Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Seznam.cz

7. dubna 2017

Děkuji, že jste si našel čas.

Dobrý den.

Pane prezidente, proč chcete být znovu prezidentem?

Ze dvou důvodů. Zaprvé, že mám tu práci rád.

A zadruhé, že si myslím, že řada občanů si to také přeje, a já nechci vypadat jako člověk, který se na ně vykašlal. Ale nebudu tak sebevědomý, abych tvrdil, že těch občanů je většina, to se pozná až při volbách.

Vy se nechcete vymezovat vůči dalším kandidátům. Zkusme alespoň některé postoje. Jiří Drahoš řekl, nebo byl tázán, co by udělal, kdyby měl jmenovat vládu, ve které by seděli současní členové KSČM. On řekl, že by takovou vládu nejmenoval, co byste udělal Vy?

Já jsem na tuhle otázku samozřejmě také odpovídal, a řekl jsem, že by to záviselo na výsledku voleb, protože v demokracii i prezident si nemůže hrát na diktátora a má respektovat výsledky voleb.

To znamená, třeba, kdyby byla ministryní školství Marta Semelová, nevadilo by Vám to?

Moje tolerance má své meze. Já jsem paní Semelovou mnohokrát kritizoval za to, že klade květiny k hrobu masového vraha Klementa Gottwalda, neboť, jak jistě víte, Gottwald nechal popravit dvě stě šedesát tři lidí, a to už je masová vražda.

Takže takovou vládu ne?

Počkejte, něco jiného je vláda za účasti komunistů, záleží na výsledcích voleb, a to je postoj k vládě jako celku, rozumíte mi? Výborně. A něco jiného je postoj k jednotlivým ministrům, takže kdyby tam byla paní Marta Semelová, tak bych odmítl jmenovat ministryni za rezort XY Martu Semelovou. To je velký rozdíl.

Jsou tam další jména, která by Vám takto vadila? Nemůžete být konkrétní?

Já si dovedu představit některá další jména, která by mi vadila.

Josef Skála třeba?

Víte, paní Kalenská, i mezi ústavními právníky je spor, zda prezident má, nebo nemá právo odmítnout jmenování některého člena vlády. Já zastávám...

Což Vy potom odbýváte takovými pojmy jako idiotské ústavní zvyklosti.

To je spíš nejasný výklad ústavy, protože jestliže ústava umožňuje dvojí výklad, tak když máte čtyři právníky, tak dva zastávají ten a dva onen názor. Ale když mi nebudete skákat do řeči, jak je Vaším častým zvykem, tak se pokusím svoji hlubokou myšlenku dokončit. Tak tedy, je zapotřebí, aby místo mediálních přestřelek se dokázal ten prezident s designovaným premiérem, kterého jmenuje jako prvního, dohodnout o obsazení své vlády a tiše a zdvořile mu řekl, kterého ministra by v nějakém rezortu nerad viděl.

Dobře. Co se týče toho vymezování vůči jiným kandidátům, Váš tiskový mluvčí, Vy jste prohlásil, že se vymezovat nebudete, Váš tiskový mluvčí Jiří Ovčáček necelých čtyřicet osm hodin poté komentoval Jiřího Drahoše. Je to už několik výroků typu, na Hradě potřebujeme aligátora s vizí, ne šedou myš bez názoru. Případně, že Jiří Drahoš je v podstatě kýval. To znamená, je to i Váš názor?     

Tak zaprvé, citujte přesně, což je téměř povinností profesionálního novináře.

Co nebylo přesné?

Jestliže Jiří Ovčáček napíše na svém soukromém Twitteru, že na Hradě nepotřebujeme kývala, tak je to něco jiného, než když napíše na svém soukromém Twitteru, že Jiří Drahoš je kýval. Já obecně sdílím názor, že na Hradě nepotřebujeme kývala, ale samozřejmě se nevymezuji vůči žádnému konkrétnímu člověku. To je obecná teze.

Proč se nebudete účastnit duelů a televizních diskusí?

Ano i to jsem novinářům mnohokrát vysvětloval, ale rád to zopakuji. Začnu tím prvním, spíše historickým argumentem. Můj dlouholetý přítel a bývalý rakouský prezident Heinz Fischer mně říkal, Miloši, když jsem šel do druhé volby, tak už jsem se neúčastnil žádných televizních ani jiných diskuzí a neměl jsem ani žádnou kampaň z velmi prostého důvodu, že sice voliči měli posoudit moji práci v tom prvním funkčním období, a podle výsledků této práce se měli rozhodovat. A já si v zásadě myslím totéž.

Takže názory na nějaké aktuálnější věci, ty by voliče nemusely zajímat při televizních debatách?

