Tisková konference prezidenta republiky k zakončení návštěvy Moravskoslezského kraje

3. října 2013

Dámy a pánové,

v každém kraji prosím příslušného hejtmana, aby vedle setkání s občany na náměstích zorganizoval také setkání s podnikateli, pokud možno úspěšnými, starosty, pokud možno úspěšnými, odboráři, pokud možno úspěšnými, a samozřejmě s krajskými a jednotlivými městskými zastupiteli, abych slyšel co nejširší spektrum názorů. Vyvrcholením tohoto programu je vždy setkání s výraznými osobnostmi kraje. To jsou většinou tvůrci dlouhodobých projektů, které začínají v malém, postupně se rozvíjejí a stávají se úspěšnými.

Takové setkání zorganizoval pan hejtman včera večer v bývalé kompresorovně OKD, která nyní patří panu Janu Světlíkovi, majiteli Vítkovických železáren, a já jsem poslouchal, jak projekty podnikatelů, tak umělců, například Janáčkův máj, ale i festival Colours of Ostrava, což není zrovna vážná hudba, ale také to není technoparty, samozřejmě třeba Dny NATO v Ostravě, které mají úžasnou návštěvnost přes sto tisíc lidí, a říkal jsem si s radostí, že v tomto kraji žijí lidé, kteří se nenechají otrávit mediálně přehnanými zprávami o jeho úpadku. A mají nadšení a mají schopnosti. Protože nadšení bez schopností je spíše nebezpečné, jak jsme mnohokrát zažili.

Je pochopitelné, že každý kraj má své specifikum. Nepochybuji o tom, že specifikem tohoto kraje je tíživá situace nikoli jenom na jednom dole, ale v celém OKD, respektive New World Resources. Na druhé straně to byl tzv. hornický den mého programu. Pak byl automobilový den, kdy jsem navštívil jednak automobilku Hyundai, největšího zahraničního investora v České republice s více než třemi tisíci zaměstnanci, který dává práci asi desetitisíci dalším lidem v návazných odvětvích, a navštívil jsem Tatrovku.  Tatrovku, která byla ničena svými předchozími majiteli tak důkladně, že jí hrozil krach. Chtěl bych vyjádřit naději, že i Tatrovka se vrátí ke své bývalé slávě, pokud bude vedena skutečně schopnými vlastníky. Dával jsem tam jako příklad Zetor. Možná, že si někteří z Vás vzpomenou, že i Zetor byl blízko bankrotu, že dramaticky omezil svoji výrobu. Střídalo se tam jedno vedení za druhým a teď nastoupili lidé, kteří už do značné míry dovedli Zetor k bývalé slávě.

Skončil bych jakýmsi neotřelým poselstvím, že všechno v jakékoli oblasti lidské činnosti záleží na schopných lidech a že největší pohromou, a to platí i pro politickou scénu, jsou neschopní lidé ve vedoucích funkcích. Prosím pěkně, abyste vzali na vědomí, že jsem nikoho konkrétního nejmenoval, ale pokud jste na těch náměstích byli, občas tam nějaké jméno zaznělo.

Děkuji za pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Fulnek, 3. říjen 2013

zpět na seznam zpráv