Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

26. září 2019

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, jako každý čtvrtek vás vítám u Týdne s prezidentem. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den Vám přeji, právě jsem se dověděl, že jsem v nemocnici a že se rozšiřují tyto zprávy, ale vzhledem k tomu, že jsme v Lánech, tak tyto zprávy jsou pouze poplašné.

To zcela evidentně, takovouhle kamufláž bychom tedy v nemocnici nedokázali udělat, ten nádherný výhled do lánské zahrady, tak myslím, že tím je to ukončeno, žádné spekulace nejsou.

Pane prezidente, než se dostaneme k aktuálním tématům, hovoříme spolu naposledy před sobotou, a v sobotu Vy slavíte narozeniny, sedmdesáté páté narozeniny. Dovolte mi, abych za sebe, svoje kolegy a myslím si, že za většinu televizních diváků, kteří nás teď sledují, dovolte mi Vám pogratulovat a popřát Vám pevné zdraví a hodně štěstí.

Já Vám děkuji a dovolte, abych Vám podal ruku.

Děkuji Vám, pane prezidente.


Tak.

Hodně štěstí, pevné zdraví ještě jednou. Pane prezidente, já jsem si dovolil, víte, je to těžké prezidentu republiky, který má všechno, co se dá koupit, vybrat dárek.

To není pravda.

A tak jsem si řekl, že vědění a zkušenost a historie se koupit nedá, a dovolil jsem si Vám dát dárek. Jmenuje se ta kniha, kterou, Vy máte rád knihy, jmenuje se Spravedlnost v Jeruzalémě.

Tak to neznám.

Napsal to Gideon Hausner, generální prokurátor Státu Izrael v procesu s Adolfem Eichmannem.

Velmi rád, velmi rád si to přečtu, dám tomu dokonce přednostní pořadí, protože toto je téma, které mám rád.

Já vím, že jste přítelem Státu Izrael, a je tam taky mimo jiné, on Gideon Hausner tam končí větou, msta náleží Bohu a spravedlnost člověku, tak to mi v této době přišlo takové…


Já jsem ateista, ale tolerantní ateista, a nemám nic proti křesťanům, buddhistům, upřímně řečeno vzhledem k jejich fanatickému charakteru mám určité námitky vůči muslimům, ale jinak, ať všechna náboženství spolu žijí v míru a pokoji.

Tak ještě jednou všechno nejlepší.

Pane prezidente, tak pojďme k těm aktuálním tématům, no aktuálním, Vaše narozeniny a státní svátek České republiky se kryjí. Je to Den státnosti. Je to nejvýznamnější den českého státu, 28. září?

Dnes už určitě ano. Dříve byl nejvýznamnějším dnem 28. říjen a my jsme v podstatě spoléhali na naši moderní historii, která byla založena na Československu, a tedy na Masarykovi, Benešovi, Švehlovi a tak dále. Po rozpadu Československa jsme hledali nějakou jinou kotvu, kotvu v naší historii. Našli jsme ji v českém státu, který má bezpochyby dlouhodobou historii, dokonce jeden z Přemyslovců byl současně i králem polským a uherským, mohla tady vzniknout silná středoevropská mocnost, ale bohužel se to nepodařilo.

Čím to je, že, nebo zkuste mně odpovědět na otázku, nebo úvahu spíše, proč se vlastně oslavy státních svátků tak trochu teď v posledních letech zvrhnou v politickou demonstraci jednoho názoru a politické střety a spíše hašteření a vůbec to nespojuje lidi. A mluvím samozřejmě o 17. listopadu, lze očekávat, že 17. listopadu to nebudou klidné svátky, můžeme očekávat zase protesty na 28. října.

Já myslím, že lidé, kteří spojují svoje demonstrace se státním svátkem, jsou tak trochu ubozí. Ať si demonstruji kdykoli jindy, ale státní svátek je třeba oslavit v klidu a ve vzpomínkách, vzpomínkách na tu hlubokou minulost, o které jsem mluvil.

Někdy mám pocit, když jsme u té politické situace, ono to lidem na jedné straně vadí, všichni lidé v průzkumech uvádí mezi prvními třemi celospolečenskými problémy politickou situaci, to politické hašteření, soupeření a tak dále, ale na druhou stranu mám někdy pocit, že si v tom možná i část veřejnosti a politici libují. Jinými slovy, tím chci říct to, že je nespojuje víra ve svoji vlastní stranu nebo ve svoje schopnosti, ale spíše třeba odpor k Miloši Zemanovi, že to je takové vděčnější, nebo Andreji Babišovi, rozumíte?

Co budou dělat za tři a půl roku, až odejdu? Najdou si asi nějaký jiný terč, ale v každém případě média, kdyby nepsala o protestech opozice, by neměla munici. A pokud jde o tu opozici, podívejte se, jsou dva typy opozičních politiků. První, kteří formulují pozitivní alternativu, a druzí, kteří jenom kritizují alternativu těch druhých, a to jsou v podstatě neúspěšní politici.

