Rozhovor prezidenta republiky pro Prezidentský Press klub na Frekvenci 1

16. ledna 2022

Je neděle 16. ledna 2022 krátce po 18:00 hodině, zdravíme vás z Masarykovy pracovny. Týden, kdy se v Press klubech vystřídali exprezident Václav Klaus, premiér Petr Fiala, vicepremiér Marian Jurečka nebo exministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček zakončujeme rozhovorem, exkluzivním, s prezidentem republiky panem Milošem Zemanem. Dobrý večer.

Dobrý večer.

Pane prezidente, máme za sebou nabitý týden událostmi, tak si je pojďme jednu po druhé probrat. Vláda Petra Fialy dostala ve čtvrtek po 23 hodinách diskuze ve Sněmovně, to jde o rekord, důvěru poslanců. Předpokládám, že jste rád, že vláda, kterou jste v prosinci jmenoval, má důvěru.

Jestliže někoho jmenuji, tak si samozřejmě přeji, aby dostala důvěru a mohla ukázat, co umí.

Sledoval jste bouřlivou debatu ve Sněmovně, která hlasování o důvěře předcházela?

Nesledoval, protože já jsem pamětník a já už zažil tolik rozprav o důvěře vládě včetně té své, že neočekávám, že by mě něco překvapilo.

Četl jste programové prohlášení?

Ano, četl.

Dokážeme se zaměřit na body, které Vás zaujaly, a naopak nad kterými jste třeba zakroutil hlavou?

Já Vám řeknu dva body, které mě zaujaly. Ten první je spíše komický, já pokládám za poněkud hloupé, jestliže ve vládním programovém prohlášení je mimo jiné soutěž o národního ptáka, a především proto je to hloupé, protože my už máme národního ptáka téměř 200 let. Tím národním ptákem je sokol, a podle sokola se taky jmenuje jedna z významných organizací. A pokud si autoři tohoto faktu, programového prohlášení, nevšimli, tak tím hůře pro ně. Ten druhý bod je závažnější. Já jsem si pečlivě pročetl jednotlivé kapitoly. Jsou tam vlastně tři věci. Věc první, zvýšíme rozpočtové výdaje na ty či ony bohulibé účely. Někdy jsou to miliardy, někdy jsou to dokonce desítky miliard. Bod druhý, snížíme z bohulibých důvodů rozpočtové příjmy například snížením sociálního pojištění o dva procentní body, což jsou desítky a desítky miliard. Bod třetí, snížíme deficit státního rozpočtu, který je definován jako rozdíl mezi příjmy a výdaji. Můžete namítnout, že naše ekonomika, kdyby rostla rychle a ne jenom tříprocentním tempem, tak že by možná mohla snížení deficitu dosáhnout, ale to by potřebovala růst minimálně desetiprocentním tempem, a toho není schopna ani Čína.

K rozpočtovým otázkám se ještě dostaneme, nicméně našel jste v tom programovém prohlášení i něco, co jste kvitoval, co jste řekl, ano, to je dobře, že tam je napsáno?

Prosím Vás, našel jsem tam celou řadu věcí, jenomže víte, co je to wishful thinking neboli přání otcem myšlenky? Já Vám dám zase, protože mám rád konkrétní příklady, jeden konkrétní příklad, a to je důchodová reforma. Je výborné, jestliže tato vláda oznamuje, že její prioritou je důchodová reforma, ale stejně tak to ohlašovaly předchozí vlády a žádnou důchodovou reformu tady nemáme.

Cílem vlády je mimo jiné dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa, řekl premiér Fiala. Je to podle Vás za čtyři roky možné?

Je to úkol pro nejbližších 20 let, když se nám bude dařit.

Je nepsaným pravidlem, že každá nová vláda má sto dnů hájení, nicméně premiér Fiala je nechtěl, avizoval to v prosinci. Vy sám dáváte vládě sto dnů hájení, nebo vůbec?

