Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1

8. ledna 2023

Z Masarykovy pracovny v Lánech vás zdraví Luboš Procházka a spolu se mnou už je tady prezident České republiky pan Miloš Zeman. Dobrý den.

Dobrý den.

Začal rok 2023. Vy jste ho přivítal pracovně. Byl jste na předávání státních vyznamenání na Slovensku, v pondělí pak na setkání expremiérů, které pořádal současný předseda vlády Petr Fiala. Začal bych na Slovensku, kde se konal slavnostní ceremoniál předávání ocenění osmadvaceti osobnostem při příležitosti třicátého výročí samostatného Slovenska. Vy jste se tam kromě slovenské prezidentky Čaputové setkal i s rakouským či polským prezidentem. Probírali jste jen výročí vzniku obou samostatných států, nebo i více témat?

To víte, že ne jenom toto výročí. Pokud jde o paní prezidentku Čaputovou, tam jsem vyjádřil lítost nad podle mého názoru neuváženým prohlášením paní Danuše Nerudové, veřejným prohlášením, které, jak dobře víte, znělo, že zatímco paní Nerudová řídila miliardovou Mendelovu univerzitu, tedy univerzitu s miliardovým rozpočtem, tak paní Čaputová byla aktivistka, která přesunula jednu skládku. A tak jsem nad tím vyjádřil lítost, protože, jak už jsem řekl, takové prohlášení ani ve volební kampani není podle mého názoru vhodné. Jinak s panem prezidentem Van der Bellenem jsme přátelé, tak jsem mu říkal, že při příležitosti jeho oficiální návštěvy v Praze mu chci udělit Řád Bílého lva. Myslím, že si to samozřejmě zaslouží. Nu a pan prezident Duda mně poděkoval za udělení milosti manželům Kordysovým, protože, jak víte, to jsou dva polští státní příslušníci.

Já bych připomněl, že státní vyznamenání od paní prezidentky Čaputové dostal v ten den i český historik Vilém Prečan.

A když mám odpovědět na tu druhou část Vaší otázky, tak pokud jde o rozdělení, setkal jsem se také mimo jiné s předsedou slovenského parlamentu panem Kollárem, což je mimochodem člověk, který má dvanáct dětí, a ten několik dní před tím veřejně prohlásil, že Československo nerozdělili občané, ale politici. Přiznávám se, že toto prohlášení mně bylo docela sympatické.

Vy sám jste na Nový rok udělil Medaili Za hrdinství in memoriam dobrovolnému hasiči panu Janu Dvořákovi, který na konci listopadu zemřel při likvidaci požáru v Novém Boru na Českolipsku, a vdově po panu Dvořákovi jste mimo jiné řekl, jsou chvíle, kdy bych Medaili Za hrdinství raději neudělil. Předpokládám, že hodně emotivní záležitost.

No, já nejsem přecitlivělý člověk, ale emotivní to bylo především proto, protože tu medaili přebírala vdova, která nejen že byla v pokročilém těhotenství, ale dokonce porod jí byl vypsán právě na ten den, kdy přebírala ono vyznamenání, takže na nádvoří Pražského hradu jsme pro jistotu měli připravenou i sanitku. Naštěstí k tomu nedošlo, tak jsem jí pouze popřál, aby radost z dítěte dokázala utlumit smutek ze ztráty manžela.

Pojďme pak k pondělí, to jste měl novoroční oběd s premiérem Petrem Fialou tady, na zámku v Lánech. Pak jste se zúčastnil večeře bývalých premiérů. Jaká tam byla atmosféra?

Ale já myslím, že docela korektní. Každý z nás mluvil o tom, co se mu jako premiérovi podařilo dokázat. Já, což už jsem uvedl i ve Vánočním poselství, jsem připomněl privatizaci bank, profesionalizaci armády a zřízení krajské samosprávy. Jiní vzpomínali, jak řešili tu povodně, tu covid, tu něco jiného, ale jak jsem řekl, atmosféra byla korektní.

