Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1

16. května 2021

Je neděle 16. května 2021 krátce po 18. hodině, pro pořádek, vysíláme živě, protože nás podezírají, že prý jsme to předtočili, a z Masarykovy pracovny v Lánech vás zdraví Luboš Procházka a spolu se mnou je u mikrofonu i pan prezident České republiky Miloš Zeman. Dobrý podvečer.

Dobrý podvečer.

Nejde začít jinak, pane prezidente, Rusko nás a Spojené státy zařadilo na seznam nepřátelských zemí. Je to pro Česko špatná zpráva?

Ale tak, vždycky je špatné býti nepřítelem, a z ruské strany je to hloupost, protože dělat nepřátele z bývalých přátel je chyba. Když už nemůže být přátelství, tak ať jsou alespoň korektní vztahy.

Nebylo by lepší, aby Rusko počkalo na dokončení vyšetřování kauzy Vrbětice, a pak se rozhodlo?

To si samozřejmě myslím, protože na rozdíl od jiných nejsem zastánce jedné jediné vyšetřovací verze. Teď jsem se ptal paní ministryně Benešové, která řekla, že těch verzí je víc, jakou má coby třetí verzi. Ona mně říkala, že může jít o zakrytí manka v těch Vrběticích. No a tak právě proto naléhám, aby policie důkladně a rychle vyšetřovala, ať konečně víme, na čem jsme.

To znamená, že když za Vámi byl pan premiér den po rozhovoru pro Primu a říkal, že Vás přesvědčoval, že je jenom jedna verze, tak Vy jste mu řekl na to co?

Nepřesvědčil mě, už proto, protože ta stará verze, to znamená, že šlo o neodbornou manipulaci při vyskladňování munice, no tak ta přece celou dobu před šesti lety existovala. Takže nelze zapírat nos mezi očima. Já považuji tu ruskou verzi za vážné podezření a každé podezření se musí nějakým způsobem vyšetřit. Ale na druhé straně v tomto případě bych doporučoval širší záběr.

Cituji, české úřady předvádějí neschopnost objektivně vyšetřit výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích a raději svalují vinu na vnějšího nepřítele v podobě Ruska. To podle agentury TASS řekla včera mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Cituji to v kontextu toho, co Vy jste teď říkal. To znamená, měly by naše úřady konat rychleji, aby se to…

Ale já myslím, že důvěřuji, jak jsem řekl ve svém projevu, Policii České republiky. Víte, že já nedůvěřuji Bezpečnostní a informační službě a důvěřuji policii, a budu doufat a budu na to i tlačit, aby se to vyšetřilo padni komu padni.

Kdybych to shrnul, do této chvíle, za ty tři týdny, kdy jste o tom mluvil pro Primu, dostal Vy jste sám nějaké nové konkrétní informace, nebo nikoliv?

Já jsem teď Vám jednu konkrétní informaci řekl.

Ano, od paní Benešové.

Od Marie Benešové. V každém případě teď Mladá fronta Dnes publikovala docela zajímavý článek, jak ty raketomety, pokud jste to četl, ve Vrběticích zůstaly dílem nepoškozené. Já bych se jako vyšetřovatel amatér zaměřil i na tu firmu Imex, protože kolem ní je celá řada otazníků.

Pane prezidente, dovolte dotaz. Nebylo by dobré, kdyby Vy jste, a teď jsem novinář, takž očekávám, že mně možná budete udávat trend, co bych měl a neměl říkat a bedlivě Vás poslouchat.

No tak mluvte.

Nebylo by dobré, abyste si sedl Vy, premiér, bezpečnostní služby a sjednotili si postup vůči Vrběticům, co říkáte do médií?

Ne. V každém případě je důležité, aby pracovala policie. A kdybyste se mě na to nezeptal, tak já bych se samozřejmě už k Vrběticím dále nevyjadřoval a nechal bych pracovat policii a teprve na základě jejich závěrů bych se vyjádřil.

