Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1

19. ledna 2020

Prezidentský Press klub je první v roce 2020. Dobrý den vám přeje Luboš Procházka a spolu se mnou už je u mikrofonu v Masarykově pracovně v Lánech, kde byl dnes sníh, také prezident republiky Miloš Zeman. Dobrý podvečer.

Dobrý podvečer.

Rád bych upřesnil, že je to teď v lednu přesně pět let, co jsme Prezidentské Press kluby začali na Frekvenci 1 vysílat. Tak tedy vše nejlepší Vám i nám, pane prezidente.

Ať se nám daří nejméně do příštích tří let.

Nicméně začneme bohužel tragickou zprávou. Při požáru v domově pro zdravotně postižené zemřelo ráno osm lidí, třicet se jich podařilo zachránit. Co bylo příčinou, zatím není jasné. Místo, tedy Vejprty, dnes navštívil i premiér Babiš nebo generální ředitel hasičů. Informoval Vás pan premiér o postupu vyšetřování tragédie, případně máte nějaké informace od jiných?

S panem premiérem budu mimo jiné i na toto téma mluvit zítra, ale samozřejmě jsem se informoval sám a kromě toho, že bych chtěl vyjádřit soustrast všem pozůstalým, tak bych vám chtěl sdělit, že mně bude ctí policistovi, který vytáhl deset lidí s nasazením vlastního života, udělit 28. října Medaili Za hrdinství.

Děkuji za tuto informaci a samozřejmě, pokud budete v příštích hodinách hovořit i s panem premiérem, jistě se to na Frekvenci 1 dozvíme. Další aktuální téma tohoto víkendu, staronovým předsedou ODS se na včerejším kongresu strany stal Petr Fiala. Ve volbě předsedy neměl soupeře a ve svém projevu řekl, že chce přivést ODS do vlády z pozice nejsilnější strany. Cituji Petra Fialu: „My ten zápas o naši republiku vyhrajeme.“ Je podle Vás Petr Fiala dobrý zápasník s tahem na branku?

Já sice nejsem sportovní fanoušek, ale zato dobře vím, že jedna disciplína je zápas a druhá disciplína je jakékoli sportovní odvětví, kde jsou branky. Pane moderátore, v zápase žádné branky nejsou.

Druhým mužem ODS se stal nečekaně Zbyněk Stanjura, a to poté, co delegáti nezvolili jedinou kandidátku na místopředsedkyni paní Udženiju. Ukazuje to podle Vás na to, že je ODS nejednotná, i když tvrdí, že je jednotná.

Tak zaprvé, já už jsem při jiných příležitostech odmítl vyjadřovat se k jakékoli politické straně a personálním volbám této strany, snad s jedinou výjimkou, a to je sociální demokracie, kterou jsem osm let vedl, takže snad na to mám právo.

Nicméně největším soupeřem v té době byla ODS, tak proto se Vás na ni ptám.

Nejenom to, když jsem četl ten citát Petra Fialy, tak jsem si vzpomněl na svůj citát: „Vstoupíme do Strakovy akademie hlavním vchodem.“ Nikdo mi nevěřil, ale podařilo se to. Blahopřeji Petrovi Fialovi k jeho zvolení předsedou, nicméně zatím to nevypadá tak, že by mohli vstoupit do Strakovy akademie hlavním chodem. Uvidíme, jestli se najde nějaký postranní vchod.

Zůstal bych ještě u Petra Fialy, jestli dovolíte. Pokud by čistě náhodou ODS vstoupila do Strakovy akademie hlavním vchodem, jak Vy říkáte, a tedy pokud by byla vítězem voleb a Vy byste Petra Fialu jmenoval premiérem, což uděláte v případě vítěze voleb, když bude vítězná strana ODS, bude to dobrý parťák pro dialog pro Vás? Rozumíte si v něčem?

Ale já se znám s Petrem Fialou dlouhá a dlouhá léta ještě z doby, kdy byl ministrem školství. Musím přiznat, že si tykáme, doufám, že ho to nebude diskreditovat, a v každém případě já jsem ochoten spolupracovat s jakýmkoli vítězem voleb.

