Drobečková navigace


Vyjádření prezidenta republiky k výsledku referenda o odchodu Velké Británie z EU

24. června 2016

Dobrý den, pane prezidente, co říkáte na výsledek referenda ve Velké Británii?

Jsem samozřejmě zklamán jako mnoho jiných lidí, kteří si uvědomovali, jaké důsledky to bude mít jak pro Británii, tak pro Evropskou unii. Ty první analýzy ukazují, že jedním z hlavních faktorů v rozhodnutí mírné většiny britských voličů byla obava z migrace. Britové už mají sta tisíce migrantů na svém území, zejména z Pákistánu, a právě v Británii vznikl ten termín „no-go area“, to znamená oblast, kam se večer neodvažují ani policisté. A zřejmě tyto negativní zkušenosti přispěly k rozhodnutí britských voličů.

Jaký podle Vás bude mít rozhodnutí britských voličů dopad na Českou republiku a Evropskou unii jako celek?

Na Evropskou unii jako celek bude mít nepříjemný dopad, protože zaprvé ten tandem Francie, Německo nebude kompenzován nebo vyvažován právě britským vlivem. Evropská komise, třebaže britské rozhodnutí bylo spolu způsobeno i velmi neefektivním výkonem Evropské komise, včetně postoje k migrační krizi, tak Evropská komise bude mít teď poněkud volnější ruce.

A pokud jde o Českou republiku, tak samozřejmě každé zúžení evropského trhu, a my do Evropské unie exportujeme více než osmdesát procent našeho vývozu, každé zúžení evropského trhu samozřejmě vede ke zhoršení ekonomických podmínek.

Pane prezidente, děkuji Vám za Vaše odpovědi.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, OVTV, 24. června 2016

zpět na seznam zpráv