Vrátím se ještě k seznamu, na kterém jsme teď jako nepřátelská země pro Rusko. Evropská unie považuje obvinění Prahy z nepřátelských činů proti Rusku za neopodstatněné, vyjadřuje nám solidaritu a vyzývá Moskvu, aby své rozhodnutí přehodnotila. Oceňujete tento postoj Unie?

Ale samozřejmě, že ano. Já jsem Vám před dvěma minutami řekl, že to ruské nepřátelství považuji za škodlivou hloupost. Koneckonců to je pleonasmus, protože každá hloupost je škodlivá.

Poslední dotaz tohoto bloku. Připomenu, že Česko se kvůli kauze Vrbětice rozhodlo zastropovat počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na naší ambasádě v Moskvě, kde zůstalo sedm diplomatů a pětadvacet administrativně technických pracovníků. Rozhodnutí o vyhoštění třiašedesáti pracovníků ambasády musí proběhnout do konce května. Tedy zbývají ještě cca tři týdny. Proč jsme podle Vás dali ruské straně takový čas?

Ježíšmarjá, Vy se ptáte na takové hlouposti. Já jsem podpořil toto vyhoštění a myslím si, že je akt, řekněme, normální zdvořilosti, jestliže jsme ruské straně do konce května dali šanci, aby ti lidé odjeli.

Pane prezidente, myslíte si, a Vy znáte Jana Hamáčka dobře, že by byl schopen, jak tvrdí server Seznam Zprávy, na interní schůzce mluvit o úmyslu vyměnit mezinárodní skandál kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu Sputnik V a s tímto letět do Moskvy?

No tak teď mě nechte alespoň tři minuty mluvit.

Prostor je Váš.

A neskákejte mně do řeči. Myslím si, že tyhle věci je potřeba sledovat s chladnou hlavou a především se zabývat kritikou pramenů. Ten informační pramen se tedy jmenuje Seznam.cz. Podle mého názoru Seznam.cz je takový odpadkový koš české žurnalistiky, protože v něm pracují neúspěšní novináři, kteří byli uvolněni ze svých předchozích mediálních pozic. Koneckonců, jak mně říkal generální ředitel Českého rozhlasu, i Janek Kroupa byl odejit z Českého rozhlasu kvůli své nedůvěryhodnosti. Když už o Kroupovi mluvíme, no tak tento člověk má z ostudy kabát, pokud si vzpomenete například na kauzu Budišov. Kromě toho on v jednom televizním rozhovoru řekl, že druhý den předloží korunního svědka, a nepředložil nic. Z tohoto důvodu ho pokládám za podvodníka. No, a protože v české mentalitě je věřit podvodníkům, bohužel, tak celá řada novinářů i politiků spustila aféru o údajné velezradě Jana Hamáčka. Moje odpověď je velice stručná, jenom naprostý hlupák věří obskurnímu novináři.

Když ale vidíte nové informace, které se každý den o plánované cestě Jana Hamáčka objevují včetně toho, že si opravdu objednal letadlo u Ministerstva obrany, je to podle Vás hodně špatná detektivka, jak Vy jste to před třemi týdny…

Špatná detektivka je ten obchod s potlačením informace o Vrběticích. Podívejte se, pane redaktore, Sputnik chce koupit Rakousko, Německo i další země. Na tom není nic špatného. Bylo by krásné, kdyby se u nás uskutečnil summit Biden a Putin, ale samozřejmě, že po odhalení Vrbětic k tomu nedojde. Takže Jan Hamáček naprosto rozumně původně plánoval svoji cestu do Ruska s těmito dvěma tématy, zdůrazňuji dvěma tématy, nikoli nějakým kšeftem, a zcela rozumně tuto cestu odvolal, když se začalo mluvit o Vrběticích. Jenom blázen by v takovém případě do Ruska jel. No ten folklór ohledně tak zvaného zastíracího manévru si upřímně řečeno mohl odpustit.

Vyčkáme tedy, jak rozhodne soud, pokud bude tedy soud mezi Janem Hamáčkem a serverem Seznam Zprávy. Jen připomenu, že Jan Hamáček dnes řekl, že podal trestní oznámení na autory těch článků Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Tady asi teď nevyhodnotíme, kde je ta pravda. Uvidíme, co se ukáže v příštích týdnech.

