráva, že Rusové nebo Číňani nebo kdokoli jiný ovlivňují volby, je šířená těmi, kdo se možná právem obávají, že by ty volby mohli prohrát, a už předem si hledají alibi pro tuto prohru.

Ano. Já jsem neslyšel jinou techniku, jak by se to dalo udělat, než tu, že se, a to říkal pan Drahoš, rozesílají emaily, které obsahují smyšlené informace o lidech, o věcech, které se dějí ve světě, a tím tedy se těmi emaily nějak ovlivňují volby anebo, že se šíří nějaké informace po sociálních sítích a tím se tedy ovlivňují volby, no nevím.

Já myslím, že voliči jsou dospělí.

No, já si také myslím.

Pane prezidente, taková aktualita, tento týden premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že by vláda byla ochotná převzít hutě ArcelorMittal na Ostravsku, které jsou na prodej, ano, řekl za korunu. No dobře, jedna věc je, že ty hutě jsou finančně v poměrně dobré kondici, pokud se tedy ve veřejných zdrojích můžu podívat, tak vydělaly skoro tři nebo přes tři miliardy korun za rok 2017, ale ta otázka vážnější je ta, že oni se opravdu chystají k prodeji. Stávající vlastník je chce prodat, protože Evropská unie mu nařídila části aktivit se zbavit, protože chce koupit nějaké jiné hutě, a kupující má být firma Liberty House, kde nelze vyloučit podle těch informací, že možná by ty hutě uzavřela, což by, a tím nechci tady šířit poplašnou zprávu, ale což by tedy pro ten těžce zkoušený region Ostravska byla katastrofální zpráva. Máte nějaký, budete o tom mluvit s panem premiérem o tom návrhu?

Začal jsem tím, že Evropská komise v tomto případě se plete do věcí, do kterých jí nic není, protože ArcelorMittal, i kdyby neprodal svoji ostravskou pobočku, by stále neměl dominantní pozici na tomto trhu. Měl by silnou pozici, to nepopírám, ale proč ne. Tak to je první poznámka.

Druhá poznámka, tak představa, že by to někdo koupil za korunu, nebo prodal za korunu, když jak sám říkáte, to má tří miliardový zisk, tak to je poněkud naivní. Ale já sám se domnívám, že optimální řešení by bylo, kdyby to koupily Třinecké Železárny, to je úspěšný, prosperující…

Ano.

…domácí podnik, který se dlouhodobě osvědčil. Už jednou měl o ArcelorMittal zájem, takže byl bych proto, aby jednání se vedlo tímto směrem.

Máte pravdu, Třinecké Železárny jsou úspěšný ocelářský podnik v regionu. Je to velký zaměstnavatel, mají vynikající hospodářské výsledky, dobré vedení a je to v českých rukou. ArcelorMittal prostě, je v indických rukou a nyní má být prodán dalším Indům, o jejichž strategických záměrech nevíme ni. A ten samozřejmě, ten zájem veřejnosti a státu podle mě, by měl být tedy pomoci Třineckým Železárnám. Budete o tom hovořit s Andrejem Babišem?


Ale samozřejmě, že ano, máme pravidelné měsíční schůzky a předpokládám, že na toto téma se určitě dostane.

Já bych byl rád, pokud by ArcelorMittal prostě skončil v rukou, ať už jakýchkoliv, kteří budou garantovat rozvoj toho podniku.

Tak ono jich moc není, pane Soukupe, možná, že by se ještě kromě Třineckých Železáren někdo našel, ale já o něm nevím.

Pane prezidente, pojďme k možná nejdiskutovanějšímu tématu, politickému tématu dnešních dnů, a to je tedy rezignace, odvolání, demise, jak to nazvat, Antonína Staňka, ministra kultury za ČSSD. Jednoduchá otázka, přijmete nebo nepřijmete rezignaci, demisi ministra Staňka?

