Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

20. prosince 2020

Krásnou adventní neděli vám přeji. Vítám vás u Partie, dnes ji pro vás vysíláme ze zámku v Lánech. V Masarykově pracovně nás přijal prezident České republiky pan Miloš Zeman. Dobrý den, pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, děkuji za pozvání. Rok 2020 byl výjimečný v mnoha ohledech. Jaká je cesta ven k tomu, aby rok 2021 byl jiný, lepší?

Tak především by musela skončit pandemie, to je cesta ven. Zaprvé, i když samozřejmě jsem ve svých veřejných prohlášeních vždy podporoval nošení roušek, a trvám na tom, že je to dobře, tak světlo na konci tunelu je zřejmě až vakcína. A pokud během příštího roku ta vakcína zabere, tak budeme z nejhoršího venku.

Vakcína má dorazit už po vánočních svátcích.

Nahlas, prosím.

Promiňte, vakcína má dorazit do České republiky už po vánočních svátcích. Vláda plánuje vakcinaci, jaký bude Váš osobní postoj, pane prezidente? Necháte se očkovat?

Nechám se sice očkovat, ale nebudu dělat žádnou šaškárnu s televizními kamerami. To znamená, počkám si, až projde první vlna, to jsou zdravotníci. Druhá vlna, to jsou pracovníci integrovaného záchranného systému. Já se pak zařadím mezi všechny ostatní občany s tím, že nevím, jestli se mně to podaří, ale budu loudit, abych z těch vakcín, které se nabízejí, jsem dostal jednosložkovou vakcínu, což by znamenalo, že ušetřím jedno píchnutí jehlou. Když se něco nepodaří, co se dá dělat.

Říkáte šaškárna. Nepomohlo by to přesvědčit nepřesvědčené?

Když se lidé dozvědí, že prezident republiky se nechal očkovat, tak tato informace je důležitá. Není důležité, abych si tady obnažoval rameno a nechával se píchat před zraky televizních kamer. Přitom se bolestně šklebil, protože já opravdu jehly nemám rád.

Až tak je velký Váš strach z jehly? Vy jste o tom mluvil už v září, že by to mohlo Váš motiv nějak zpomalit, teď říkáte, že se očkovat necháte, ale opravdu je to tak vážné?

To, že můj strach, celoživotní strach z jehly existuje, neznamená, že se nenechám očkovat právě proto, že prezident by měl jít napřed, ale to neznamená, že se z toho bude dělat televizní show.

Chápu. A podle průzkumů se chce nechat očkovat asi 40 % Čechů, 40 % to očkování odmítá. Jak by je vláda měla přesvědčit?

Tak především s čím by je neměla přesvědčit. Já nevím, jestli jste viděla extrémně pitomý inzerát Ministerstva zdravotnictví, kde je právě ta jehla. Ta hrůzná stříkačka s tou dlouhou jehlou a naprosto stupidní text. Jinými slovy, chcete-li přesvědčit naše občany, aby se nechali očkovat, tak musíte volit rozumnou marketingovou strategii, a ne tuhle pitomost. Viděla jste to?

Viděla jsem inzerát se zelenou rukavicí.

A co tomu říkáte?

Patřím mezi kritiky.

Tak.

Zdá se mi to, že to může spoustu lidí odpudit naopak.

Jistě, mě taky. Kdybych nebyl prezident, tak by mě to odpudilo.

Premiér říká, že to je absolutní priorita, vakcinace, ale zároveň přiznává, že jsme ve skluzu. Pan Zdeněk Blahuta, koordinátor, říká, že jsme dva až tři měsíce ve skluzu. Čí je to chyba, pane prezidente?

Střídali se ministři zdravotnictví, to znamená Vojtěch, Prymula a Blatný. A já si myslím, že základní příčina je právě v tom, že v době zdravotní krize tady byli tři ministři zdravotnictví místo jednoho.

Dožene vláda podle Vás ten skluz, protože každý měsíc může stát lidské životy a bude stát miliardy korun, protože zatím neexistuje jiná cesta než vakcína, která by nás vyvedla z lockdownu a všech těch nepříjemných omezení.

