Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1

27. září 2020

Hezký dobrý podvečer. Je neděle 27. září 2020 a z Masarykovy pracovny lánského zámku vás zdraví Luboš Procházka a spolu se mnou je tady prezident České republiky Miloš Zeman. Dobrý den.

Dobrý den.

Začnu otázkou, jak Vám je.

A víte, že dobře. Já jsem životní optimista a když se mě ta zlomená ruka hojí, tak si říkám, že budoucnost je jasná a překrásná.

My vysíláme v předvečer Vašich narozenin, tak tedy dovolte, abych Vám hned na úvod rozhovoru o několik hodin předem popřál vše nejlepší, hlavně pevné zdraví, a přijměte jako dar od Frekvence 1 tuto podzimní dekoraci, kterou vidíte na stole před sebou.

Milý pane redaktore, tak se na to hned podíváme. Vřes mám strašně rád, houby taky. A víte, co jste zapomněl? Jeřabiny. Až mi budete za rok přát znovu, tentokrát již k 77. narozeninám, dejte do toho košíčku, který je jinak velice krásný a děkuji za něj, dejte tam i kytičku jeřabin.

Dobře, beru na vědomí. Pojďme k zásadním tématům posledních hodin a dnů. Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, České televizi to včera řekl premiér Andrej Babiš. S návrhem, aby se superhrubá mzda zrušila pouze dočasně, jste přišel před několika dny Vy. ČSSD ale podle svého předsedy Jana Hamáčka nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. Sociální demokracie by podpořila zrušení superhrubé mzdy provázané zavedením 15% daně z příjmu s tím, že by se daňová sazba po dvou letech zvýšila. Řekl Vám tohle Jan Hamáček v týdnu?

Sice neřekl, ale obávám se, že Jan Hamáček nepochopil, o čem v tom společném návrhu premiéra Babiše a mě jde. To je totiž přesně to, co navrhuje i on. Nemluvme teď vůbec o termínu superhrubá mzda, to je jenom způsob, jak vypočítat základ daně z příjmu. To, co je rozhodující, je daňový výnos. A jak jistě víte, daňový výnos je součin základu daně a daňové sazby. My navrhujeme, aby to teď kleslo na těch 15% z dnešních 19% a za dva roky, stejně tak, jak to navrhuje pan předseda Hamáček, se to zase vrátilo. Zapomeňte na termín superhrubá mzda. To je novinářské klišé, které do této úvahy vůbec nepatří.

Nicméně dopadne to podle Vás dobře? Bude nějaká shoda ve vládě?

Pokud vím, tak vláda už to navrhla.

Ano.

Respektive odsouhlasila, teď to půjde do Sněmovny.

Kurzarbeit. Vláda po několika předchozích neúspěšných pokusech se dohodla na kurzarbeitu. Schválila novelu o zaměstnanosti, která zkrácenou práci s částí mzdy od státu za neodpracovaný čas upravuje. Odbory a zaměstnavatelé s výslednou vládní verzí ale spokojeni nejsou. Doufají, že se zákon při projednávání ve Sněmovně upraví. Vy sám s výsledky parametrů kurzarbeitu souhlasíte?

Já s tím nemám žádný problém. Mimochodem když dvě strany, tedy odbory a zaměstnavatelé, spolu nesouhlasí, tak mi to připomíná krásnou definici kompromisu, jejímž autorem je poslední indický vicekrál Lord Mountbatten. Ten definoval dobrý kompromis jako ten, po jehož ujednání obě dvě strany vstávají od stolu bledé vzteky. Opakuji ještě jednou, bledé vzteky. Ale vím, že s tím souhlasí právníci, vím, že s tím souhlasí další odborníci, máme tam několik parametrů, tak do výše průměrné mzdy, s tím bych souhlasil. Těch 70%, tam jako šetřílek bych si kladl otázku, zda by to nemohlo být 60, ale rozhodně to nebudu vetovat. Tento návrh podepíšu.