Tak výsledky voleb rozdají karty, a pokud s nimi nejsem spokojen, no tak musím počkat na další volby, anebo tedy vyvolat volby předčasné, pokud mluvíme o celostátní politice, a o ní asi mluvíme.

Pane prezidente, my jsme na začátku zmínili, tedy Vy jste zmínil to, že nejste v nemocnici, jak se dneska rozběhlo internetem, ale v nemocnici jste byl. Myslím, že v úterý, a podstoupil jste celkové vyšetření. Média tím žila. No tak jak to dopadlo?

Zaprvé mě k tomu po hodinové debatě přinutila moje dcera, abych uvedl původ této návštěvy.

Zadruhé, chtěl bych citovat krásnou větu pana profesora Zavorala, český stát má zdravého prezidenta, tak vidíte. On také řekl, že je to nejkrásnější dárek k mému svátku, protože mě opravdu prohlíželi tak důkladně, že nevynechali jediné místo na mém těle. Takže stručná rekapitulace, srdce bije jako zvon, plíce jsou čisté, jakoby to nebyl kuřák. Játra fungují, jako bych byl abstinent, ledviny jsou taky v pořádku a mohu pokračovat dál a dál. Abych spravil ještě tu dehydrataci organismu, tak si dám několik infuzí, které mně do těla dostanou minerály, protože v podstatě ten nízký tlak, který jsem měl, byl způsoben malým zavodněním. Je to paradoxní, je to maličkost, ale je potřeba si toho všimnout.

Tak já jsem dalek toho, abych jakýmkoli způsobem to, co říkáte o svém zdravotním stavu, a vychází to z toho vyšetření, komentoval. Já jsem se na to, to je samozřejmě Vaše zdraví, samozřejmě, že nikdo nemládneme, a čekají Vás sedmdesáté páté narozeniny. To je přece jenom požehnaný věk. To není, už nám, ani jednomu z nás není dvacet, ale já jsem rád, že to takhle dopadlo, já jsem opravdu rád.

Víte, pane Soukupe, v mém věku, když člověk přichází k lékaři, tak má takovou obavu, že se sklopeným zrakem mu ten lékař řekne, něco jsme vám našli. Jestliže mně řekli, že jsem naprosto v pořádku, tak to byl velmi šťastný okamžik, i když ti různí lidé, kteří mně přejí smrt, profesor Zavoral mně říkal, že dostal několik nenávistných vzkazů na toto téma, tak ti z toho šťastni nebudou.

Je to, to je věc, on to, tuhle tu debatu veřejnou, rozvířil pan Polčák, což je politik Starostů a nezávislých, který je teď europoslanec, a mě se to jako člověka dotklo. Já si myslím, že to jeho, víra v to, že už nebudete moci rozhodovat, protože to příroda prý vyřeší za Vás, že nebudete moci rozhodovat jako prezident republiky, a on pak se nějak vymlouval, že to tak nemyslel. A já jsem si říkal, jestli tohle přesně není hranice, kdy by politik měl z té politiky odejít, pokud se něčeho takového dopustí, protože politické hašteření, různé názory na věci, snaha porazit opozici demokratickými prostředky, to je v pořádku. Ale útok na integritu člověka, přání smrti, útok na rodinu a podobně, to je prostě věc, kterou já jsem, možná jsem ze staré školy, ale to by v politice být nemělo.

U pana Polčáka si musíte uvědomit, s jakou kauzou to spojil. On to spojil s kauzou nejvyššího státního zástupce, který má do konce roku posoudit to zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho rodiny. On mně přál smrt právě proto, abych nemohl v případě potřeby zasáhnout proti tomuto rozhodnutí.

Tak, když jsme u této kauzy, já nevím, ale policie šetří, státní zástupce rozhoduje, ano, pak jsou tady dva Zemanové. Pavel Zeman může podle zákona zrušit rozhodnutí toho předchozího státního zástupce. Je potřeba vyčkat, jak rozhodne. Já jsem dalek toho, abych říkal Pavlu Zemanovi, jak rozhodnout má nebo nemá. Předpokládám, že rozhodne podle práva, je to prostě jeho pravomoc. A pak je tady druhý Zeman, Miloš Zeman, který zase může to trestní stíhání zastavit. Je to prostě v zákoně, je to v Ústavě, je to Vaše pravomoc, o co jde?

Podívejte, já bych to nedramatizoval, teď se žádná abolice nekoná a velmi pravděpodobně, já doufám, se ani konat nebude, protože její podmínkou je právě to zrušení rozhodnutí Pavlem Zemanem. A pak, Andrej Babiš, který je spolusignatářem abolice, by s tím musel souhlasit. To, že s ní nesouhlasí dnes, je naprosto pochopitelné. Pokud by ovšem došlo ke zrušení toho rozhodnutí o zastavení trestního stíhání, byla by situace jiná.