Víte, samozřejmě, že se to dá dohnat. Ale nezapomeňte, že není problém s vakcínou, ta přijde. Problém je s očkovacími centry, a myslím si, že ta dosud nejsou připravena, a je to chyba.

Budete Vy jako hlava státu intervenovat, nějak budete mluvit s premiérem, ministrem? Budete chtít znát ten plán?

Samozřejmě, to dávno dělám.

Co jim říkáte?

Říkají, že udělají všechno pro to, aby se to zrychlilo.

Roman Prymula odmítl být nějakým národním koordinátorem, vládním zmocněncem pro vakcinaci, mrzí Vás to?

Částečně mrzí a částečně to chápu. Roman Prymula sice prohlásil, že je ochoten se radou podílet na této práci, ale zdůvodnil ten svůj odmítavý postoj, i když zpočátku souhlasil, tím, že tady by vlastně měla být dvě centra vakcinace. Mimochodem Prymula je předseda vakcinologické společnosti. A pravda je, že když pan Blahuta a pan Prymula budou šéfy dvou vakcinačních center, tak to není dobrá věc.

Čili chápete Romana Prymulu, že to odmítl. Nicméně neměl byste nějakou ambici přesvědčit premiéra, aby to sjednotil, aby nebyla dvě centra řízení takto důležité operace?

Jsou-li dvě centra takto důležité operace, je to špatně. Já si myslím, že tady nejde o prestiž. Prostě, jestliže to má být centrum vakcinace, ať v čele tohoto centra je vakcinolog. Je úplně jedno, kdo to bude, ale musí to být vakcinolog. My si občas hrajeme na to, že do odborného referátu dáme člověka, který o té problematice vůbec nic neví, protože se zabýval jinou problematikou. Bohužel mám takový dojem, že i toto je současný stav.

Mimochodem, jak jste spokojený, pane prezidente, jak vláda řídí boj s epidemií, jste spokojený nebo ne?

Tak já Vás překvapím, velmi překvapím. Já bych chtěl vládě poděkovat za její práci. Samozřejmě, že bych chtěl poděkovat i všem zdravotníkům, policistům, vojákům, hasičům a tak dál. Nechci naopak poděkovat těm, kdo stojí opodál, kdo jenom poštěkávají a kritizují. Vy víte, o kom mluvím. Mluvím o opozici. Jedna opoziční strana dokonce odmítla účastnit se práce Ústředního krizového štábu. Mluvím o médiích, zejména o Bakalových médiích, mluvím také o nenávistných producentech na sociálních sítích, tak zvaných haterech. Takže těmhle neděkuji, ale děkuji lidem polem pracujících, jak se říkávalo za husitských dob. Tito lidé pracují a ostatní jenom štěkají.

Na druhou stranu není ta kritika občas oprávněná?

Ale je, samozřejmě, já mám desítky výhrad vůči chaotičnosti, zmatečnosti a tak dál. Ale něco jiného je kritika, kdy přijdete se svojí pozitivní alternativou a řeknete, já bych to dělal takhle. Něco jiného je kritika, která říká, děláte to blbě a nic víc. Tahle druhá kritika je podle mého názoru hloupá, škodlivá a zbytečná.

Na druhou stranu opozice přináší své návrhy v Poslanecké sněmovně. Údajně navrhovala premiérovi a vládě nějaká řešení. A nebyla to jenom opozice, i lidé ze soukromého sektoru, byly to výhrady k systému trasování, k testování, teď k celoplošnému testování antigenními testy, ke zmatečnosti, chaotičnosti, jak říkáte. To přece přispívá k tomu, že lidé nevěří vládě, možná už nevěří těm opatřením, a pak je nedodržují.

Víte, samozřejmě, že vláda by měla přijmout jakýkoliv konkrétní a pozitivní opoziční návrh. Zastávám pouze svůj názor, že těchto názorů, pozitivních názorů, je poměrně málo, protože názor děláte to blbě já nepovažuji za pozitivní názor.

Když jste zmínil chaotičnost, co Vám nejvíc vadilo, pane prezidente, možná z posledních dní, kdy vláda přijímala opatření, rychle je měnila. Máme tady systém PES, protiepidemický systém, který ale už má spoustu výjimek. Podle odborníků je příliš ohnutý a nefunguje. Jak se Vám to celé pozdává?

