Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1

31. ledna 2021

Je krátce po osmnácté hodině a na Frekvenci 1 vás z Masarykovy pracovny zdraví v poslední lednový den roku 2021 Luboš Procházka a spolu se mnou je u mikrofonu i prezident Miloš Zeman. Dobrý podvečer, pane prezidente.

Dobrý podvečer.

Dodatečně vše nejlepší k svátku na úvod pořadu.

Děkuji, ó děkuji.

Začneme aktuálním tématem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný má podle informací České televize do dvou týdnů odejít z pozice ministra zdravotnictví. Ve hře podle ČT je, že by resort převzal premiér Andrej Babiš a výkonným ministrem byl současný poradce předsedy vlády a bývalý šéf ministerstva Roman Prymula. Premiér na dotaz ČTK uvedl, že na spekulace nebude reagovat, následně v rozhovoru pro Seznam to vyvrátil, Roman Prymula tvrdí, že o ničem neví. Víte Vy něco?

Zaprvé nevím a zadruhé ta informace od České televize je tak nevěrohodná, že ji je zapotřebí ignorovat.

Nicméně premiér Babiš v týdnu ministra Blatného pokáral za chyby v komunikaci jeho resortu. Vy jste s prací pana ministra spokojen?

Podívejte se, já sám bych, upřímně řečeno, uvítal, kdyby zůstal ministrem zdravotnictví pan Prymula, a sice z toho důvodu, že pan Blatný je odborník na dětskou hemofilii, což je dosti daleko od dnešní pandemie. Nicméně plně respektuji názor premiéra, který si může vybrat své ministry.

Dovolte mi doplňující otázku. Kdyby premiér za Vámi v příštích hodinách přijel a řekl, poraďte mi, co s ministrem Blatným, protože jsem s ním nespokojen, radu byste měl?

To jsem Vám teď právě řekl, ale jestliže to premiér dementoval, tak jeho dementi beru vážně.

Ještě jedna doplňující a přemýšlím, jak zareagujete. Kdyby premiér na takovou schůzku za Vámi přijel a řekl, chtěl bych ho vyměnit za Romana Prymulu, jmenoval byste Romana Prymulu znovu ministrem zdravotnictví?

Panebože, vždyť jsem Vám to před chvílí řekl.

Ano, to jste řekl. Každopádně se chci ujistit v té odpovědi.

Když to potřebujete slyšet dvakrát, tak to máte mít.

Děkuji. Druhé dnešní velmi aktuální téma. Ve věku 75 let zemřel hudební skladatel a dlouholetý spolupracovník Karla Gotta Ladislav Štaidl. Podlehl komplikacím kvůli nemoci Covid-19. Tato zpráva zastihla i Vás, protože jste ho před šesti lety vyznamenal.

Poslal jsem mu samozřejmě věnec a je mi to líto, protože to byla jedna z výrazných osobností. Jednak si vzpomínám na to, že byl autorem několika Gottových písní jako Kávu si osladím a pak jedné písně, kterou Gott zpočátku neměl rád, a to byla krásná píseň, která se jmenovala Mží ti do vlasů.

Ano. A my v závěru dnešního rozhovoru tuto píseň zahrajeme Vám i posluchačům Frekvence 1, ještě se k tomu dostaneme. Jak už jsem říkal, Vy jste před šesti lety dal Ladislavu Štaidlovi Medaili Za zásluhy.

Ano.

Měli jste tehdy možnost spolu krátce mluvit?

Samozřejmě, jako s každým vyznamenaným.

Samozřejmě je jich mnoho, těch vyznamenaných, takže vzpomenete si na téma toho rozhovoru? Muzika, společnost?

Já jsem mu říkal, že si velice vážím jeho práce, což se ovšem týká všech vyznamenaných, jinak bych to vyznamenání nedal.

Připomenu, že bratrem Ladislava Štaidla byl vynikající textař Jiří Štaidl.

Ten byl, teď nevím, jestli snoubenec, ale myslím že snoubenec…

Paní Hany Maškové.

… Hanky Maškové, což byla tak krásná dívka, že já v té době jsem na ni jako na svatý obrázek zíral.