Senátorské kluby chtějí společně připravovat ústavní žalobu na Vás v souvislosti s Vašimi prohlášeními ke kauze Vrbětice. Dovolte tedy dotaz, bojíte se?

Ne.

Stručná Vaše odpověď.

Za víc než jedno slovo to nestojí.

Říká v Prezidentském Press klubu rádia Frekvence 1 Miloš Zeman.

Pane prezidente, pokročíme tématy dál, protože jich je spousta. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman rezignoval a k poslednímu červnu skončí ve funkci. Jak jste přijal tuto zprávu?

Vzal jsem ji na vědomí. Trochu mě překvapilo, že zdůvodnil svoji rezignaci kritikou zde již citované ministryně Benešové. Pane redaktore, každý z nás je občas kritizován, a kdybychom na tuto kritiku reagovali rezignací, tak tady nikdo nezbude. Z toho vyplývá, že možná jednal ukvapeně, ale na druhé straně je už tam deset let, a myslím si, že je do jisté míry vyčerpaný.

Vy jste se s Marií Benešovou sešel tento týden ve středu tady, na Hradě, řešila s Vámi na schůzce, tehdy ještě nikdo nevěděl, že se Pavel Zeman rozhodne rezignovat, jeho budoucnost, nebo to, jak vůči němu bude postupovat?

Já vycházím pouze z veřejně publikovaných prohlášení paní ministryně. Tato prohlášení se týkala případné kárné žaloby, ale je to její kompetence a já nevidím důvod, proč bych se pletl do její kompetence.

Marie Benešová řekla, že ji rozhodnutí Pavla Zemana překvapilo, ale respektuje ho. Vzhledem k tomu, že rezignaci nečekala a Zeman zůstává ještě měsíc a půl ve funkci, vybere jeho nástupce později, ale ještě před volbami. Schvalujete její postup? Protože opozici se to nelíbí.

Že se něco nelíbí opozici, není směrodatné a je samozřejmé, že když koncem června Pavel Zeman odejde ze své funkce, tak že tuto funkci je potřeba obsadit. Čekat několik měsíců do voleb je zase jedna z opozičních hloupostí.

V souvislosti s rezignací Pavla Zemana přišel dotaz posluchače Jindřicha z Plzně.

Pane prezidente, neměla by teď veřejnost zbystřit, když Pavel Zeman odchází z funkce v době, kdy finišuje vyšetřování kauzy Čapí hní
zdo?

V každém případě rozhodující slovo má jednak státní zástupce Šaroch a na druhé straně policejní vyšetřovatel, myslím, že se jmenuje Nevtípil, pokud mě paměť neklame. Už řekl, že doporučí podání žaloby, a toto podání žaloby je bez ohledu na to, kdo bude nejvyšší státní zástupce, primárně na panu státním zástupci Šarochovi.

Poslední téma k Pavlu Zemanovi. Já vím, že v minulosti v Prezidentských Press klubech, ať už je moderoval kolega Xaver Veselý nebo já, tak jste nikdy na Pavla Zemana nešetřil kritikou. Dokázal byste teď, v závěru tohoto bloku říci, jak byste Vy sám jako prezident zhodnotil jeho působení?

Já se řídím konkrétními fakty a nikoli dojmy či emocemi. Pan premiér Babiš navrhoval odtajnění zprávy BIS k vrbětické kauze. Já jsem tu zprávu četl a myslím si, že v ní není vůbec nic skutečně tajného. Vím, že pan Pavel Zeman, jak bylo publikováno, byl proti tomu, aby tato zpráva byla odtajněna. Takže to je jeho chyba, protože občané republiky by měli znát pravdu, měli by znát základní fakta, a doufám, že k tomu jednou dojde.

Koalice Spolu a Pirátů se STAN chce na začátku června vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Platí Váš tři týdny starý výrok, že pokud by Sněmovna vládě vyslovila nedůvěru, že ji necháte dovládnout do voleb?