Já nevím, jestli nefunguje. Já bych to viděl jinak. Systém PES byl vypracován s tichým předpokladem, že situace se bude zlepšovat, a v takovém případě by byl naprosto vynikající. Nicméně situace se naopak zhoršila, to znamená teď už bychom měli být ne ve čtvrtém, ale dokonce v pátém stupni. A autoři tohoto systému si uvědomují, že by narazili na odpor veřejnosti při přechodu do pátého stupně. Já si myslím, že je potřeba mít odvahu a někdy se s názorem veřejnosti rozejít. Teď jsem četl projev švédského krále, který říkal, že Švédsko naprosto selhalo v boji s koronavirem, tak řekněme si, že se nebudeme podbízet veřejnosti tak, jako se to stalo v létě, že budeme říkat, že rozvolnění je krásná věc, ale pak máme deset tisíc mrtvých. Musíme čekat s poměrně striktními opatřeními až do doby, než přijde vakcína.

Byl byste tedy pro rychlejší, okamžité zpřísnění ještě před Vánocemi, pane prezidente?

Ano, ale já už jsem to říkal mnohokrát. Já jsem dokonce říkal, že jsem pro drastická zpřísnění, a vím, že je to nepopulární, ale na druhé straně je to užitečné.

Má vláda tu odvahu udělat to? Jít proti názoru veřejnosti, proti veřejnému mínění, udělat takto nepopulární opatření?

Víte, všimněte si, že v tom létě to byla právě opozice, která se domáhala rozvolnění proti názoru vlády. Na druhé straně, blíží se volby, a i když je to trochu cynické, tak mohu říci, že každý politik zleva i zprava bude hledat v očích veřejnosti souhlas s jeho kroky, a tím souhlasem jsou například otevřené hospody. I když se říká, že v hospodách, kromě sociálních zařízení, i kromě škol, je největší riziko nákazy, protože se tam shlukují lidé.

Na druhou stranu i vláda chtěla rychlejší rozvolnění na jaře, chtěla otevřít obchody. Premiér Babiš jakýmsi způsobem zatrhnul nošení roušek na konci srpna, abychom byli úplně fér i vůči opozici. Vysvětluje vláda podle Vás, pane prezidente, dobře lidem ta opatření? Jakým způsobem komunikuje? Jakým způsobem premiér s lidmi mluví? Jakým způsobem s nimi mluví ministr zdravotnictví?

Jak premiér, tak ministr zdravotnictví mají každý den nějakou tiskovou konferenci. Já si myslím, že není důležité, kolik těch tiskových konferencí bude, ale co budou obsahovat. A v každém případě i velmi složitý názor se dá zjednodušit tak, aby ho lidé snadno pochopili a aby nebyl přetížen zbytečnými podrobnostmi.

Vláda se pokoušela jakýmsi způsobem lidi přimět, aby se testovali, aby s tím spolupracovali, s tím systémem. Chtěli stoprocentní nemocenskou pro lidi s covidem. Měl ten nápad Vaši podporu? Ten nápad neprošel a lidé jsou ekonomicky bití na tom, když jsou nemocní, nebo když je natestují, dají do karantény.

Tak já bych především varoval před tím, aby něco bylo povinné. Ať jsou to testy, ať je to očkování, ať je to cokoli. Jsme svobodní a samostatní lidé a dokážeme se sami rozhodnout. Tak jako i já přes nelásku vůči jehlám jsem se rozhodl, že se nechám očkovat. To znamená, jakmile je něco v České republice povinné, je tu způsob, jak to obejít, jak se tomu vyhnout, a pokud to absolvujete, jak to nenávidět.

Ale ta otázka toho, aby vláda motivovala lidi, aby se chodili testovat, aby udávali svoje kontakty do systému trasování, měla by je vláda nějak podpořit?

Podívejte se, když se tady šily roušky, než byla dodávka roušek z Číny, tak lidé naprosto dobrovolně, aniž by byli zvlášť motivováni, ty roušky šili a nosili. Dělali to dobrovolně, protože chápali, že je to potřeba. Já si myslím, že u očkování nebo u antigenních testů bude něco podobného.