Ježišmarja, to by Vás potěšilo, kdybych Vám to řekl, ale já mohu pouze konstatovat, že se řídím zásadou, že nejdříve si musím opatřit informace, a ty informace chci slyšet od dvou lidí, jednak od pana předsedy Hamáčka a jednak od pana ministra Staňka. Teprve potom se rozhodnu.

To jednání se má konat ve čtvrtek a my bohužel předtáčíme ve středu, to znamená, že v době, kdy budeme vysílat, už Vaše stanovisko možná bude jasné.

No, to je jednání s panem předsedou Hamáčkem.

A on nepřijde s ním ministr kultury, nepřijde s panem Hamáčkem?

Nevím o tom, ale má přijít 28. května.

No, dobře. Odhlídnuto od právních teorií, které říkají, jestli musíte přijmout demisi, nebo nemusíte přijmout demisi, jestli jste povinen, a různých jaksi právních nuancí, to nechme ústavním právníkům, ale z historie například v roce 97 víme, že například Jan Ruml, který byl tehdy ministrem vnitra, byl přesvědčen tehdejším prezidentem Václavem Havlem, aby v té funkci tehdy ministra vnitra pokračoval. Dovedete si tedy představit teoreticky, že se rozhodnete přesvědčit ministra Staňka, aby pokračoval?

Moje fantazie, pane Soukupe, je naprosto neomezená. Já si dovedu představit vše, včetně třetí světové války, ale to neznamená, že si ji přeji.

No, víte, tak novináři začali spekulovat, pokud by Staněk ve funkci zůstal, tak by to bylo potvrzení toho, že odvolal pana ředitele Fajta Národní galerie kvůli nátlaku Vás nebo Hradu, Vašich zaměstnanců, kolegů. Pokud ne, tak to tak nebylo. Sledujete tu debatu?

Já jsem se zeptal v pondělí na pracovní večeři pana premiéra Babiše, co by udělal se svým podřízeným, kdyby zjistil, že tento podřízený sám se sebou uzavřel dohodu na jeden milion korun jako doplatek ke svému platu. Pan premiér mi odpověděl, že by takového člověka vyhodil. Pan Staněk vyhodil pana Fajta.

No, to je jasné, oni tam vyplývají dokonce další věci. Údajně byly předražené právní služby poskytované Národní galerií o sedm set tisíc korun, kdy smlouva byla uzavřena na nějakou částku a faktury, které pak proplatily, byly o sedm set tisíc korun vyšší a nikdo se neobtěžoval tedy soutěžením nebo dodatky smluv a podobně. Takže těch finančních transakcí tam zpochybnitelných možná bude více, i když ta finální kontrolní zpráva ministra kultury ještě tedy nebyla zveřejněna.

No, ale vidíte, že se dá spekulovat, že vlastně za ministrem Staňkem skoro nikdo nestojí, dá se tak říci, ani jeho šéf, tedy předseda ČSSD, ani premiér, který od toho takto dává ruce pryč a ani tedy v uvozovkách ta kulturní fronta. No jo, ale má tedy kulturní fronta nebo řekněme lépe angažovaní umělci právo rozhodovat o tom, kdo bude ministrem?


Myslím si, že nemají, i když by byli rádi, kdyby měli. Podívejte se, nechci spekulovat, ale samozřejmě i tyto kontroly na Ministerstvu kultury prokázaly, když to řeknu jemně, určitou nehospodárnost, nechci mluvit zrovna o rozkrádání. Tak z toho vyplývá, že jestliže ta kulturní fronta měla pocit, že by si mohla trochu přivydělat, jako si přivydělal pan Fajt, nebo chtěl přivydělat, tak by potřebovala nějakého vláčnější, příjemnějšího ministra.

Ještě jedna poznámka, pokud sociální demokracie doufá, že tlakem na odvolání ministra Staňka si kulturní frontu nakloní, tak je to velmi naivní úvaha, protože kulturní fronta, pokud vůbec jde k volbám, většinou volí TOP 09. Teď jsem této straně udělal reklamu.

