Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Rádio Impuls

1. července 2016

Exkluzivním hostem Kauzy dne je dnes prezident republiky Miloš Zeman. Vítejte v nejposlouchanějším českém rádiu, pane prezidente, dobrý podvečer.

Dobrý podvečer. Vychválit se první větou, to chce určité umění, pane Plesle.

Tady jsou fakta, tady jsou data, s těmi se nediskutuje. Pane prezidente, začneme dvěma aktualitami. Tou první je odebrání rodičovských práv paní Michalákové, o čemž rozhodly norské úřady. Jak by teď měly postupovat české úřady v tomto případě?

Tam nejde jenom o české úřady, jde o paní Michalákovou a její právníky. Tak předpokládám, zaprvé, že se odvolají. Zadruhé, víte, že nemám příliš velké sympatie k novinářům, ale jestliže norský soud uvádí jako hlavní argument to, že paní Michaláková svůj příběh zveřejnila, no, tak já myslím, že je to argument přesně opačný. Jí nezbylo nic jiného než tento příběh zveřejnit a tady naopak vidím pozitivní roli médií. Třetí a poslední poznámka. Nechápu, proč rodičovských práv nebyl zbaven pan Michalák a byla zbavena paní Michaláková.

Takže otázek je tam podle Vás pořád dost, ten případ nepovažujete za uzavřený?


Určitě ne, musí se bojovat až do konce.

Pane prezidente, a druhá dnešní aktualita je rozhodnutí rakouského Ústavního soudu, kde se bude opakovat druhé kolo prezidentských voleb. Překvapuje Vás to rozhodnutí rakouského soudu?

Ani příliš ne. Já jsem spíše očekával, že bude opakování voleb v určitém volebním okrsku, kde vznikly pochybnosti, a ne v celém Rakousku. Ale zase, i když ten rozdíl byl těsný, asi třicet tisíc hlasů, tak přece jenom ten volební okrsek nemá o mnoho více, a tak by asi opakování voleb jenom v části Rakouska nevedlo ke změně skóre.
Tak samozřejmě že tady je jiný problém, pane Plesle, a to je korespondenční hlasování. Kdyby to bylo na mně, já bych ho zrušil, protože pokud lidé chtějí jít k volbám, tak by měli vyvinout nějakou aktivitu, minimálně tedy zdvihnout zadek ze židle a volit. Víte, že já jsem dokonce zastánce povinné volební účasti, což je v principu totéž, jenomže je k tomu přinutíte. Kkorespondenční hlasování je příliš pohodlné, příliš lehkomyslné a uvidíme, jak ty opakované volby dopadnou.

V Česku naopak vznikají iniciativy pro zavedení korespondenčního hlasování. Kdyby taková iniciativa prošla vládou a Parlamentem, Vy byste takový zákon nepodepsal?

Asi ne. Tady bych riskoval, že i kdyby většina Parlamentu byla pro, tak já budu vznášet přesně ty argumenty, které jsem Vám teď řekl a doplním to tím argumentem, že u nás za první republiky byla povinná volební účast. Víte, že je dnes v Belgii, Lucembursku, Austrálii a některých dalších zemích, a když někteří politici říkají, že jim to připomíná komunismus, tak suše konstatuji, že kupodivu za komunistů povinná volební účast formálně nebyla, i když fakticky ano.

Pane prezidente, my máme za sebou docela hlubokou vládní krizi, do níž Vy jste velmi aktivně vstoupil a pomáhal jste ji hasit. Považujete ji dnes za zažehnanou?

Já si myslím, že je zažehnaná, pokud jde o téma této krize, ale protože se blíží volby, tak nevylučuji, že se objeví nové téma a tedy nová vládní krize. A jako takové velmi pravděpodobné téma bych viděl státní rozpočet.

Ale ta krize vznikla kvůli reorganizaci elitních policejních složek, Vy jste se teď nedávno sešel s panem Šlachtou, který byl přímým účastníkem nebo rozbuškou, bych řekl, té krize. Sdělil Vám pan Šlachta něco, co by posunulo Váš názor na to meritum této krize?