Pane prezidente, teď je taková otázka, veřejnost tím hodně žije, tak je to událost tohoto týdne. Dva cvoci jeli autem, sportovními auty, honili se, snad to byl otec a syn, u Špindlerova Mlýna a při nesmyslných manévrech, které nebyly nezbytné, způsobil jeden z nich autohavárii, při které zemřel generál Jakubů, jaksi zástupce ředitele vojenské zpravodajské služby, což je tedy paradox, protože ten generál Jakubů celý svůj život věnoval bezpečnosti České republiky, a pak tedy zemře při takovéto věci.

Já bych Vás chtěl požádat o zhodnocení této události, mimo jiné i zobecnění o bezpečnosti na silnicích a železnicích, protože těchto zpráv je čím dál tím více a naše žebříčky, ty smutné žebříčky, počet mrtvých lidí na silnicích, prostě v mezinárodním srovnání dobré nejsou.

Generála Jakubů jsem povýšil na generála asi před dvěma lety, teď jsem tam samozřejmě poslal věnec na jeho pohřeb. Ale podívejte se, ty závody automobilů, to přece není nic neobvyklého, a tady si myslím, že je rozdíl mezi dopravní nehodou, která se může stát komukoli z nás, a nesmyslným předjížděním, nesmyslným závoděním, ohrožování dalších. Já bych jim prostě ty auta sebral a byl by konec.

No, tak to je samozřejmé, ale tak já nevím, buďto konstatovat a působit preventivně, ať lidi takhle neblázní, nebo možná jestli policie by neměla takovéhle srazy sportovních aut, protože něco takového se tam konalo, více monitorovat na sociálních sítích a podobně. Prostě byla to hrozná tragédie a úplně zbytečná smrt a není samozřejmě první ani poslední.

No, z těch aktualit, vyšel průzkum, koho by lidé považovali za nejlepšího prezidenta, premiéra, pardon, a čtvrtina lidí uvedla Andreje Babiše. A pak ti ostatní politici se seřadili za ním. Vy jste říkal, koho považujete za, v minulosti za nejlepšího prezidenta, to jste Vy a druhý, premiéra, promiňte, a druhý nejlepší…

Tak to byl samozřejmě vtípek, pokud jde o mě, ale pokud jde o Andreje Babiše, tak je to pravda.

A proč?

Já jsem bývalý ekonom a já hodnotím výsledky ekonomiky, včetně třeba státního dluhu a dalších parametrů. Ty výsledky jsou velmi, velmi uspokojivé a nikdo nemůže tvrdit, že na nich nemá určitý vliv, ne stoprocentní, ale určitý vliv, vláda v čele s premiérem.

Takže ekonomické výsledky země?

Samozřejmě například státní rozpočet investuje hodně do sociální oblasti, ať je to rodičovský příspěvek, ať je to výrazné zvýšení důchodů, to je podle mého názoru také pozitivní.

Takže zhruba ta čtvrtina lidí má stejný názor jako prezident republiky. Pokud byste měl vybrat druhého premiéra, nikoli v minulosti, který by tu funkci zvládl, já vím, je to těžká otázka, hypotetická, protože na druhém místě se umístil Petr Fiala v tom průzkumu.

To je pochopitelné, protože je to relativně, a pouze relativně, nejsilnější strana. Já jsem četl knihu Petra Fialy, kterou mně věnoval, je to politolog. Není to člověk, který by byl hysterický, ale opravdu si nejsem jist, jestli by dokázal zastávat bez předchozí praxe funkci premiéra. Já, i když je mi líto, v odpovědi na Vaši otázku v té řadě dalších lidí žádného potenciálního premiéra nevidím. Možná, že bychom mohli vybírat mimo předsedy politických stran, ale to by bylo ještě těžší.

No tak je pravda, že Andrej Babiš je výrazný, přivolává pozornost a má vizi, má vizi. On ji mimo jiné zopakoval teď v New Yorku při jaksi projevu v OSN. Má vizi moderního Česka, má vizi, no.


Já jsem tu vizi četl. Vy jste ji, myslím, četl také.

Ano.

O čem sním, když náhodou spím, mně se to líbilo. A teď bych si jenom přál, aby to taky uskutečňoval, aby to nezůstalo na papíře.

Dobrá, protože každá vize samozřejmě, takhle, papír snese skoro všechno, takže vizi si samozřejmě můžu namalovat v podstatě jakoukoliv, až na to, že musím také dokázat, že ji umím splnit. Myslíte si, že Andrej Babiš to dokáže?


