Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Týden

27. června 2016

O Vašich dlouhodobě ne zcela idylických vztazích s Bohuslavem Sobotkou se léta vyprávějí "legendy". Nyní jste to byl s největší pravděpodobností právě Vy, kdo mu za pět minut dvanáct zachránil kabinet. Nepřipadá Vám to paradoxní? 

Myslím si, že je to naopak úloha prezidenta, který je jakousi pojistkou zapínající se především v časech krizí. A že toto vládní krize byla, o tom asi nikdo nepochybuje. Premiér Sobotka nemůže plnit v této situaci mediační roli z toho prostého důvodu, že je jednou ze stran sporu. Zatímco prezident má korektní vztahy jak s ministrem Babišem, tak s ministrem Chovancem. 

Podle mých obvykle dobře informovaných zdrojů zevnitř ANO byl šéf hnutí Andrej Babiš připraven z vlády kvůli slučování policejních útvarů ÚOOZ a ÚOKFK skutečně odejít. Situaci změnila až Vaše schůzka v Lánech, po níž na předsednictvu ANO svým spolustraníkům vysvětlil, že i s ohledem na Váš postoj odcházet nemají. Ačkoli ministři za ANO už mávali rezignacemi a Babiše stálo velké úsilí, aby jim je vymluvil. Proč si vlastně rozpad koalice tolik nepřejete? 

Především proto, že si myslím, že důsledkem rozpadu vládní koalice by bylo bezvládí, neboť žádná ze dvou hlavních stran či hnutí v koalici nemá dostatek síly, aby sama sestavila novou vládu. 

Sociální demokraté mi v době, kdy se zdálo, že Babiš necouvne, říkali o svém plánu B. Podle něj by vláda nepadla ani po odchodu ANO z koalice. Premiér Sobotka by "jen" rekonstruoval kabinet výměnou ministrů za ANO. Následující menšinová vláda by byla buď jednobarevná oranžová, anebo by ji tvořily ČSSD a KDU-ČSL. Ve sněmovně by pak takový kabinet podpořily TOP 09 a ODS, což by dohromady dalo 105 hlasů. Miroslav Kalousek to připouštěl veřejně, ODS v kuloárech. Jak byste se stavěl k takovému řešení? 

Myslím, že kdyby se sociální demokracie opřela o podporu ODS a ještě více o podporu TOP 09, že by to byla její politická sebevražda. 

Loni v únoru jsem se Vás ptal na možnost úřednické vlády. Tehdy jste ji odmítl se slovy, že "překlenovací vláda nemůže být v polovině volebního období, protože tak dlouho prostě nemůže vydržet". Byla by řešením dnes, pokud by mezi koaličními stranami nedošlo k onomu, řečeno Vašimi slovy, "zklidnění hry"? 

Tak já především dělám všechno pro to, aby ke zklidnění hry došlo. Pokud by se mi to nepodařilo a pokud by vláda nedostala důvěru – ať už tím, že o tuto důvěru sama požádá, anebo tím, že někdo vyvolá hlasování o nedůvěře –, pak by samozřejmě úřednická vláda byla východiskem z nouze. Které bych si sice nepřál, ale které by také přecházelo do repertoáru možných řešení. Koneckonců by to byla čtvrtá úřednická vláda po Tošovském, Fischerovi a Rusnokovi. Takže nic nového na české politické scéně. 

Byla by pro Vás v případě rozpadu koalice přijatelná menšinová vláda některé ze stran stávající koalice, která by nezískala důvěru sněmovny? Připomínám, že Rusnokovu vládu jste rovněž nechal dovládnout bez důvěry. A také připomínám, že jste mi loni v únoru říkal, že by šanci dostal jako druhý na pásce Andrej Babiš. 

Tak zapomněl jste na to, že Rusnokova vláda vládla déle, než se očekávalo, jenom proto, že se mezitím sněmovna rozhodla rozpustit. A z toho logicky vyplývá, že když nemáte sněmovnu, nemůžete měnit vládu. Co se týče Vaší druhé otázky, myslím si, že Andrej Babiš si měl počkat, jak dopadnou volby v roce 2017. 

Předpokládejme, že Vás hlavní koaliční rivalové vyslyší a vláda bude pokračovat. Z důvěryhodných zdrojů z ANO jsem získal informace, že by si v takovém případě přinejmenším vykládali koaliční smlouvu "volněji". Ve smyslu: když ministr Chovanec udělal změny v policii bez našeho vědomí s tím, že na to má právo, my máme právo vyměnit například řídící a kontrolní orgány ve státních podnicích typu ČEZ či České dráhy. Zkrátka u všech, které jsou nyní v gesci ANO. Ostatně Andrej Babiš konkrétně o možných změnách v ČEZ mluvil v Právu. Připadal by Vám takový postup, který by bezpochyby vyvolal další kolo tahanic, "košer"? 

Vládnout lze i bez koaliční smlouvy, a to na základě programového prohlášení. Pokud programové prohlášení není v přímém rozporu s kroky, které jste nastínil ve své otázce, nevidím důvod, proč by tyto kroky neměly být provedeny. 

Kdo je podle Vás vůbec viníkem stávající situace? Ministr vnitra Chovanec, neboť je pravda, že systémové změny typu takto významné reorganizace se obvykle "netutlají" do poslední chvíle a bez hlubší diskuse nedělají z měsíce na měsíc? Anebo Andrej Babiš a jeho hnutí, kteří svými až hysterickými reakcemi skutečně politicky zpochybňovali něco, co je v pravomoci policejního prezidenta? 

Viníkem stávající situace je blížící se termín krajských a následně parlamentních voleb. Bylo očekávatelné, že s blížícím se termínem těchto voleb bude narůstat napětí mezi koaličními partnery a všichni budou hledat témata, která jim umožní profilovat se ve volební kampani. 

Jak vůbec hodnotíte roli šéfa protimafiánského útvaru ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho lidí? Připadá Vám důvěryhodné, když někdo obchází standardní mechanismy, medializuje reorganizace útvarů, píše petice a veřejné dopisy namísto interního řešení situace v rámci policie? Došlo i na volání po sněmovních komisích kvůli údajnému vynášení informací ze strany policejního prezidenta Tuhého místo standardního obrácení se na Generální inspekci bezpečnostních sborů GIBS. Jsou pro Vás Šlachta a jeho "spolubojovníci" důvěryhodní? 

Já jsem vždy hodnotil lidi podle jejich konkrétních výsledků. Byl bych velmi rád, kdyby pan plukovník Šlachta měl konkrétní výsledky, ale zatím jsem neměl možnost se s nimi seznámit. 

Je podle Vás měsíční odklad celé reorganizace policie dostatečný? Nezasloužilo by si vše delší čas na kvalitní přípravu a zapracování všech připomínek? 

Myslím si, že je dostatečný, protože jak znám stanoviska policejního prezidenta i nejvyššího státního zástupce, jsou schopni do konce července předložit druhou verzi reorganizace policie, v níž již budou zapracovány připomínky státních zástupců. 

Domníváte se – coby prognostik – že po všem, co se v posledních týdnech odehrálo a co nás zřejmě ještě čeká, tato vládní koalice skutečně může v nezměněné podobě dovládnout až do řádných voleb do sněmovny? 

Nejenže může dovládnout do řádných voleb, ale zřejmě bude vládnout i po nich, i když nevylučuji, že v závislosti na výsledku voleb se poněkud změní proporce vládní struktury.

Miloš Zeman, prezident republiky, Týden, 27. června 2016

zpět na seznam zpráv