Ošetřovné. Vláda se naopak nedohodla na změně ošetřovného při výuce na dálku či karanténě kvůli koronavirové nákaze. Podle ministryně financí by úprava mohla ohrozit ekonomiku, podle ministryně práce Maláčové je naopak potřebná. Šéfky obou resortů, nevím, zda jste viděl, se trochu poštěkaly na tiskové konferenci. Měl by si je premiér usměrnit a situaci s nimi nějak vyřešit kompromisně?

Já sám jsem byl čtyři roky premiérem. Taky se mně občas stalo, že ministři spolu nesouhlasili, ale to platilo jenom do doby, než se setkali se mnou. Takže, myslím si, že když je pan premiér pozve, tak to bude něco podobného.

Další aktuální téma, masivní úhyn ryb v řece Bečvě. Posluchačský dotaz od Jindřicha z Plzně: “Pane prezidente, sledujete, co způsobil kyanid v řece Bečvě?”

Samozřejmě, že to sleduji, je mi to líto. Byl bych velmi rád, kdyby se našel skutečný viník, ne aby pan poslanec Gazdík šířil fámy, že za to může DEZA, a pak se ukázalo, že to není pravda. Samozřejmě bych si velice přál, aby ten, kdo to způsobil, byl výrazně pokutován. Dokonce někdy, pane redaktore, jsem přívržencem takzvaných likvidačních pokut.

Říká v Press klubu rádia Frekvence 1 prezident republiky Miloš Zeman.

Jdeme k výměně ministra zdravotnictví. Téma ze startu tohoto týdne. Adama Vojtěcha vystřídal Roman Prymula. Kdy jste se poprvé dozvěděl, že Adam Vojtěch odstoupí a premiér Vám přiveze jeho rezignaci?

Mně to na jedné poradě navrhl pan premiér Babiš a já jsem s tím neměl problém, protože ač si myslím, že pan Vojtěch jako ministr zdravotnictví nebyl špatný ministr, tak on sám říkal, že teď ministr zdravotnictví je de facto ministrem koronaviru, a tam už opravdu potřebujete epidemiologa, tam potřebujete špičkového, specializovaného odborníka, kterým pan profesor Prymula nesporně je, takže jsem neváhal a to jmenování proběhlo naprosto bleskurychle.

Mimochodem tady, v Masarykově pracovně, kde teď sedíme, jestli se nepletu.

Ano, přesně tak.

Co jste při pondělní schůzce Romanu Prymulovi před jeho jmenováním řekl? Dal jste mu nějakou radu?

Víte, pokora sice není mojí vlastností, ale radit epidemiologovi, co má dělat v boji s koronavirem, tady pokorný zcela určitě jsem. Říkal jsem, že bych si jenom přál, aby nouzový stav, pokud vůbec bude, byl až po volbách, protože volby jsou svátkem demokracie a odsouvat volby by podle mého mínění nebylo dobré. To bylo všechno. Jako laik, zdůrazňuji jako laik, jsem říkal, že si dovedu představit výrazná zpřísňující opatření, například pokud jde o noční kluby à la Techtle Mechtle, a podobně a podobně.

K čemuž došlo, já se k tomu dostanu. Roman Prymula totiž ohlásil krátce po svém jmenování opatření, dal zavíračku barům a restauracím v deset večer. Řada podniků tvrdí, že to pro ně bude likvidační. Internet k tomu a sociální sítě jsou plné vtipů na téma, že koronavirus do 22. hodiny nechodí a pak ano. Tak co si o tom myslet?

Pan profesor Prymula zcela logicky argumentoval, že mezi desátou hodinou večerní a půlnocí jsou hosté poněkud rozptýlení, a jsou-li rozptýlení, pak riziko nákazy je samozřejmě daleko vyšší.

