Vystoupení prezidenta republiky v debatě v České televizi

25. ledna 2018

Světlana Witowská:

Dobrý večer, dámy a pánové, vážení diváci na ČT1 a ČT24, začíná poslední prezidentský duel, finále.

Do dvorany pražského Rudolfina přijali pozvání oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola přímé volby hlavy státu. Pan prezident České republiky Miloš Zeman, dobrý večer.

Miloš Zeman:

Dobrý večer.

Světlana Witowská:

A taky bývalý předseda Akademie věd pan Jiří Drahoš, dobrý večer.

Jiří Drahoš:

Hezký večer.

Světlana Witowská:

Dnešní prezidentská debata bude trvat zhruba devadesát minut. Rozdělili jsme ji do tří částí. V té první části se budeme ptát na aktuální politické věci a taky na to, jaké jsou vize obou pánů o tom, co by chtěli jako prezidenti dokázat. Ve druhé části dostanou oba pánové otázky od dvou ústavních činitelů a taky od zástupců veřejnosti a ve třetí části si oba pánové budou moct položit tři otázky. My jsme je požádali, aby si otázky připravili předem. Těsně před dnešním přímým přenosem si oba pánové vložili své otázky pro svého soupeře do těchto obálek. Já nevím, co v těch obálkách je. Dozvíme se to, až bude pravý čas. Dámy a pánové, poslední prezidentský duel právě začíná. Ještě jednou dobrý večer.

Pane prezidente, zítra půjdu volit, proč bych měla volit Miloše Zemana a ne Jiřího Drahoše?

Miloš Zeman:

Já bych byl především rád, paní Witowská, kdybyste šla volit, protože je asi čtyřicet procent lidí, kteří k volbám nejdou, a podle mého názoru je to chyba. A děkuji Vám za to, že volit půjdete. A protože jste svobodný člověk a o nás obou toho víte víc než dost z naší minulé historie, tak Vám určitě nemusím radit, koho Vy máte volit.

Světlana Witowská:

Pane profesore, zítra půjdu k volbám, proč bych měla volit Jiřího Drahoše a ne prezidenta Miloše Zemana?

Jiří Drahoš:

Protože Miloš Zeman je pro mě reprezentantem té uplynulé politické éry. Doby opozičních smluv, přeběhlíků, propojení kmotrů, mafií v politice a také papalášství na Hradě, papalášství jeho spolupracovníků. Symbolem rozdělování, nálepkování, osočování. Já jako prezident bych chtěl přinést něco jiného na Hrad. Chtěl bych se zabývat ne Peroutkovými články, ale problémy, které opravdu tíží tuto společnost, ne její elity.

Světlana Witowská:

Pánové, naprostá většina těch, kteří se teď na Vás dívají, se v podobné situaci jako Vy nikdy neocitla a pravděpodobně ani nikdy neocitne. Je tohle pro Vás ten nejdůležitější okamžik v životě, pane profesore?

Jiří Drahoš:

Určitě ano.

Světlana Witowská:

A pro Vás, pane prezidente?

Miloš Zeman:

Já pevně věřím, že dokud nebudu stát na prahu smrti, tak budu mít ještě některé důležité okamžiky, a jsem rád, že život nekončí touto diskuzí.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, co nejvíc vytýkáte Jiřímu Drahošovi, pokud byste měl vzít jednu konkrétní věc. Jaká výtka by to byla?

Miloš Zeman:

Že vůbec nerozumí politice, protože politika je řemeslo, které se musí dlouho učit. Já sám se ho učím už pětadvacet let a nechci tvrdit, že ho pořádně umím. Ale je kus odvahy v tom, aspirovat na nejvyšší politickou funkci ve státě a nevědět vůbec nic o politice.

Světlana Witowská:

Pane profesore, co vytýkáte nejvíc svému soupeři Vy?

Jiří Drahoš:

Já už jsem to řekl z části. Miloš Zeman je…

Světlana Witowská:

Jednu konkrétní věc, prosím.