To je pravda, mimo jiné v tom tlaku na ministra kultury jsou nejvíce slyšet jako obvykle herci a filmaři, no, když to tak parafrázuji, tak to by rovnou herci a filmaři mohli rovnou si volit, vybrat ze svého středu ministra a bylo by po problému. No, já mám k tomu takovou poznámku. Víte, herci, filmaři, divadelníci, to jsou jaksi profese nebo činnosti, které jsou přímo závislé na těch dotacích z Ministerstva kultury. No jo, ale vedle nich je celá řada druhů umění, nebo třeba památkáři a podobně, kteří tak moc slyšet nejsou. Je to proto, že na ně jaksi ministerstvo kašle, anebo se více starají o svoji práci než o to, kdo bude ministr?


Pan ministr Staněk byl snad první ministr kultury, který se staral o záchranu chátrajících kulturních památek. V jednom nedávném rozhovoru uvádí, že byl za ním pan Marhoul a žádal ho o osm set milionů korun, pokud si dobře pamatuju, na filmové pobídky. Já nemám nic proti filmovým pobídkám, do určité míry jsou dokonce racionální, ale těch osm set milionů, za to by se opravil jeden krásný chátrající zámek.

No vidíte a zrovna pan Marhoul vystupuje v České televizi a je jeden z největších tedy bijců proti ministrovi kultury.

Když mu ministr kultury těch osm set milionů nedal, ano.

Nechme pana Marhoula a pojďme k dalším, tedy občanským protestům, a to jsou ty demonstrace, které se konaly včera. My už jsme se o nich několikrát bavili, ale přesto, bylo podle fotografií na internetu opravdu plné Václavské náměstí, a pokud se uvádí, že tam bylo padesát tisíc lidí, tak to asi bude pravda, protože to Václavské náměstí skutečně bylo plné. Máme to brát pořád na lehkou váhu, tu nespokojenost s vládou? Protože ono se to posouvá od té čistě abstrakce nezávislá justice na zcela zřetelnou protivládní demonstraci.

Václavské náměstí bylo plné v roce 1999, to byla ta akce „Děkujeme, odejděte“. Já jsem odpověděl, děkuji, neodejdu, a tím to skončilo. Dále bylo Václavské náměstí plné v roce 2017, a to na podporu Bohuslava Sobotky. Víte, jak Bohuslav Sobotka skončil. No a teď je tady třetí pokus. Čili já nemám nic proti tomu, aby lidé demonstrovali, když si to přejí, je to jejich svaté právo. Jenom mi připadá poněkud komické, když demonstrují proti Marii Benešové, která ještě nestačila nic dobrého, ani zlého udělat. No, a pokud žádají demisi premiéra, tak bych jim odpověděl, že na to v demokratickém systému máme svobodné volby, ať tedy jdou k volbám, ať získají většinu, a já zcela určitě premiérem jmenuji vítěze voleb jako vždy.

To jo, ale já jsem na to upozorňoval, ona Marie Benešová při těch demonstracích jaksi, to je poznámka číslo jedna, už trochu ustupuje a ten hněv těch organizátorů se spíše soustřeďuje na Andreje Babiše. Ta poznámka číslo jedna je, že mně tedy opravdu přijde nevhodné vystupování vrchních státních zástupců včetně nejvyššího státního zástupce, kteří těmi veřejnými vyjádřeními a množstvím různých rozhovorů do určité míry to legitimizovali, tu debatu o zasahování do nezávislosti justice, i když se nic takového nestalo a byla to čistě preventivní demonstrace.

Ta druhá poznámka je, že oni v tom chtějí pokračovat, a já nechci být nějakým špatným prorokem, ale terčem další demonstrace budete Vy, pane prezidente.


Co má být? Já už jsem, jak jsem připomněl tu demonstraci z roku 1999, toho zažil v politice tolik, že mohu jenom odpovědět, že pokřikování na náměstích je anarchie, zatímco opravdová demokracie, to je tvrdá a těžká práce, která vrcholí těmi volbami a úsilím získat většinu na svoji stranu.