Já si myslím, že částečně tu vizi plní už teď. Doufejme, že se mu podaří vyhrát příští volby, a pak má čtyři roky na to, aby to dotáhl do konce.

Podle všeho to vypadá, že jaksi jeho podpora u veřejnosti neklesá, no tak uvidíme, jestli vydrží až do voleb v roce 2021.

Pane prezidente, tenhle týden, a to je taková aktualita a my jsme tohle téma už diskutovali mnohokrát, tento týden začala registrace dopravců v tom novém mýtném systému. To znamená, oni se tam přihlašují, nějak zaregistrovávají, dostávají ta zařízení, která budou, tedy ta technická zařízení, nějaké ty krabičky, které budou pak měřit tu povinnost platby. No, my jsme se o tom bavili mnohokrát a pořád tam byla ta Vaše výhrada, těch nových tisíc kilometrů nebo zhruba tisíc kilometrů zpoplatněných silnic je špatně. No ale ono se s tím nic nestalo.

Víte, kdysi mi slibovali, že to nebude zpoplatněno vůbec. Pak mi sliboval ještě Dan Ťok, který kvůli tomu nabízel demisi, tak mi sliboval, že to bude za korunu. Pak mi slibovali, že si samy kraje budou moci rozhodnout, které silnice první třídy budou nebo nebudou zpoplatněny.

A teď se vrátím k těm ekonomickým kritériím. Pokud vím, tak výnos z toho mýta je celkově asi deset miliard korun. Odhaduje se, že výnos ze zpoplatněných silnic první třídy je maximálně jedna miliarda korun. Stojí to za to obtěžování, když kamiony už pomalu budou jezdit i po okreskách, těch měst a obcí? Nebylo by lepší, rychle dobudovat dálniční síť a v tom případě to zpoplatnění silnic první třídy nepotřebujeme?

No právě, no, protože ono se diskutuje o tom, že ti dopravci budou prostě hledat objízdné trasy, a zatíží tím ty okresky, a ve finále to nikomu nepomůže a ten výnos tedy nebude příliš dobrý. Vy jste řekl zhruba miliardu korun navíc. A to jsou ty výhrady Asociace krajů, měst, obcí a obavy a nic moc se neděje. A navíc tam hrozí, zcela evidentně je tam nějaká složitá právní situace, arbitráž proti České republice. Celá ta kauza teda se moc nepovedla.

Bohužel, ano.

Pane prezidente, existuje instituce, já jsem o její existenci nevěděl, která se jmenuje Evropský výbor pro systémová rizika, je to nějakým způsobem začleněno do evropských institucí, a ten vydal takové varování, že u nás ceny bytů jsou příliš vysoké a náklady na bydlení jsou příliš vysoké, no to není žádná novinka, ale oni upozornili, že vysoké splátky hypoték a vysoké nájemné pro mladé rodiny jsou zásadním limitujícím faktorem rozvoje rodin, a samozřejmě, podvazuje to ekonomickou aktivitu. To také není nic nového, ale zase, nic se neděje. Tak znova, pojďme se podívat na trh s byty a bydlením, ekonomicky.

Potřebujeme konečně nový stavební zákon, který snad odstraní stavební byrokracii. To je první podmínka, aby se rychleji začaly stavět byty, protože jediná cesta ke zlevnění bytů, mimochodem cena bytů začala mírně klesat, ale jenom velmi mírně, tedy jediná cesta ke zlevnění bytů je vyšší nabídka bytů. To je klasická rovnice nabídka - poptávka.

Ještě bych dodal jednu neuctivou poznámku. Ona tahle problematika, o které mluvíme, se týká primárně Prahy, tak z osmdesáti procent, z těch zbývajících dvaceti procent některých velkých měst, ale uvědomte si, že ve většině středních měst už ta problematika zdaleka není tak aktuální.

Já bych tu situaci tak nezlehčoval, protože to, já neříkám, že to zlehčujete, to jsem přehnal, to není správná formulace, ale přece jen Praha tedy, ano, Praha má ten problém nejcitelnější. Samozřejmě, že to souvisí s rozvojem turismu, samozřejmě, že to souvisí s těmi novými službami, sdílení bytů, půjčování bytů turistům a tak dále. Samozřejmě, že to s tím souvisí, ale přece jenom je to srdce ekonomiky. Většina těch úřadů státních, ústředních orgánů státní správy, sídla velkých bank a tak dále, médií jsou v Praze a přece jen, mladí lidé prostě, to nejde, prostě to nejde, nevychází to.


Vy v podstatě potvrzujete, co jsem řekl, že největší problém je v Praze. No a teď je otázka, jestli se v Praze budou stavět nové byty, anebo vyvolávat nesmyslné diskuse o vztahu Prahy a Pekingu.