Příští týden chce ministr zdravotnictví podle svého dnešního vyjádření omezit některé volnočasové aktivity a shromažďování lidí v masivnější skupinách na maximálně deset nebo dvacet. Mluví se například o omezení počtu lidí na svatbách okolo třiceti. Vy nejste epidemiolog, to já chci zdůraznit, je to ale všechno řešení, když se zavírají hospody v deset večer a omezí se počty lidí, když pak lidé třeba teď, o prodlouženém víkendu, zamíří ve velkém do obchoďáků a je tam hlava na hlavě?

Asi je dobré nakupovat spíše v menších krámcích, a to v zájmu vlastní bezpečnosti, ale možná, že některá zpřísňující opatření ještě přijdou. Podívejte se, obecně platí, že čím více lidí v jednom místě, často bez roušek a už úplně bez rozestupu, tím větší riziko nákazy. To je abeceda, a k tomu nepotřebujete být ani epidemiologem.

Mimochodem dnes odpoledne před Ministerstvem zdravotnictví proběhla demonstrace odpůrců roušek. Podle toho, co jsem četl před vysíláním, jich bylo několik stovek, byli bez roušek a bez rozestupu. To bylo i poselství pro ně, co jste teď řekl?

Poselství pro ně říká, že by si měli nechat přeměřit inteligenční kvocient.

Pořadatelé kulturních akcí, divadelních představení nebo koncertů se snaží dodržovat hygienická opatření. Lidé mají roušky, nabízejí jim dezinfekci při vstupu do sálu. Kvůli neustálé nejistotě a výrokům ze strany úřadů o tom, že se omezí to či ono, se ale zastavují předprodeje vstupenek. Lidé se bojí investovat do něčeho, pokud neví, zda ta či ona akce bude. Do toho herec Karel Heřmánek vyzývá k uzavření divadel do června příštího roku, za což od řady kolegů, například od Jana Hrušínského, sklidil kritiku. Pokud ale podle hygieniků nákaz z kulturních akcí je minimum, podporujete, aby tedy fungovaly dál divadla a koncerty?

Pane redaktore, Vy, ale i česká média obecně se tváří, jako kdyby Česká republika byla životně závislá na tom, zda měsíc nebo dva takzvané volnočasové aktivity budou utlumeny nebo ne. A tam patří nejenom divadla, koncerty, ale třeba i sportovní akce. Já jsem ekonom a mně záleží na tom, aby si neklekla ekonomika. Když zavřete průmyslové a další podniky na delší dobu, tak se to projeví i ve vašich peněženkách, i ve vaší nezaměstnanosti a v řadě dalších ukazatelů. Já chápu divadelníky, že je jim líto, že nemohou hrát. Soucítím s nimi, ale myslím si, že měsíc nebo dva to vydrží.

Ministr zdravotnictví Prymula dnes řekl, že nečeká, že by se zavíraly základní školy. Pravděpodobný je ale přechod středních škol na dálkovou výuku. Výjimku může mít první ročník škol. S ministrem školství chce jednat o dočasném zrušení výuky hudebky a tělocviku. Souhlasíte s tím, zachovat co nejvíce výuku hlavně na prvním stupni a zvlášť v prvních třídách?

Distanční výuka vyžaduje jistou míru dospělosti. Ne jenom vybavení technikou, to samozřejmě také, ale schopnost s tím počítačem pracovat, a v tomto smyslu si myslím, že to zhruba začíná od druhého stupně, ne-li od středních škol. O vysokých školách vůbec nemluvím. Čili ano, souhlasím s tím, že na prvním stupni by distanční výuka neměla být, nehledě na to, že řada rodin není vybavena počítačem.

Dodám pro pořádek, že distanční výuka na vysokých školách by podle ministra Prymuly měla platit aspoň měsíc. Do toho všeho rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš vyzval krajskou hygienu k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle Univerzity je toto opatření nezákonné. Je to hazard se zdravím lidí?

Zaprvé není to nezákonné. Pan rektor by si měl trošku přečíst zákony. Ale o to teď tady nejde. Já trochu odbočím, když mně to dovolíte, pane redaktore.