Já jsem veřejně prohlásil, že jí dávám sto dnů hájení, a to zejména v případě, kdy je to vláda, která je u vlády poprvé a která má za sebou zatím jenom opoziční zkušenost. Víte, opoziční zkušenost je strašně málo ve srovnání s vládní zkušeností a těch sto dnů hájení, to jsou tři měsíce, a teprve za tři měsíce se ta vláda teprve rozkouká.

S premiérem se budete pravidelně setkávat tady, v Lánech. Víte už, kdy by mohla být další schůzka?

Protože teď jsme měli novoroční oběd, tak předpokládám že se uvidíme někdy začátkem února.

Pětikoalicí ještě před hlasováním o důvěře zatřásly dva příběhy. Připomenu kauzu poslance Jana Farského, který podle aktuálních informací už odcestoval na stáž v Americe. Strhla se obrovská kritika z řad koaličních i opozičních poslanců, někteří mluví o podvodu na voliče, že si nechal poslanecký plat. Jak to vnímáte Vy?

Podvod na voličích to nesporně je, ale já bych doplnil, že je to hloupý podvod na voličích. Hloupý podvod je ten, který snadno prohlédnete. Pak jsou sofistikované podvody, které je obtížně prohlédnout. Já to chápu jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek.

U STANu zůstaneme. Média upozornila na to, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru, další údajně měly pocházet od firmy s trestně stíhaným podnikatelem. Ministr vnitra Vít Rakušan v týdnu řekl, že je to pro něj nová informace ohledně toho stíhání. Pokud by podle něj byla někomu prokázána vina, STAN by peníze vrátil. Postupuje podle Vás hnutí v celé kauze dobře?

Já bych si především v zájmu STANu přál, aby se to vše vyšetřilo, ať už formou vyšetřovací komise Parlamentu, anebo policejní formou, anebo kombinací obojího, právě proto, že je v zájmu STANu, aby byl očištěn z jakýchkoliv podezření.

Posluchač Antonín z Brna Vám v této souvislosti napsal dotaz, jak byste postupoval Vy, kdyby se to přihodilo v době, kdy jste šéfoval ČSSD. Předpokládám, že jste asi odpověděl.

Já jsem v podstatě měl něco podobného, nikoli totožného. V případě jednoho pana Vízka ze Švýcarska, který sociální demokracii nabízel peníze, pak prokazatelně, to uznávali i moji oponenti, zfalšoval naše podpisy na nějakém dokumentu a skončil na psychiatrii jako blázen. Takže nechci tím tvrdit, že sponzoři STANu skončí také na psychiatrii.

Horkým tématem posledních dnů bylo také vyjádření šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 směrem k Maďarsku. Napsala, že Češi už ve volbách vyhnali svého premiéra Babiše a pevně doufá, že se to povede i Maďarům v případě Viktora Orbána. Může její výrok poškodit naše vztahy s Maďarskem?

Zcela určitě a já se obávám, že už je poškodil. Zaprvé je to výrok naprosto nekvalifikovaný a paní Pekarová bohužel dělá medvědí službu naší zahraniční politice, do které by se raději neměla vůbec plést. Víte, ona vůbec nezná maďarskou politickou situaci, nehledě na to, že je to hrubé vměšování se do vnitřních záležitosti spřáteleného státu. Ale její totální neznalost je dána například tím, že maďarská opozice, které paní Pekarová fandí, je složena z rasistických, antisemitských nebo nacionalistických skupin, jako je například Jobbik, neformální vůdce této opozice je prokazatelný antisemita, takže paní Pekarová by udělala daleko lépe, kdyby mlčela.

Markéta Pekarová Adamová také maďarského premiéra Orbána zkritizovala za to, že dle ní de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu. To ale Orbán úplně neřekl, pouze vyjádřil kazachstánskému prezidentovi solidaritu v souvislosti s nepokoji, které v zemi propukly začátkem roku. Jak Vy čtete výrok Viktora Orbána směrem ke Kazachstánu?