Ano, tento výrok naprosto platí. A já jsem řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli více soustředit na volební kampaň, předvést své programy, předvést své kandidáty a ne dělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře vládě. Pane redaktore, ve Sněmovně je dvě stě zákonů, které mohou padnout pod stůl, protože poslanci se budou předvádět v kritice vlády, místo aby pracovali, ale práce na zákonech je daleko těžší než verbální exhibice.

Váš názor znám, nicméně, co by se muselo stát, abyste změnil názor, kdyby došlo k vyslovení nedůvěry vládě?

Například, kdyby se Andrej Babiš rozhodl rezignovat, ale doufám, že k tomu nedojde.

Plán ohledně třeba případné úřednické vlády, ten jste už dal do šuplíku, nebo kdyby takový plán jste musel vytáhnout ze šuplíku, protože by se něco stalo, zásadního, tak byla by to případně úřednická vláda?

Víte, že já novináře, s výjimkou Vás, pokládám, a s několika dalšími výjimkami, abych byl objektivní, za ctižádostivé hlupáky, a právě proto tito hlupáci neustále píší o tom, že hrozí nebezpečí mé úřednické vlády. Je to naprostý nesmysl, to znamená, nepřemýšlím o úřednické vládě a předpokládám, že nejlogičtější postup je nechat Babišovu vládu v demisi dovládnout do konce.

V souvislosti s případným hlasováním o nedůvěře vládě opozice mimo jiné zmiňuje dění okolo nového ministra zdravotnictví pana Arenbergera. V majetkovém přiznání zamlčel třicet milionů, pak to dal dohromady, šedesát nemovitostí a také pronajímal svoji nemovitost Vinohradské nemocnici, kterou předtím řídil. Šéf Pirátů Ivan Bartoš dnes řekl, že by měl Petr Arenberger odstoupit, protože lidem lhal. Jak vidíte situaci Vy?

Já bych mu dal šanci, aby věci vysvětlil, i když i pro mne je to velice podezřelé. Představa, že vlastním asi šedesát nebo sedmdesát nemovitostí, překračuje můj rozum. Já teda vlastním jenom jednu, kousek tvrze, malý kousek tvrze na Vysočině. Dovedu si představit, že někdo vlastní dvě nebo tři nemovitosti, ale aby jich vlastnil sedmdesát, to nechápu.

Nechci tady vytvářet dojem, co se může dít v příštích dnech, ale kdyby se to všechno panu ministrovi nepodařilo vyřešit, je nasnadě, aby rezignoval a raději místo nechal jinému nástupci?

To je kompetence předsedy vlády, který má svaté právo ministra odvolat. Kdyby tak v případě pana ministra Arenbergera učinil, neměl bych nic proti tomu, ale sám na to naléhat nebudu, protože nechci zasahovat do premiérovy kompetence.

V Česku pokračuje očkování veřejnosti proti Covidu-19. Epidemie této nemoci mezitím slábne, a tak vláda rozvolňuje. V minulých dnech dostala první dávku očkování i Vaše žena, dočetl jsem se dnes v Nedělním Blesku. Jak jí je, snáší to dobře?

Prosím?

Jak manželce po prvním očkování je?

Snáší to dobře a doufám, že bude snášet dobře i druhou dávku. Děkuji, že jste se zeptal.

Zítra budou moci v rámci rozvolňování otevřít zahrádky restaurací nebo divadla či koncertní sály. Na prvním stupni skončí rotační výuka. Na druhém ještě bude pokračovat. Dovolte dotaz, neměla by podle Vás vláda spíš nejprve vrátit všechny do školy a pak otevírat zahrádky?

To je taky light motiv některých našich novinářů. Já jsem se na to samozřejmě ptal odborníků, to znamená nikoli novinářů, ale odborníků, a ti mně říkali, že právě shlukování je základním faktorem těch vln pandemie a že jednou z největších forem shlukování jsou právě školy, tak jsem toto expertní stanovisko respektoval, ano, je samozřejmě líbivé chtít vrátit děti do škol a já jsem samozřejmě také pro, ale ne za cenu, že by tady byla nová vlna nakažených a nová vlna zemřelých.

