Vystoupení prezidenta republiky na AIPAC Policy Conference

2. března 2015

Šalom. Pane Horowitzi, drazí přátelé. Premiér Netanjahu před rokem řekl, že Česká republika je nejlepším přítelem Izraele v Evropě. Jsem šťastný, že se s nejlepšími přáteli Izraele setkávám i v Americe. Ano, čas od času je důležité si připomenout historii, já však dnes budu, co se historie týče, stručný. Dovolte, abych připomněl pouze dodávku zbraní a letadel do Izraele v roce 1948 a abych vzpomněl české letce, kteří cvičili letce z Izraele. Jedním z těch letců byl izraelský prezident, pan Weizman.

Dnes však čelíme budoucnosti, a to je daleko důležitější. Roste vlna takzvaného mezinárodního terorismu, já ale vždycky říkám islámského terorismu. Proto musíme učinit dva kroky, abychom s touto vlnou mohli bojovat. První fází jsou samozřejmě projevy solidarity. Všichni známe proslulý slogan: "Ich bin ein Berliner." Nyní musíme všichni říct: "Já jsem Žid."

To ale nestačí. Ovšemže vaše diskriminace je naší diskriminací, vaše oběti jsou našimi oběťmi. Naše společnost je ale příliš hedonistická, příliš konzumní a která zbaběle vyznává appeasement. Ano, organizujeme demonstrace a manifestace, ale to nestačí. Co navrhuji, je systematický a koordinovaný boj se základy terorismu. Byl jsem informován, že zastřešující organizací je Muslimské bratrstvo. Šéf Al Kajdy je členem Muslimského bratrstva, šéf Tálibánu je členem Muslimského bratrstva, to samé platí pro Hamás, pro Hizballáh, pro Al Nusru a tak dále a tak dále. Tedy co navrhuji, je koordinovaný postup mezinárodního společenství, pokud možno zastřešený Radou bezpečnosti, protože supermocnosti vedou mnoho, mnoho konfliktů, ale mají jen jednoho společného nepřítele - islámský terorismus.

Zajímalo by mě, pane Horowitzi, zda jste viděl plány tak zvaného islámského chalífátu do roku 2020. Můžete říci, že to jsou plány blázna a asi budete mít pravdu. Ale Adolf Hitler byl také blázen a okupoval prakticky celou Evropu. V boji s islámským terorismem tedy potřebujeme novou strategii. Vůbec ne obsazení nějakého území, žádné tanky, žádnou pěchotu, žádné dělostřelectvo, ale drony, speciální jednotky a tajné služby. Dvakrát jsem se setkal se šéfem Mosadu a řekl jsem mu: "Není pravda, že je vaše tajná služba nejvýkonnější na světě. Na celém světě je vaše tajná služba jediná výkonná, bohužel."

Svůj projev bych ale chtěl přece jen uzavřít vzpomínkou z minulosti. Větou, kterou nezapomenu do konce svého života. Větou, která stála u zrodu židovského státu Izraele, větou, kterou musíme přijmout za svou právě teď, pokud se nechceme stát budoucími oběťmi islámského teroru. "Nikdy již nepotáhneme jako ovce na porážku, nikdy."

Děkuji vám.

Miloš Zeman, prezident České republiky, 2. března 2015, Washington, D.C., USA