Vždyť tutéž solidaritu vyjádřil i představitel Evropské unie pan Borrell, vysoký představitel Evropské unie v oblasti zahraniční politiky, a já to pokládám za naprosto samozřejmé. To je další důkaz neznalosti paní Pekarové.

Zkusím se zeptat takto. Já jsem v týdnu mluvil s premiérem Fialou. Ten říkal, že s ní bude chtít probrat ty výroky a nastavit si, jak by měla vlastně vláda, která dělá zahraniční politiku, mluvit. Budete chtít o tom s premiérem Fialou mluvit na některé z porad?

Zcela určitě ano.

Plánujete v nejbližší době schůzku k zahraniční politice? 

Víte, já si myslím, že v nové situaci úplně stačí, jestliže se o zahraniční politice budu bavit pouze s premiérem. Moje výhrady k ministru zahraničí zazněly a nechci je opakovat. Pokud jde o další potenciální účastníky takové porady, tak předseda Senátu bohužel má u mě, jak to říci, vroubek, to by bylo slabé slovo, své vystupování v době mé nemoci, které považuji za hyenismus, Vy asi víte, o co se jedná. A setkat se s paní Pekarovou a bavit se s ní o zahraniční politice, když tomu vůbec nerozumí, také pokládám za poněkud ztrátu času.

Já se ještě vrátím ke Kazachstánu, k tématu, které jsme načali. Sledoval jste to dění? Jak Vy to vnímáte, tu situaci, která se tam stala?

Tak já si myslím, že je to něco podobného jako hnutí žlutých vest ve Francii. Ono Vás to samozřejmě překvapí, toto srovnání, ale uvědomte si, že v obou případech impulsem pro demonstrace byly cenové úpravy, ať už pohonných hmot nebo energií obecně. Protože žijeme v Evropě, tak žluté vesty nebyly tak násilnické jako demonstranti v Kazachstánu, ale princip je tentýž.

Nicméně ale do žlutých vest nestřílí armáda a policie. Takže...

Tak taky se uvažovalo o gumových projektilech, ale, pokud vím, nakonec k tomu nedošlo.

Dostanu se ještě znovu k zahraniční politice. Vy jste nastínil situaci okolo ministra zahraničí, a ten telefonicky požádal našeho velvyslance v Pekingu pana Tomšíka, aby se zdržel dalších výroků, jaký pronesl na podporu nadcházející olympiády v Pekingu. Tomšík podle projektu Sinopsis ještě loni v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na Vaši žádost vyjadřuje podporu blížící se zimní olympiádě v Pekingu. Řada západních zemí se kvůli tomu, kvůli lidským právům v Číně, naopak rozhodla pro diplomatický bojkot her. Vy jste včera ve své zdravici, kterou jsem viděl, pro olympioniky, odmítl politické zneužívání olympijské myšlenky, konkrétně bojkotu olympiády, včetně ohlášené neúčasti politiků. Tady právě se nabízí ta otázka, jestli si s premiérem nevyjasnit postoj.

Ne, tady není důvod si něco vyjasňovat, protože je právo prezidenta, aby vyjádřil podporu olympijským hrám. Pokud jde o takzvaný diplomatický bojkot, tak v tom poselství, které jste slyšel, jsem řekl, že nic nebrání tomu, aby tam nejeli političtí bafuňáři, protože by tam stejně jenom překáželi, ale že by bylo hrubou chybou, která už tady několikrát byla, vzpomeňte na Moskvu, na Los Angeles, to jsem možná ještě na něco zapomněl, zneužívat olympijskou myšlenku pro politické hrátky. Takže, jinými slovy, můj postoj, který jsem tlumočil olympionikům, je naprosto jasný a ministrovi zahraničí není nic do toho, že náš velvyslanec tlumočí stanovisko prezidenta republiky.