Mrzelo Vás, že nedorazil Bohuslav Sobotka?

No mě osobně ani ne, ale v každém případě, i když Bohuslav Sobotka, jak jsem byl informován, už dokonce vystoupil ze sociální demokracie tím, že nezaplatil členské příspěvky.

Ale.

Tak přesto bych považoval za rozumné, aby tam byl.

Na obědě s premiérem Fialou v pondělí jste řešil i nominaci, nebo řešili jste nominaci Petra Hladíka na post ministra životního prostředí. Řekl jste už v pondělí Petru Fialovi, co Vám vadí, nebo co s ním budete řešit?

Ale samozřejmě, že ano. Já to považuji za loajální, abychom se s panem premiérem vzájemně nepřekvapovali. A řekl jsem mu přesně ty výhrady, které jsem řekl i panu Hladíkovi, a panu premiérovi jsem samozřejmě řekl i to, že nechci z těchto důvodů pana Hladíka jmenovat.

Vy jste pak ve středu mluvil i s Petrem Hladíkem. On na tiskové konferenci před Pražským hradem po setkání s Vámi řekl, že máte k jeho jmenování ministrem výhrady a nejste tak připraven učinit, a dodal ale, že Vám všechno vysvětlil. Je to pravda?

Ne. Není to pravda. Z těch čtyř výhrad, vidím, že asi bude opravdu nutné, abych je řekl i Vám.

Poprosím Vás o to.

Tak z těch čtyř výhrad vyvrátil pouze jednu, a to nejméně důležitou. Já jsem se ho zeptal, proč byla publikována zpráva, že u něj byla provedena domovní prohlídka, tedy nikoli jenom prohlídka jeho kanceláře, a pak se ukázalo, že to byla zřejmě chyba novináře. Pan Hladík mi řekl, že u něj byla jenom prohlídka jeho kanceláře, nikoli domovní prohlídka, jak to noviny uváděly.

Chcete ještě ty další?

A teď teda, prosím. Tak bez pořadí důležitosti, ale ty tři body jsou pro mě dost důležité. Tak zaprvé, podle mých informací policejní vyšetřování, které se týká i pana Hladíka, bude zřejmě trvat ještě několik měsíců, a myslím si, že během této doby by opravdu nebylo dobré, abychom tuto záležitost uzavřeli jeho trochu neuváženým jmenováním. Druhý důvod spočíval v tom, že podle článku deníku Mladá fronta Dnes pan Hladík napsal dopis členům strany lidové, což bystře dedukuji z toho, že měl oslovení sestry a bratři, kde jim nabízel, aby se přihlásili do výběrového řízení jednak na náměstka ministra životního prostředí, dále na funkci odborného manažera, a ještě na některé další funkce. Řekl jsem panu Hladíkovi, že nepokládám za vhodné, když ještě není ministrem, aby tento dopis rozesílal, a že dále nepokládám za vhodné, aby diskriminoval nečleny strany lidové. Viz ono oslovení. Nu, pan Hladík argumentoval tím, že ho o to požádal pan Jurečka, ovšem já jsem mu říkal, že není dobré se vymlouvat na druhé. No a konečně ta třetí výhrada, pan Hladík zaprvé nemá odborné vzdělání v oblasti životního prostředí a zadruhé, požádal jsem svého poradce pro životní prostředí, aby vypátral všechny možné prameny, všechny publikace pana Hladíka, knižní nebo časopisecké, na téma životního prostředí. Nu a tento poradce mi sdělil, že v obou případech, tedy jak knižních, tak časopiseckých publikací, je výsledek nula. Víte, pane redaktore, já jsem znal mnoho ministrů životního prostředí, můj dobrý přítel byl například Viki Vavroušek, první porevoluční federální ministr životního prostředí, a prakticky za každým z těchto ministrů byla nějaká odborná erudice. A já jsem od pana premiéra dostal životopis pana Hladíka, kde byly údaje o tom, že pan Hladík například založil v Brně pobočku Mladých lidovců, což ovšem je zcela nerozhodné z hlediska kvalifikace na ministra životního prostředí.