Jiří Drahoš:

Dobře, to, že společnost nespojuje, že ji rozděluje, že je prezidentem dolních deseti milionů.

Světlana Witowská:

Pánové, máme tři měsíce…

Miloš Zeman:

To je výtka?

Jiří Drahoš:

Ano, je to fráze.

Světlana Witowská:

Máme tři měsíce po volbách. Pánové, prosím, tuto diskuzi řídím já, teď momentálně. Takže Vás poprosím, abyste mě, prosím, poslouchali. Máme tři měsíce po volbách, vládu v demisi, trestně stíhaného premiéra, kterému Vy jste, pane prezidente, znovu dal tu důvěru a pověřil jste ho sestavením vlády. Řekl jste taky, že ho v únoru jmenujete premiérem. Pane profesore, pokud Vy vyhrajete prezidentskou volbu, může se stát, že zdědíte vládu, na jejíž sestavení nebudete mít absolutně, absolutně žádný vliv. Jak si s tím poradíte? Co budete dělat, když se s jejím složením neztotožníte? Budete proti ní aktivně vystupovat?

Jiří Drahoš:

Prezident se musí chovat vždycky v rámci ústavy. Pokud bych, jak říkáte, zdědil vládu, to znamená Andreje Babiše jako trestně stíhaného premiéra, musel bych samozřejmě postupovat profesionálně. To znamená, můj vztah s premiérem i s vládou by byl profesionální.

Světlana Witowská:

Takže aktivně vystupovat proti vládě, se kterou nebudete ztotožněn, nebudete?

Jiří Drahoš:

To prezident nemá dělat. Já myslím, že to dělával právě Miloš Zeman, a nevedlo to k ničemu dobrému. Takže já bych proti vládě nevystupoval, jednal bych profesionálně.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vy jste řekl, že když prohrajete, jmenujete Andreje Babiše premiérem i bez té požadované, deklarované sto jedničkové podpory. Proč ta změna? Co tím sledujete?

Miloš Zeman:

Prosím?

Světlana Witowská:

Proč ta změna? Co tím sledujete, že Andreje Babiše pověříte jmenováním, sestavením vlády?

Miloš Zeman:

To není změna, paní Witowská, já už jsem to řekl na tiskové konferenci. Je to takzvaný algoritmus podmíněného pokračování, který spočívá v tom, že buď vyhraju nebo prohraju. Když prohraju, tak hrozí nebezpečí, že by pan Drahoš, jak veřejně řekl, nejmenoval vítěze voleb premiérem, a tímto amatérským zásahem by v naší politické struktuře vznikl naprostý chaos. Proto dám možnost Andreji Babišovi k druhému pokusu. Když vyhraju, dám naopak Andreji Babišovi víc času na jednání o vládě, ale v tom případě budu samozřejmě vyžadovat tu většinovou podporu.

Světlana Witowská:

Vy jste ale původně o té sto jedničkové podpoře mluvil i za situace, kdy, že dáte Andreji Babišovi více času, a sto jedničkovou podporu jste původně chtěl. Takže jste změnil názor.

Miloš Zeman:

Nezměnil,…

Světlana Witowská:

Pane profesore, věříte Andreji Babišovi…

Miloš Zeman:

…pouze jsem optimisticky vycházel z toho, že vyhraju.

Světlana Witowská:

Pardon, pardon, pane prezidente. Pane profesore, věříte Andreji Babišovi, že v kauze Čapího hnízda nepodváděl?

Jiří Drahoš:

To je na posouzení nezávislých soudů.

Světlana Witowská:

Já se ptám na to, jestli mu věříte Vy.

Jiří Drahoš:

Ne, podle těch údajů, které jsou známy, a já nečerpám z ničeho jiného než z médií, tak mám pochybnosti o tom, že by Andrej Babiš byl nevinný, ale znovu říkám, rozhodnou, nebo měl by rozhodnout nezávislý soud.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vy Andreji Babišovi věříte, že v kauze Čapího hnízda nepodváděl?