Česko od ledna hospodaří, a bude tomu tak asi do konce března, v rozpočtovém provizoriu. Už od premiéra víte, do kdy by měl být rozpočet na letošní rok přepracovaný?

Ale on to už veřejně řekl, a Vy to jistě víte taky. Má-li být provizorium tři měsíce, tedy do konce března, tak je logické kvůli lhůtám, že přepracovaný návrh rozpočtu by měl být předložen nejpozději začátkem března.

Budete ještě před tím chtít se sejít s ministrem financí Stanjurou, nebo to necháváte na něm?

Já už jsem s ministrem financí o těchto věcech mluvil. Koneckonců, když jsem Vám teď řekl ty tři bloky, které jsou v programovém prohlášení a vztahují se ke státnímu rozpočtu, tak musím poznamenat, že tam v některých případech jsme se shodli, v jiných neshodli.

Bývalý prezident Václav Klaus v Press klubu Frekvence 1 v týdnu řekl, že vláda měla mít v době svého nástupu jasno, kde bude chtít šetřit, a mohla mít nový rozpočet hotový rychleji, souhlasíte s ním?

Já jsem v tomto případě tolerantní právě proto, že ta vláda vlastně se teprve učí vládnout, protože opoziční zkušenost není zrovna nejlepší přípravka pro vládnutí. V opozici můžete plkat různé nesmysly, ale pokud jde o vládní roli, tak tam už musíte říkat věci, které jsou tak říkajíc bombenfest.

Nová vláda chce mimo jiné šetřit tím, že zmrazí platy soudců, žalobců i samotných vrcholných politiků. Je to dobře a podepíšete takovou novelu?

Podepíšu, je to dobře, soudci ani státní zástupci nejsou nadlidé. A jestliže by se tedy domáhali nějakých extra buřtů, nějakého zvláštního zacházení ve srovnání například s politiky, tak by to dovedeno do důsledků znamenalo, že když dnes má řadový soudce plat sto tisíc, a samozřejmě předsedové soudů dvě stě a více tisíc měsíčně, tak kdyby jim zmrazení platů přineslo újmu, zum Beispiel ve výši deseti nebo patnácti tisíc, tak by to znamenalo, neboť tito lidé argumentují nezávislostí soudců, že za těch deset nebo patnáct tisíc by naši soudci nebo státní zástupci byli ochotni nechat se zkorumpovat, a já je z toho samozřejmě nepodezírám. Je to pouze jejich neobratná formulace, kde svůj plat spojují s nezávislostí. Tady bych citoval Aloise Rašína, který dokonce tvrdě řekl, za službu vlasti se neplatí.

Soudci se na Vás chtějí obrátit, nebo už tak udělali. Já jsem četl výrok, že Vás budou chtít požádat, abyste novelu vetoval. Už se tak stalo?

Pokud mě požádají, tak jim zdvořile a stručně sdělím, že ji vetovat zcela určitě nebudu.

K rozpočtu ještě jedna aktualita z dneška. V koalici je podle vicepremiéra shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu a na červen chystá mimořádné zvýšení penzí kvůli inflaci. Je to dobře?

Tak to zvýšení penzí je v podstatě v tomto případě dáno zákonem, pokud inflace bude pětiprocentní, tak to přichází v úvahu v červnu nebo v červenci. To není dobrá vůle vlády, to je zákon. Pokud jde o úpravu spotřebních daní, tak je to v podstatě zvýšení daní, a jestliže se vláda zavázala k tomu, že daně zvyšovat nebude, měla explicitně říci, že se to netýká daní spotřebních.

Hospodaření státu loni skončilo s rekordním schodkem čtyři sta devatenáct celých sedm desetin miliardy. Rok předtím to bylo tři sta šedesát sedm a půl miliardy. Jak moc to podle Vás má postrašit občany Česka po stránce splácení dluhu do budoucna?