Zůstaneme ještě u toho kongresu. K jednotnému postupu proti hnutí ANO premiéra Babiše vyzvali občanské demokraty na kongresu lídři ostatních opozičních pravicových stran. Je chyba, že ODS nepozvala i zástupce vládních stran? Což je potvrzeno.

Velmi pravděpodobně to chyba je, ale já opakuji svůj výrok, že nechci radit politickým stranám, co mají dělat.

Premiér Babiš o víkendu v souvislosti s kongresem ODS pochválil heslo občanských demokratů Země, která vítězí. Podle něj je pravdivé, a to díky jeho hnutí a bez ODS ve vládě. ODS zase Babišovi na oplátku připomněla, že nestavění dálnic či drahé zakázky vítězství nepředstavují. Jsme země, která vítězí?

Ano, jsme země, která vítězí. Já jsem o tom mluvil ve vánočním poselství. A máte-li být věrohodný, tak nemůžete popírat nos mezi očima, to znamená konkrétní údaje o ekonomické prosperitě České republiky.

Opouštíme kongres ODS, míříme na Britské ostrovy. Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, kteří opouští kvůli touze po větší volnosti britskou královskou rodinu, už nebudou disponovat titulem královská Výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků. V oficiálním prohlášení to včera uvedl Buckinghamský palác. Je to podle Vás adekvátní reakce královské rodiny? Ptám se na Váš názor.

Zaprvé si myslím, že Frekvence by neměla být bulvární rozhlasovou stanicí, a toto je bulvární dotaz. Zadruhé, podobně jako v případě kongresu ODS, ať si královská rodina dělá, co chce.

Děkuji za Váš názor, nicméně dotaz, který řeší celá Británie i Evropská unie, říká se tomu…

Británie možná ano, ale my žijeme v České republice.

Čínská finanční metropole Šanghaj v týdnu oznámila, že pozastavuje oficiální styky s Prahou. Důvodem je její partnerská smlouva s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, kterou Čína považuje za jednu ze svých provincií. Pro Prahu je podle primátora Hřiba spolupráce s Tchaj-pejí nyní přínosnější, než byla dosavadní s Šanghají. Dal se krok Šanghaje čekat?

Asi ano, stejně jako se dal čekat krok Pekingu. Je dobré, aby Vaši posluchači věděli, že aktivity pana primátora Hřiba vedou mimo jiné k omezování leteckého spojení. Zadruhé, že i když počet čínských turistů je teď 630 000 a za poslední rok měl patnácti, dokonce sedmnácti procentní růst, tak že to samozřejmě z řady důvodů teď tento růst zabrzdí. Povšiml jsem si, že pan primátor Hřib veřejně řekl, že čínští turisté Praze nic nepřinášejí. Budiž mu to prominuto, protože nezná základní ekonomická data. Kdyby je znal, věděl by, že přínos čínských turistů je dokonce několikanásobně vyšší než například turistů ruských. A samozřejmě, že když tady utrácejí, tak se to projeví i na kondici těch pražských podniků, kde utrácejí, mimo jiné i na placení daní, které částečně jdou do pražského rozpočtu. Možná, že nějaký krátký kurz ekonomie by panu primátoru Hřibovi docela prospěl.

Kdyby Vás o něj požádal, o ten kurz, dal byste mu ho?

Snad ano, ale myslím si, že by byli daleko povolanější a schopnější lidé, lektoři, kteří by ho to naučili.

Rusko prošlo tento týden politickým zemětřesením. Prezident Vladimir Putin zavelel v projevu k ústavním změnám a rázem podala demisi vláda premiéra Medveděva. Na uvolněné místo vybral prezident Putin státního úředníka a velkého fanouška hokeje Michaila Mišustina. Jak Vy čtete politické změny v Rusku?