Čekal jsem, jestli neřeknete, že jste propadl krasobruslení, protože ona byla krasobruslařka.

To jsem nepropadl, ale byla to krásná dívka, a krásných dívek je velice málo.

Za rodinu pana Gotta ke skonu Ladislava Štaidla promluvila například dcera Dominika. Napsala, že dnes bude v nebi velký koncert, vystupují Karel Svoboda, Karel Gott a Ladislav Štaidl. Pustíte si večer písně těchto pánů? Napadá mě to v kontextu dnešních událostí.

Teď jsem Vám nerozuměl, mluvte na mě nahlas.

Dcera Karla Gotta Dominika napsala, že večer bude v uměleckém nebi velký koncert pánů Svoboda, Gott, Štaidl, tak mě napadlo, jestli si nepustíte i Vy večer jejich písně.

Já si je nepotřebuji pouštět zrovna při příležitosti úmrtí. Já si myslím, že tyto písně žijí bez ohledu na to, kdo zemřel nebo kdo nezemřel.

Rozumím. A zatímco umělecký svět opustily další osobnosti, zpěvačka Ilona Csáková a spol. svolala na dnešní odpoledne na Václavské náměstí demonstraci nazvanou Jsme lidi, nás nevypnete. V pozvánce stálo, cituji, sjednotíme se a společně jako národ postupně získáme zpět naši svobodu. Mimochodem na akci vystoupil i poslanec Lubomír Volný, který se minulý týden popral ve Sněmovně, na akci byly stovky lidí. Váš komentář k tomu?

Zaplať pánbůh, že to byly stovky, a ne tisíce. Je vidět, že český národ se stává stále rozumnějším a rozumnějším. Pokud jde o pana Volného, tak toho bych snad ani nechtěl komentovat, a pokud jde o paní Csákovou, tak tu jsem nedávno uváděl jako autorku výroku, že za koronavir může Bill Gates. Ten výrok je tak stupidní, že stačí, když ho uvedete, a dalšího komentáře netřeba.

Vy jste zmínil, že nechcete komentovat Lubomíra Volného. Každopádně zažil jste Vy jako šéf Sněmovny někdy nějaké perné chvíle?

To by si mohli dovolit. Jako předseda Sněmovny jsem vládl velmi tvrdou rukou.

Pojďme do Ruska. Policie od rána po celém Rusku při protestech proti věznění oponenta Kremlu Alexeje Navalného zatkla podle aktuálních informací už přes čtyři tisíce lidí. Je mezi nimi i Navalného žena Julia, kterou policisté zadrželi v Moskvě. Sledoval jste dění dnes v Moskvě a jak čtete tu aktuální situaci?

Ani moc ne, ale samozřejmě mám své informace, a myslím si, že právě teď nastal čas pro první šrapnel, neříkám jediný, ale první. Podívejte se, vždyť s tím Navalným je to naprostá šaškárna. On je vydáván za bojovníka za demokracii, ale přečetl jsem si v Monitoru, že zaprvé, podpořil anexi Krymu, zadruhé, účastnil se celé řady nacionalistických pochodů, a zatřetí, podporoval stalinské deportace například u Čečenců. A ještě by se našlo několik dalších věcí, takže co je to za bojovníka za demokracii? Myslím si, že je to ruský nacionalista, nic proti tomu, ale neměl by předstírat, že patří k těm politikům, kteří jsou proti Putinovu režimu. On je totiž jenom proti Putinovi, a to je zatraceně velký rozdíl. Možná proto, že by chtěl být na jeho místě sám.

Nicméně už reagoval náš ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj Rusko potlačováním opozice a svobody slova porušuje své závazky o dodržování lidských práv a Česko dle ministra Petříčka v Evropské unii bude podporovat uplatnění sankcí vůči konkrétním osobám. Trošku jiný názor, než máte Vy, samozřejmě.

Ale to není jiný názor, to je neinformovaný názor. Pan ministr Petříček by se měl seznámit s těmi fakty, které jsem Vám teď uvedl, aby byl kvalifikovaný ministr zahraničí.

Až bude sedět na dalším jednání s Vámi, tak mu je rád sdělíte?