No, já si teď trošku přihřeji polívčičku, Vy jste to i naznačil, já jsem tady minule nebo předminule upozorňoval na to, že mně se zdá, že je to tak dobře připraveno ten Milion chvilek pro demokracii, má to zcela evidentně dobré finanční zázemí, protože stavba těch pódií, produkční záležitosti a tak dále, to není tak jednoduché a není to levné. Říkal jsem tady seznam sponzorů a říkal jsem, že je to jenom příprava pro vznik nové politické strany. Teď to do určité míry oni potvrzují, když říkají, že mají celou řadu požadavků, ne jen tedy těch justičních, ale celou řadu požadavků, a dokonce ten jaksi šéf té iniciativy pan Minář vyzývá předsedu vlády k televizní diskuzi. No, tak pokud mi jde o požadavky, tak ty se řeší jednáním. Pokud mi jde o slávu a potenciální podporu veřejnosti, tak chci do televize. Oni udělali to b, to znamená logicky, je to iniciativa politická, nikoliv jaksi občanská, to je zřejmé.

Oni říkají, že jsou nepolitičtí, že je to občanské sdružení, ale jak už jsem řekl, měli by se nazvat Milion chvilek za anarchii, nikoli za demokracii. Demokracie je něco úplně jiného a těžšího.

No, tak ale logicky, tak pokud by si udělali politickou stranu se stejnými požadavky, tak by zapadli do celé řady politických stran, které o nezávislosti justice mluví samozřejmě také. Oni to udělali daleko chytřeji, ta politická strana teprve bude následovat, to si myslím.

Pane Soukupe, ale vždyť tady nezávislost justice nikdo neohrožuje.

No ano.

Najděte mně jediný konkrétní příklad ohrožení kohokoli. Takže ta demonstrace je sice podle mého názoru zbytečná a komická, ale znova opakuji, respektuji svaté právo demonstrovat. Praha je v tom trošku specifická, protože TOP 09, jak víte, se stala regionální, tedy pražskou stranou a v regionech už nemá takovou podporu. Tak dobře, ať ti lidé vyjádří svůj názor, ale především ať jdou k volbám.

Ano, ano, já jsem tady chtěl jenom jaksi trvat si na tom, že tady máme dvě vznikající politické síly. Jedna už je oznámená, což je Václav Klaus mladší, který chce představit svoji novou politickou stranu, a druhá je připravovaná a oznámená, bude, a to je ten Milion chvilek pro demokracii, tak.

Ale pokud oni o sobě tvrdí, že nechtějí být politickou stranou, a to jsem také zaznamenal takové prohlášení, tak se chovají jako zbabělci. Já bych jim skutečně radil, staňte se politickou stranou, ale pak vás bude čekat ta tvrdá demokratická práce.

Uspět ve volbách a pokusit se tedy v demokratických principech a mechanismech věci změnit.

No, dobře tak jo, my jsme to naznačili, pojďme se chvilku věnovat té justici a právu. No, jedna taková zajímavost. Já jsem se díval a vyšlo o tom několik zpráv, existuje soudce Ústavního soudu, který se jmenuje Radovan Suchánek, a on už nedostává nové případy k vyřízení, protože má tři sta nebo takřka tři sta případů nevyřízených, a je to tedy zcela evidentně, no já to řeknu jemně, velmi pomalu pracující soudce. Máte pocit, že je to v pořádku?


Rozhodně ne, ale tohle si má vyřešit právě předseda Ústavního soudu, pokud chce k něčemu být, místo aby vystupoval a vyjadřoval se k politickým záležitostem, do kterých mu nic není. Já bych k té lenosti ústavních soudů přidal ještě jeden případ, ale o tom už jsme mluvili. Teď už skoro třetí rok na Ústavním soudu leží ústavní stížnost prezidenta republiky ve věci lex Babiš. Tuším, že ji má na starosti ne příliš pracovitý soudce Filip. Já přece nechci od nikoho, to je ten spor o ovlivňování soudců, aby té ústavní stížnosti buď vyhověl, nebo ji zamítl. Já pouze chci, aby se ta ústavní stížnost vyřídila, a lenost některých ústavních soudců, my jsme tady tedy jmenovali dva, je svým způsobem vina předsedy Ústavního soudu.