Tak, když jste to tedy zmínil, Praha se zabývá celočínskými tématy, ano, ale, ono to vneslo určitý rozkol do česko-čínských vztahů, určitý jaksi, já nevím, písek do soukolí. A Vy jste včera se zúčastnil oslav sedmdesátého výročí založení Čínské lidové republiky, Vy jste to dokonce zmínil. Myslíte si, že z toho měl čínský velvyslanec radost?

Neměl, protože já jsem řekl, že čínská reakce byla přehnaná, ale na druhé straně uznávám, že impulsem k této reakci byl primátor Hřib a jeho akce. On by neměl dělat vlastní zahraniční politiku, on by se měl starat o Prahu, zahraniční politiku dělá vláda.

Ano, ale ona je zahraniční politika taková lákavá, protože k ní se obecně může vyjádřit každý a vypadá to státnicky. No, já si tedy myslím to samé, co říkáte.

A ne jenom to, pane Soukupe, je to velmi snadné.

Je to snadné.


Starat se o Prahu, to je těžká věc.

No, je to snadné a vypadá to opravdu státnicky, no tak dobře.

Pane prezidente, další téma je vztah mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem, protože teď je tedy týden různých přehlasovávání, senátních vet a tak dále. Je tam několik věcí pozitivních, několik věcí k diskusi, třeba projednávání žaloby na Vás, a je tam něco z toho pořadu jednání Parlamentu, kdy se zabývá přehlasováváním Senátu, co Vás zaujalo? Hovořilo se o snížení platů politiků při kumulaci funkcí, to dokonce prošlo. Byla zamítnuta nějaká tolerance alkoholu u cyklistů a vodáků, pokud řeknu ty mediálně nejvděčnější.

Podívejte se, já podepisuji zákony a při podpisu, nebo před podpisem, ten zákon samozřejmě pečlivě studuji. Mimo jiné studuji i výsledky hlasování jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. Mohu konstatovat, že skoro v devadesáti procentech případů v poslední době skutečně Sněmovna přehlasovala Senát. Já si myslím, že to potvrdilo moji tezi, že Senát je zbytečný. Senátoři mě za to nemají rádi, možná i proto ta ústavní žaloba, ale vezměte si, že ve většině malých a středních zemí je jednokomorový parlament a pouze ve velkých státech je dvoukomorový.

Tak ona je tam prostě jiná politická situace, v Senátu, nebo jiné politické rozložení sil v Senátu, asi je to díky samozřejmě volebnímu systému a tak dále, způsobu voleb do Senátu, ale teď ten jeden hot a druhý čehý je velmi viditelný.

A pokud jde o ty peníze, že by jaksi při druhé politické funkci měl výrazně být krácen plat politikům?

Tak počkejte, abych tomu rozuměl, když je někdo třeba ministr a vykonává funkci starosty.

Ano.


Tak taková situace neexistuje.

No, tak ministr asi ne, to ne, ale máme spoustu politiků, kteří sedí v různých dozorčích radách a podobně, a tam je tedy to tak, že by teď měl být snížen výrazně plat. Mně to přišlo pozitivní.

Mně taky, protože politici podle mého názoru do dozorčích rad téměř vůbec nepatří, maximálně jeden nebo dva pro politickou kontrolu.

To samé, pokud je starosta a současně poslanec a tak dále a tak dále. No tak takových kumulací funkcí…


Ať jsou tam odborníci, těch odborníků málo využíváme. Většinou je odstrkujeme stranou a místo nich dosadíme politického trafikanta. Tomu jsem teď tak trochu zabránil ve věci ministra kultury, ale ne všechno se mi podaří.

U Vás na stole leží schválený zákon o lékovém záznamu pacienta, že by tedy lékárník, lékař a i záchranná služba měli přístup k registru, jaké léky Vám byly předepsány. Podepíšete?

Jo, mně to vůbec nevadí, protože tam není nic tajného, a možná, že to urychlí léčení.

Tak, a pojďme k tématu, kterým také tak trochu žije Česká republika, ale určitě jím žije celý svět, protože v New Yorku se koná tedy ta klimatická konference OSN, na kterou se sjely opravdu špičky všech států světa. Co tomu říkáte? Sledujete ten cvrkot?

Téměř ne. Podívejte se, i když můj názor bude možná ojedinělý, tak já klimatickou konferenci pokládám za jednu velkou mediální bublinu, která dříve nebo později splaskne, a lidé se budou věnovat důležitějším věcem, například energetické politice. Podívejte se, miliony let se na zeměkouli střídají chladná a teplá období. Střídají se kvůli změnám pohybu zeměkoule, když rotuje kolem Slunce, a ti, kdo volají po klimatické změně, paradoxně volají po ovlivnění změny polohy zeměkoule, což mně připadá jako nadlidský úkol.