22. prosince končí nouzový stav, vláda jde do Sněmovny s další žádostí o měsíc. Má to Vaši podporu?

Má to moji plnou podporu, protože jsou věci, které se dají dělat jenom za nouzového stavu, a kdybych to k něčemu přirovnal, tak je to něco jako rozvolnění. Když zrušíte nouzový stav, tak se něco rozvolní, tj. něco nebudete moci dělat, a zase vám vyletí ta křivka nákazy a zejména počet mrtvých.

Jak dlouho se dá žít v nouzovém stavu, pane prezidente, až do léta? Do jara?

Já nejsem odborník a já jenom čtu názory odborníků, ale v podstatě se mluví o tom, že by to mělo být tak nějak do března nebo do května.

Už při minulém schvalování nouzového stavu v Poslanecké sněmovně se ukázalo, že ten návrh nemá širší politickou podporu. Ten návrh podpořili pouze komunisté, kteří také řekli, do kdy bude trvat. Neměla by se vláda připravit na možnost, že už politickou podporu pro nouzový stav nenajde?

Tak měla by pak hledat alternativní řešení, ale já pokládám ty, kdo odmítají prodloužení nouzového stavu, za politické hyeny, protože zcela vědomě posílají na smrt další stovky a možná tisíce mrtvých jenom proto, aby si u těch některých živých zvýšili před volbami svoji popularitu.

Jsou dostatečné kompenzace, které vláda poskytuje podnikatelům, lidem, kteří nemohou pracovat, mají zavřené živnosti, podniky? Nemohou pracovat.

Nebudu oblíbený, ale to mně nevadí. Já pokládám za rozumné kompenzace krytí fixních, respektive režijních nákladů. Nepokládám za rozumné kompenzace například krytí ušlého zisku, abychom byli zcela konkrétní. Podepsal jsem návrh rozpočtu, který má obludný schodek pět set miliard korun, a z tohoto schodku lze samozřejmě vyplatit takové kompenzace, ale nemělo by to být plýtvání.

Mnoho podnikatelů ale volá právě po té cestě jít formou tržeb. Říkají, že to je jediné spravedlivé. Proč ne?

Protože na to peníze stát nemá. Stát není pojišťovna, stát není kasička. Stát je cosi jako soud poslední záchrany a soud poslední záchrany pro podnikatele znamená, že mu přes některé konkrétní systémy, třeba
Antivirus, zaplatíte zaměstnance, že mu zaplatíte ty fixní náklady, to znamená energii, nájemné a tak dále, ale proboha platit mu ještě ušlé tržby, to pokládám za něco, co si opravdu nemůžeme dovolit.

Když ale slyšíte podnikatele, kteří říkají, že na ty kompenzační programy, bonusy nedosáhli, nebo že přišly příliš pozdě, že jsou na dně, že už jim docházejí finanční rezervy. Co byste jim vzkázal?

Aby se obrátili na příslušné instituce, které tuto podporu
potřebují. Nemůžou sedět na zadku a nemůžou jenom čekat, že jim na účet něco přijde. Pokud vláda nedodržuje sliby, konkrétně Ministerstvo průmyslu a obchodu, no tak ať se na to Ministerstvo průmyslu a obchodu s hurtem obrátí.

Když vidíte projevy občanské neposlušnosti, restauratéry, hospodské, kteří odmítají zavřít. My spolu mluvíme v sobotu, včera přijeli nespokojení hoteliéři z hor do Prahy na rolbách. Když toto vidíte, máte pro to pochopení nebo ne?

Absolutně ne. Víte, všichni ti antirouškaři mně tak trochu připomínají pacifistické demonstrace v době, kdy už tady mezi dvěma světovými válkami byl Adolf Hitler a chystal se k expanzi, a ti pacifisté říkali, nie wieder Krieg. Znělo to krásně, jenomže Hitler tu válku chtěl a proti němu bylo potřeba postavit svoji vlastní válku. No a my jsme ve válce s covidem. To znamená, jestliže jsme v situaci, kdy například nenosíme roušky, a támhle někteří, kdo se zviditelňují, budou ukazovat svoje libá ústa bez roušek, no tak v takovém případě se pouze zvyšuje pravděpodobnost rozšíření infekce.