Já jsem s premiérem Medveděvem vycházel poměrně dobře až na jeden incident, kdy před několika málo lety, asi před dvěma, jeden novinář z časopisu Krasnaja zvezda uveřejnil článek, že nás sovětská armáda v roce šedesát osm vysvobodila od kontrarevoluce. Tak jsem sdělil svůj ostrý protest panu Medveděvovi a musím uznat, že ten redaktor byl vyhozen a redakce Krasnoj zvezdy se omluvila. Takže díky tomu jsme měli opět dobré vztahy. Pana nového premiéra neznám.

A protože Vy se mě chcete určitě zeptat, jak vidím tuto budoucnost dál...

Chci.

Tak jsem teď vlastně přejal i roli moderátora, není-liž pravda.

Máte slovo, pane prezidente.

Děkuji Vám. Tak já si myslím, že tady jsou v zásadě tři scénáře. Že Vladimir Putin je bezesporu silná politická osobnost, to nepopírá až na několik hlupáků skoro nikdo. Mimochodem Angela Merkelová ho teď v Moskvě, nedávno, opět navštívila, již asi popatnácté, pokud se nemýlím. Má tedy, pokud zůstane ve vedoucích funkcích, v zásadě tři varianty, První, že si to opět, jako již jednou, tenkrát to byl právě Medveděv, prohodí.

Ano.

Jeden prezident a jeden premiér.

Druhá, která je trošku divoká. Dlouho se uvažovalo o tom, že je tady nějaké soustátí Ruska a Běloruska, a že by tedy Vladimir Putin mohl být prezidentem tohoto soustátí. Ale zdá se, že běloruský prezident Lukašenko tomu není příliš nakloněn. A pak se zcela nedávno objevila i třetí varianta spočívající v tom, že teď má vzniknout jakási státní rada, a Putin by se mohl stát jejím předsedou.

Vy jste poslouchal ten jeho projev ze záznamu nebo v přímém přenosu, o ústavních změnách?

Já vím jenom to, co vysílala naše televize.

Příští týden já sám strávím v Moskvě víkend s přáteli. Co byste mi doporučil, zajímat se v baru o názor Rusů na sliby, které jim prezident dal, nebo se radši bavit o ženách, mužích, kultuře a dobrém jídle?

A co Vám brání bavit se o obojím. Jako moderátor, který občas moderuje i politické diskuse, byste měl znát i názory ruské strany. A možná, že ruští moderátoři, tedy Vaši kolegové, by byli docela dobře informováni. Bavit o ženách, to už je Vaše osobní hobby. Máte na to věk a já Vám to přeju.

Děkuji. Ptal jsem se na doporučení.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD trvá na tom, že Helena Válková by neměla být zmocněnkyní vlády pro lidská práva kvůli kauze spojené s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Jaký máte názor na slova pana Zaorálka?

Zaprvé mu do toho nic není. Zadruhé, já vycházím ze stanoviska premiéra, který řekl, že je s prací Heleny Válkové v této funkci spokojen. A zatřetí, vzal jsem na vědomí, že většina členů Rady pro lidská práva Helenu Válkovou podpořila.

Vy jste v týdnu oficiálně navrhl Poslanecké sněmovně na funkci veřejného ochránce práv pana Stanislava Křečka. Zase zkusím takovou žoviální otázku. Kdybych si teď šel vsadit, co byste mi poradil, dát sázku na to, že se ombudsmanem pan Křeček stane, nebo ne?

Víte, vzhledem k tomu, že zájmy v Poslanecké sněmovně jsou různorodé a ne vždy závisí na kvalitách tohoto kandidáta, tak bych Vám uvedl pouze jeden jediný argument. Stanislav Křeček byl dlouhodobý předseda Sdružení na ochranu nájemníků, tedy to, co je ombudsman, ten má chránit práva. A Vy víte, že zejména v devadesátých letech byli nájemnici tou slabší stranou sporu vůči majitelům domů. Vzpomeňte si třeba na kauzu Zimmermann, který odpojil vodu, elektřinu, plyn, aby vyštval své nájemníky. Takže toto je pro mě doporučení. Vzletné fráze mě nezajímají.