Ale já myslím, že prostřednictvím Vaší skvělé stanice se s tím seznámí teď.

Pane prezidente, jak se cítíte po první očkovací dávce z minulého týdne? Vše v pořádku?


Vůbec mě to nebolelo.

Žádné komplikace, žádná horečka, žádná slabost?

Nic takového.

Kdy byste měl dostat druhou dávku? Víte to už?

Někdo mi říkal, že to bude kolem 14. února.

Tak to dostanete ke svatému Valentýnu, to mě jen napadl kontext toho data.
Vás lékaři očkovali látkou od firmy Pfeizer/BioNTech. Celá Evropa teď ale řeší zadrhnutí dodávky těchto vakcín i dalších, a do hry tak vstupuje Rusko se svojí vakcínou Sputnik V. Výrobci už požádali o registraci Evropskou lékovou agenturu. Mělo by Česko o tuto vakcínu usilovat, až dostane povolení?

Víte, já se řídím názory expertů, nikoli tedy názory sama sebe, pokud se necítím expertem v dané oblasti. Vím, že již citovaný profesor Prymula doporučil Sputnik. Vím, že Sputnikem se už, tuším, očkuje v Maďarsku, a já nemám vůbec nic proti tomu, aby, když se tak odborníci rozhodnou, tak se tato očkovací látka uplatnila i u nás. Je to pořád lepší, než aby tady umírali lidé jenom kvůli nedostatku vakcín. Víte, tady každý den umře v průměru sto padesát lidí, což  je jedna, ať už česká nebo moravská, vesnička. Mně je to samozřejmě strašně líto. Bude-li zapotřebí, obrátím se i na prezidenta Putina s žádostí o pomoc v této oblasti, i když si myslím, že po aféře se sochou Koněva nebude příliš vlídný. Víte, v Praze jsou taková vzteklá štěňata, která nám dělají jeden problém za druhým. Jednou je to Koněv, jednou je to přerušení vazby mezi Prahou a Pekingem, přitom nezapomeňte, že když nám bylo nejhůř, tak v Praze přistálo padesát čínských letadel, která dovezla zdravotnické pomůcky. Myslím si, že i v politice by měla existovat alespoň minimální vděčnost.

Vy sám teď promlouváte živě k národu společně v našem rozhovoru. Já jsem právě v souvislosti s vakcínou Sputnik V našel i komentáře našich posluchačů, kteří říkali, jak jí máme ale věřit, jde o Rusko a samozřejmě ti posluchači nemusí být dobře informováni. Tak co byste jim vzkázal, když by ta vakcína byla zde a schválí ji Evropská unie, aby se nebáli.

To je totéž, jako kdybych jim totéž vzkázal u vakcíny Pfizer.

BioNTech.

AstraZeneca, Johnson and Johnson, ale taky čínská vakcína Sida

Sinopharm.

Sinopharm. Děkuji za nápovědu, a tak dál, a tak dál. Podívejte se, tohle přece, proboha, není politická záležitost, to může napadnout jenom naprostého debila. Toto je záležitost kvality očkovací látky a tu kvalitu musí posoudit odborníci. Chraň Bůh, aby kvalitu vakcíny posuzoval primátor Hřib.

Vy už jste zmínil čínskou vakcínu. Maďarsko v pátek schválilo použití látky z Číny od výrobce Sinopharm, tak kdyby to zkusila i česká vláda, pochopil jsem správně, že byste byl pro?

Samozřejmě že ano, protože je zapotřebí, aby lidé zbytečně neumírali. A ta logika je velmi jednoduchá, bude-li nedostatek vakcíny, pak poroste počet zemřelých. Chcete Vy, aby kvůli nějakým ideologickým, no nechci říci hlupákům, ale myslím si to, tedy kvůli těmto lidem se tedy čekalo, až se dodávky těch jiných vakcín, pokud vůbec, opět obnoví nebo ne.