Miloš Zeman:

Já zatím nemám důvod předpokládat, paní Witowská, že miliardář, jako je Andrej Babiš, by potřeboval podvádět kvůli padesáti milionům.

Světlana Witowská:

Ano, a věříte mu nebo ne?

Miloš Zeman:

No právě z tohoto důvodu věřím, že nepodváděl.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vy jste v minulosti několikrát zopakoval, že pro politiky má platit presumpce viny, protože politik má být prost jakýchkoliv podezření. To je Vaše citace. Platí to i pro Andreje Babiše?

Miloš Zeman:

Zaprvé, citace, kterou uvádíte, je stará asi deset, ne-li patnáct let.

Světlana Witowská:

Řekl jste to dvakrát. Jednou v případě pana Svobody a pak také v případě pana Nečase.

Miloš Zeman:

Od té doby, když dovolíte, jsem změnil názor na základě toho, že zde byla celá řada procesů, kde se ukázalo, že presumpce viny neplatí. Uvedu příklad starý týden. Paní Alena Vitásková byla odsouzena k osmi a půl roku nepodmíněně a nedávno, před tím týdnem, byla osvobozena.

Světlana Witowská:

 A to je důkaz čeho, podle Vás?

Miloš Zeman:

To je důkaz toho, že některá obvinění jsou nepravdivá.

Světlana Witowská:

To se ale stává v justici běžně, protože máme několikastupňovou soudní soustavu, že odvolací soudy rozhodnou jinak. To ještě není důkaz o tom, že jsou to procesy, které jsou nějakým způsobem ovlivněny politicky. Uvažujete u premiéra Babiše o tom, že byste mu udělil abolici? Tedy, že byste zastavil jeho trestní stíhání?

Miloš Zeman:

Ne. Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. Ale máte naprostou pravdu s tím odvolacím systémem. Já jsem nedávno jednal s britským ministrem zahraničí o vraždě jednoho českého občana britskými občany, a on mně říkal, je mi to líto, ale u nás neexistuje možnost odvolání. Takže, zaplaťpánbůh, že u nás tato možnost je.

Světlana Witowská:

Můžeme se spolehnout na to, že v případě abolice pro Andreje Babiše nezměníte názor tak, jak jste ho změnil třeba v případě toho názoru na presumpci viny u politiků?

Miloš Zeman:

Tak zaprvé, já jsem nikomu abolici za pět let svého prezidentování neudělil.

Světlana Witowská:

Já se Vás ptám na to, jestli se můžeme spolehnout na to, že právě v tomto případě nezměníte názor.

Miloš Zeman:

A nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.

Světlana Witowská:

Pane profesore, za jakých okolností byste uvažoval o tom, že byste Andreji Babišovi abolici udělil?

Jiří Drahoš:

Já nevidím důvod pro udělování abolice. Pan prezident správně řekl, že máme vícestupňové soudnictví, pak nechápu, proč se Andrej Babiš nemůže obhájit před nezávislým soudem. Každý řadový policista, který je podezřelý z něčeho, je postaven mimo službu a my tady máme funkci premiéra, nejvyšší exekutivní funkci ve státě, a na toho platí jiná pravidla? Kromě toho, že pan prezident změnil názor, u politiků, presumpce viny na nevinu.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, je možné si v Česku objednat trestní stíhání, jak říká Andrej Babiš?

Miloš Zeman:

Já bych to úplně nevylučoval. Vrátím se k tomu případu Aleny Vitáskové, která, jak známo, bojovalo proti solárním baronům.

Světlana Witowská:

A myslíte si, že to, že odvolací soud rozhodl jinak než soud prvního stupně, je důkaz toho, že si to někdo objednal?

Miloš Zeman:

Já bych rád dokončil …

Světlana Witowská:

Ano, prosím.