To ano, ale víte, já nejsem klimatolog, nebo odborník na tyhle věci, ale pokud čtu, že skutečně lidská činnost, a teď můžeme debatovat v jaké míře, může za změny klimatu, a že bychom tu lidskou činnost měli jaksi redukovat tak, aby příroda se vyvíjela přirozeněji než teď, no tak já nevím, jak proti tomu argumentovat. A ta, na té klimatické konferenci se říká, že toto je fakt, že není potřeba to zpochybňovat, že klimatická hrozba tady je, a je způsobena činností člověka. Vy říkáte, že ne. No já nevím, co si z toho mají vzít lidé?

Podívejte se, bavme se o tom, že některé aktivity jsou velice užitečné, například už na začátku devadesátých let došlo k odsíření našich elektráren, a pokud mě paměť neklame, stálo to asi čtyřicet miliard korun, což na tehdejší dobu, ostatně i na tuto dobu, byla velká částka. Nemám nic, naopak to podporuji, proti vysazování sazenic stromů. Četl jste někdy francouzskou knihu Muž, který sázel stromy?

Ne.

To je nádherná kniha, přečtěte si ji, o člověku, který sázel stromy, a když se na konci život otočil, tak za ním byl vzrostlý les. A to se opravdu stalo, stalo se to v jižní Francii. Během asi čtyřiceti možná více let. Dobře, tak všechna tato dílčí opatření beru, ale dělat z toho humbuk, to mně připadá jako nepřiměřené.

Víte, já bych totiž nerad, a to je takové těžké, jak to říci, já jsem přesvědčen o tom, že opravdu bychom se měli k přírodě chovat ohleduplněji, že bychom v rámci každý svých možností, které máme, se měli přírodu pokusit předat svým dětem v lepším stavu, než jsme ji přebírali, nebo než je, v kterém stavu je teď. Samozřejmě politici mají daleko větší možnosti než běžný občan. Běžný občan může recyklovat odpad, může se chovat zodpovědně k energiím a podobně, ale tím to končí. Politici můžou ovlivnit daleko více. A z tohoto pohledu samozřejmě ta debata o ochraně přírody mi přijde správně, protože to téma správně je. Ta forma, ta hysterie, to, co tam předváděla ta aktivistka Greta a podobně, to mi prostě přijde přehnané a možná to ve finále tomu účelu škodí, ale možná se mýlím.

Víte, teď se možná někdo urazí a omlouvám se za to, ale já Gretu Thunbergovou pokládám za hysterku a domnívám se, že by se měla vrátit do školy, to je první poznámka.
A druhá poznámka, ano, ať politici navrhují programy na zlepšení přírody, ale pane Soukupe, zlepšení přírody by se mělo dělat i tehdy, kdyby se nemluvilo o nějakém globálním oteplování, prostě to je permanentní úkol pro všechny lidi a politiky také. Jinými slovy, oddělme tyto dvě věci. Já si myslím, že po globálním oteplování přijde malá doba ledová a my budeme zkoumat za dvacet nebo padesát let, jaké zásoby uhlí nám ještě zbyly.

Takže se domníváte, že jaksi zrychlená akce není potřeba, no protože to je to, co říkají ekologové, celá řada světových politiků včetně třeba slovenské prezidentky Čaputové. Ne, ano všichni mluvíme o ochraně přírody, ale teď je krize, teď musíme zrychlit, teď musíme udělat zásadní věci. Vy si myslíte, že ne?

Tak záleží na tom, jaké akce to budou, a já jsem Vám některé už vyjmenoval. A opakuji znovu, neměly by být motivovány globálním oteplováním, ale obecnou potřebou ochrany přírody.

A vystupování, slyšel jste včerejší projev Andreje Babiše v New Yorku?

Ne, ale přečetl jsem si titulek, že máme chránit klima, ale ne na úkor ekonomiky. S titulkem souhlasím a projev jsem ještě nečetl.

No, tak byl to takový ambiciózní projev, nebo ambiciózní, bylo to představení vize České republiky, podle mého názoru nebyl špatný. On dokonce Andrej Babiš trochu zkritizoval tu Gretu, myslím, že použil slova hysterický projev, což měl asi pravdu. Mně to přišlo docela státnické od Andreje Babiše. Ostudu tam neudělal, si myslím.

Já si myslím, že on tohle už říká po několikáté, a dokonce jednou, a já s ním souhlasím, mluvil o jakémsi druhu náboženského fanatismu v souvislosti s globálním oteplováním a různými klimatickými konferencemi. Takže na závěr opakuji, chraňme přírodu bez ohledu na údajné globální oteplování a chraňme ji i tehdy, až přijde malá doba ledová.

Já jsem četl ještě diskusi o tom, že Andreji Babišovi nějak nebylo umožněno vystoupit na nějakém tom největším fóru, nevím přesně, jak to tam bylo zorganizováno, protože prý jeho projev byl málo ambiciózní. To znamená, přeložme to, málo hysterický?