Pane prezidente, předseda komunistů Vojtěch Filip v týdnu jednal s premiérem Babišem o působení našich vojáků v Iráku a premiér mu řekl, že naše vláda jejich působení řeší. Irácká vláda totiž nerozhodla o stažení cizích vojáků, jak to doporučil irácký parlament, a tak jsou podle premiéra naši vojáci v zemi legitimně. Vojtěch Filip ale hodlá jako první místopředseda Sněmovny požádat svůj irácký protějšek o vysvětlení situace. Neměl by to nechat spíš na vládě?

Jestliže má v Iráku nějaké významné kontakty, tak může pomoci i té vládě. Podívejte se, zatímco jsem zásadním odpůrcem stažení koaličních sil z Afghánistánu, a nedávno jsem o tom mluvil na summitu NATO v Londýně, tak pokud jde o stažení koaličních sil z Iráku, tak mám neutrální pozici. Víte proč? Protože tam byly Al-Káida nebo Islámský stát poraženy, a jestli se tam někdo s někým rve, tak jsou to sunnité se šíity, a proč bychom my zasahovali do nějakého náboženského sporu.

Nicméně o této situaci, tedy o našich vojácích v Iráku, budete mluvit s premiérem zítra?

Nevím, jestli zítra, ale chýlí se už doba, kdy budeme mít opět pracovní večeři. Kromě toho začátkem února, a jste první, komu to říkám, budu mít setkání s celou vládou.

Vy tam přijedete, nebo ona přijede sem, že se ptám?

Tak minulé setkání bylo v Lánech, tady. Doufám, že zde bude také.

Už si střádáte v hlavě témata, která budete chtít vládě říct?

To ano, ale řeknu je nejdřív té vládě.

Tomu rozumím. To já jsem očekával, že mi sdělíte. 

V týdnu Váš mluvčí oznámil, že už dál nebudete natáčet pravidelný pořad Týden s prezidentem pro televizi Barrandov. Pořad podle vyjádření Jiřího Ovčáčka vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. To je v oficiálním vyjádření Hradu. Internet ale ve velkém spekuluje o tom, že jste se Vy nebo někdo z Vašich spolupracovníků měl snad s Jaromírem Soukupem rozhádat. Byla hádka?

Z mé strany určitě ne a nevím ani o tom, že by byla hádka mezi Soukupem a kterýmkoli z mých spolupracovníků. Já mohu pouze potvrdit vyjádření Jiřího Ovčáčka s tím, že si udělal práci, protože teď bude opět jako dříve vystupovat s názory prezidenta na pravidelných tiskových konferencích.

Nicméně bylo to třeba o tom, že už jste byl unavený z hodinových rozhovorů, že to bylo náročné ve Vašem mediálním programu?

Já bych neřekl, že to bylo primárně náročné, ale ta témata se vícenásobně opakovala, takže už to nemělo tu šťávu a ten náboj, který to mělo na začátku.

A když se zeptám zcela pragmaticky, s Frekvencí 1 jednou za čtvrt roku zůstanete? Počítáte s námi?

Ale samozřejmě, stejně tak, jako zůstávám třebas s Bleskem, stejně tak, jako mi teď generální ředitel Českého rozhlasu pan Zavoral navrhl další mediální výstupy s Xaverem Veselým, kterého mám rád a těším se na to.

Náš bývalý kolega.

Co by ne.

Dobře, děkuji.

Dostaneme se teď k další aktuální informaci. Koaliční strany se dohodly na tom, že by za každých deset let práce v náročném povolání měli lidé odcházet do penze o rok dřív. Zatím ale koalice nenašla shodu na tom, jakých profesí by se to mělo týkat. Dneska to na televizi Prima řekl pan vicepremiér Hamáček, kompletní důchodová reforma se podle něj v tomto volebním období ale nestihne. Není to chyba?