Miloš Zeman:

…alespoň dvě věty, abych odpověděl na Vaši první otázku, než mně položíte otázku druhou. Tak tedy, vzhledem k tomu, že paní Vitásková bojovala proti solárním baronům, a já jsem zásadní odpůrce dotací obnovitelným zdrojům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání.

Světlana Witowská:

Takže Vaše odpověď na otázku, jestli je možné objednat si trestní stíhání, že to nevylučujete.

Miloš Zeman:

Teoreticky to možné je. Teoreticky to jistě možné je, pokud ta skupina má významný finanční nebo mocenský vliv.

Světlana Witowská:

Pane profesore, je možné v České republice objednat trestní stíhání?

Jiří Drahoš:

Je to pustá spekulace. Já jsem přesvědčen, že ne, a divím se, že ústavní činitel, premiér, něco takového řekne v přímém přenosu.

Světlana Witowská:

Pánové, složení vlády je něco, co může prezident do jisté míry ovlivnit, jen do jisté míry, ale to, co může ovlivnit pouze on sám, je to, které spolupracovníky má nejblíž kolem sebe. Pane profesore, k Vašim nejbližším spolupracovníkům patří mimo jiné krizový manažer Jakub Kleindienst a Pavel Kolář. Jak jste si tyto dva pány vybral a prověřil?

Jiří Drahoš:

S oběma jsem se seznámil, s Jakubem Kleindienstem už před delší dobou, na Ministerstvu kultury. Tehdy jsme se bavili zcela nezávazně. Pak jsem si na něj vzpomněl, když jsem hledal někoho do týmu. Testoval jsem, nebo zkoušel jsem víc lidí, a on mě přesvědčil.

Světlana Witowská:

Prověřil jste si pana Kleindiensta i pana Pavla Koláře?

Jiří Drahoš

Samozřejmě. Probral jsem i Jakuba Kleindiensta i Pavla Koláře, všechny věci jsem s nimi prodebatoval. Jak jsem říkal, měl jsem více adeptů na přijetí do týmu a zvolil jsem je.

Světlana Witowská:

Takže jste věděl i o tom, že pan Kleindienst má poměrně velmi bohatou minulost, a jak napsal časopis Reportér a server iRozhlas, tak figuroval ve vedení firmy, která hrála dost podstatnou roli v kauze bývalého hejtmana Davida Ratha. To jste všechno věděl?

Jiří Drahoš:

Samozřejmě, já jsem, jak říkám, s Jakubem Kleindienstem všechny věci probral, já mu věřím, mediální spekulace nechávám stranou. To co tady citujete, to píší média.

Světlana Witowská:

Tak mi vysvětlete, proč jste pana Kleindiensta upozadil před druhým kolem prezidentské volby? Nemáte strach, že by Vám právě tyto informace, které se objevily v médiích, mohly ublížit, a proto jste ho upozadil?

Jiří Drahoš:

Já jsem nikoho neupozadil. První fáze kampaně, nebo ta nejdelší, byla náročná logisticky, byl to sběr podpisů, výjezdy, plánování, dobrovolníci, velmi náročná kampaň na logistiku a organizaci. Teď jsme v posledních, nebo po tom prvním kole, jsme byli najednou v posledních deseti dnech, čili v té úplně nejtvrdší fázi kampaně, a tam už tyhle věci odpadly, tam…

Světlana Witowská:

Tam už není potřeba krizového manažera?

Jiří Draho:š

Tam není potřeba krizového manažera, tam je třeba, paní Witowská, jasné velení od jedné osoby, a tou jsem já. Je to pouze deset dní mezi první a druhou volbou, takže na tom není nic divného. Já jsem zvyklý velet, jsem zvyklý rozhodovat.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, pokud obhájíte svůj post, budou s Vámi na Hradě pokračovat Vaši dva nejbližší spolupracovníci, tedy kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý?