Pojďme k dalšímu tématu velmi diskutovatelnému. Počet lidí hospitalizovaných v našich nemocnicích s onemocněním Covid-19 včera klesl, jejich pět tisíc tři sta devadesát jedna, méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy před měsícem. Vyplývá to z údajů Ministerstva zdravotnictví. Mezitím jsme stále v pátém stupni tak zvaného PSA, ačkoliv čísla ukazují, že bychom měli být na čtyřce. Vláda do toho zpřísnila opatření, kromě toho, že zakázala všechny hotely, aby se v nich lidé ubytovávali jako na služební cesty, i když na nich nejsou, zatrhla mimo jiné i farmářské trhy a tak dále, a tak dále. Schvalujete tyto kroky, tedy nejnovější opatření kabinetu?

Ta logika je velmi jasná. Hlavním faktorem epidemie je shlukování lidí a Vy se musíte ptát, kde k tomu shlukování především dochází. Já samozřejmě respektuji všechna opatření i když si například myslím, že mít v autě roušku je zbytečné. Tam se shlukuji se svým řidičem a přesto to samozřejmě dodržuji. Ale například všechny ty případy, které jste uvedl, tak tam je shlukování velkého rozsahu a já pevně doufám, že občané pochopí, že je zapotřebí vydržet několik měsíců, než zaberou nejenom tato opatření, ale především vakcíny.

Nicméně řada občanů stále nechce vydržet. Některé skiareály o víkendu i přes zákaz spustili vleky a na sjezdovkách tam lyžovaly stovky lidí. A podle aktuálních informací policie objevila v krkonošském Harrachově hotel, ve kterém bylo sedmdesát hostů. V provozu byl i nedaleký vlek. Upozornili na to místní. Co byste těm, kteří znovu porušil vládní nařízení, vzkázal.

Zeptal bych se jich, jestli se v jejich okolí díky jejich hlouposti, protože jinak se to nazvat nedá, nenakazili další, možná desítky lidí, a ať ty desítky nakažených lidí se s nimi setkají a jsou to organizátoři vleků nebo čehokoliv jiného a vyřídí si to s nimi.

Vláda také od soboty zakázala vstup do Česka cizincům, jen v nezbytných případech - škola, návštěva rodiny. Jaksi to ale neoznámila na čtvrteční veřejné konferenci. Zpráva se dostala ven až v pátek večer, a to ještě v překladu pro cizince na sociálních sítích. Přijde Vám to v pořádku? Neměla by tahle komunikace být lepší?

Tak já nejsem ten, kdo by chválil vládu za všechno. Říkal jsem nedávno, že se snaží, že tvrdě pracuje, ale také, že občas dělá chyby a ty komunikační chyby tady evidentně existují. Bylo by možná dobře, kdyby Ministerstvo zdravotnictví mělo konečně nějaké PR oddělení. Zatím tam má několik šašků, jak se to jmenuje, pomozte mi, influencer?

Ano, je to v podstatě člověk, který pracuje v sociálních sítích.

Influencer je člověk, který má něco ovlivňovat. Tak já tam viděl dva puberťáky a nemyslím si, že tihle lidé něco ovlivní.

Vy jste nastínil téma, ke kterému jsem se chtěl dostat. Takže se zeptám, takto. Pražský hrad svoje influencery na tak zvaný TikTok sociální síť nechystá?

Chraň Bůh, my jsme duševně normální.

Nicméně Alexandra Mynářová už nebude kvůli novému pořadu v České televize točit videa pro Pražský hrad. Máte za ni náhradu, třeba Vaši dceru?

Zatím ne, ani moji dceru ne. Já plně respektuji přání Českého rozhlasu, který říká, i když ta práce Alex Mynářové byla zadarmo, tak že není možné současně pracovat pro Pražský hrad a pro Český rozhlas. Je mi to líto, ale respektuji to.

Pojďme k další události tohoto týdne, a to párty politiků a lobbistů v teplickém hotelu, kde se konala oslava podnikatele a expolitika ČSSD Petra Bendy. Co jste si říkal, když jste fotoreportáž Blesku nebo na internetu fotky viděl?