Já si myslím, že toho Andrej Babiš vůbec nemusí litovat.

Mimo jiné on tam, on se setkal s celou řadu státníků, ten jaksi jeho Facebook je plný fotografií, včetně fotografií s Donaldem Trumpem a tak dále a tak dále, ale jedna věc mě zaujala, že on pozval na návštěvu České republiky ukrajinského prezidenta Zelenského, který je tak trochu nechtěnou hvězdou toho summitu, protože zrovna v těchto dnech ve Spojených státech jaksi byl zveřejněn zápis telefonického rozhovoru s Donaldem Trumpem, kde Donald Trump snad na něj měl tlačit, aby urychlil nějaké vyšetřování. Ale mě na tom zaujala…


Vyšetřování Joe Bidena, abychom to domluvili konkrétně.

Joe Bidena, dobře, ale mě na tom zaujalo něco jiného, že pozval ukrajinského prezidenta. Nesáhl Vám trochu do kompetence?

Já nejsem tak ambiciózní, ale chyba to samozřejmě je. Podívejte se, já jsem, když jsem blahopřál ukrajinskému prezidentovi, ho tímto blahopřáním pozval do Prahy, tak on je pozván. Prezident zve prezidenta a premiér zve premiéra.

No, mně to tak přišlo. Mimo jiné mě tam ještě zaujala jedna věc, že po jednání s arménským premiérem nebo arménským prezidentem, teď nevím, říkal, že jsme podobní Arménii, že snižujeme počet úředníků a šlapeme na digitalizaci. No tak já nevím, jestli se máme tímhle chlubit.

Já jsem v Arménii byl poměrně, jak to bylo, pět let, možná šest. Je to sympatická země. Země plná chytrých lidí, vždyť o Arménech se říká, že jejich diaspora je velmi, velmi úspěšná, ale víte, kdybychom se chtěli podobat komukoli, tak ztratíme vlastně tvář.

Pojďme dvě otázky zahraniční, ale možná mají přesah do ekonomiky, tedy ta druhá. Tak začnu tou první, pouze politickou. Výsledky voleb v Izraeli. My jsme už to komentovali, Benjamin Netanjahu těsně prohrál, ale byl pověřen sestavením vlády, jednáním o sestavení vlády, na což má zhruba měsíc. Uvidíme. Co tomu říkáte?


Tak zaprvé, je to pravomoc prezidenta Rivlina. Zadruhé, protože oba aktéry dobře znám, tak jsem tomu rád. A zatřetí, předpokládám, že “Bibi“ Netanjahu se obrátí na Ganze a nabídne mu velkou koalici.

Dopadne to?

Modrobílí, podle toho jestli to bude nabídka, která se nedá odmítnout, to možná přijmou.

Dobře. A ta druhá zahraniční zpráva. Ona se, je to zahraniční, ale dotkla se do určité míry Čechů, a to je krach cestovní kanceláře Thomas Cook, což je jedna z nejstarších cestovních kanceláří, která tu agenturní činnost, že udělá balíček stravování, ubytování, dopravy a nabídne to zákazníkům, tuhle činnost už provozuje přes sto let, a teď zkrachovala. Ono se to trochu dotklo Čechů, protože její jedna dceřiná společnost Neckermann jaksi nabízela zájezdy i tady. Ale pokud se na to podívám, tak je to trochu zvláštní zpráva, možná končí starý svět. Co tomu říkáte?

Ale co je na tom zvláštního, pane Soukupe? Podívejte se, čas od času zbankrotuje nějaká společnost, velká, nebo malá. Ty příčiny většinou nejsou v nějaké celosvětové ekonomické nebo sociální situaci, ty příčiny jsou v neschopnosti managementu. Když tam po jistě úctyhodných osobnostech, které tuto společnost vynesly napovrch, nastoupil nějaký méně schopný management a dovedl ji až ke krachu, tak samozřejmě toho můžeme litovat, ale je to ekonomická realita.

Já jsem řekl, skončil starý svět a tím jsem jako naznačil svůj názor, že tahle společnost zcela evidentně se nedokázala vyrovnat jaksi s nástupem internetu, když to řeknu tak. Protože lidé si prostě snadno najdou dopravní spojení, letenky nebo ubytování, podstatně snadněji než dříve, kdy to bylo obtížné, a zdá se, že, tato neschopnost managementu vyrovnat se s touhle výzvou, nabídnout něco lidem, o co by měli zájem, byla pravou příčinou krachu.

Ano, naprosto souhlasím, ale stejně ještě potřebujete repertoár cestovních kanceláří na mnoho jiných věci, které ten internet nedokáže tak dobře zařídit.