Nepříliš, já s úsměvem čtu obavy některých trochu podivných novinářů, kteří se obávají, že mě pan Šlachta zásobil třaskavými informacemi. Já jim to nebudu vyvracet, abych je udržoval v napětí, ale protože jsem pana Šlachtu viděl podruhé v životě, tak jsem si chtěl o něm učinit jakýsi osobní obrázek. Dospěl jsem k názoru, že je to srdcař, který má nesmírně rád svoji práci, dokonce v podstatě tráví velkou většinu svého času na pracovišti. Dokonce mi říkal, že si za celou tu dobu ani jednou nevzal dovolenou. A já jsem mu říkal: "Pane plukovníku, přesně to je ta chyba." Má-li se člověk udržovat v dobrém pracovním výkonu, tak občas potřebuje relaxaci, jinak bude nervózní, unavený a bude dělat chyby.

Z toho vyplývá, jako kdybyste se domníval, že byla opravdu správná chvíle, aby se v té funkci lidé vystřídali.

Ne, já bych velmi uvítal, kdyby se k policii vrátil, taky jsem to řekl na konci své tiskové konference, kterou Česká televize přerušila díky tomu, že jí vyhořel přenosový vůz, ale tohle ještě zaznamenala. Jinými slovy, ať už v jakékoliv funkci, myslím si, že policisté, kteří jsou dostatečně zkušení, by neměli odcházet.

Pane prezidente, máme za sebou deset dní debat o výsledku hlasování ve Velké Británii, kde se většina voličů rozhodla pro vystoupení z Evropské unie a v posledních dnech především se ta debata točí kolem role, kterou v té věci sehrál předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. My jsme slyšeli ministra zahraničí pana Zaorálka, který říká, že by pan Juncker měl vzít na sebe svůj díl viny za to, jak to hlasování dopadlo. Premiér Sobotka je jiného názoru. Má podle Vás pan Juncker vyvodit z toho výsledku toho hlasování pro sebe nějaké závěry?

Já Vám odpovím řečnickou protiotázkou, proč jenom Jean-Claude Juncker? Proč ne například Donald Tusk, který je ve velmi podobné pozici. Já jsem trvale po brexitu říkal, že je kolektivní odpovědnost nejvyššího vedení Evropské unie nebo Evropské komise, chcete-li, a že z této odpovědnosti nelze nikoho vyčleňovat.


To znamená, že by tu odpovědnost měli převzít všichni tři hlavní představitelé Evropské unie, to znamená předseda Evropského parlamentu, předseda Evropské rady a předseda Evropské komise?

A ještě evropská „ministryně zahraničí“.

Paní Mogherini?

Ano.

I její roli vidíte jako negativní v tom hlasování?

Tak v každém případě si myslím, že to vedení Evropské unie bylo velmi, velmi pasivní, omezovalo se na knížecí rady Británii, aby neodcházela, což mnohé Brity možná naštvalo, ale všechno zlé pro něco dobré. To znamená, vždy jsem zdůrazňoval záplavu byrokratických směrnic, které nám Unie posílá, směrnice o výrobě vosku, směrnice o výrobě inkoustu do laserových tiskáren, směrnice o jednotných rozměrech traktorových sedaček, toto vše existuje. Přitom je naprosto neschopná chránit svoje vnější hranice, také díky tomu je u nás migrační vlna. Takže já, když srovnávám dnešní vedoucí představitele Evropské unie s jejími zakladateli, tak je to rozdíl mezi první a druhou ligou a je Vám jasné, kdo je druhá liga.

Pane prezidente, já bych se ještě vrátil v tuto chvíli k tomu Rakousku a k tomu druhému kolu prezidentských voleb, domníváte se, že to britské hlasování může mít nějaký vliv na to opakované hlasování v Rakousku?

Já bych řekl, že ano. Podle mého názoru nebude tady úsilí těch členských zemí Evropské unie o vystoupení, pokud z Evropské unie dostávají tučné dotace. Proč by to také proboha dělaly a připravily se o tyto dotace. Ale po brexitu u takzvaných čistých plátců, mezi něž patří právě Rakousko, bych takovou tendenci očekával a může se projevit i v určitém posunu tohoto hlasování proti minulému hlasování.

A Vy sám jste byl jak spokojen s tím výsledkem druhé prezidentské volby v Rakousku?

Tak já nepopírám, že jsem fandil panu Hoferovi, protože nemám rád strany zelených.