Prosím.

Tady dochází k tomu, že v souvislosti s druhou vlnou koronaviru do rad, jak zvládnout epidemii, kecá, promiňte mi to slovo, ale není to vulgarismus, kecá skoro každý. Teď jsem zaregistroval dva zpěváky, kteří natočili videa zlehčující koronavirus. Mimochodem se zoufalou neznalostí fakt, například situace ve Švédsku. Jenom bych si přál, a to se týká i mě i Vás, aby v té krizové situaci, ve které bezesporu jsme, rozhodovali odborníci, ne abych četl od různých novinářů, zpěváků, ale i lidí z vysokoškolské sféry, kteří mají tu jedinou nevýhodu, že dělají úplně jiný obor, než je epidemiologie, tak aby se zviditelňovali tím, že do toho budou mluvit. Prostě ta banda amatérů, která teď v českých médiích exceluje, podle mého názoru jenom dezinformuje místo toho, aby informovala.

Neustále se řeší situace v Praze, kde je druhá vlna nejhorší. Celkovou karanténu hlavního města ministr Prymula ve středečním Press klubu Frekvence 1 úplně nevyloučil, ale je to podle něj krajní řešení. Lidi požádal, aby v Praze chodili či do ní dojížděli jen do práce a dělali nejnutnější aktivity. Opět říkám, nejste epidemiolog, jak to podle Vás skončí s Prahou?

Velká Británie udělala tragickou chybu, když na rozdíl od nás včas nezareagovala na epidemii koronaviru. Pak tu chybu musela napravovat a součástí těchto nápravných opatření bylo například to, že velké město, které se jmenuje Leicester, bylo na nějaký čas uzavřeno do karantény, když tam již podruhé propukla epidemie. Já nechci nikomu radit, uvádím pouze tento britský příklad.

Poslední věc k ministru Prymulovi. Vy jste na jaře už oznámil, že mu 28. října udělíte státní vyznamenání. Platí to i poté, co se stal ministrem?

Samozřejmě. Já jsem si někde přečetl, že pan profesor mě chce poprosit, abych to vyznamenání odložil o rok, v souvislosti s druhou vlnou, ale nehledě na to, že je odměňován za zvládnutí první vlny, tak si myslím, že když jsem požádal ministra vnitra a ministra obrany, aby mně navrhli k vyznamenání příslušníky policie, armády a hasičů, tak by nebylo dobré, aby tam nebyl dnešního, nebo letošního 28. října reprezentant zdravotníků. Zaprvé si myslím, že si to pan profesor zaslouží, a zadruhé, nebyla by to solidarita s těmi zdravotníky, kteří jsou nepřímo tímto způsobem odměňováni. Ještě se mu pokusím domluvit.

Mimochodem, když jsme u předávání státních vyznamenání, už víte, v jaké formě by mohlo proběhnout? Váš kancléř říkal, že o tom bude jednat s hlavní hygieničkou, už se něco ví?

Ještě to nevíme, protože máme měsíc času, ale to, co Vám mohu říci velmi, velmi rezolutně, je, že by byla ostuda a zbabělost zrušit nejvýznamnější státní svátek. Jsem ochoten připustit, že ve Vladislavském sále budou mít všichni na ústech roušky, to se dá pochopit. Dovedu, dejme tomu, i připustit, že bude zrušena další akce, která na toto navazuje, to znamená ve Španělském sále další recepce, ale zrušit kvůli koronaviru státní svátek, to pokládám za nerozumné a neuctivé k naší státní tradici.

Mimochodem o tom, že by Hrad mohl svátek zrušit, mluvil v rozhovoru pro iDnes bývalý šéf hradního protokolu pan Forejt, načež ho pan Kruliš, současný šéf, opravil s tím, že nějakou formu najdete, ať nekomentuje dění na Pražském hradě.

Já nechci komentovat názory pana Forejta. Šéfem protokolu je pan Kruliš.