Děkuji za ta vysvětlení. Podle lidovců je Váš postoj protiústavní a Marian Jurečka v pondělí jmenuje Petra Hladíka náměstkem na Ministerstvu životního prostředí. Co na to říkáte?

No tak teď si na tom smlsnu. Víte proč? Ústava zcela jednoznačně říká, že premiér navrhuje ministra, opakuji navrhuje. Slovo návrh má v češtině naprosto jednoznačný význam. Je to něco, co můžete buď přijmout, nebo odmítnout. Kdyby platilo, že každý návrh jste povinen přijmout, pak například muž, který navrhuje své dívce, aby si ho vzala, by měl jistotu manželství, neboť ona dívka by byla povinna jeho návrh přijmout. Obchodní partner by navrhoval svému protějšku nějakou obchodní smlouvu a tento protějšek by byl rovněž povinen tuto smlouvu přijmout. Jinými slovy, jestliže lidovci tvrdí, že můj postoj je protiústavní, tak nejen že neznají Ústavu, oni ani neznají češtinu.

Premiér Fiala na nominaci Petra Hladíka nicméně trvá a říká, že očekává, že se situace vyřeší během několika týdnů v souladu s Ústavou. Mluví dokonce o tom, že by pětikoalice počkala na nového prezidenta. Vy sám budete chtít o té situaci s ním ještě mluvit, nebo počkáte, pokud Vás premiér kontaktuje?

Tak já už jsem o tom, jak jsem Vám řekl, s panem premiérem mluvil a nevidím důvod, proč se k této věci vracet. Jak rozhodne budoucí prezident, je na něm.

Rozumím. Podle zjištění Seznam zpráv Petr Hladík lobboval za zájmy podnikatele, od kterého jeho rodina koupila dům, v němž dosud bydlí. Podnikatele policie podezřívá z manipulací v brněnské bytové kauze. Možný budoucí ministr se tak podle Seznam zpráv ocitl ve střetu zájmů. To je článek z dneška, tedy ze soboty, kdy natáčíme. Četl jste o této kauze?

Ne, ale já jsem tuto kauzu velmi podrobně sledoval a nebudeme ztrácet čas tím, že bychom opakovali obecně známá fakta. Asi se shodneme, že je to kauza závažná. Netýká se jenom pana Hladíka nebo naopak pana Horkého, mimochodem byl do ní zapleten i šéf lidovecké buňky v Brně, takže to prorůstá několika politickými stranami, včetně strany lidové.

Lidovci teď řeší ještě jeden problém. Poslanec KDU-ČSL Jiří Navrátil čelí trestnímu oznámení devětatřicetiletého muže, podle něhož ho politik loni znásilnil. Navrátil na policii podal vysvětlení, předal vše podstatné k tomu, aby dokázal, podle sebe, svou nevinu. Kriminalisté potvrdili, že případ řeší. Je podle Vás v pořádku, že poslanec Navrátil zůstává v tomto případě ve funkci?

Ale samozřejmě, že ano, protože to obvinění se musí prokázat. A zatím, pokud o tom něco málo vím, tak se neprokázalo. Podívejte se, Vy dobře znáte akci Me Too, kdy si po třiceti letech některé ženy vzpomněly, že byly znásilněny. V případě Dominika Feriho, který je obviněn ze znásilnění, policie odložila oznámení šesti dalších žen jako nedůvodné. A co já vím, jestli ten masér si vymýšlel, nebo jestli je to pravda, nechme to na soudu.