Zaprvé, co je to náročná profese. Obecná uzance je, že to jsou horníci, slévači a něco podobného, tedy profese fyzicky náročné. Já se poněkud kacířsky, milý pane moderátore, ptám, proč se do toho nezahrnou i profese duševně náročné. Ale v takovém případě by zřejmě počet lidí, kteří by odcházeli do důchodu dříve, byl výrazně vyšší a státní rozpočet by asi na to neměl.

Pokud jde o důchodovou reformu, která se prý nestihne v tomto volebním období, je nicméně na pořadu té další vlády? Je to velká nutnost dle Vás?

Ani ne. Víte, důchodová reforma je něco jako yetti, každý o tom mluví, ale nikdo ho neviděl. Co to je důchodová reforma? Vzpomeňte si, že tady byl už jeden pokus, kdy byly vytvořeny ty podivné systémy, které pak následující vláda zrušila. Víte o tom, že?

Ano.

Takže já jsem spíše přívržencem parametrických změn, nikoli překopávání důchodového systému, který vcelku funguje, což dokládá i to, že přebytek důchodového účtu se pochybuje mezi dvaceti a třiceti miliardami korun.

Zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za čtyři sta jeden milion korun získala bez soutěže společnost Asekol Central Europe. Způsob přidělení a cenu zakázky kritizuje opozice, nelíbí se ani premiéru Babišovi. Podobný projekt by totiž mohl stát jen čtyřicet milionů. Programátoři v Česku se mezitím domlouvají na vytvoření e-shopu na elektronické dálniční známky a chtějí ho dát státu zdarma. Vzniknout by měl už během příštího týdne. Oceňujete takovou nabídku programátorů?

Velice oceňuji, protože já si myslím, a toto je krásný příklad, že v některých případech dochází k tunelování české ekonomiky nabídkou informačních a jiných systémů, které jsou výrazně a výrazně předražené. A jako argument pro tento názor bych uvedl, že něco podobného, jako jsou ty elektronické dálniční známky s e-shopem, má Slovensko. A víte, jaké byly náklady na Slovensku?

Nevím.

Třikrát menší než tady. Třikrát menší.

Každou desátou dopravní nehodu u nás zaviní mladí řidiči do čtyřiadvaceti let. Jejich následky jsou přitom často tragičtější než u bouraček zaviněných jinými řidiči. Ukazuje to aktuální statistika. Do Sněmovny mezitím míří tzv. řidičáky na zkoušku pro nováčky za volantem. Po dobu dvou let od získání papírů by se vybodovali ne za dvanáct, ale za šest bodů, ti nováčci. Souhlasíte s tímto návrhem?

Upřímně řečeno, když chcete někomu sebrat řidičák za výraznou dopravní nehodu, tak to můžu udělat už teď bez ohledu na věk pachatele, ale já bych Vám řekl svoje kritérium.

Řekněte.

Nebezpečný řidič je ten, který řídí v klobouku nebo v čepici. Znáte To?

Znám to.

No tak výborně.

Většinou před Dušičkami anebo před důležitými svátky.

To taky.

Zažívám to na silnicích i já a myslím, že i spousta našich posluchačů.

Psychologové znovu volají po posunutí začátku školního dne na devátou hodinu ranní. Osmá je podle nich přežitek. Tak vím, že už jste asi v minulosti na toto reagoval, teď znovu burcují, že by se mělo změnit.

Vřele to podporuji. Jako dítě, kterým jsem kdysi byl, jsem hrozně nerad vstával do školy a myslím si, že tytéž pocity má i většina jiných dětí. A kromě toho, víte, tady je taková tradice od Franze Josefa, který trpěl nespavostí, a díky němu se například pracovní doba začínala v šest hodin ráno, takže nemluvme jenom o škole, mluvme i o dalších činnostech nebo profesích.

Dostáváme se ke kulturnímu bloku otázek. Legendární herečka Jana Brejchová bude mít zítra osmdesáté narozeniny. Co byste jí vzkázal?

To, co přeji i sobě. Hlavně hodně zdraví. Vím, že na tom není úplně dobře se zdravím, ale zázraky se dějí. A minimálně bych jí přál, aby se její zdravotní stav nezhoršil.

Máte s ní rád nějaký film?