Vy jste v týdnu s Vašimi pracovníky Vaší kanceláře Pražského hradu uctil památku skoro třiceti tisíc obětí Covidu-19 u nás. Jak jste tuto pietní událost prožíval nebo snášel? Přece jenom šlo o emotivní událost v danou chvíli.

Já jsem přijal na Pražském hradě dva mladé lidi z tiskového oddělení hradní kanceláře, chlapce a dívku, kteří toto vše zorganizovali. Poděkoval jsem jim, a protože vypadali, že se možná budou brát, tak jsem jim řekl, že když mě pozvou, tak že jim přijdu na svatbu. Ano, zažil jsem několik ubožáků, kteří to kritizovali, třeba kvůli těm kelímkům. Vzpomínám si třeba na Daniela Kroupu, což je podle mého názoru zapšklý neúspěšný politik, který to kritizoval. A znovu opakuji, lidi, kteří kritizují pietní akt, pokládám za ubožáky.

Já se jenom vrátím k tomu, co jste říkal ohledně kelímků. Pražský hrad to vysvětloval tím, že šlo jen o pár kelímků, které se měly pokroutit, nešlo o všechny. Nicméně emotivní události pro Vás, když to shrneme?

Samozřejmě, bylo to krásné, zůstal jsem tam do konce a velice jsem to ocenil.

Další zásadní téma těchto dnů, střety mezi Izraelem a Hamásem. Při dnešním útoku izraelského letectva proti cílům Hamásu v Gaze zemřelo nejméně šestadvacet lidí. Každou hodinu přicházejí nové a nové informace z Blízkého východu. Vy jste izraelskému prezidentovi Rivlinovi už v týdnu napsal, cituji: “Vyjadřuji státu Izrael v této těžké chvíli plnou podporu a solidaritu, jsme s vámi.” Na Pražském hradě jste nechal vyvěsit izraelskou vlajku, která prozatím nahradila tu Evropské unie. Co ale říkáte na to, že izraelští Židé na některých místech v těchto dnech lynčují arabské obyvatelstvo a naopak? To je nový rozměr té události.

Zaprvé bych citoval Bibi Netanjahua, který řekl, že je chyba lynčování na obou stranách, a má samozřejmě naprostou pravdu. Jinak bych ovšem konstatoval, že útok byl ze strany Gazy, a to každý, kdo se o to zajímá, ví. Byl to útok Hamásu raketami na Izrael. A takový okrajový útok byl i ze strany Hizballáhu na libanonských hranicích, také na Izrael, samozřejmě. Podívejte se, pane redaktore, Hamás i Hizballáh jsou považovány za teroristické organizace. Já už jsem v roce 2001 řekl, to byl útok na Dvojčata, že s teroristy se nevyjednává.

Ale bojuje.

S teroristy se bojuje, takže já naprosto chápu Izrael, že odpovídá na tento útok protiúderem, a pokud jde o to vyvěšení vlajky, velice si vážím toho, že nejenom na Hradě, ale i ve Strakově akademii a v Černínském paláci byla rovněž vyvěšena izraelské vlajka. Chápu to jako důkaz jednoty naší zahraniční politiky.

Jak to podle Vás teď, při tomto konfliktu dopadne? Bude to jeden z konfliktů, který zase skončí a vyvstane další? Nevidíte v tom rozměr, že by mohlo dojít k ještě vyostřenějšímu střetu než třeba v roce 2014?

Ale vždyť od roku 1948 Izrael neustále čelí likvidačním útokům arabských zemí, které nezastírají, že ho chtějí zničit, vymazat z mapy, abych citoval jeden z jejich výroků. Takže není to nic nového a moje srdce a moje sympatie jsou na straně Izraele jako demokratického státu, zatímco palestinská samospráva, kromě jiného, není legální, a to z toho důvodu, že neproběhly volby. Termín předchozích voleb už dávno uplynul, prezident Abbás přesluhuje a opět nebyly prezidentské volby. Rád bych věděl, co by se stalo mně, kdybych se rozhodl, že taky budu přesluhovat, a nebojte se, to opravdu nehrozí.