Říká v Prezidentském Press klubu Miloš Zeman. 

Premiér Andrej Babiš v týdnu v televizním projevu k občanům přiznal, že v létě udělal chybu, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti a vláda polevila v opatřeních proti šíření koronaviru. Vyzval, aby kvůli ohroženým a seniorům nemocným respektovali povinnost nošení roušek. A v této souvislosti se Vás několik posluchačů ptá, jestli i Vy budete mít projev, který by přivítali.

Teď jsem Vám nerozuměl, ještě jednou.

Promiňte, že řada posluchačů se ptá, jestli i Vy budete mít projev k národu v rámci druhé koronavirové pandemie.

Zaprvé mě čeká projev na televizi Prima. Zadruhé mě čeká rozhovor pro Mladou frontu DNES. Zatřetí mě čeká rozhovor pro deník Blesk.

Teď jste u nás.

A teď jsem u Vás, a dokonce Frekvencí začínám. Berte to jako výraz úcty k Frekvenci 1.

Nicméně kdybych se Vás teď zeptal, zda byste posluchačům chtěl něco v rámci té druhé pandemie vzkázat, tak máte příležitost.

Já Vám děkuji. A můj vzkaz bude velmi a velmi jednoduchý. Respektujte názory odborníků. Ti svoje téma zaprvé dlouho studovali, zadruhé dlouho praktikovali a rozumí tomu. A nenechte se svést názory amatérů, kteří nic nestudovali a nic nepraktikovali.

Pokud jde o vyjádření k lidem, ještě bych u nich zůstal, protože příští týden jsou krajské volby a volby do třetiny Senátu. Měl byste nějaký vzkaz pro voliče?

Já sám druhého půjdu k volbám. Jsou to sice jenom volby senátní, a i když si myslím, že Senát je naprosto zbytečný, pokládám za svoji povinnost k těm volbám jít.

To už volíte kompromis v tu chvíli.

A budu volit, pane redaktore, úspěšného ředitele, jste první, komu to říkám, úspěšného ředitele velké nemocnice, protože si myslím, že v Senátu by měl být odborník na zdravotnictví. Takže já nemohu kázat vodu a pít víno, to znamená sám nejít k volbám a ostatní vyzývat, aby k volbám šli. Základní poselství zní, volte si samozřejmě, koho chcete, ale zdvihněte sakra ty zadky a i když budete mít roušku na ústech, uvědomte si, že když nepůjdete volit, tak může být zvolen někdo, koho vy byste v životě nevolili.

Když už jste u roušek, dostal jste jako senior státní roušky?

A víte, že ani nevím. Nemám tušení, budu se na to muset zeptat.

Nicméně posluchačka Božena z Malé Hraštice v této souvislosti píše: "Pane prezidente, poraďte mi, co mám s rouškami, které mi přišly v papírové obálce, dělat? Mám je nechat dva dny odstát a pak používat, jak radí ministr Prymula?

Já nevím, co je to odstát.

Asi nechat je být a nesahat na ně. Předpokládám, že to ta posluchačka tak myslí.

Dobře, ale ať je klidně používá. Jako laik jsem se setkal s názorem, že daleko lepší jsou bavlněné roušky, které vyperete, vyžehlíte a můžete je používat znovu a znovu.

Další téma. Vedoucí Vaší kanceláře pan Mynář přiznal, že zprostředkovával prodej hlubinného dolu na Opavsku Číňanům. V pořadu Rozstřel na iDnesu nicméně popřel, že by za to měl obdržet odměnu, a posluchač Jiří se Vás ptá, pane prezidente: "Patří domlouvání soukromých obchodů mezi pracovní povinnosti pana kancléře?"

Pokud jde o Číňany, tak víte, že já byl zastánce a jsem zastánce čínských investic v České republice, a totéž samozřejmě dělá i pan kancléř. Smůla je v tom, že Číňané, když šlo o ten břidlicový důl pana Radima Masného, to odmítli, protože to nepovažovali za výhodnou investici ,a tím je problém uzavřen.