Já jsem ve svém Vánočním poselství navrhoval, protože je málo říkat, že je tady problém a je třeba navrhnout jeho řešení, navrhoval odstranění některých daňových výjimek, čím více, tím lépe. Jinak si uvědomte, že už v současné době obsluha státního dluhu představuje ročně zhruba čtyřicet miliard korun. To je částka, která se rovná rozpočtu některého ministerstva.

Vy jste mi připomněl téma, které jsem si původně do scénáře nedal, ale předpokládám, že v tu chvíli, kdy bychom měli šetřit, tak musí i prezidenta znepokojit, že vznikla nová ministerstva, že vláda nabírá desítky lidí, desítky řidičů.

Kdyby jenom desítky lidí a kdyby jenom desítky řidičů a aut, tedy mimochodem, já jezdím českým autem, tedy přesněji řečeno, autem vyráběným na českém území, a pevně věřím, že tak bude i ve vozovém parku vlády, ale to není nejpodstatnější. Víte, já jsem kdysi vystupoval velice ostře proti takzvaným politickým náměstkům. To je v podstatě stranický bafuňář, kterého koaliční strany dosazují jako hlídače na nějaké ministerstvo ovládané stranickou konkurencí, a to nemluvím o tom, že když nějaké ministerstvo jejich strana ovládá, tak nikoli formou politického náměstka, ale formou nejrůznějších ředitelů odborů a podobně mohou uplatnit až desítky svých stranických funkcionářů v tomto ministerstvu. To je bohužel negativní vlastnost, proti které jsem vždy vystupoval.

Co říkáte na plán vlády zvýšit příspěvek na bydlení a rozšířit okruh jeho příjemců kvůli zdražení energií? Je to podle Vás dostačující?

Já proti tomu v zásadě nic nemám, pokud to jenom nepovede, zejména ve vyloučených lokalitách, k situaci, že ty příspěvky na bydlení budou stimulovat některé skupiny obyvatel, aby i nadále nepracovaly, to je riziko tohoto opatření. Jak víte, v zásadě jsem navrhoval, aby ceny energií byly ovlivněny právě politikou, která se vyhne zelenému údělu, neboť opatření zeleného údělu samozřejmě vede k přechodu k dražším a nestabilnějším formám zdrojů energie, a tedy logicky ke zdražení.

Posluchačka Věra z Příbramska Vám v souvislosti s energetickou krizí napsala tento dotaz:

„Dobrý den, jsem důchodkyně s nízkou penzí a ráda bych se zeptala, zda se pan prezident bude chtít postavit za nás, seniory, kteří teď máme co dělat, abychom to všechno utáhli. Bude se snažit o situaci mluvit s premiérem či ministry? Není nás málo.“

Zcela určitě ano, nehledě na to, že jsem také senior, ale to není samozřejmě hlavní důvod. Hlavní důvod jsem už té posluchačce řekl. To znamená, běsnit nad tím, jak vysoké jsou ceny energií, jak šíleně vysoké jsou například i zálohové platby těch dodavatelů takzvané poslední instance, to je hezká věc a tím si získáváte nezaslouženou popularitu. Zaslouženou popularitu získáváte tehdy, jestliže navrhnete konkrétní opatření, aby ceny energií se nezvyšovaly tak šíleným tempem, a o tom jsem mluvil v souvislosti se zeleným údělem.

Pojďme ke koronaviru. Od zítra začíná povinné testování ve firmách dvakrát týdně, pravidelně se testují žáci a studenti a do toho vláda ohlásila takzvanou pracovní karanténu, která se bude týkat zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. To už ale kritizují někteří hejtmané. Je podle Vás pracovní karanténa dobrý nápad, aby se nezhroutil chod státu, pokud bude varianta omicron skutečně velmi nakažlivá?