Miloš Zeman:

Řekl jsem několikrát, a opakuji to znovu, že se na toto téma poradím především s nimi, a teprve potom budu informovat média, nikoli naopak.

Světlana Witowská:

Pokud budou chtít…

Miloš Zeman:

Jinak bych chtěl ovšem poznamenat, že nikdo z nich není trestně stíhán, není z ničeho obviněn, nikdo z nich nespolupracoval s Davidem Rathem a já je, paní Witowská, neupozaďuji, protože já se médií nebojím.

Světlana Witowská:

Já se na tyto dva pány ptám z toho důvodu, že premiér v demisi Andrej Babiš Vám doporučil, abyste se od těchto dvou pánů distancoval, a to proto, že třeba Vratislav Mynář Vám už pět let slibuje, že přinese bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň s tím, že on ji samozřejmě podle zákona nepotřebuje, ale požádal o ni, ale Národní bezpečnostní úřad mu ji nedal. To rozhodnutí je pravomocné. Pan Martin Nejedlý má úzké kontakty na Rusko, protože byl jednatelem a spolumajitelem české pobočky ruského Lukoilu. Proč jsou právě tito dva pánové pro Vás tak důležití, že se jich zastáváte, máte je blízko sebe i přesto, že tedy pan Vratislav Mynář nedostal prověrku a pan Nejedlý má vazby na Rusko?

Miloš Zeman:

Pan Vratislav Mynář se vůči rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu odvolal, a soud v této věci dosud nerozhodl. Z toho vyplývá, že dokud tento soud nerozhodne, nemá cenu se k této věci dále vyjadřovat. To, že má Martin Nejedlý, protože dlouhou dobu působil jak v Německu, tak v Rusku, i kontakty na Rusko, je podle mého názoru z hlediska jednání s některými ruskými podniky výhoda, nikoli nevýhoda. Ale jsem rád, že pan Babiš a pan Drahoš, oba dva naprosto shodně konstatují, že páni Nejedlý a Mynář by neměli být v mém týmu.

Světlana Witowská:

Když se vrátím k té prověrce, Národní bezpečnostní úřad ji odmítl udělit a je to pravomocné rozhodnutí. Jednou z podmínek pro vydání prověrky, teď budu citovat podle zákona o ochraně utajovaných skutečností, je bezpečnostní způsobilost, a tu splňuje ten, u koho není zjištěno bezpečnostní riziko. Vás neznepokojuje, že pan Mynář nejspíš představuje bezpečnostní riziko, když prověrku, o kterou požádal, nedostal?

Miloš Zeman:

Ne. Já jsem totiž četl rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu, a tam mimo jiné byly takové údaje, jako že pan Mynář před dvaceti lety v opilosti porazil sloup veřejného osvětlení, na kterém byl místní rozhlas. Já chápu, že je to vážný delikt, ale nejsem si zcela jist, že je to bezpečnostní riziko.

Světlana Witowská:

Pane profesore, od sponzorů jste dostal ze všech kandidátů nejvíc peněz. Jakou roli ve shánění sponzorů sehrál právě pan Jakub Kleindienst, o kterém jsme mluvili před chvílí?  A musel jste nějakého sponzora, kterého Vám přivedl, odmítnout?

Jiří Drahoš:

Já bych především odmítl názor pana prezidenta Miloše Zemana, on mi podsouvá, že jsem upozadil Jakuba Kleindiensta kvůli médiím. Pane prezidente nic takového…

Světlana Witowská:

To jsem jako první řekla já.

Jiří Drahoš:

Dobře, ale on to opakoval, a není to pravda. To je…

Světlana Witowská:

Tak pojďme se vrátit k té mé otázce, prosím.

Jiří Draho:

Tak ale, já bych, aby bylo jasno, nic takového jsem neřekl já, řekla to paní Witowská.