Pojďme do Běloruska. Alexandr Lukašenko v týdnu nečekaně složil přísahu a už pošesté za sebou nastoupil do funkce běloruského prezidenta. Sledujete tam situaci bedlivě?

Sleduji a mám na to trošku jiný názor než mnozí ostatní. Mě totiž zaujal návrh protikandidátky pana Lukašenka, aby se přesčítaly volební lístky, a mně tohle připadá daleko rozumnější než jenom říkat, že by měly být opakovány volby. Dobře, já jsem pro, ale když ty volby bude znova organizovat stejná administrativa, tak dopadnou stejným výsledkem, zatímco když před novými volbami přesčítáte volební lísky, tak se možná překvapivě ukáže, že ty výsledky byly úplně jiné.

Běloruský ministr zahraničí obvinil západ, že v jeho zemi šíří chaos a anarchii. Jak by měl v tuto chvíli západ postupovat? Teď, v závěru září, až půjdete v úterý na schůzku ústavních činitelů tady, v Lánech, tak budete o tom hovořit?

Ano, určitě. Já to navrhl do společného prohlášení ústavních činitelů. Znovu opakuji, nemám nic proti výzvám k novým volbám, protože i já si myslím, že skončily velmi, velmi podivným výsledkem. Ale jako předstupeň bych velmi uvítal ono přesčítání volebních lístků.

Kancléř Mynář v rozhovoru pro Frekvenci 1 minulý týden upozornil na to, že šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS napsal nejvyšším ústavním činitelům na konci srpna dopis, ve kterém nabídl organizaci společné schůzky právě k situaci v Bělorusku a žádal představitele vlády o informace k celé situaci. Na dopise, který Frekvence 1 viděla, jsou jako adresáti šéf Sněmovny Vondráček, premiér Babiš, vicepremiér Hamáček a ministr zahraničí Petříček, Vy chybíte. Víte o tom dopisu?

Nevěděl jsem o něm, ale vzhledem k tomu, že tehdy jsem měl zlomenou ruku, tak to chápu jako altruisticky akt pana předsedy Vystrčila, který mě chtěl zbavit povinnosti předsedat poradě ústavních činitelů. Ta porada, jak už jste sám řekl, se bude konat...

Pozítří.

...v úterý. Kromě Vámi jmenovaných tam bude i ministr vnitra a ministru obrany. Nebude tam ovšem z důvodu, které jsem již uvedl, pan Vystrčil.

Ve čtvrtek, dva dny po této schůzce, to bude přesně rok, co odešel Karel Gott. Připomenete si nějak jeho odchod?

Já si jeho odkaz připomínám téměř každý den, protože na cédéčku poslouchám jeho skladby. Těch cédéček mám několik, takže je střídám.

28. října mu in memoriam předáte Řád Bílého lva. Vdova Ivana Gottová už potvrdila, že vyznamenání je připravena převzít. Měli jste možnost od toho loňského roku spolu mluvit, nebo zatím ne?

Tak samozřejmě, že jsme se potkali na pohřbu Karla Gotta ve Svatovítské katedrále, a teď se těším na setkání 28. října.

V knize Poslední roky s Karlem, která vyjde příští týden, autoři píší o tom, že k Václavu Havlovi hledal Karel Gott cestu, s Václavem Klausem měl vztahy korektní, jak to bylo s Vámi? Vím, že jste jeho podporovatel.

Já si vzpomínám, jak mně sám zavolal, poděkoval za blahopřání k osmdesátinám. Velmi se mi líbilo, když v televizi říkal, ať žije pan prezident, to víte, jsem ješitný člověk a od mistra Gotta tohle zalichotilo. Já jsem tehdy jeho rodinu pozval do Lán, bohužel už k tomu nedošlo, ale koneckonců pokud si paní Ivana se svými dcerami bude přát, vždycky je rád pozvu.