Já bych ještě uzavřel blok, který se týká Izraele, vzpomínkou na Vaši návštěvu v roce 2018, protože Frekvence 1 jí byla přítomná. Vy jste si z vrtulníku prohlédl oblasti kolem hranic Gazy, jak na to vzpomínáte?

Já jsem se dokonce podíval do několika tunelů, protože Palestinci budují tunely, aby vraždili a dělali jiné teroristické akce na území Izraele. A ty tunely vedou právě z Gazy. Většinou ty tunely zasypávají. Moje žena si ten tunel prošla a setkala se na jeho konci se styčným důstojníkem Hamásu.

Teď jste asi řekl novou informaci.

Čekám, kdy se rozesmějete, a chvíli Vám to trvalo. Byl to samozřejmě zemanovský bonmot, protože žádný styčný důstojník tam nebyl.

Vidíte, hlavou mi projíždělo, jestli je to pravda nebo ne, proto jsem se zamyslel.

Říká v Prezidentském Press klubu rádia Frekvence 1 Miloš Zeman.

Kladenský soud potrestal šéfa Lesní správy Lány pana Baláka tříletým vězením s ostrahou. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. K tématu mne zajímá jediné, souhlasíte s postupem pana kancléře Mynáře, který ponechává pana Baláka ve funkci a vyčkává na rozhodnutí vyšších soudů?

Samozřejmě, že ano, protože platí presumpce neviny. Alespoň v právním státě platí presumpce neviny. To, že tady máme několik idiotů, kteří si hrají na soudce nebo prokurátory a vynášejí rozsudky, a ti jsou opět zejména mezi novináři, ale i mezi některými neúspěšnými politiky, tak to na tom nic nemění, takže musíme počkat na výsledky odvolání. Jinak pana ředitele Baláka znám, je to člověk, který se s láskou a péčí stará o lánskou oboru a dělá velmi dobrou, obětavou práci.

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD paní Maláčová chce, aby průměrný důchod od ledna vzrostl o 750 korun měsíčně, příští týden návrh předloží na jednání koaliční rady, a k povinnému zvýšení o 450 měsíčně, které už teď pro příští rok nařizuje zákon, chce tak přidat další tři stovky. Jste připravený takové zvýšení důchodů, pokud projde, podepsat?

Ano, jsem připravený, ale musím k tomu jenom dodat, že kdykoliv sedím s paní ministryní Maláčovou, která je mně jinak sympatická, tak jí říkám, Jano, řekni mně, kdy a kde na to vezmeš peníze. A, bohužel, ta odpověď byla poněkud nepřesvědčivá.

Tak uvidíme, jak to dopadne. Mimochodem co říkáte na kritiku některých lidí, že to je předvolební tah?

Je to předvolební tah.

Dobře. Teď trochu zvolníme.

Stejně tak, pane redaktore, jako předvolebním tahem je například hlasování o nedůvěře na druhé straně politického spektra. Jsme těsně před volbami a místo toho, aby se projednávaly zákony, kterých, jak jsem Vám řekl, je tam dvě stě nevyřízených, místo toho, aby občané znali programy jednotlivých stran a kandidáty jednotlivých stran, tak je tady toto hašteření a tyto předvolební tahy.

Napadl mě dotaz, který jsem neměl připravený. Když mluvíte právě o tom, kolik je zákonů ve Sněmovně, tak nestálo by za to přijet ve Vašem případě mezi poslance a trochu k nim promluvit na tohle téma?

Frekvence je natolik významný mediální partner, že to, co jsem Vám řekl, je totéž, jako kdybych přijel do Sněmovny.

Tak, teď se dostanu k tématu, kdy trochu zvolníme. paní Jiřina Bohdalová oslavila 90. narozeniny v minulých dnech. Jedním z gratulantů jste byl i Vy na Pražském hradě. Co jste jí popřál?