Světlana Witowská:

To už jste vysvětlil v té předchozí odpovědi. To už jste odpověděl v předchozí odpovědi. Ptám se na to, jakou roli sehrál ve shánění sponzorů Jakub Kleindienst, a jestli jste nějakého sponzora, kterého Vám přivedl, odmítl z nějakého důvodu?

Jiří Drahoš:

Musím se přiznat, že sponzoři se mi nabízeli sami. Řada lidí prostě chce mít na Hradě změnu. Chce tam vidět někoho jiného. Nabízeli se mi, začalo se to nabalovat, a Jakub Kleindienst v tom nehrál žádnou zásadní roli.

Světlana Witowská:

Odmítl jste někoho, kdo Vám nabídl peníze?

Jiří Drahoš:

Ano, odmítli jsme v jednom případě.

Světlana Witowská:

Důvod?

Jiří Drahoš:

Důvod. Máme etickou komisi, která posuzuje každý případ sponzoringu, a ta mi doporučila, to odmítnout.

Světlana Witowská:

Jak můžete zaručit, že se nebudete vůči svým štědrým dárcům cítit zavázaný?

Jiří Drahoš:

Svým slovem. Nebudu se cítit zavázaný, protože jsem jim nic neslíbil. To není půjčka. Oni chtějí změnu na Hradě, a proto mi poskytli peníze.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Váš kancléř Vratislav Mynář stojí v čele spolku Přátel Miloše Zemana. Za předvolební kampaň, kterou Vy sám podle svých slov nevedete, tak tento spolek, který je neziskovou organizací, zaplatil přes jedenáct milionů korun. V tomto spolku je aktivní i pan Nejedlý. Odkud ty peníze jsou?

Miloš Zeman:

Výborně. Já jsem si tuhle otázku neobjednal, paní Witowská.

Světlana Witowská:

To můžu potvrdit.

Miloš Zeman:

Výborně. Ale vzhledem k tomu, že i když nejsem vůbec povinen to učinit, pěkně Vás poprosím, abyste panu Drahošovi předala seznam všech dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který není tajný.

Světlana Witowská:

Můžete nám to přečíst, co tam je tedy?

Miloš Zeman:

Ne, chraň bůh.

Jiří Drahoš:

Já je nepotřebuji. Ten seznam odevzdejte úřadu, který na to dohlíží.

Světlana Witowská:

Tak nám, prosím, pane prezidente, prosím, tak nám řekněte, odkud ty peníze jsou.

Miloš Zeman:

Pane Drahoši, tento seznam byl tomuto úřadu samozřejmě odevzdán. Já jsem Vám ve své dobré vůli, protože jsem občas podezříván ze záhadného financování tohoto občanského sdružení, jako gesto dobré vůle, nabídl tento seznam sponzorů.

Světlana Witowská:

Dobře, pane prezidente, můžete ten seznam otevřít a …

Jiří Drahoš:

Já ho nepotřebuji.

Světlana Witowská:

…první tři položky nám přečíst, abychom věděli, kdo to je?

Miloš Zeman:

Ale samozřejmě, že ano, pokud chcete, přečtu ho třeba i celý.

Světlana Witowská:

Stačí první tři položky, abychom věděli, protože dodnes pan Jiří Ovčáček mluvil jenom o tom, že ty peníze nejsou ze zahraničí.

Miloš Zeman:

Ne, žádný z těchto dárců není ze zahraničí.

Světlana Witowská:

A můžete zaručit, že ty peníze nepocházejí z trestné činnosti?

Miloš Zeman:

Tak to je tedy velmi silné obvinění.

Světlana Witowská:

To není žádné obvinění. Já se ptám, jestli to můžete zaručit. Z ničeho Vás neobviňuji.

Miloš Zeman:

A já bych byl velmi rád, paní Witowská, aby Vás některá z těchto firem nežalovala.

Světlana Witowská:

Já jsem neřekla, že tyto firmy se dopouštějí trestné činnosti. Já jsem se zeptala Vás, jestli můžete zaručit, že peníze, které někdo posílá na to, aby propagoval Vaši osobu, nepocházejí z trestné činnosti.