Především, když už se někdo vymlouvá, tak se nesmí vymlouvat tak blbě, jako to udělali tito lidé. To znamená, přijel jsem do tohoto hotelu, abych, já nevím, zkontroloval jeho účetnictví, tak tomu neuvěří ani absolvent pomocné školy. Přijel jsem do tohoto hotelu, abych se poradil, co dělat s českou tělovýchovou nebo sportem. Totéž, a teď jsem urazil, a omlouvám se za to, pomocnou školu.

Milana Hniličku stála účast na večírku poslanecký mandát, šéfem Národní sportovní agentury ale zůstává. Měl by podle Vás z této pozice odstoupit?

Víte, já samozřejmě neznám pana Hniličku. Nikdy jsem se s ním setkal. Nevím, co je za ním za práci, a to neberte jako kritiku, já to prostě nevím, taky nemusím vědět o všem, že? Tak někdo se ho zastává, někdo se ho nezastává. Tohle to si opravdu musí rozhodnout předseda vlády.

Na postu šéfa liberecké krajské policie dnes o půlnoci skončí kvůli účasti na onom večírku pan Vladislav Husák. Od pátku leží se zdravotními problémy v nemocnici. A v této souvislosti napsal posluchač Dalibor Novák: “Pane prezidente, neměl by pan Husák odejít od policie úplně po té ostudě?”

Podívejte se, Vy, jak se kdysi říkávalo, zavíráte dveře od chlíva v okamžiku, kdy už z toho chlíva uteklo tele. V čem je problém? Pan Husák, když už tam byl, zjistil, co se tam děje, měl toto shromáždění okamžitě rozpustit, ale nejenom to, policie má právo výrazně pokutovat ty, kdo nedodržují pravidla, mám dojem, že ta pokud je minimálně deset tisíc korun.

Ano.

Tak státní rozpočet by se nepatrně obohatil. A pan Husák by splnil svoji roli.

Pojďme k víkendové události. Šéf ČSSD Jan Hamáček vyzval o víkendu na sjezdu zelených strany ke spolupráci. "Výzvám nemůžeme čelit sami", dodal. Zelení si pak dali pro společnou kandidátku s ČSSD podmínku, dle ní sociální demokraté nesmějí po volbách spolupracovat s hnutím ANO. Umíte si představit, že by Vaše bývalá strana, které jste předsedal, šla do voleb se zelenými?

Já pokládám zelené za fanatiky, ekologické fanatiky. Mimochodem jejich preference jsou jeden a půl procenta. Takže dávat si nějaké podmínky je trochu přemrštěné. Máte rád Karla Čapka?

Mám.

Tak on má jeden hezký aforismus. Kuře a slepice podepsalo pakt o neútočení. Uvidíme, co tomu řekne jestřáb.

Vy sám jste v rozhovoru pro Mladou frontu řekl, že by ČSSD měla uzavřít koalici s hnutím ANO. Andrej Babiš i Jan Hamáček ale spojení odmítají. Mrzí Vás to, že to tak jako zavrhli?

Já jsem prostě udělal dobrý skutek. Za každý dobrý skutek budeš spravedlivě potrestán, jak zní známé přísloví. Podívejte se, sociální demokracii, vůči které mám nostalgický vztah, protože jsem ji osm let řídil, ale to byla třiceti procentní, tak hrozí nebezpečí, že klesne pod pět procent a že zmizí z Parlamentu. Tato koalice by tomu zabránila, zatímco, když půjde samostatně, tak se samozřejmě může stát, že v Parlamentě zůstane, ale také nemusí, protože na české politické scéně je přetlak. Teď tam vstupují do hry výrazné politické osobnosti, jako je pan Šlachta s Přísahou nebo jako je pan Minář, jak se to, sakra, jmenuje, to je hnutí.

Teď se omlouvám, zapomněl jsem ten název.

Vidíte, ale nemyslíte si, pane redaktore, že už to, že zapomenete název nějaké politické strany, svědčí o její naprosté bezvýznamnosti.