Promiňte, já jsem ale nemluvila o antirouškařích, odmítačích roušek, odmítačích nařízení. Já jsem měla na mysli podnikatele, kteří už říkají, ta opatření jsou zmatečná, příliš tvrdá a k nám nespravedlivá a my je nebudeme dodržovat, respektive necháme restauraci otevřenou za všech hygienických opatření. O těchto lidech.

No a to je přesně totéž, jako ti antirouškaři, když nechají tu restauraci otevřenou, a neříkejte mi, že si tam všichni disciplinovaně sednou s rouškami na ústech, jak by, prosím vás, jedli, že? S rozestupy půl druhého metru, se čtyřmi lidmi u stolu a tak dál. Když nechají tu restauraci otevřenou, no tak stejně jako u antirouškařů budou přispívat k rozšíření viru.

Už jsme to zmínili, ta epidemie nabírá na síle. My spolu mluvíme v sobotu, v pátek bylo bezmála devět tisíc nakažených, což je nejvyšší číslo od začátku listopadu.

Ano.

Pane prezidente, jaké je Vaše doporučení směrem k Vánocům? Jak by lidé měli oslavit vánoční svátky, potkávat se, nepotkávat se s rodinou?

Řekl bych těmto lidem, omezte se na úzký okruh vašich nejbližších. Kamarády nebo známé máte a budete mít v dalších letech. Vánoce ale prožijte pouze se svoji rodinou a neprskejte na sebe.

Včera za velmi dramatických okolností prošel v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení návrh zákona o státním rozpočtu. Kdy ho podepíšete, pane prezidente?

Co nejdřív, až ho dostanu na stůl, ale to je otázka jednoho dne, možná tří dnů. To je otázka administrativy. Jenom jsem v tiskovém prohlášení uvedl, že tento rozpočet se bude muset novelizovat, protože bude-li schválen daňový balíček, tak se bude muset do toho rozpočtu zapracovat, a to zapracování znamená, že v rozpočtu bude chybět sto třicet miliard na příjmové stránce. Jsem zvědav, jak ta novela dopadne.

Nemají pravdu ekonomové nebo i opoziční politici, kteří říkají, že za tohoto stavu, kdy rozpočet neobsahuje daňový balíček, pracuje podle nich s nereálnou ekonomickou prognózou, je jenom cár papíru, že se včera vlastně schvaloval nerealistický zákon?

Já bych neříkal, že je to cár papíru. Podívejte se, kdyby se podařilo schválit daňový balíček před schválením státního rozpočtu, tak by ten rozpočet pochopitelně vypadal jinak. Nestalo se tak, a já Vám pouze říkám, že bude muset proběhnout příslušná novelizace díky naprosto nesmyslnému daňovému balíčku, který mimo jiné, a teď mně dovolte, abych si ulevil.

Do toho.

Jsou dvě hodiny v noci, Poslanecká sněmovna hlasuje o alternativě A, což je snížení daně z příjmu pro zaměstnance, a o alternativě B, která je tak i prezentována, která má nahradit alternativu A, a to je zvýšení slevy na poplatníka. Všichni vědí, že jsou to dvě alternativy, které se vzájemně vylučují. Víte, co v ty dvě hodiny ráno udělala Poslanecká sněmovna? Schválila obě alternativy.

On to trochu zkorigoval Senát, který tu slevu na poplatníka zvýšil jenom o tři tisíce korun. Jak se Vám to pozdává?

Jenom? Víte, kolik to je?

Vím.

Dvacet miliard.

Jak se Vám to pozdává, ten zákon, který vyšel ze Senátu?

No nepozdává. Nehledě na to, že Senát kromě jiného chce pokračovat v tomto zvýšení slevy na poplatníka v dalším roce. Takže ono se to nakonec dostane do téměř podobné úrovně, jako to bylo na začátku.

V úterý jste paní vicepremiérce Schillerové řekl, že si rozmyslíte, jestli balíček budete vetovat, či nikoliv. Už se tak stalo? Už jste si to rozmyslel, pane prezidente?