Dokonce dva. Jednak je to Vlčí jáma s Jiřinou Šejbalovou jako partnerkou Jany Brejchové, ale také ten trošku komediální film, a proč ne, Hodíme se k sobě, miláčku.

Studentka pražské FAMU Daria Kashcheeva, jejíž film byl nominován na Oscara v kategorii krátký animovaný film, ten snímek se jmenuje Dcera, může získat trvalý pobyt v Česku, předtím ale musí získat dlouhodobý pobyt, oznámil to pan ministr Zaorálek. Studentka prohlásila, že by v Česku, že by pro Česko ráda dál pracovala a že ji těší, že nás a Katedru animované tvorby na FAMU reprezentuje na Oscarech. Budete jí v době předávání Oscarů fandit?

Budu fandit každému, kdo pracuje v České republice, a to bez ohledu na to, jestli už má trvalé občanství nebo ne.

Dostávám se k panu Karlu Gottovi, jehož odchod Česko stále vstřebává. Vy jste loni po jeho odchodu mluvil o tom, že až to bude vhodné, pozval byste jeho ženu a dcerky na zámek v Lánech. Je to nablízku, takové setkání, nebo vyčkáváte ještě?

Velmi rád. Já chápu, že paní Ivana i její dcery mají teď poněkud jiné starosti. Ale přijde léto, v lánském parku je krásně, můžeme si vyjet i do obory. A pokud takové pozvání přijmou, budu velice rád.

Spousta posluchačů Frekvence 1 psala, že nejvíce prožívali odchod pana Gotta v říjnu i v době Vánoc, protože Vánoce, Karel Gott byl jejich symbolem. Pociťoval jste to taky tak? Všude přece jenom hrajou jeho písně.

Rozhodně ne, podívejte se, Karel Gott byl symbolem pro mnoho a mnoho generací, ale zdaleka ne jenom v době Vánoc.

Rozumím té odpovědi. Dostávám se k posluchačským dotazům, které přišly přes formulář na webu www.frekvence1.cz.

Božena Jureštová napsala: „Hezký den, v roce 2011 jste v rozhovoru s novináři uvedl, že politik nesmí krást, nesmí podrážet, musí dodržovat dohody. Byl jste osobně svědkem podepisování dohody Unipetrolu, a to pan Babiš nedodržel,“ píše paní Jureštová, „a tudíž by měl být pro Vás nedůvěryhodný. Jak se stalo, že najednou za ním stojíte?“

Pan Babiš mně v té době poslal osmistránkový rukou psaný dopis, kde vysvětloval svůj postoj k privatizaci Unipetrolu. A já jsem ochoten přemýšlet i o protiargumentech druhé strany.

Veronika Balcárková napsala: „Pane prezidente, jak to vypadá s poplatky za televizi, budou zrušeny? Pokud ano, z čeho pak bude financována ČT?“

Z čeho je financována Prima, Nova, Barrandov a já nevím, které televizní stanice tady ještě máme?

Z reklamy jsou financovány.

No samozřejmě, a mimochodem, pokud je reklama inteligentní - já už ho vidím! Znáte to?

Znám ji, ano. Mnoho let před Vánocemi běží.

Ano, takže pokud je reklama inteligentní, tak je to někdy zlepšení divákova dojmu ve srovnání se standardními pořady té či oné televize.

Nicméně, když se posluchačka ptá, jak to vypadá, myslíte, že budou někdy poplatky ČT zrušeny? Je to dotaz její.

Můj názor samozřejmě je, že by měly být zrušeny, ale já nejsem poslanec, takže těžko mohu něco takového prosazovat, zejména když už v roce 93 tehdejší prezident Václav Havel byl připraven o právo zákonodárné iniciativy.

Také jsem si vzpomněl, že letos to bude 20 let od krize v ČT, kterou Vy velmi dobře pamatujete.

Ano, ano, tam bylo několik, řekněme, scenáristů a dalších, kteří se podle mého názoru poněkud obávali o své honoráře. Ale protože tím by nikoho nezaujali, tak pojali svůj boj o tyto honoráře jako boj za svobodu slova, a veřejnost jim naletěla.