No, tak já samozřejmě směřuji k tomu, jestli se my jako Česká republika, jako česká ekonomika dobře vyrovnáváme s těmito výzvami změny ekonomické struktury světa našich sousedů, výzev na změnu struktury ekonomiky, vývozu, vztahu. Dokážeme to? Abychom nedopadli jako Thomas Cook.

Ne, podívejte se, víte, že já velice podporuji internet, a mimo jiné ho podporuji z toho důvodu, že se domnívám, že na něm se odehrávají daleko serióznější diskuse než v tištěných médiích. Tam vlastně žádné diskuse nejsou, tam jsou monology. A proto tiše doufám, že v historicky nebo geologicky dohledné době tištěná média zaniknou a vše se přesune na internet.

No, to mám velkou radost. Víte, že já vydávám poměrně velké množství časopisů. To mě teda…

Tak se přesuňte také na internet a působte tam.

No jo, ale to my se snažíme, ale nejsou tam moc peníze, no.

Prosím?

Nejsou tam moc peníze. Nemůžeme najít…

Až zaniknou tištěná média, tak ty peníze se přesunou právě na internet.

No dobře. Pane prezidente, Vy jste podepsal rozšíření EET na další jaksi skupiny podnikatelů, živnostníků.

Ano, ano.

A Vy jste řekl, že respektujete vůli Parlamentu. Je to proto, že prostě si myslíte své a respektujete vůli Parlamentu, nebo to považujete za dobrý krok?


Ale tak já na jedné straně respektuji vůli Parlamentu, ale na druhé straně já konkrétně proti rozšíření EET nemám zásadní námitky. Vždycky se uvádějí nějaké případy babičky, která prodává jablka a podobně, ale tak to jsou skutečně ojedinělé případy. To se dá omezit. Ale proč by se EET netýkalo i těch dalších skupin? Tam jsou i advokáti a tak dále a tak dále, kteří vydělávají poměrně dost. Takže doufejme, že se to prosadí a že v tom případě příjmy státního rozpočtu mají údajně vzrůst, a já si teď nejsem jist, jestli o osm miliard nebo pět miliard, ale o poměrně vysokou částku.

Já vím, já jsem to také četl, že oni napíšou osm, pět miliardy, ale když se pak ptáte, jestli to tedy tak dopadlo, tak jsme se dozvěděli, že už přinesly čtrnáct miliard, ale když to mám jaksi doložit, tak nevím, tak to jsou taková čísla. Já se na to ptám…

Ne, čtrnáct miliard přinesla ta první fáze, pane Soukupe.

Ta první, ano, ale já, když jsem…

Teď se bavíme o té druhé, kolik navíc přinese, a tam ty odhady se poněkud liší, což se samozřejmě odhadům stává.

No, já vím, ale já tady teď naznačuji, že mi to, mimo jiné ministryně financí Schillerová bude hostem mého diskusního pořadu Duel hned poté, co odvysíláme Týden s prezidentem, já se jí na to totiž budu ptát, protože já nevím, jak k těm číslům dojdou.

Pozdravujte ji ode mě, je to velmi schopná ministryně. A to říkám nikoli ironicky, ale vážně.

Je pravda, že Alena Schillerová je člen vlády, ministryně, která má vždycky perfektně všechno načtené, ji nenachytáte. Vy jste dokonce snad řekl, že je dar z nebes, myslím, Alena Schillerová. To je takový rozdíl mezi těmi ostatními ministry, které znáte, a Alenou Schillerovou?

Já jsem to řekl na zasedání vlády, pokud se nemýlím, a mohu to potvrdit i tady. Je to velmi schopná ministryně.

Pane prezidente, tím jsme, hodnocením Aleny Schillerové, tak nějak navnadili diváky na Duel s Alenou Schillerovou, ale já další otázky k Vám už dnes nemám.  Já Vám děkuju za rozhovor.


Výborně. Takže já dvacátého osmého ve velmi úzkém kruhu přátel oslavím narozeniny. Pak, myslím, že osmého prosince, ti, kdo budou chtít přijít, budou vítáni, aby mně potřásli rukou, takže to budu vlastně slavit nadvakrát. Pokud jde o stravovací návyky, tak jako obvykle bude zabijačka.

To je Vaše oblíbené jídlo, já Vám to přeji. Já teda moc velkým příznivcem zabijačky nejsem. Já ty mastný jídla moc nemusím.

Záleží na tom, jakého máte řezníka. A to platí i v politice i v mediální oblasti, prostě úplně všude.

Já jsem chtěl jenom naznačit to, co chci říct, užijte si narozeniny a ještě jednou všechno nejlepší, pane prezidente.

Užiju si je jako zdravý člověk a budu rád, že jsem zdravý.

Tak to bylo vše z dnešního Týdne s prezidentem. Já Vám moc děkuji za pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 26. září 2019