Jestliže se minulé vládě, ať už právem nebo neprávem, vyčítala jistá chaotičnost, tak musím konstatovat, že tato úctyhodná tradice i nadále pokračuje. Podívejte se, co to znamená pracovní karanténa? Nic jiného, než že minimálně určitým profesím se povoluje, ne-li přikazuje, aby chodili do zaměstnání i tehdy, když jsou nakaženi, to znamená mají pozitivní test na covid, s tím že jsou tak zvaně bezpříznakoví. No, jestli chcete akcelerovat míru nakažení naší populace, pak pracovní karanténa je jedna z bezpečných cest, jak toho dosáhnout.

Mimochodem napadá mě, že první v pracovní karanténě jste byl Vy na podzim, když jste v Lánech pracoval, ale vlastně jste byl pozitivně testován.

Přesně tak.

Mimochodem, jak Vám je po bezpříznakovém covidu? A celkově jak Vám je?

Potěším Vás, alespoň doufám, že Vás potěším, někoho ne. Začal jsem chodit. Začal jsem chodit s pomocí hole a s pomocí jednoho bodyguarda. Hůl v levé ruce a bodyguard mě drží za pravou ruku a jsem potěšen tím, že alespoň několik kroků už udělám. Samozřejmě i nadále zůstávám na vozíku, ale je to pro mě velmi radostné zlepšení.

Předpokládám, že to je díky tomu, že jste nabral síly.

To určitě ano, protože já dostávám umělou výživu přímo tou žaludeční sondou, a myslím si, že mně to pomáhá.

Říká v Prezidentském Press klubu rádia Frekvence 1 Miloš Zeman.

Vám pomalu začíná poslední rok ve funkci, od března to bude rok do dalšího března. Během něj plánujete být už jen v Lánech, nebo chystáte i návrat na Hrad?

Dvacátého šestého března v rámci svého postupného zotavování poprvé, nikoli naposled navštívím Hrad, a to z několika důvodů. Jednak, abych tam jmenoval, teď nevím, jestli soudce nebo někoho jiného, ale je tam jeden milý důvod, možná rektory, soudce ještě budu jmenovat tady v Lánech, ale rektory už asi na Hradě. Milý důvod je, že tam předám ze svého fondu, na který pravidelně přispívám, zase šek Klokánkům, protože to je, na rozdíl od jiných neziskových organizací, organizace, které si vážím a která je užitečná.

Teď jsem si ale uvědomil, že pravděpodobně na Hradě budete už sedmého března, pokud tedy státní vyznamenání budete předávat tam.

Máte pravdu. V obou případech. Ale, jestli jsem teď řekl 26. března, tak jsem se přeřekl, ve skutečnosti je to dvacátého šestého února.

A následně budou státní vyznamenání 7. března.

Budou konečně snad státní vyznamenání dvakrát odkládaná kvůli covidu. Když se nám říká, že ten omicron je, řekněme, méně nebezpečný, tak snad nám to hygiena povolí.

Vyznamenání předpokládám ve Vladislavském sále?

Zcela určitě.

I s projevem Vaším.

Ano, i s projevem.

Budeme se těšit. Dostávám se k další sérii posluchačských dotazů v závěru našeho rozhovoru.

Josef z Jihlavy: „Co říkáte na Michala Šmardu v roli nového šéfa ČSSD?“

Ale dejme i panu Šmardovi sto dnů hájení. Ještě to neproběhlo.

Petra z Kolince: „Mrzí Vás, že policejní prezident pan Švejdar odejde do civilu? A co říkáte na spekulace o jeho schůzkách s Vaším kancléřem, které se objevily v médiích?“

Já jsem se ptal kancléře, o co vlastně jde. Tam naše jako vždy objektivní a nestranná média prohlašovala, že kancléř chtěl ovlivnit jmenování zlínského policejního prezidenta, protože vyšetřování nějaké dotace, kterou dostal, probíhá ve Zlíně. Chtěl bych těmto objektivním a nestranným a dobře informovaným médiím sdělit, že vyšetřování ve skutečnosti probíhá v Olomouci.