Miloš Zeman:

Dobře. Tak děláte ze mě detektiva, kterým samozřejmě nejsem, ale předpokládám, že jestliže tito lidé souhlasili se zveřejněním svého jména, pak zcela určitě nechtěli riskovat, aby jejich peníze pocházely z trestné činnosti. Takže můžu? RAY Service, Jaroslav Menšík, Martin Chládek, Tomáš Haratek, René Gucký, Jan Khuna, Petr Tauchman, Petr Sádlo, Luboš Kozák, Jana Verneková, Jiří Berger.

Světlana Witowská:

Dobře. Pane prezidente, děkujeme, a já to teď předám panu Drahošovi, pokud ho to bude zajímat. Ne. Tak si to vezmu já, protože mě to zajímá. Děkuji.

Jiří Drahoš:

Já o to nestojím, já mám všechny dárce na transparentním účtu, já nepotřebuji Miloši Zemanovi předávat seznam.

Světlana Witowská:

Možná, že ode dneška tento seznam bude také na transparentním účtu. Pane profesore, Vy na jedné straně voláte po transparentnosti, ale na druhé straně jste nám dodnes neřekl, koho si s sebou přivedete na Hrad jako své nejbližší spolupracovníky, jako kancléře, jako poradce, jako tiskového mluvčího. To jsou lidé, které my, daňoví poplatníci budeme platit ze svých daní, a to jsou lidé, kterým Vy jako prezident budete naslouchat. Myslím si, že voliči mají právo ta jména znát ještě před tím, než Vás třeba budou volit, protože to pro ně může být zásadní věc. Kdo budou tito tři, kancléř, šéf poradců, mluvčí?

Jiří Drahoš:

Já rozumím Vaší otázce. Je to taky s ohledem na to, že Miloš Zeman kdysi po volbě řekl, že si na Hrad vezme pouze šoféra a tajemníka, pak to dopadlo jinak. Takže rozumím tomu, že se ptáte. Ale já mám samozřejmě nějaké varianty v hlavě, ale jestli dovolíte,…

Světlana Witowská:

Nedovolím.

Jiří Drahoš:

…nyní po prvním kole volby se mi nabídla celá řada lidí ze štábu mých ctihodných protikandidátů, a já zvažuji všechny možné varianty.

Světlana Witowská:

Takže se to nedozvíme.

Jiří Drahoš:

Nedozvíte se to, ne, ne, ne. Ještě nejsem rozhodnut, ale beru v potaz ty nabídky.

Světlana Witowská:

Přesto, že voláte po transparentnosti, nedozvíme se to.

Jiří Drahoš:

Ale to nemá nic společného s transparentností.

Světlana Witowská:

Jak to, že ne? To jsou lidé, které my budeme platit ze svých daní.

Jiří Drahoš:

Jak jsem řekl, Miloš Zeman po volbě řekl, že si vezme na Hrad pouze tajemníka a řidiče.

Světlana Witowská:

Prosím, nemluvte teď o panu prezidentovi, já se ptám Vás.

Jiří Drahoš:

Já jsem Vám zdůvodnil, proč Vám to teď nemohu říct, protože přemýšlím, mám řadu možností a řadu variant.

Světlana Witowská:

Dobře, nedozvíme se to. Pánové, předpokládám, že Vaše první cesta do zahraničí povede na Slovensko. Zajímá mě, pane prezidenta, která jiná země je pro Českou republiku podobně důležitá jako Slovensko, pokud byste mohl vybrat jednu.

Miloš Zeman:

To je krásná otázka, ale já se domnívám, paní Witowská, že jsou to všechny naše sousední země, tedy kromě Slovenska Polsko, Německo, Rakousko, a že bychom snad právě kromě Slovenska neměli žádnou z těchto zemí priorizovat. Sousedi jsou velmi důležití.