V pondělí padne rozsudek v kauze Čapí hnízdo. Já jenom zopakuji, že státní zástupce Šaroch navrhuje pro oba obžalované, tedy Andreje Babiše a Janu Nagyovou, tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chce pro ně také peněžité tresty. Podle žalobce jsou splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení. Obhájci obou obžalovaných soud požádali o zproštění viny. Myslíte si z toho zatím, jak ten proces probíhá a co vidíme a slyšíme, že Andreje Babiše soud uzná vinným?

Ale proboha, proč se ptáte mě? Počkejte si do pondělka, kdy má být vynesen rozsudek, a kromě toho, pokud to bude nepříznivý rozsudek pro Andreje Babiše, má vždy, jako každý obžalovaný, možnost odvolání. Já zatím jako vnější pozorovatel pouze vycházím z toho, že zaprvé státní zástupce navrhuje podmíněný trest, nikoliv nepodmíněný. A zadruhé, že je to tentýž státní zástupce, který dokonce před časem sám navrhl zproštění Andreje Babiše a až na zásah nejvyššího státního zástupce, což byl tehdy Pavel Zeman, tak změnil svůj názor.

Jak případný rozsudek může podle Vás ovlivnit finišující kampaň před prezidentskými volbami?

Nemyslím si, že příliš mnoho, a to z toho důvodu, že o této kauze, která se opravdu vleče neskutečně dlouho, už víme ze strany zúčastněných prakticky všechno.

Vy jste sám řekl, že budete volit Andreje Babiše. Na tom se nic nemění, předpokládám.

Ano, nemění. Řekl jsem také, že z těch tří kandidátů, kteří jsou na prvních místech v průzkumech, je jediný, který má politické zkušenosti.

Andrej Babiš odmítl účast v televizních debatách, půjde jen na Novu příští týden. Cítíte v tom taktiku, že jedna debata na nejsledovanější televizi stačí pro něj?

Já myslím, že těch debat možná bude víc, ale budou to patrně, pokud se dostane do druhého kola, debaty před druhým kolem. A já to chápu, protože je logické, že máte mít diskusi jeden na jednoho, a ne jeden proti osmi. Koneckonců, když byly poslední prezidentské volby, tak jsem se svým protikandidátem diskutoval na Primě a na České televizi. Pan Drahoš tehdy nepřišel do Novy a na Barrandov, takže jsem tam byl sám.

Mimochodem, jaký to je pocit, nebýt ve hře a být v roli pozorovatele? Užíváte si to?

Velmi příjemný pocit.

Skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky, oznámil kandidát na prezidenta generál Petr Pavel. Standarta se podle něj ale vrátí až do rukou nového prezidenta. Podmínkou vrácení je to, že hlava státu nebude Andrej Babiš, dodal Pavel. Já bych tady rád připomněl, že Obvodní soud pro Prahu 1 skupině, o které jsem mluvil, v dubnu 2017 uložil podmínky a pokutu šedesát tisíc a rozsudek následně potvrdil pražský Městský soud. A já se chci zeptat, co říkáte na propojení Petra Pavla s odsouzenými lidmi?

Tak samozřejmě, že to považuji za ubohost, a to ze dvou důvodů. První jste vlastně uvedl a druhý důvod spočívá v tom, že prezidentská standarta přece není majetek jakéhokoliv konkrétního prezidenta. Prezidentská standarta, jak víte, patří mezi základní symboly české státnosti, a to znamená, že zneužití nebo znesvěcení prezidentské standarty je útokem na jeden z těchto symbolů. Pokud tedy pan Pavel zvyšuje nebo ovlivňuje svoji popularitu tím, že se stýká s pravomocně odsouzenými, kteří znesvětili jeden ze symbolů české státnosti, tak to vypovídá především o něm samotném. A já jsem Vám říkal, že to považuji za ubohost.

Mimochodem chystáte se nějak zasáhnout, protože pokud je tedy standarta v majetku Hradu nebo státu, tak neměli by ji dotyční majiteli vydat, když tedy existuje?