Petr z Prahy: „V týdnu odešel na věčnost režisér Dušan Klein. Měl jste rád jeho Básníky či jinou tvorbu?“

Já se musím přiznat, že žádný z filmů té básníkovské série jsem neviděl, a uznávám, že je to mezera v mém vzdělání.

Zdeňka z Újezdu u Svatého Kříže: „Televize včera vysílala celovečerní dokument o Karlu Gottovi. Viděl jste ho a vzpomínáte na něj občas?“

Vzpomínám na něj, samozřejmě, při příležitosti jeho úmrtí i příležitosti jeho narozenin. Vždy klademe věnec nebo kytičku na jeho hrob a mám i knihu o Karlu Gottovi, ale ten film jsem neviděl.

Předpokládám kniha Má cesta za štěstím, autobiografie, kterou stihl ještě za života napsat. A Vy vlastně, předpokládám, asi paní Gottovou uvidíte na státních vyznamenáních.

Určitě ano.

Pane prezidente, jsme v závěru rozhovoru a skončíme vzpomínko na Jana Palacha. Dnes je to totiž třiapadesát let, co se upálil. Vzpomněl jste si dnes?

Víte, ono těch lidí bylo samozřejmě víc. Byl to například pan Zajíc, o kterém se téměř nemluví, a ještě několik dalších. Ale já to chápu jako jakousi poslední vlnu odporu, která se zdvihla proti sovětské okupaci, a bohužel, a když to připomínám, stejně jako připomínám kapitulaci Dubčeka v Moskvě, tak to lidi neradi slyší, prostě stáhli jsme se do jakési ulity a po tomto posledním vzdoru už následovalo jenom trapné přežívání, bezčasí, normalizace, jakkoli to chcete nazvat. No, takže trvalo to dvacet let a díky bohu, že už je to za námi.

Napadá mě otázka, jestli si vzpomenete na ten den, kdy to Jan Palach udělal, protože klíčové dny si většinou člověk pamatuje, co dělal.

Tak já si na to samozřejmě vzpomínám. Vzpomínám si na tehdejšího ministra školství pana profesora Bezdíčka, který projevil neobyčejnou statečnost, protože nebýt jeho, tak organizace některých akcí na počest Jana Palacha by asi nebyla. Vzpomínám si ale také, a to je ta druhá strana mince, na Viléma Nového, který prohlásil, že Palach měl být původně upálen takzvaným studeným ohněm, a že mu disidenti ve skutečnosti na poslední chvíli podsunuli oheň nestudený. Víte, vždycky je dobré vzpomínat si ne jenom na to příjemné nebo pozitivní, ale občas i na tu druhou stranu mince.

Ať skončíme pozitivně, my jsme se tady před rozhovorem bavili o knihách. Jestli stíháte číst přes to všechno, co…

Daleko víc než kdykoli předtím, právě proto, že stále ještě mám tu sondu, a než se jí zbavím, tak se sondou v žaludku mně nezbývá nic jiného, než si číst. Takže čtu další z životopisů Margaret Thatcherové, další z životopisů Emila Háchy, knihu o germanizaci českých zemí za protektorátu a myslím si, že takovéto tři nebo čtyři knihy můžete číst klidně i současně.

Pane prezidente, děkuji za rozhovor pro Frekvenci 1. Vysílali jsme živě ze zámku v Lánech. Děkujeme za pozvání a přeji Vám pevné zdraví a někdy příště opět na viděnou.

Rád jsem Vás po delší době viděl.

Děkuji moc a jenom podotknu, že záznam rozhovoru si budete moci už za chvíli poslechnout na našich stránkách www.frekvence1.cz, fotky a videa najdete na stejné adrese a také na Facebooku, Instagramu a Twitteru a v nejbližších zpravodajských relacích také přineseme komentáře na rozhovor z řad politiků vládní koalice, ale i opozice. V 19:30 to bude například vicepremiér Vít Rakušan.

Pane prezidente, hezký večer.

Také tak.

Miloš Zeman, prezident republiky, Frekvence 1, 16. ledna 2022