Co to znamená názory na aktuální věci? Prezident se samozřejmě vyjadřuje, například právě dnes, na svých tiskových konferencích při výjezdu do krajů k aktuálním věcem, ale to nejsou věci, které štěpí jednotlivé kandidáty. Jestliže například máme jako jednu z aktuálních věcí názor na to, kdy budou vypsány parlamentní volby, což už jste možná i zaregistrovala.

Jednadvacátého října, ano.

Výborně, tak to je prostě pravomoc prezidenta a ostatní kandidáti si o tom mohou myslet své, ale stejně to neovlivní.   

Záleží Vám na tom, kdo se proti Vám v kampani postaví?

Víte, byl pouze jeden jediný případ, kdy jsem před delší dobou veřejně řekl, koho bych si přál jako svého nástupce, a to byl dnešní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Kterému to zakázala manželka.

To je pavlačový drb.

Mně to řekl.

I tak je to pavlačový drb, protože z úcty k jeho manželce bych to dále nešířil. Ale v každém případě, když to dvakrát odmítl, neboť jsem na něj dvakrát naléhal, tak o těch ostatních se nemá cenu vyjadřovat.          

Podle matematika, ekonoma Reného Levínského jste téměř neporazitelný ve druhém kole, ale velký problém byste mohl mít v tom prvním kole. Vidíte Vy tam nějaká konkrétní rizika? Například, že by komunisté postavili svého kandidáta, a ten by Vám mohl odčerpat, podle Levínského, třeba až deset procent hlasů?

Já nedělám žádné spekulace. Jenom bych Vás rád upozornil, paní Kalenská, že v přímé volbě prezidenta stranický kandidát má daleko menší šanci, než ve volbě parlamentní, a Vy to přece víte. Víte, že například sociální demokracie postavila Jiřího Dienstbiera, a přesto dvě třetiny sociálně demokratických voličů volili již v prvním kole mě. To je historický fakt. A stejně tak i kdyby komunisté, což, pokud vím, nechtějí učinit, postavili svého vlastního stranického kandidáta, tak není vyloučeno, že i tak bych měl podporu u části komunistických voličů. Pochopte ten rozdíl mezi parlamentní volbou, kdy stranická direktiva je téměř příkazem, a přímou volbou, kde je to pouze volné doporučení a nic víc.

To určitě. Já jsem spíš...   

Vy jste levák jako já, jak se tak na Vás dívám.

Ano. Vidíte, to jsem nevěděla, že jste levák.

Ale mě mezitím stačili přeučit na praváka, i když chleba pořád krájím levou rukou.

Tak hlavně, že jste z toho nezačal koktat. To se prý často stává. Já jsem to spíš myslela tak, že když svého kandidáta postaví Kroměřížská výzva, proti tomu bude kandidovat Michal Horáček, tak se budou prát o ty zhruba stejné voliče a Vám zbyde ta velká část společnosti, u které Vy se těšíte podpoře. Proto se ptám, jestli podle Vás existují nějaká rizika v tom prvním kole?

Kdybych se bál rizik, tak do té volby nejdu, ať už do prvního, nebo do druhého kola. Řekl jsem, že s pokorou, která mně jinak není vlastní, vkládám svůj osud do rukou voličů, a to i proto, protože vedle touhy pokračovat ve své práci mám i touhu si odpočinout. Friedrich Nietzsche kdysi napsal, že nejsilnějším lidským citem je právě touha, a mnou zmítají dokonce dvě touhy najednou, které ale nejsou slučitelné. Takže jak říkám, nechť rozhodnou voliči, budou-li si přát, abych pokračoval, budu pokračovat, budou-li si přát, abych si odpočinul, tak si odpočinu.

Ulevilo by se Vám? Já se tím vlastně ptám trošku i na Vaše zdraví.

To je od Vás hezké. Znám několik hlupáků, kteří provádějí tak zvané diagnózy na dálku, to znamená, aniž by mě viděli, natož aby mě vyšetřili, tak říkají, co všechno mi je. Mohu Vás ujistit, ale to jsem také říkal na tiskové konferenci desátého března, že mám dvě nemoci. První je tak zvaná polyfunkční neuropatie, tedy velmi špatně chodím.

To máme společné.

Ano? Tak vidíte, a ono se to do jisté míry zastavilo, ale že by to bylo něco příjemného, to tedy určitě není.

A druhá je cukrovka, která se sice trochu zlepšila, ale také to není žádný zázrak.

Kolik máte glykemie?

Teď momentálně 6,9, ale míval jsem i kolem deseti.

Jak se to daří skloubit s tím stresem pracovním?

Já nejsem v žádném stresu.

Nejste?

Já jsem klidný až flegmatický člověk.

Neobáváte se, Vy tedy se nebojíte asi ničeho, ale neobáváte se přesto, že Andrej Babiš by postavil svého kandidáta?