Sdělil jsem panu premiérovi Babišovi i paní ministryni Schillerové, že daňový balíček nepodepíšu. Nebudu ho sice vetovat, ale právě díky tomu, že ten Senát přece jenom učinil krok správným směrem, ale na druhé straně ten ústupek považuji za nedostatečný. A prezidenti mají právo a možnost vedle podpisu, vedle veta, taky odmítnout něco podepsat. Pak uplyne tak zvaná marná lhůta, která je asi třicet dnů, no a místo prezidenta podepisuje ten zákon předseda Poslanecké sněmovny. To je všechno. Já už jsem to řekl mnohokrát, ale Vám to rád ještě jednou zopakuji. Ty dva důvody, proč ten balíček nepodepíšu, jsou zaprvé, že ta sleva na poplatníka je stále příliš vysoká, zadruhé, že v zákoně o dani z příjmu mně chybí bod, který říká, a na tom jsme se přitom dohodli, že tento zákon bude platit pouze dva roky, protože kdyby platil trvale, tak to znamená, že jakákoli budoucí vláda bude muset snášet díru ve státním rozpočtu zvíci devadesáti miliard korun.


K tomu slibu, nebo k té dohodě, kterou jste učinil s premiérem a s paní Schillerovou, ona tvrdí, že to tam z legislativních důvodů napsat nejde.

Ale samozřejmě, že to jde. Já s Alenou Schillerovou mám v tomto dlouhodobý spor. Podívejte se, teď například byl lex covid, který měl termín do konce prosince, a teď se navrhuje, aby lex covid byl prodloužen. No dobře, tak co to tedy je? Jestliže lex covid má termín, nějaký termín, dokonce to je jedno, jaký, tak proč by takový termín neměl i zákon o daních z příjmů.

Čili Vy paní vicepremiérce a jejím legislativcům nevěříte, že to tam nejde napsat?

Nevěřím. Já si prostě myslím, že jsou opatrní, svým způsobem že se bojí, že by pak, kdyby to bylo bez dalšího pokračování, by museli připravit nový zákon, ale ať ho připraví, od toho tam přece jsou.

Ta včerejší procedura schvalování státního rozpočtu tak, jak zákon byl schválen, kdy menšinová vláda se opřela o hlasy komunistů a vyšla jí vstříc pozměňovacím návrhem na přesun deseti miliard z rozpočtu armády do rozpočtové rezervy. Kdo je, pane prezidente, vítězem a kdo poraženým celé té rozpočtové bitvy?

Vítězem je Česká republika.

Jsou vítězem i komunisté, a jsou vlastně vítězem, když ministr Metnar říká, že už 4. ledna požádá vládu, aby peníze vrátila do rozpočtu armády? Jak tomu rozumíte?

Dobře, ale nezapomeňte že z rozpočtové rezervy už může vláda uvolňovat prostředky bez souhlasu Parlamentu, to znamená, je to v kompetenci vlády, a z toho vyplývá i to, že vláda může rozhodnout že ty prostředky pošle na jiný účel, armádní účel, než byly původně určeny. Sám Vojtěch Filip například navrhoval, aby se tím kryly náklady na pomoc vojáků při boji s koronavirem.

Tomu rozumím, ale premiér i ministr obrany říkají, že už v lednu ty peníze zpátky vrátí do rozpočtu armády, tam nezbývá mnoho času. Tak jak vlastně té dohodě vlády a komunistů rozumíte?

Rozpočet armády samozřejmě zahrnuje i prostředky na náklady na činnost vojáků, což je naprosto normální, takže je vrátí tam, kde jsou potřeba.

Vadilo Vám nebo nevadilo, že vláda takto pokrátila rozpočet armády, byť možná jenom symbolicky?

Ona ho především nepokrátila. My si můžeme říci, že ho možná restrukturalizovala, například právě tím, že ty peníze půjdou na krytí nákladů na činnost armády v boji s koronavirem.

Čili ta kritika, která zaznívala od opozice, ale nejenom od ní, od ekonomů i občanů ,jak jsem si všimla na sociálních sítích, že to je symbol, armáda jako symbol síly, armáda jako symbol organizace, která neselhala, obstála v boji s covidem, a teď jí Poslanecká sněmovna vzala z rozpočtu deset miliard a přesunula jinam jako symbol. Přece politika je o symbolech. To Vám nevadilo?