To nepochybně ano, ten má mechanismy k tomu, aby uvnitř tu práci Ústavního soudu zorganizoval tak, aby fungoval lépe, to nepochybně ano. Já jsem tím chtěl jako naznačit jednu věc. Vy jste obviňován z toho, že zasahujete do nezávislosti soudů a správného fungování soudního systému, a to se mělo dít tím, že kancléř prezidenta republiky si promluvil s nějakými soudci, aniž by jim říkal, co mají dělat. To všechno bylo smeteno, žádný trestný čin se nestal, žádný jaksi nezákonný čin se nestal, ale bylo to využito k tomu, že Vy máte být ten, který nerespektuje nezávislost soudu. A já jsem toho pana soudce Suchánka zmínil z jednoho důvodu. Vy jste zmínil druhého soudce Ústavního soudu. Pan Suchánek je ústavním soudcem a nejdále to v právu dosáhl tam, tak, jaksi došel tam, že byl advokátním koncipientem, ale dělal náměstka na Ministerstvu zdravotnictví v době Davida Ratha a dělal poradce na Ministerstvu práce a sociálních věcí, když tam byl pan Škromach, ale v právu to dotáhl na advokátního koncipienta a byl jmenován ústavním soudcem. Vy jste navrhl z mého pohledu nejlepšího ústavního právníka, jakého tato země má. Legendu českého ústavního práva, pana profesora Aleše Gerlocha, který se na Ústavní soud nedostal, protože údajně souzní s Vašimi názor. A vedle toho tedy srovnávám pracovitost a kvalifikaci pana Suchánka. Já tím chci říct to, že Vaše kroky směřovaly k zlepšení práce Ústavního soudu, protože pan profesor Gerloch je největší žijící český expert na ústavní právo. A ta Vaše snaha byla zablokována, takto to myslím.

Dejme tomu, že senátoři měli pocit, že souzní s mými názory. Týkalo se to konkrétně otázky Nikulina, jestli si vzpomínáte. Teď by měli vědět, že Ústavní soud přijal rozhodnutí, které bylo totožné s názorem pana profesora Gerlocha, to zaprvé.

Zadruhé, málo se ví o tom, že sněmovní podvýbor pro justici všemi hlasy jednomyslně přijal usnesení, že k žádnému ovlivňování soudců nedošlo. A v době, kdy to Senát projednával, nevím, jestli toto usnesení už bylo, možná že ne, ale v každém případě se tvrdilo, že zasahujeme do nezávislosti soudů. Tak kdo jiný než sněmovní podvýbor pro justici má toto posoudit. A tady máte výsledek.

Navrhnete pana profesora Gerlocha ještě jednou?

Uvažuji o tom.

Další příklad justice, pane prezidente, v justici, ale teď já respektuji soudní systém. Stalo se to, že Ivo Rittig a celá řada obviněných, bylo jich myslím dvacet šest, kteří byli léta letoucí obviněni z jaksi tunelování nebo jak to říci pražského dopravního podniku, a Ivo Rittig se stal jedním možná ze symbolů takového kmotrovství a jaksi to vyšetřování toho dopravního podniku a osočování Ivo Rittiga z toho, že jaksi je ten strůjce, který tahá za nitky, které směřují k tomu, aby tahaly peníze ze státních podniků je, že je to prostě člověk, který nemá ve veřejné správě nebo blízko politiky co dělat. Rekonstrukce státu, události na Úřadu vlády vedoucí k pádu vlády, kde byl Ivo Rittig znova zmiňován jako člověk, který se v tom nějakým způsobem měl angažovat, tak oni byli osvobozeni. A upřímně soud je soud, a pokud soud rozhodl, že jsou nevinni, nevrhá to trochu jiné světlo na to, co se stalo v posledních letech, rozumíte?