Ale tak já už se tím nechci zabývat. Možná, že pokud, nedej Bůh, bude pan Pavel zvolen prezidentem, tak ten spolek Ztohoven, piš jak slyšíš, tak vyvěsí na Hradě generálskou čepici, ale to už mě nebude zajímat.

Pojďme k další kandidátce na Pražský hrad Danuši Nerudové. Ta tento týden opětovně odmítla, že by v kauze tak zvaných rychlotitulů a plagiátů závěrečných prací studentů Mendelovy univerzity v Brně, jakožto její rektorka, zásadně pochybila. Připustila, že mohla některé záležitosti řešit rychleji. Zdůraznila ale, že postupovala podle zákona. Stačí podle Vás takové vysvětlení?

Sartre jednou napsal, že pravda o nás se stává pravdou teprve tehdy, projde-li druhými, takže není ani tak důležité, co si o sobě myslí paní Nerudová, jako co si o ní myslí jiní. A na sociálních sítích, a nejenom tam, kolují prohlášení několika právních odborníků, která se k paní Nerudové, když to řeknu velmi jemně, vyjadřují krajně kriticky. Nechci použít slovo podvod, i když jejich vyjádření k tomuto slovu nemělo daleko.

Šéf SPD Tomio Okamura sdílel na Facebooku příspěvek na podporu prezidentského kandidáta pana Bašty. Podle Okamury je to jediný kandidát, který po svém zvolení odvolá Fialovu vládu. Podle expertů to ale není možné. Jak vnímáte tento finiš Jaroslava Bašty?

Tak Jaroslav Bašta je jediný z kandidátů, který je signatář Charty 77 a který za komunistického režimu byl politický vězeň. I z těchto důvodů si ho velice vážím. Na druhé straně mám své pochybnosti, zda je právně možné, aby prezident vládu odvolal. Za normální situace prezident odvolává vládu tehdy, jestliže Sněmovna jí vysloví nedůvěru. A jestliže vláda sama nepodá demisi, pak vláda jedná v rozporu s faktem, že jí Sněmovna vyslovila nedůvěru, a prezident tedy má právo ji odvolat. A stejně tak samozřejmě prezident odvolá vládu tehdy, podá-li demisi premiér.

V předvánočním prezidentském Press klubu Frekvence 1 jste řekl, že zatím předpokládáte, že se rozhodnete jmenovat šéfa Ústavního soudu, který nahradí dosavadního předsedu Pavla Rychetského. Už jste dostal právní analýzu, o které jste mluvil a kterou jste si nechal zpracovat?

Ano, dostal. Tato analýza říká, že neexistuje právní překážka pro takové rozhodnutí. A já bych Vám to dokreslil jedním trošičku anekdotickým příkladem. Já jsem před několika málo dny jmenoval čtyři rektory, z toho jednoho jsem jmenoval s platností k 18. březnu tohoto roku čili po uplynutí mého mandátu, a kupodivu čekal jsem, že nějaký právní purista se ozve, a nikdo se neozval.

Já musím podat doplňují otázku, Vy mi ji možná vrátíte zpátky. To, co jste řekl před Vánocemi v Press klubu, že jste rozhodnutý to udělat, to stále platí?

Počkejte, protože nechtěl bych, aby toto téma se stalo jedním z hlavních témat prezidentských voleb, protože přece jenom je to téma relativně okrajové a daleko důležitější je ekonomická, energetická, válečná a jakákoli jiná krize. Věřím, že někteří kandidáti, kteří o těchto krizích příliš mnoho neví, by toho využili, ale já jim nechci dávat tuto záminku.

Vy jste zmínil válku na Ukrajině. Ta bude v podstatě v únoru, pokud se nestane zázrak, trvat přesně rok. Ředitel Zahraničního odboru pan Rudolf Jindrák v jednom z rozhovorů řekl, že Vás Vladimir Putin obrovský zklamal. Jak ho vnímáte nyní?