Když jsme, pane prezidente, spolu dělali Prezidentský Press klub naposledy, bylo to v neděli 19. dubna, dovezl jsem Vám dopis od herečky Jitky Frantové Pelikánové, který mi v ten den odpoledne zaslala do e-mailu, abych Vám ho předal. V době vysílání toho Press klubu, což jsme se oba dozvěděli až posléze, už ale nebyla mezi námi, zemřela krátce před vysíláním. Dovolte, abych se zeptal, bylo v dopise nějaké poselství či prosba, a Vy jste ji Jitce Frantové Pelikánové vyplnil?

Ano, ale to nebylo poprvé. V podstatě šlo o to, že Jitka si zcela oprávněně přála, aby v Olomouci, kde její manžel Jiří Pelikán působil, po něm byla pojmenována ulice. Já jsem na tom taky pracoval, mluvil jsem o tom i s tehdejším olomouckým primátorem panem Staňkem. Bohužel se to trochu vleče, ale věřím, že i vedení Olomouce si uvědomí, že velkých rodáků nemá tolik a že ta jedna ulice za to stojí.

Mimochodem připomenu, že na poslední rozloučení v Římě jste nechal zaslat kytici, s Jitkou Frantovou Pelikánovou.

Ano, samozřejmě.

V závěru našeho vysílání se dostáváme k posluchačským dotazům, píše Milada z Ostravy: "Pane prezidente, v říjnu bude mít sedmdesátiny nejslavnější pohádkový princ Pavel Trávníček, budete mu jako hlava státu gratulovat?"

Kdybych teď řekl, co správně nemám říkat, protože vyznamenaní k 28. říjnu mají být zveřejněni až k 28. říjnu, tak jsem Vám nic neřekl, milý pane redaktore. Ale Vy jste celkem inteligentní, takže byste si to určitě domyslel.

Tak jenom, jestli to mám říci, vyznamenáte Pavla Trávníčka?

Ježíš Maria, tuhle otázku mně může položit jenom diletant. Já jsem tak jasně naznačil, o co jde, a Vy se mě na to ještě ptáte?

Tak chtěl jsem si to potvrdit, jestli skutečně jsem inteligentní. A Marek z Brna se ptá: "Sledujete předvolební dění v USA a komu fandíte, pokud se mohu zeptat?"

Ani moc ne. Víte, já jsem měl rád americké prezidenty typu Kennedyho, dávno předtím Roosevelta, bez ohledu na politickou příslušnost mě lákala spíš výrazná osobnost než stranické zakotvení, takže jsem si vážil například i Ronalda Reagana. Počkejme si, jak to dopadne, a hlavně si počkejme, jak si ten prezident bude počínat. Po ovoci poznáte, jak říká bible.

Napsala paní Miroslava Hodásová s Žiliny: "Dobrý den, pane prezidente, velmi jsem zvědavá na Váš názor na premiéra Slovenska Matoviče, a jak byste Vy jako prezident zakročil, kdyby premiér hanobil výroky občany státu, když se situace vymyká kontrole a premiér neví, co s bojem s koronavirem dál." Posluchačka má asi na mysli slova premiéra Matoviče o tom, že třetina lidí na Slovensku, teď je tam vulgarita, takže já to řeknu, kašle na pravidla.

Že kdo kašle na pravidla?

Třetina obyvatel Slovenska. Ono, místo toho kašle řekl premiér Matovič vulgární slovo.

Něco jiného. Zaprvé, já jsem se s panem premiérem Matovičem setkal tady v Praze a působil na mě sympatickým dojmem. Zadruhé, hodnotit jakéhokoliv politika můžete až po určité době jeho působení. A zatřetí, já bych z jednoho výroku nic moc nevyvozoval, daleko důležitější je to celkové působení ve vrcholné politice.

Lukáš z Příšova píše: "Byl byste ochotný, až bude vakcína, se nechat očkovat proti covidu 19?