Já Vám naprosto rozumím. Myslím si, že je to ostuda. Teď vůbec nemluvím o tom, jestli měli být, nebo neměli být osvobozeni, protože já zaprvé ten trestní spis neznám, zadruhé mně do toho nic není, takže prostě respektuji rozhodnutí soudu, a tím by to pro mě končilo, kdyby do mě zase nevjel ďábel. On ten chudák Ivo Rittig vypadá jako mafián, já jsem ho viděl jenom v televizi na obrazovce nikde jinde, a prostě ten výzor, ten obličej a tak dále je takový, že si člověk pod tím představuje Dona Corleona nebo někoho takového. Takže myslím si, že mu to nezaviněně škodí, a že v řadě případů se spoléhalo na to, že člověk s takovýmto obličejem, bude podezřelý apriori.

Apriori podezřelý, máte pravdu. Ivo Rittig vystupuje na sociálních sítích, v médiích excentricky, rád se obléká jaksi provokativně a podobně. No jo, ale soud rozhodl, že je nevinen. A není to také trochu to, že je to ostuda státního zastupitelství, že nedokázali takto sledovaný případ, o kterém si byli jisti a vydávali zase, víte, státní zástupci jsou snad jediní, kteří vydávají tolik rozhovorů do všech možných médií, byli si jisti, že ty důkazy jsou neprůstřelné a nakonec je z toho zase blamáž.

Já bych Vám uvedl, když už o tom chcete mluvit, ještě jeden případ, Nejvyšší soud asi před dvěma dny zamítl dovolání Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve věci bývalého primátora Českých Budějovic pana Thomy. A pan Thoma byl osvobozen, byl uznán nevinným přes pokus nejvyššího státního zástupce vrátit jeho obvinění znovu do hry. Dovedete si představit, protože to se vleče roky, co si tenhle člověk musel prožít, co musela prožít jeho rodina. A takových případů, já teď jedu na sněm Svazu měst a obcí do Ostravy, takových případů na úrovni komunálních zastupitelů, koneckonců i ten Thoma byl komunální zastupitel, byť primátor, tak takových případů postižených rodin, pomalého soudnictví a někdy státních zástupců, kteří si hrají na bohy, a někdy i na katy, tak takových případů je hodně.

Já tomu rozumím, to je prostě bohužel daň každému soudnímu systému justičnímu, že někdy je člověk obviněn, a pak se ukáže, že prostě nic neprovedl, a to trestní řízení je dlouhé a je to několik let, které destruuje osobní život a tak. Ale takových lidí jsou desítky a u tohohle toho případu, víte, máte pravdu, pan Rittig vypadá excentricky a v dnešní době televize a obrázků na internetu a podobně si je možné říct, ano, to je určitě lump, to je určitě kmotr, který tahá za nitky, ale soud rozhodl, že je nevinný. Pan Dvořák, což je tedy bývalý šéf toho pražského dopravního podniku, po mnoha letech byl osvobozen také a ten dokonce řekl, že za tím vidí mediální tlak, že ta poptávka na odsouzení, na najití viníka v médiích byla tak vysoká, že to, že jsou za to spoluodpovědní novináři, kteří nectili presumpci neviny. A bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek dokonce uvedl, že se jedná o absolutní blamáž státního zastupitelství a také absolutní blamáž českých médií v čele s Českou televizí a jejím zpovykaným redaktorem Jiřím Hynkem, což je mimo jiné zajímavá postava, který se vždycky dostane k nějakým justičním dokumentů a vždycky a jeho image je postavená na tom, že má vždycky informace, které jiní nemají a z neuzavřených soudních spisů nebo trestních spisů. Role těch médií, poptávky státních zástupců a rozhovorů, které stále dávají?