Jako člověka, který udělal tragickou, doslova tragickou chybu, a podle mého názoru tím vlastně pohřbil i svoji politickou pozici, čímž neříkám, že padne zrovna zítra. Podívejte se, každý politik je obklopen konkurenty. Tito konkurenti čekají na politikovu chybu, a když je ta chyba dostatečně veliká, tak vystartují. A to platí jak v autokratických režimech, tak v režimech demokratických. Čili chyba, kterou nikdo neočekával, ale která se reálně stala, a já jsem mnohokrát citoval Talleyrandovu větu, je to horší než zločin, je to chyba. Tak tato věta platí i v případě Vladimira Putina.

Jak vidíte další vývoj války na Ukrajině? Je podle Vás šance, že se brzy někomu podaří posadit obě strany k jednacímu stolu?

Já sdílím názor generálního tajemníka NATO pana Stoltenberga, který predikuje, že válka bude zaprvé dlouhá a zadruhé opotřebovávací. Samozřejmě, že dříve nebo později k nějakému jednání dojde, ať už to bude jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nebo například jednání mezi Ruskem a Spojenými Státy, kde by Spojené státy byly jakýmsi proxy, to znamená zástupcem Ukrajiny. Ale to už se neodvažuji odhadnout.

Kancelář prezidenta republiky neuspěla s trestním oznámením na psychiatričku a bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím výrokům, když zpochybňovala chod a fungování Hradu v době, kdy jste byl nemocný. Podle policie se Stehlíková trestného činu nedopustila a věc odložili. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Bude nějaký další postup ze strany Hradu?

Je třeba vědět, že jde o dvě věci. To, o čem mluvíte Vy, je trestní oznámení, které na paní Stehlíkovou podal pan kancléř, protože paní Stehlíková, osůbka to poněkud excentrická, o něm prohlásila, že mě vodí jako medvědář medvěda, prohlásila, že způsobil smrt Jardy Kubery, a podobně a podobně. Pan kancléř si to pochopitelně nenechal líbit a zda policie, která přihlédla k zmíněné excentričnosti, tuto věc odložila, je její věcí, její záležitostí. Ale to, na co Vy se ve skutečnosti ptáte, aniž byste to věděl, je trestní oznámení na paní Stehlíkovou ve věci jejích výroků na téma, že jsem, mám-li citovat doslova, už byl fyzická troska odsouzená k deliriu tremens a v podstatě k vyhasnutí života. A tyto a podobné výroky paní Stehlíkové budou posuzovány soudem v únoru tohoto roku.

Já jsem se Vás chtěl dlouho zeptat na jednu věc a zeptám se nyní, i když jsem tu otázku chtěl položit až časem. Myslíte si zpětně, že někteří lidé, politici a další, opravdu připravovali puč, aby Vás připravili o pravomoci?

Já bych spíše mluvil o hyenismu, a to byl můj oblíbený termín. Ten výraz puč spíše používalo moje okolí, i když má také něco do sebe. Ať už to byly senátoři Vystrčil, Fischer, Růžička a, myslím, ještě někdo, tak hyenismus je, že když prezident je hospitalizován, tak že okamžitě, nebo téměř okamžitě, žádáme jeho sesazení. A jestli je to puč nebo ne, to už není tak podstatné.

Dostávám se k dotazům posluchačů, tak pojďme na výběr. Pane prezidente, sledujete dění v České televizi, tedy vyšetřování pana Wollnera a paní Fridrichové? Petr, Praha. tak nevím zda…

Já jsem kdysi občas sledoval pořad 168 hodin, ale teď už ho delší dobu nesleduji, protože jsem ho považoval za zaujatý, neobjektivní, nevyvážený. Přiznám se, že mě to spíše nezajímá než zajímá. Pokud se tito dva protagonisté tohoto pořadu pustili do sebe, no tak to také něco vypovídá o charakteru pořadu jako celku.