To nechci hodnotit. Název jsem zapomněl, samozřejmě pak si ho dohledám. Ještě tady mám jednu aktualitu, která se týká Ústavního soudu. Ten chce podle Echa24 vyhlásit zásadní změny podoby voleb do sněmovny. Už v úterý má rozhodovat o ústavní stížnosti skupiny senátorů, kteří napadají kvórum pro koalici a metodu pro rozdělování hlasů, která znevýhodňuje menší strany. Většina senátu Ústavního soudu se kloní podle Echa k tomu, aby byly tyto dvě sporné části z dob opoziční smlouvy vymazány. Předseda Ústavního soudu Rychetský pro Echo řekl, že to nepopírá. Víte o tom, co se chystá na Ústavním soudu?

Tak tato žádost skupiny senátorů je tři roky stará a je bizarní, jestliže to má Ústavní soud probírat krátce před parlamentními volbami. Ve skutečnosti by to vedlo k naprosté destabilizaci našeho politického systému. Já jsem se právě dnes obrátil na ústavní soudce s výhradami, které říkají, že Ústavní soud zde má pomáhat stabilitě politického systému a nikoli ho bourat.

Budete o tom chtít mluvit ještě s Pavlem Rychetským, nebo to, že jste se obrátil na všechny soudce, stačí dle Vás?

Já si myslím, že to úplně stačí.

Vy jste vrchní velitel ozbrojených sil a mám tady dvě témata, která se týkají armády. Polní nemocnice v pražských Letňanech skončí. Stát ji nevyužil. Není to předčasný krok podle Vás?

Je, protože zatímco obdobná brněnská nemocnice tam bude a bude z ní očkovací centrum, tak ta pražská nemocnice, která mimochodem byla v majetku miliardáře a obnovitele Občanské demokratické aliance pana Sehnala, který za to pobíral poměrně tučný bakšiš, tak tato pražská organizace bude tedy zřejmě zrušena. Nic proti tomu. Možná, že ta brněnská bude stačit.

Vláda ve středu na mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard z vládní rezervy do rozpočtu Ministerstva obrany. Jde přitom o polovinu sumy, kterou v prosinci obraně škrtla výměnou za podporu při hlasování o rozpočtu, tedy komunistická strana. Neznepokojuje Vás jako vrchního velitele, že armáda nemá zpět celých deset miliard, stále?

Tak zaprvé si myslím, že je otázka, kam ty peníze mají jít. Já si velmi vážím pomoci armády právě při…

Pandemii.

Pandemii. Myslím si, že je samozřejmě nutné, aby armádní rozpočet uhradil tyto prostředky. Takže já bych si přál, aby ne pět, ale celých deset miliard korun bylo věnováno na tyto účely.

Pojďme do USA. Sledujete bedlivě kroky nového amerického prezidenta Joea Bidena, nebo tak, když se k Vám dostanou informace, protože dění v Evropě a v Česku je mnoho?

Milý pane redaktore, zatím žádné kroky nejsou, nebo téměř nejsou, abych to nepřeháněl. Počkejme dva tři měsíce, a pak se vykrystalizuje, co nový prezident zamýšlí a jaká bude jeho politika. Teď by to bylo krajně předčasné.

Joe Biden v týdnu telefonicky mluvil s Vladimírem Putinem, tedy se svým ruským protějškem, mimo jiné se dohodli na prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START. K jejímu podpisu došlo před jedenácti lety v Praze. Bude to na jaře jedenáct let. Neplánujete oba dva prezidenty pozvat do Prahy, že by tady to prodloužení třeba podepsali?

Tak já jsem pana prezidenta Bidena pozval do Prahy, čehož jste si, jak vidím, nevšiml. A to v době, nebo při příležitosti, když jsem mu blahopřál k jeho zvolení.

Rozumím. Já jsem se ptal konkrétně na oba pány, že by se tu potkali a  vlastně tu smlouvu mohli prodloužit a mohli jste si popovídat.

Ale tak v každém případě, pokud si to sami budou přát, já tomu budu jenom rád, ale nejsem takový megaloman, abych si myslel, že Praha je pupek světa. Pokud bych k tomu mohl nějak přispět, velice rád to udělám.

Blížíme se k závěru rozhovoru. Mám tady dvě kulturní témata. Ve věku pětasedmdesáti let zemřela v týdnu paní Hana Maciuchová. Měl jste s ní rád nějaké filmy nebo seriály?