Dalších 90 let. Ba ne, strávili jsme spolu krásných pět hodin. Vzpomínám si na naše mnohá předchozí setkání a toto je herečka, toto je osobnost, ne ty hvězdičky, mediální hvězdičky, které uchvacují veřejnost tím, že mají stále nového a nového chlapa, případně ženu, ale kteří dokázali svým uměním dát radost milionům našich lidí, a to je krásné, a v tom Jiřinku Bohdalovou bohužel nikdo nepředběhne.

Vím, že ona je velmi přímá žena, dokáže říkat své názory narovinu, tak prozradíte, byla Vaše debata třeba i o politické situaci?

A víte, že ani ne? Bylo to o lidské situaci, já jsem jí připomínal trezorový film Ucho.

S panem Brzobohatým.

Ano, protože Jiřinu někteří berou jenom jako komičku, ale právě v tomto filmu Ucho prokázala, že není jenom komička.

Dovolte otázku, paní Bohdalová má od Vás Medaili Za zásluhy, nebo od tohoto státu, měla ji ten den s sebou? Nebyl to řádový den, byl to narozeninový den, ale jestli si ji vzala.

Přiznávám se, že já jsem si toho nevšiml. Už několikrát jsem různým moderátorům říkal, že plavu po povrchu a že se nedokážu soustředit na podstatné věci. Teď jste to dokázal i Vy.

Dobře. Závěrečná otázka k paní Bohdalové, dokážete říct, který film či seriál máte nejraději? Vy jste mluvil o Uchu.

Ježíšmarjá, já jsem Vám odpověděl a Vy se ptáte znova. Ano, Ucho. A pokud jde o seriál, tak s Vladimírem Dvořákem.

Při virtuálním summitu hlav devíti států východního křídla NATO jste v týdnu ostře kritizoval stahování mezinárodních sil z Afghánistánu. Jednání s radikálním hnutím Tálibán jste přirovnal, cituji Vaše slova, k jednáním s Adolfem Hitlerem se stejnými důsledky. 14. června poletíte na summit NATO do Bruselu. Budete tam o tomto mluvit také, nebo chtít mluvit?

Samozřejmě, že ano. Já už jsem o tom mluvil i na minulém summitu NATO v Londýně. Vím, že je to nepříjemné, co říkám, ale já to považuji, to stažení, za zbabělou kapitulaci a, aniž bych to přivolával, myslím si, že až Tálibán ovládne celý Afghánistán, tak vytvoří nové teroristické centrum a že budeme čelit teroristickým útokům podobným tomu útoku na Dvojčata v New Yorku. Nechci to přivolávat, ale sami si o to koledujeme, protože jsme zbabělí a protože nedokážeme Tálibán potlačit.

To bude cesta do Bruselu. Víte Vy už ještě o nějaké další zahraniční cestě, která Vás letos čeká, v nejbližší době?

Už brzo pojedu například na přátelskou návštěvu Rakouska a jsou plánovány další cesty, ale nezapomeňte, že pořád je tady ještě pandemie.

V úterý na Pražském hradě přijmete srbského prezidenta pana Vučiće. O čem s ním budete chtít mluvit?

O přátelství mezi oběma národy, což je více než jenom přátelství mezi politickými reprezentacemi. Nezapomeňte, že Srbové se za nás postavili v roce 38, kdy nás zradili západní spojenci, pak se za nás postavili v roce 68, kdy nás zradili východní spojenci, a já bych chtěl na toto hluboké přátelství navázat. Jinak oceňuji nezávislou zahraniční politiku Srbska. Je to hrdý národ, a ten se nenechá vláčet jakýmikoli zahraničními tlaky.

Pořádáte během té návštěvy nějaký oběd pro pana Vučiće a pro delegaci?

Kdybyste si přečetl program této návštěvy, tak byste zjistil, že je tam plánován pracovní oběd.

Dobře, zkusím to jinak. Víte, co se bude podávat, nebo to necháváte na svých lidech?