Sledoval jste naši hokejovou dvacítku, která vybojovala stříbro na mistrovství světa? Jaroslav, Tábor. Já připomenu, že ve finále jsme podlehli 2:3 Kanadě v prodloužení.

Bohužel, ale i tak je to krásné. Nejen, že jsem to sledoval, ale dostal jsem šílený nápad.

Povídejte.

Asi mě někteří lidé zabijí, když to teď nahlas řeknu. Ale znáte onen slavný výrok, mně se chce něco říct?

Ano.

Tak tedy, napadlo mě, že by možná našemu dospěláckému hokejovému mužstvu prospělo, kdyby bylo nahrazeno touto dvacítkou, a dokonce, že výkony českého hokeje by výrazně stouply.

To bude hodně citovaný výrok, pane prezidente, jsem zvědav. Jitka z Plzně píše. K Vánocům jste si přál knížky. Dostal jste nějaké a nezvažujete sám napsat paměti?

Dostal jsem spoustu krásných a zajímavých, převážně historických knížek, a děkuji za ně všem, kteří mi je darovali. Pokud jde o napsání pamětí, já už jsem je napsal. V roce 2005 vyšla kniha Jak jsem se mýlil v politice a abych se, jak je mým dobrým zvykem, pochválil, byl to bestseller roku a prodalo se ho 135 tisíc výtisků. To znamená, že už jsem svůj úkol napsání pamětí splnil.

Dvojka tedy, Jitko z Plzně, asi nebude, ale uvidíme. Nikdy neříkej nikdy. Petra z Kolína se ptá. Pane prezidente, už bydlíte v novém domě a jaká byla první noc v novém domě?

Ještě nebydlím, ale můj dům byl před několika dny zkolaudován, a dokonce dostal i popisné číslo. Samozřejmě, že stěhovat se budu tak koncem února nebo začátkem března. Teď tam teprve navážíme první kusy nábytku.

Napadlo mě, že se říká, lepší vyhořet než se stěhovat. Máte z toho strach, z toho stěhování?

Já jsem zrovna dneska, před tím, než jsem sem přišel, vyklízel svůj psací stůl tady v Lánech. Nedovedete si představit…

Těch věcí.

Obrovská spousta papírů. Já jsem je třídil, a teď rve vám srdce, když máte něco vyhodit, ale stejně něco vyhodíte a něco si necháte. Vždyť to znáte, ne.

Ano, ano. Já bych skončil náš rozhovor cestováním. My jsme tady řešili v prosinci, že byste možná se vydal do Tater na rozloučení s prezidentkou Čaputovou. Bude taková cesta? Povedlo se to dojednat?

Já myslím, že taková cesta bude, počítá se s ní pracovně v únoru. A jinak je plánovaná moje cesta do Srbska, kde bych měl v Bělehradě otevřít Český dům podobně, jako jsem otevřel v Jeruzalémě nebo v Bratislavě. Snad se podaří přes odpor pana Lipavského a s podporou pana premiéra Fialy uskutečnit i cestu do Izraele při příležitosti přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Takže ještě spousta práce do začátku března. Já jenom posluchačům nastíním, že my se ještě uvidíme několikrát do konce Vašeho mandátu, neb jsme si tady povídali o případném bilančním rozhovoru, a ten není dobré dělat zavčasu, takže si ho schováme až na konec Vašeho funkčního období, a budu se moc těšit.

Já samozřejmě také a přeji Vám, abychom nadále žili v zemi, kde bude zvolen prezident, který má politické zkušenosti.

Pane prezidente, děkuji za rozhovor a hezký zbytek dne.

Krásný den.

Jenom pro posluchače Frekvence 1, rozhovor jsme z časových důvodů předtočili v sobotu ve večerních hodinách. Celý záznam najdete na webu www.frekvence1.cz. Hezký večer.

Hezký večer.

Miloš Zeman, prezident republiky, Frekvence 1, 8. ledna 2023