Podívejte se, já jsem proti českým médiím vystupoval tolikrát, zejména těm papírovým, že nevidím důvod, proč to opakovat. Jenom bych dodal, že nejlepší reakce na tato papírová média je, ignorovat je, nevyjadřovat se k nim, protože jejich názory jsou často nekvalifikované, neříkám vždy, říkám často, někdy i nepravdivé. Tak si počkejme například na ten soudní výsledek. Mimochodem, když jsem uváděl Marii Benešovou nebo, když jsem ji jmenoval, tak jsem říkal, že jejím základním úkolem je zrychlit soudnictví, zrychlit, podotýkám, což je něco úplně jiného, než co ti demonstranti na Václaváku tuší vůbec, co to je zrychlení soudnictví. Vezměte si, že H-System trval dvacet let. David Rath trvá sedm let a mám takový dojem, že i ta Vlasta Parkanová, o které média psala, tak taky trvá zhruba sedm let, ne? Média těch sedm let pokřikují, pokřikují, pokřikují, ale to, co je opravdu důležité, není křik médií, to důležité je, aby soudy soudily rychleji, a když na Ústavním soudu je tedy soudce Suchánek, tak myslíte si, že na jiných soudech něco podobného není?

Ano, je to přesně tak.

Teď byl nedávno zbaven taláru soudce Maxa, o tom už jsme myslím mluvili, za nečinnost a já jsem říkal Marii Benešové, ať si uvědomí, kolik soudců může být zbaveno taláru za nečinnost. Možná, že by to vyděsilo ty ostatní. Takže to je můj příspěvek k reformě české justice, ale nepůjdu kvůli tomu hulákat na náměstí.

Pane prezidente, všiml jste si takové nepříjemnosti? Bývalý starosta středočeské Jesenice, což je tedy obec kousíček od Prahy a je tedy velmi bohatá, aspoň v ní bydlí skutečně mnoho bohatých lidí, kteří pracují nebo podnikají v Praze, jmenuje se pan Lang a je to předseda místní buňky ODS, napsal opravdu nechutný facebookový status, kde odpornými slovy dokonce vyzýval, že byste měl být usmrcen, a bylo to prostě nechutné, nechutné a ten důvod byl proto, že jste podepsal zdanění církevních restitucí. Budete dělat nějaké kroky?

Jiří Ovčáček podal trestní oznámení. Ono se nejedná jenom o mě, já mám koneckonců ochranku, ale jedná se o zhruba sto čtrnáct poslanců, kteří ten zákon schválili, jinak bych ho nemohl podepsat.

No ano.

A těm rovněž vyhrožuje zabitím, konkrétně odřezáním hlav, asi se inspiroval u Islámského státu, a ti tu ochranku nemají. Já jsem si ten status přečetl, je to zuřivost šílence, kdysi se říkalo, hoďte na něj síť, a můžeme diskutovat o tom, jestli patří do vězení nebo na psychiatrii, ale o tom já samozřejmě nerozhoduji.

Já vím, ale bylo to něco tak odporného a agresivního. Já jsem zastáncem trošku smazávání těch rozporů nebo zasypávání příkopů mezi jaksi velmi vyhraněně soupeřícími politickými trendy a podobně, ale tohle bylo něco tak agresivního, nechutného, jdoucí za absolutní hranu, že jsem něco takového snad neviděl. Mě ale na tom šokovala jedna věc, ODS, jimž je vysokým činitelem, víte, ono opravdu ta Jesenice je velmi známé město a v zastupitelstvu je tam třeba za stejnou stranu i ředitel Hudebního divadla Karlín pan Kulhánek a další, tak se k tomu nějak nepostavila, na rozdíl od rychlé reakce na projev Václava Klause mladšího na půdě Poslanecké sněmovny, tak se k tomu…, a vylučovat ho asi nehodlají, nestalo se nic.

