Tiskový brífink k aktuální povodňové situaci

3. června 2013 , Praha

Dobrý podvečer dámy a pánové. Chtěl bych především vyjádřit svoji sounáležitost se všemi, kteří byli postiženi nedávnými záplavami.

Dobrý podvečer dámy a pánové.

Chtěl bych především vyjádřit svoji sounáležitost se všemi, kteří byli postiženi nedávnými záplavami. Na druhé straně vyjadřovat sounáležitost je poněkud málo. Přemýšlel jsem co udělat, abych alespoň částečně, těm co byli postiženi, pomohl. Byly zde dvě varianty. Buď se ostentativně proletět helikoptérou nad zaplavenými oblastmi, ale silně se obávám, že to nikomu s postižených nepomůže, anebo navrhnout konkrétní, byť malý vklad do pomoci těmto lidem.

Rozhodl jsem se proto, že požádám Hradní stráž, která mně podléhá, aby se zapojila do záchranných akcí, ať už v oblasti Radotína nebo v jakékoli jiné oblasti, s tím, že pevně věřím, že tito vojáci budou užiteční při případné evakuaci, při ochraně objektů, nebo při čemkoli jiném.

Takže toto rozhodnutí je možná méně viditelné, než let helikoptérou, ale o to užitečnější. Na druhé straně bych chtěl ocenit postoj Vlády České republiky, která uvolnila prvních tři sta milionů korun na pomoc těm, kteří byli záplavami postiženi.

Chtěl bych Vás ujistit, že v případě, že se, nedej bůh, budou živelné pohromy opakovat, Hradní stráž je kdykoli připravena účastnit se akcí na pomoc postiženým. Děkuji Vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Pražský hrad, 3. června 2013