Politika je samozřejmě o symbolech, ale nejenom o symbolech, a já Vám už potřetí opakuji, že jestliže tyto prostředky budou věnovány na krytí nákladů, které by jinak armáda musela sama hradit, na krytí nákladů na pomoc armády při boji s koronavirem, a těch nákladů bude ještě hodně, bude tady očkování, budou tady polní nemocnice, bůh ví, co všechno ještě, no tak to je v naprostém pořádku.

Má podle Vás tato vláda, menšinová, složená ze dvou stran, šanci, že se dožije řádných voleb, když vidíte spory uvnitř koalice, rozpaky komunistů tolerovat tu vládu a podporovat ji v Poslanecké sněmovně?

Milá paní moderátorko, jeden ze základních politologických principů zní, že když se blíží jakékoli volby, roste nenávist i mezi přáteli, natož mezi nepřáteli. To znamená, a víte, že rád cituji Vladimíra Mečiara, že největší nepřítel je koaliční partner, že. Takže teď dochází jednak k tříštění sil uvnitř vládní koalice, ale nezapomeňte, že stejné, i když méně viditelné tříštění sil existuje i v opozičních blocích.

Čili nevěříte výhrůžkám sociální demokracie, že odejde z vlády? Objevilo se to už po několikáté i v souvislosti s daňovým balíčkem.

Odejít znamená odejít někam. Já si nedovedu představit příjemné místo, kde by sociální demokracie mohla trávit svůj čas mimo vládu.

Senát tento týden vyzval vládu, aby do výběrového řízení na dostavbu elektrárny Dukovany nezařadila firmy z Ruska a z Číny, které jsou rizikové z hlediska české národní bezpečnosti. Poprosím Vás o komentář k tomu usnesení.

Dukovany už byly postavené Rusy, Temelín ostatně také. Nezdá se, že by tyto dvě elektrárny nepracovaly a nepracovaly dobře. Ale já Vám řeknu svůj pohled a mě vůbec nezajímá, jakou nálepku ta nabídka má. Mě zajímá, jaká je cena a jaké jsou technické parametry. Vy zajisté znáte, že čím více je uchazečů v nějakém tendru, tím lepší jsou podmínky a naopak. Takže ti, kdo chtějí redukovat tento tendr o dva uchazeče, poškozují národní zájmy České republiky, protože provokují zvýšení ceny na Dukovany, ať to bude kdokoliv. To znamená, zbydou tam tři, Korejci Francouzi a Američané. Dodal bych, že to nejsou Američané, jak nevzdělaná média občas uvádí, protože už jsou to delší dobu Kanaďané. Westinghouse zbankrotoval a Kanaďané ho převzali.

Před rizikem účasti Ruska a Číny v tom tendru ale varují bezpečnostní instituce a i odborná skupina, kterou si vláda svolala. Všechny jasně říkají, že není vhodné Rusy a Číňany ani oslovit, protože tady vzniká prostor pro korupci, nekonečné soudní spory a je to otázka národní bezpečnosti, dávají rovnítko mezi energetickou bezpečnost a národní bezpečnost.

Položte si otázku, co by se stalo, kdyby náhodou Rusové nebo Číňani vyhráli ten tendr. Myslím si, že by se nestalo nic podstatného. Museli by splnit podmínky, které byly v té smlouvě uzavřené, a to by bylo všechno. Pokud jde o Vaši poznámku k bezpečnostním složkám, víte, vzhledem k tomu, že tyto složky podle mého názoru nepracují příliš efektivně, tak tady mají možnost, jak se zviditelnit, jak ukazovat, jak jsou důležité, ale ve skutečnosti je to normální soutěž. A v soutěži vyhrává ten nejlepší.

Ten argument, že v takovémto tendru si kupujeme i toho partnera, říká to i paní Drábová, na mnoho desítek let a měl by tady být politicky konsensus. Pokud pět stran v Poslanecké sněmovně říká, že Rusy a Číňany nechceme, varují před tím bezpečnostní složky, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí, neměla by je vláda poslouchat?