Ne, nehodlají a to mě také trochu překvapilo. Pouze byl zbaven nějaké funkce, ale zůstává členem ODS, člověk, který vyzývá k rozsáhlému teroristickému útoku. Tak já jsem si až dosud o ODS myslel, že jsou tam alespoň nějaké záchvěvy kultivovanosti, ale potom co se rozhodli, pana Langa ponechat ve své straně, už si to nemyslím.

Ne skutečně Vy jste, pokud by šlo o Váš osobní výpad vůči komukoliv, dobře, ale Vy jste v rámci své ústavní pravomoci posoudil zákon, který schválila Poslanecká sněmovna i Senát, a rozhodl jste se jej podepsat, to je Vaše povinnost posoudit.

Pozor, Senát ho neschválil.

Promiňte.

Ale Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát.

Ho přehlasovala, ano.


Ano, ale byl prostě v našem legislativním procesu schválen Parlamentem České republiky a byl předložen prezidentu republiky k posouzení a Vy jste se rozhodl mít stejný názor jako Poslanecká sněmovna. A za to člen politické strany, nikoliv bezvýznamný, udělá toto a není vyloučen? Jak je to možné?

Jak už jsem Vám řekl, svědčí to o podhoubí Občanské demokratické strany, ono mimochodem není jenom v Jesenici, je třeba v Řeporyjích a na řadě dalších konkrétních míst, že. Když teda vidíme elegantního profesora Fialu, jak hovoří o…

Slušné politice.

…slušné politice, a když proti tomu máte tento protipříklad, tak si myslíte, že buď pan profesor Fiala neví, o čem mluví a není informován, anebo klame tělem.

Pane prezidente, úplně poslední otázka, týká se domova, téma Íránu a Spojených států si nechme tedy na příští týden.

Dobře.

Navrhuji. Mně totiž zaujala zpráva, která si podle mého názoru zaslouží, abychom ji zmínili, a to je, že vláda opravdu na návrh, a teď možná řeknu pro mě překvapivě, dobrého ministra zemědělství Miroslava Tomana, schválila tedy postup proti dvojí kvalitě potravin. Je tam jenom jedna věc, která mě tak jako zaujala, že za případné porušení toho zákona jaksi by měl být trestán ten prodejce. Akorát já nevím, jak majitel samoobsluhy má ověřit, že ty rybí prsty jsou stejné jako v Německu. To je jenom poznámka, ale je to velmi dobrý krok vlády.

Je tam sankce myslím do padesáti milionů korun, což už hodně bolí, takže si asi dají pozor.

A doufejme, že si to tedy ve smlouvách s těmi dodavateli ošetří tak, aby případné sankce tedy finálně platili ti, kteří takhle podvádějí, to znamená ti výrobci.


Pane prezidente, děkuji Vám za rozhovor.

Takže byl tam dneska nějaký šrapnel, abych přebil hokej?

Já myslím, že soupeření s hokejem je těžké, ale budeme to reprízovat ještě před nedělí náš pořad, aby diváci a Vaši fanoušci tedy…

Já v každém případě přeji našim hokejistům úspěch a samozřejmě přeji Jaromíru Jágrovi, který jim fandí, aby už nebyl objektem hloupé nenávisti hloupých lidí za svoji cestu do Číny, a aby ta radost z úspěchu našich hokejistů převážila nad hloupostí některých internetových blbečků.

Děkuji a naprosto souhlasím. Jenom jedna poznámka, Jaromír Jágr při jednom ze zápasů našeho týmu přišel fandit a byl pozván na led, a to byste viděl, jak hala bouřila nadšením a myslím, že to byla odpověď. Jak se říká, hlas lidu, hlas boží, ta odpověď byla jasná, lidé ho milují.


Tak, děkuji Vám, pane prezidente.

Těším se za týden na shledanou, a to už budeme znát i některé výsledky toho hokeje, že?

Tak, a děkuji za pozornost i vám, vážení diváci televize Barrandov.

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 23. května 2019

zpět na seznam zpráv