Já mám rád seriál Nemocnice na kraji města, kde paní Maciuchová hrála…

Paní Blažejovou.

Ano, takovou, jak bych to řekl zdvořile, zuřivou, ne zuřivou ne. Tak hledejme nějaké lepší slovo, žárlivou. Žárlivou manželku pana primáře Blažeje. Ne zuřivou, ale žárlivou. A samozřejmě byla to velká dáma, velká herečka. Já jsem jí nemohl dát vyznamenání, protože už jí dal v roce 2011 Václav Klaus, což je velmi dobře.
Ale když mně dovolíte jedno smutné zavzpomínání, což si mohu vzhledem ke svému věku dovolit. Ty skutečně výrazné osobnosti českého herectví umírají. A já mám například nesmírně rád seriál Dva písaři. Kde je Horníček a kde je Sovák? Ale to nejsou jenom tihle dva, to je mnoho a mnoho jiných včetně paní Maciuchové. Takže řekněme si, že teď nastupuje nová herecká generace, a já bych si pouze přál, aby dokázala upoutat českou veřejnost stejným způsobem jako Horníček, Sovák, ale desítky dalších a dalších herců dokázaly upoutat nás.

Vy jste mi přihrál na otázku posluchačky Ireny ze Zlína. Ta se ptá. “Sledoval jste teď v televizi seriál Božena o Boženě Němcové? Případně, zajímal či zajímá Vás, co vlastně Božena Němcová prožila?”

Tak vzhledem k tomu, že jsem samozřejmě četl Babičku, což ne všichni znají, tak si myslím, že mohu vyčerpávat své informace pouze z deníku Blesk, který ovšem o tom seriálu píše, že reprodukuje Boženu Němcovou jako sexuální dračici. Nejsem si zcela jist, zda toto je adekvátní pohled na skvělou českou spisovatelku.

Ještě jedna otázka z kultury. V týdnu jste se na Pražském hradě potkal s hudebníkem Karlem Vágnerem. Mohu se zeptat, s čím za Vámi přišel?

Tak požádal o setkání a já jsem mu velmi rád vyhověl, protože jeho práce si vážím. Kéž by takových lidí, jako je on, bylo víc.

Závěrem dva posluchačské dotazy. Pavel z Šumperku. “Je podle Vás správně, že děti a studenti nemohou i nadále do škol? Potřebují studovat a učit se.” Posluchač asi naráží, že od zítra se nevrátí poslední ročníky, deváťáci a maturanti.

Já tomu samozřejmě rozumím, ale kdyby to bylo tak jednoduché, tak je všechno velmi prosté a ono to prosté není. Uvědomte si, že když otevřete školy, tak tím zvyšujete právě ty kontakty, o kterých jsme teď spolu mluvili, a tedy zvyšujete riziko nákazy. A na jedné straně máte Skyllu, to znamená vyšší počet nakažených, a na druhé straně Charibdu, to znamená řekněme příjemnější prostředí žáků, než je ta distanční výuka.

Lenka z Přerova se ptá, jak se stavíte ke kauzám, kdy někteří se nechávají přednostně očkovat?

Já jsem se taky nechal přednostně očkovat, i když jsem se proti tomu bránil. Ale vyšel jsem z toho, že když pan premiér, nebo pan ministr zdravotnictví se nechali zcela správně očkovat, tak že bych to měl udělat také, protože když tito ústavní činitelé vyzývají veřejnost, aby se nechala očkovat, tak v tom případě by bylo krajně pokrytecké, kdyby se nenechali očkovat sami.

Pane prezidente, děkuji za dnešní prezidentský Presskub jedenatřicátého ledna a za rozhovor.

Budu se těšit dál a zdravím ještě jednou Frekvenci.

Jinak záznam rozhovoru najdete už za chvíli na webovkách www.frekvence1.cz, fotografie na Facebooku Frekvence 1 i na Instagramu Frekvence 1. Přepis rozhovoru v příštích hodinách na stránkách hrad.cz a jak už jsem, pane prezidente, během rozhovoru říkal, náš rozhovor skončí hitem Ladislava Štaidla.

Miloš Zeman, prezident republiky, Frekvence 1, 31. ledna 2021