To je Vaše typická odpověď. Pane prezidente, mě by zajímalo, jakým způsobem teď budete pokračovat v tom předvolebním období, jestli budete pokračovat v těch svých spanilých cestách po České republice, jednu z nich jste právě ukončil na Vysočině, anebo jestli si dáte nějaké moratorium na to předvolební období?

Já nekandiduji ani v krajských volbách ani v parlamentních volbách, takže nevidím důvod, proč bych si dával jakékoli moratorium. A pokud jde o prezidentské volby, já za ty tři a půl roku, co jezdím po krajích, jsem nevyslovil jedinou větu, ba jediné slovo, kde bych se vychvaloval anebo haněl svoje potenciální protikandidáty, protože smyslem těchto prezidentských návštěv krajů není jakákoli předvolební kampaň.

Udělal jsem jednu výjimku a Vy o ní víte, odsoudil jsem jako neonacistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Pan Vandas na to reagoval udiveně, říkal: "Jak to, vždyť já mám stejný názor na migraci jako pan prezident." Jenomže moje kritika pana Vandase a jeho strany směřovala k tomu, že on podpořil pana Kotlebu ve slovenských parlamentních volbách, a pan Kotleba, jak dobře víte, vede neonacistickou stranu na Slovensku a Němci mají takové hezké přísloví, "spolu chyceni, spolu pověšeni".

Pane prezidente, Vy jste teď způsobil takový menší rozruch svým výrokem o referendu, případném referendu o našem členství v Evropské unii a hlavně tím, že jste v této souvislosti zmínil také naše členství v Severoatlantické alianci. Domníváte se, že existují nějaké důvody pro to, aby občané České republiky o našem setrvání v Severoatlantické alianci hlasovali?

Já si myslím, že s výjimkou důvodů vyjmenovaných v zákoně o referendu, a to je například rozpočet nebo daně, protože každý by hlasoval pro nulové daně, tak s touto výjimkou občané mohou hlasovat o čemkoli. Já si myslím, že většina občanů je moudřejší než většina politiků, takže chcete-li preferovat inteligenci, musíte podporovat občany a zdravý selský rozum. Nicméně, citoval jsem Voltaira - nesouhlasím s vámi, ale udělám vše pro to, abyste svůj názor mohl zastávat, jinými slovy jsem proto, aby se občanům umožnilo hlasovat o otázkách, které jste zmínil, ale sám jako občan bych v těchto referendech hlasoval proti vystoupení z Evropské unie a proti vystoupení z NATO a pokusil bych se občanům říkat argumenty pro svůj názor.

Nicméně pokud by se objevila nějaká iniciativa, která by směřovala k vypsání takových referend,Vy byste takovou iniciativu podpořil?

Četl jste zákon o obecném referendu? Tam potřebujete dvě stě padesát tisíc podpisů, to je poměrně velké číslo. Já, když jsem sháněl podpisy na prezidentskou kandidaturu, tak jsem jich sehnal sto šest tisíc. No, a z toho vyplývá, že by tady nestačila nějaká jediná drobná petice nebo iniciativa. To by opravdu muselo být masové hnutí, které by během asi šesti měsíců dokázalo nashromáždit těch čtvrt milionu podpisů.

Pane prezidente, blíží se prázdniny a my se tento týden na Impulsu ptáme všech našich hostů, kam se chystáte na dovolenou?

Jako posledních dvacet pět let, co mám chalupu na Vysočině, se chystám na dovolenou na Vysočinu. Nikdy jsem nebyl jinde ani v létě ani v zimě.

A teď zcela zásadní otázka, Vy jste při návštěvě Jihočeského kraje obdržel jako dar novou loďku, jestli se nemýlím.

Hm.

Takže budete rybník brázdit ve svém starém nafukovacím člunu, nebo vyvezete také svou novou skořepinku?

Loďka je na rybníku u prezidentské vili na Hradě, to je malý rybník. A budu i nadále brázdit Veselský rybník v gumovém nafukovacím člunu, a tu skořepinku použiju na malý rybník blízko Lumbeho vily.

Tolik dnešní Kauza dne. Jejím exkluzivním hostem byl prezident České republiky Miloš Zeman. Děkuji Vám za rozhovor a na slyšenou.

Na slyšenou.Rozhovor prezidenta republiky pro Rádio Impuls si můžete poslechnout zde.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Rádio Impuls, 1. července 2016

zpět na seznam zpráv