Já bych to zvážil. Víte, já jsem strašný zbabělec a já se nerad nechávám píchat dokonce i do prstu, natož do ruky a do žíly, i když teď s tou zlomenou rukou jsem to bohužel musel absolvovat. Takže promyslím si to, až bude čas. Zatím ty klinické testy ještě nebyly dokončeny a solve the problem when you face it, neboli řešte problém, když mu čelíte.

Poslední dotaz: "Karel z Prahy se ptá, co říkáte na nový migrační návrh Evropské unie, tedy buďto uprchlíky přijmout, anebo zaplatit jim návrat?“

Je to opět bláznivý návrh Evropské komise a já se Vám pokusím říci alespoň dva argumenty proti tomuto návrhu. Zaprvé, Evropská komise chce zavést tzv. povinnou solidaritu. Latiníci používají výraz contradictio in adjecto, neboli rozpor v přívlastku. Solidarita buď je nebo není, ale v žádném případě nemůže být povinná. Zadruhé, ona představa, že bychom jako Česká republika se měli podílet na repatriaci migrantů a ještě jim za to zaplatit, mně připadá jako nesmyslná, protože z České republiky se tím dělá turistická kancelář. Víte, pane redaktore, dublinský princip dosud platí, a ten říká, že o azyl máte požádat v první bezpečné zemi, což by se v České republice stalo pouze tehdy, kdyby sem migranti přiletěli, což většinou nebývá. Ale na druhé straně bych uvítal, kdybychom pomohli zemím, od kterých migranti přicházejí, například výstavbou škol, nemocnic, vodohospodářských systémů a tak dál, a tak dál, v rámci naší rozvojové pomoci. Řešení není v tom, že sem přijdou migranti, řešení je v tom, že jim zlepšíme podmínky, aby zůstali doma.

Budou migranti tématem také úterní schůzky ústavních činitelů?

Ale ani moc ne. Možná, že okrajově se o tom zmíníme.

Pane prezidente, děkujeme za pozvání do Lán, co Vás ještě dnes čeká?

Dnes večeře, ale koneckonců, myslím si, že i to je kus života. A máte tam něco k jídlu, v tom svém košíčku?

No košíček je z umělých věcí, takže...

Počkejte, chcete říct, že i tyhle houby jsou umělé?

Jsou, aby vydržely.

Styďte se, přecházím k jablku.

A to vypadá, že je též umělé, ale nejsem si jist, možná je pravé.

Ano, konstatuji zakousnutím, že Vaše jablko je umělé, takže já bych chtěl poděkovat panu ministru Tomanovi, který mně blahopřál a poslal dobrou tlačenku, jež nebyla umělá, a až přijdete příště, prosím Vás, žádný umělý hříbek, žádné umělé jablko. Naštěstí…

Vřes je pravý.

To Vás jediné omlouvá, ten vřes já mám hrozně rád. Vřes je opravdu krásný, doufám, že není umělý.

Není, ale dekorace tímto dlouho vydrží. Já děkuji, že jste nás pozval. Užijte si zítra narozeniny a ještě jednou přeji pevné zdraví.

Já Vám děkuji. Jsou to ani ne půlkulaté, ani ne kulaté narozeniny. Oslavím je velmi skromně. Děkuji všem, kdo mě už teď k těm narozeninám přejí, a těším se z každého dne a z každého nového roku svého mladistvého života.

Ještě jednou díky a hezký večer.

Na shledanou.

A já jenom zdůrazním, že dnešní Prezidentský Press klub si už za chvíli budete moci poslechnout na webu www.frekvence1.cz, přepis v následujících hodinách na webu hrad.cz, fotky a videa odsud, z Lán, si už teď můžete prohlédnout na Facebooku či Instagramu Frekvence 1. Pěkný nedělní večer a příjemné prožití zítřejšího státního svátku vám od mikrofonu přeje Luboš Procházka. Vracím slovo do Prahy.

Miloš Zeman, prezident republiky, Press klub Frekvence 1, 27. září 2020