Ne, rozhodně ne. Mimochodem paní Drábová říká, že Rusové mají nejlepší jaderný ostrov z těch nabídek, které existují, ale že na druhé straně nemají dostatečně kvalifikované pracovníky. Takže posuzujme všechny tyto nabídky, opakuji Vám ještě jednou, samozřejmě podle ceny, ale také podle technických parametrů. Když je budete posuzovat podle bezpečnostních parametrů, které jsou často přehnané a zveličené, tak dostanete méně kvalitní produkt za o to vyšší cenu.

V souvislosti s Ruskem ještě cesta Vašeho poradce pana Martina Nejedlého do Moskvy. Kolem té cesty je mnoho otázek a nejasností. Můžete je nějakým způsobem objasnit, pane prezidente? Protože, promiňte, pan Nejedlý říká, že tam jel s mandátem, Vaše legislativní oddělení říká, že ani není Vaším zaměstnancem, to znamená Kanceláře prezidenta republiky.

Není zaměstnancem, ale kdybyste mě nechala domluvit, tak Vám odpovím na Vaši otázku. Tak tedy, z této cesty existuje zápis, který je volně přístupný, a dokonce mám dojem, že už byl i publikován v nějakých médiích. Tento zápis v podstatě obsahuje předmět jednání s panem, také poradcem, Ušakovem, a tento předmět je jeden jediný, a sice moje cesta do Ruska, protože tato cesta byla plánována na květen tohoto roku. Kvůli koronaviru se neuskutečnila a v Moskvě se tedy dohadovaly parametry nové cesty, to je všechno.

Jednáním s Ruskou federací byl pověřen pan Jindrák. Proč agendu hlavy státu dojednává člověk, který není zaměstnancem Kanceláře, nemá bezpečnostní prověrku, je to v pořádku? Nemá ani zodpovědnost za zahraniční politiku, pan Nejedlý.

Podívejte se, on má dobré kontakty v Rusku, byl tam se mnou několikrát, ale samozřejmě Ruda Jindrák je o této cestě informován, je informován i o jejích výsledcích a samozřejmě, že než se ta cesta uskuteční, tak jak on, tak velvyslanec Pivoňka budou tu cestu připravovat.

Pane prezidente, máme poslední zhruba dvě a půl minuty. Poprosím Vás o přání občanům této země, našim divákům k Vánocům, nějaký vzkaz.

Víte, přát k Vánocům něco patetického, jako například milujte se nebo mějte se rádi, je velmi snadné a řekne vám to každý. Já vás poprosím, abyste se chovali s úctou, což je něco jiného než milovat se, abyste se chovali s úctou ke všem svým blízkým, snažili se chápat jejich potřeby a zájmy, a i když vás ti blízcí, zejména pak rodina, někdy rozčilují buďte shovívaví a tolerantní.

Děkuji Vám za to. Ještě možná jedna osobní otázka, jak budete Vánoce trávit Vy a jak se Vám daří zdravotně? Stále nosíte ortézu, pane prezidente, za chvíli to budou čtyři měsíce, kdy jste si zlomil ruku a podstoupil operaci. Jak to vypadá s Vaší rukou?

Začnu tou poslední otázkou. V pondělí opět jedu na rentgen a doufám, že konečně si tu ortézu budu moci sundat. Pokud jde o předchozí otázku, tak Vánoce budu trávit se svojí rodinou, stejně jako předchozích sedm let, na lánském zámku, protože je mi tam dobře. Nechci se srovnávat s Masarykem, ale znám jeden jeho krásný výrok. Když odjížděl z Prahy, tak vždycky říkal, jedeme domů, jedeme do Lán.

Pane prezidente, děkuji Vám za rozhovor.

Bylo mi potěšením.

Mně také. Milí diváci, vám děkuji za přízeň. Partie pokračuje na CNN Prima News, čeká nás velká politická diskuze. Budeme se bavit o rozpočtu, daních, protiepidemických opatřeních i dalším vyhlášení nouzového stavu. Budu se na vás těšit za chvíli. Hezkou neděli vám přeji.

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Prima, 20. prosince 2020