Já vím všechno, takže vím, že se budou podávat líčka.

Dostáváme se k závěru našeho rozhovoru. Dorazilo mnoho dotazů posluchačů, vybíráme dotazy.

Pane prezidente, přemýšlíte, co budete dělat, až Vám vyprší prezidentský mandát? Založíte knihovnu nebo institut jako Vaši předchůdci? S úctou Lucie Kalovská.


Nezaložím ani knihovnu, ani institut. Budu si v malém bungalovu tady v Lánech, který se dostavuje, číst stovky knih, které jsem našetřil za dobu svého prezidentského mandátu, vlastně dvou mandátů, a těch knih je tolik, že mně vydrží až do konce života. Dávám přednost zájmena historickým knihám, protože znáte úsloví historia magistra vitae.

Není tajemstvím, mimochodem další dotaz, cituji.

Není tajemstvím, že se Vaše zdraví za poslední roky zhoršilo, a stále před sebou máte necelé dva roky ve funkci. Pokud by se Vaše zdraví i nadále zhoršovalo, mimo jiné i vlivem funkce prezidenta, která zajisté přináší stres, uvažoval byste o vzdání se funkce? Dominik Buček.

Cituji přímý dotaz.


Dominiku Bučku, prezident má rezignovat, když mu přestane sloužit hlava, ne, když mu přestanou sloužit nohy. Nepleťte si, prosím, tyto dvě části těla. Jinak ano, jsem už na vozíku, i spolu teď mluvíme a já sedím na vozíku. A mohu Vám říci, že je to daleko pohodlnější, než když jsem musel chodit.

Dobrý den, máte nějaký svůj tip na příštího prezidenta? Mluví se o generálu Pavlovi nebo premiéru Babišovi. Děkuji za odpověď. Jiří, Praha.

Premiér Babiš by si určitě zasloužil, aby kandidoval, a já sám bych ho volil, protože odvedl neskutečně mnoho práce na rozdíl od těch, kdo jenom postávali opodál a kritizovali. A pokud jde o generála Pavla, byli bychom s výjimkou Bulharska jediná členská země Evropské unie, která by měla v čele vojáka. Dokonce i Latinská Amerika už nemá vojenský režim.

Pane prezidente, jsme v závěru našeho rozhovoru, tak tedy děkuji, že jsme probrali nejdůležitější téma posledních dnů a týdnů a že jste si udělal čas na Frekvenci 1. Jenom chci říci pro naše posluchače, že záznam rozhovoru bude už za chvíli na stránkách www.frekvence1.cz, fotografie na Facebooku, Instagramu a Twitteru Frekvence 1, přepis na stránkách hrad.cz, kde jsou vždy rychlejší než kolegové v rádiu, tak uvidíme, jak to dnes dopadne, a budu se těšit někdy příště tady v Lánech opět na slyšenou.

Já budu rád a chtěl bych Vám poděkovat za to, nejenom, že jste mně neskákal do řeči, ale také, že jste jednu a tutéž otázku neopakoval pětkrát, což se mi stalo s jednou jinak půvabnou moderátorkou, takže proto i já se budu těšit na další setkání.

Děkuji moc. Jinak zítřejším hostem Press klubu Frekvence 1 bude známý kuchař Jan Punčochář, kolegyně Helena Šulcová si s ním bude povídat o otevření zahrádek restaurací. Napadá mě tedy v tomto kontextu, co budete mít k večeři, jestli prozradíte, když jsme u téma šéfkuchaři.

Pudink. Pan profesor Zavoral mě nutí, abych jedl pudinky, že je tam hodně proteinů, a přiznávám se, že díky jeho pudinkům jsem přibral asi tři kila.

Pane prezidente, děkuji a pěkný večer.

Pěkný večer.

Luboš Procházka se loučí z Masarykovy pracovny v Lánech a vracím slovo zpět do Prahy, kde už je připravena kolegyně Lucie Synková. 

Miloš Zeman, prezident republiky, Frekvence 1, 16. května 2021