Rozhovor tiskového mluvčího prezidenta republiky pro Blesk

17. října 2019

Internetový Deník N informoval, že prezident jde opět do ÚVN. Naposledy tam byl 24. září. Z jakého důvodu se tam vrací? Jde o něco vážného?

V žádném případě nejde o nic akutního, o žádný vážný zdravotní problém, kdy by bylo potřeba lékařského zákroku. Pan prezident má naplánován rekondiční pobyt, který bude zahájen ve čtvrtek odpoledne a potrvá do této neděle. Čekají ho rehabilitace a infuze, které mu minule velmi pomohly, to znamená vitaminy, minerály. Bude si číst a bude mít absolutní klid. Ten důvod je jediný a jednoduchý. Pana prezidenta čeká významný státní svátek 28. října a chce být absolutně fit. A po zkušenosti z minulé návštěvy ÚVN se ukázalo, že takový krátký rekondiční pobyt je žádoucí a pomůže mu načerpat nové síly.

Jak přesně mu ty infuze pomohly?

Já jsem mluvil s panem prezidentem chvilku před tímto rozhovorem a zdůraznil, že mu infuze daly sílu. Právě proto si je rád zopakuje. Je to záležitost zcela dobrovolná, o které jsme se bavili na Pražském hradě, a jak spolupracovníci, tak rodina panu prezidentovi doporučili absolvovat tento pobyt a odpočinout si. Pan prezident tam bude mít knížky, bude si číst, nebude rušen žádnými pracovními záležitostmi.

Tedy nebude vůbec pracovat?

Do nemocnice nebude mít kromě rodiny nikdo přístup, takže žádné schůzky, žádné řešení politických situací. To by musela nedej bože vybuchnout atomová puma, abychom pana prezidenta rušili s politikou. A není žádným tajemstvím, že ve světě velkých manažerů není zvláštní, když třeba chodí k lékaři na infuzi, aby načerpali síly. V náročném povolání je to dneska běžná záležitost.

Půjde i o rehabilitaci dolních končetin, s nimiž má prezident dlouhodobé potíže?

Samozřejmě, bude to spojeno i s problémy, které jste zmínila. To není žádné tajemství.

Co je pravdy na tom, že i k minulé prohlídce prezidenta v podstatě donutila dcera Kateřina?

Pan prezident nerad chodí k doktorovi. Nebyl to sice nátlak, ale Kateřina opravdu sehrála velmi významnou úlohu. Vnukla mu, že má právo čas od času si odpočinout a načerpat nové síly místo toho, aby fungoval stachanovským způsobem, kdy má nabitý pracovní program včetně víkendů.

První dcera je v poslední době vidět po boku otce na mnoha akcích. Znamená to, že už ukončila studium ve Spojeném království a je zpátky v Česku?

Je to dočasný pobyt, aby byla s tatínkem, dodala mu sílu a byla mu oporou. Po Novém roce už se, myslím, opět navrátí ke svému studiu ve Velké Británii. My jsme rádi, že tady je, protože má pan prezident úsměv na líci a je šťastný. Nesmírně mu pomáhá.

Proč je rekonvalescence nutná zrovna kvůli 28. říjnu, kdy se udílí vyznamenání? Jde i o zkušenosti z minulých let, kdy mu cestou Vladislavským sálem pomáhala první dáma Ivana a kdy se při projevu musel přidržovat pultíku?

Pana prezidenta ty nohy opravdu bolí. Takže i 28. října 2019 bude panu prezidentovi ve Vladislavském sále velkou oporou jeho paní. Ale u politika je důležitá hlava a to, co říká. A po 30 letech v politice je také důležité si oddychnout.

To si myslím, že prezidentovi nikdo neupírá. Spíš mě zajímá, jestli tím Hrad nepřiznává, že je Miloši Zemanovi rok od roku hůř.

Panu prezidentovi je 75 let. A to už je věk počínajícího stáří. S každým rokem mohou přibývat zdravotní neduhy, ale u politika je důležitá ta hlava. Nožičky budou zlobit dál. Nebude to lepší. Důležité v tuto chvíli je, aby si pan prezident po zápřahu včetně předvolební kampaně, různých vládních krizí a výměn ministrů odpočinul.

Bude ÚVN opět vydávat prohlášení o prezidentově stavu?

Nemám takovou informaci a vlastně není důvodu. Kdyby to byla zdravotní prohlídka, kterou prezident už absolvoval, včetně CT, rentgenu a podobně, je to na místě. V tomto případě možná nemocnice konstatuje, jak rekondiční pobyt proběhl.

Co bude dělat po nemocničním pobytu?

Pana prezidenta čeká v neděli už první program, protože se blíží 28. říjen, a tím je kadeřník. A ve středu další týden promluví ve Sněmovně ke státnímu rozpočtu. Pak bude trávit čas v Lánech, aby v neděli přijel na Pražský hrad a zahájil oslavy státního svátku.

Kdo má teď vlastně na starosti péči o prezidenta? Hovoří se o ztrátě vlivu některých jeho předchozích lékařů, ani lékařské konzilium už není funkční.

Pan prezident je a bude v rámci rekondice v péči ÚVN a pana profesora Miroslava Zavorala. Lékařské konzilium jako takové se schází pouze v kritických situacích.

Tak proč vůbec před lety vzniklo? Kdy byl prezident v tak kritickém stavu?

Na začátku funkčního období měl drobnou nehodu, byl nějaký čas na vozíku, a to svůj smysl mělo. Nemá smysl, aby se konzilium scházelo ve chvíli, kdy má prezident rekondiční pobyt. Já si proto přeji, aby se konzilium nescházelo a scházet nemuselo.

Jiří Ovčáček, ředitel tiskového odboru a tiskový mluvčí prezidenta republiky, Blesk, 17. října 2019