Bylo by to zajímavé, třeba to udělá.

Byl byste rád, kdybyste měl silného protikandidáta?

Vy mě pokládáte za masochistu.

Ne, myslela jsem, jestli třeba máte rád výzvy.

Já bych byl nejradši, kdybych byl jediný kandidát, protože v tom případě bych předem věděl, že dostanu sto procent odevzdaných hlasů, ale když tomu tak nebude, budu s pokorou a trpělivě brát na vědomí jakéhokoli kandidáta.

Vy jste tedy vyhlásil už termín parlamentních voleb, co prognózujete sociální demokracii, ze které odcházejí významné tváře?

Víte, když jsem stál v čele sociální demokracie osm let, a bylo to krásné období, kdy tato strana šla ze sedmi procent voličské přízně na třicet dva procent, tak mi samozřejmě není jedno, že ji sklízí, nebo že utrpěla sérii porážek. To nebyla jenom porážka v krajských volbách, to byly i porážky předchozí. Takže, co bych přál sociální demokracii? Silné vedení a přitažlivý a srozumitelný program.

Bohuslav Sobotka není silné vedení podle Vás?

Naučil jsem se v politice zdvořilosti, i když to na to nevypadá, takže odpovím zdvořile. Dovedu si představit ještě silnější vedení, než je vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou.

Konkrétní jméno neřeknete?

Ne, to se musí přihlásit sám.

Co se týče Vaší chystané nebo plánované návštěvy ve Spojených státech amerických, je to už jisté, že Vás Donald Trump přijme?

Jisté není nic kromě smrti. A zadruhé, stalo se, že například kancléřka Merkelová věděla termín svého setkání s Donaldem Trumpem asi čtyři dny před tím, než k tomuto setkání došlo, a k velmi zvláštní situaci došlo v případě jordánského krále, který údajně deset dní čekal v hotelovém pokoji na toto setkání. To samozřejmě já nebudu, prostě bude stanovený obecně přijatelný nějaký termín, do toho termínu se oba vejdeme a v tomto termínu se uskuteční schůzka.

Co Vy si slibujete od té návštěvy?

Donald Trump má velmi podobné názory, jako mám já, ať už se týkají migrace, islámského terorismu, dokonce i věcí, o kterých se příliš nemluví, jako klimatické krize, a mohl bych uvádět i další příklady, takže věřím, že to může být přátelské a konstruktivní setkání, ve kterém samozřejmě budeme mluvit i o bilaterální spolupráci.

Jak hodnotíte několik hodin starý útok americké armády na syrská vojska?

Především je zapotřebí vyšetřit příčinu tohoto útoku, a tou je chemické bombardování, kdy zahynulo, tuším, asi sto lidí včetně dětí. A tady si myslím, že by bylo dobré vyšetřovací komisi umožnit plný přístup, a ten, kdo tento přístup odmítne, je viník této krize.

Souhlasíte tedy s tím útokem?

Ale já se teď, protože to nastalo teprve dnes ráno našeho času, snažím zjistit všechny informace. A nebudu střílet od boku a říkat, jestli s něčím souhlasím, nebo ne. Vím, že třeba předseda, dosud předseda, Evropského parlamentu Martin Schulz se k němu vyjádřil kriticky. Já přehnaně kritický nebudu, pouze říkám, že je oprávněný tehdy, jestliže to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s těmi chemickými zbraněmi. A jestli tomu bylo opravdu tak, jestli to chemické bombardování bylo způsobeno syrskou vládou, anebo syrskou armádou, to, jak jsem Vám před chvílí vysvětlil, by měla vyšetřit nezávislá komise.

Kdybyste byl kritický k tomu útoku, je možné, že by spadla ze stolu ta návštěva u Donalda Trumpa?

Rozhodně ne. Podívejte se, tady jde o shodu v celkových otázkách, nikoli o shodu v jednom jediném incidentu. Nehledě na to, že tam není žádný rozpor, já si pouze zjišťuji některé podrobné informace vzhledem k tomu, že je to událost několik hodin stará.

A není to tak, že si budete muset vybrat, protože Vladimír Putin podporuje Asadův režim, zatímco Donald Trump se po tom chemickém útoku k němu obrátil zády?

A mezi kým bych si měl vybírat?

Mezi Kremlem a Washingtonem.

To dělá jenom člověk, který nedokáže stát na vlastních nohou, paní Kalenská, a i když mám polyfunkční neuropatii, já dokážu stát na vlastních nohou a nepotřebuji jednu berličku tady a druhou tady.

Tak já Vám držím palce a děkuji za rozhovor.

Bylo mi potěšením.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Seznam.cz, 7. dubna 2017

zpět na seznam zpráv