Abych byl adekvátní, pustíte si někdy v ČT nějaký zajímavý pořad?

Já se dívám pouze a jedině na zprávy.

Začnou za 25 minut, tak ještě dokončíme náš pořad. Richard Hájek se ptá: „Krásný dobrý podvečer, chtěl bych se zeptat, co si myslíte o 
imitátorech, kteří Vás nebo jiné politiky napodobují. Přijde Vám to nedůstojné, nebo se tomu naopak někdy i upřímně zasmějete?

Zaprvé se na to nedívám, ale vím, že pan Jablonský, pan Izer, jsou dvěma hlavními imitátory, možná ne jedinými. A já proti tomu vůbec nic nemám.

Jenom dodám, že Petr Jablonský je náš spolupracovník na Frekvenci 1. Předpokládám, že zítra jedna z rubrik bude opět o Vás, tak uvidíme, na jaké konkrétní téma.

Lukáš z Plzně: „Pane prezidente, sledujete boj o záchranu lidí, zvířat a přírody v Austrálii, kde řádí požáry?“

Já mám hrozně rád koaly. To znamená, je mně strašně líto těch malých medvídků. Pokud jde o ty požáry jako takové, zaplať pán bůh, že teď tam konečně začalo pršet.

Ano, dokonce podle aktuální informace východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda, předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících těmi rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. To je aktualita z tohoto dne.

Musím si zjistit, jestli koala umí plavat, asi ne. Ale může vylézt ne eukalyptový strom, kterému se česky říká blahovičník, a na tom stromě může tu povodeň přežít.

Poslední posluchačský dotaz od Jany: „Pane prezidente, od koho jste měl ve Vánočním poselství adventní věnec?“

Mám dojem, ano, mám jednoho fanouška…

To bude asi pan Kočiš.

Ano, který mně adventní věnce posílá. A pokud v tom vytrval, tak to letos, vlastně loni, bylo od něj.

Poslední dotaz, co Vás ještě dneska čeká
? Ten je za mě, ten dotaz.

Čeká mě to, že Vás teď pozvu na skleničku vína, a k té skleničce vína si zapálím jednu cigaretu.

Pak tu budou události ČT.

To také.

A pak kniha nebo rozjímání při dobré hudbě?

Ne, nerozjímám při dobré hudbě, ale cédéčka mně neustále hrají při snídani, obědu a večeři. A mám jich tolik, že se to krásně střídá, i když samozřejmě nejoblíbenější je ABBA. Teď jsem dočetl nádhernou knihu Alana Bullocka Hitler a Stalin, která má pouhých 1000 stránek, a i když jsem si myslel, že o tématu druhé světové války vím skoro všechno, hluboce jsem se mýlil a tato kniha mě poučila.

Děkujeme za tip, možná i pro posluchače.

Děkuji moc, že jste byl hostem dalšího Prezidentského Press klubu Frekvence 1. Záznam tohoto pořadu bude už za chvíli na webových stránkách www.frekvence1.cz, také na Instagramu Frekvence 1, a zítra také přepis na hradním webu hrad.cz. Pokud jste dnešní pořad třeba nestihli od začátku, tak si budete moci dočíst podrobnosti. Přeji vám hezký večer, děkuji a brzy opět na slyšenou.

Budu se těšit, a nyní moje ruka šátralka šátrá po cigaretě. Kouříte?

Nekouřím, sklenku vína přijímám, protože neřídím.

Výborně.

Zdravíme vás všechny do Prahy a vracíme s panem prezidentem slovo.

A já připíjím na zdraví Frekvence 1.

Tak tedy možná to bude slyšet, takže všechno dobré v novém roce, pane prezidente, hodně zdraví a děkuji Vám za spolupráci.

A Vám samozřejmě taky.

Děkuji. Vracím slovo do Prahy.

Miloš Zeman, prezident republiky, Frekvence 1, 19. ledna 2020