Světlana Witowská:

Nevyberete jednu?

Miloš Zeman:

Ne. Proč? Proč bych měl říkat, že Němců je víc, a proto jsou důležitější než Rakušané?

Světlana Witowská:

Pane profesore, která země je pro Vás podobně důležitá jako Slovensko, pro Českou republiku?

Jiří Drahoš:

Tak určitě bych jel na Slovensko, potvrzuji. Už jsem slíbil, že se přátelům na Slovensku omluvím za nehorázný výrok Miloše Zemana o Alexandru Dubčekovi. A s těmi dalšími cestami určitě k nějakému ze sousedů bezprostředních, ale podle situace.

Světlana Witowská:

Já jsem se neptala na cestu, ale který stát je podle Vás nejdůležitější po Slovensku.

Jiří Drahoš:

Určitě bych jel do nějaké sousední země a tady se shodneme, podle situace Polsko, Rakousko. Podle situace.

Světlana Witowská:

Pánové, zahraniční média o Vašem souboji píší jako o souboji České republiky o to, jestli bude mířit na Západ nebo na Východ. Vy jste, pane prezidente, v Televizi Barrandov řekl, že byste nejraději mířil na sever. Kolikrát za těch pět let, co jste na Hradě, jste byl ve Skandinávii?

Miloš Zeman:

Budete se divit, ale pokud si…

Světlana Witowská:

Jako prezident republiky.

Miloš Zeman:

Jako prezident republiky, pokud si dobře vzpomínám, tak ani jednou.

Světlana Witowská:

Není to škoda, když je to pro Vás vzor, skandinávská země. Zvou Vás tam vůbec státníci těch zemí?

Miloš Zeman:

Já, když dovolíte, protože odpověď na Vaši otázku je složitá.

Světlana Witowská:

My jsme žádnou takovou cestu nenašli a nejbližší cesta na sever byla do Rigy.

Miloš Zeman:

Já se omlouvám panu Drahošovi, že si nasadím brýle, protože mám, jak známo, dvě dioptrie.

Světlana Witowská:

Já Vám v tom hledání pomůžu, nenajdete tam žádnou skandinávskou zemi.

Miloš Zeman:

Ne, šedesát dva zahraničních cest a sto pět přijetí zahraničních návštěv.

Světlana Witowská:

Ano, pane prezidente, nenajdete tam nic takového.

Miloš Zeman:

Tak nemohu vyloučit, že v těch sto pěti přijetích byli nějací skandinávští představitelé.

Světlana Witowská:

Nejsou. Nejbližší severská země, kde jste byl nebo místo, je Riga. Pane profesore, pozvání pan prezident dostává z Asie i z Ruska. Je podle Vás Rusko pro Českou republiku bezpečnostní riziko?

Jiří Drahoš:

Tak samozřejmě je. Já podobně jako pan prezident, nebudu si nasazovat brýle, mám je a já jsem měl s panem prezidentem na toto téma debatu. Vzal jsem si s sebou zprávu Bezpečnostní informační služby. Já jsem řekl Miloši Zemanovi, že jedna věc je zprávy dostávat a druhá je zprávy číst.

Světlana Witowská:

Tak, prosím, je Rusko bezpečnostní hrozbou podle Vás?

Jiří Drahoš:

Já mám k dispozici jen tu veřejnou. Ano, já ocituji dvě věty ze zprávy BIS za rok 2016. „Oproti roku 15 však v průběhu roku 16 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území České republiky“. A dodám, „v kontextu čínských aktivit se rok 16 nesl ve znamení růstu intenzity a agresivity vlivových operací a nárůstu“…

Světlana Witowská:

Pane profesore, to si všichni můžeme přečíst na internetu.

Jiří Drahoš:

No, nemůžeme si to všichni přečíst. Pan prezident si to nepřečetl.

Světlana Witowská:

Pojďme, pane prezidente, říct Váš názor, jestli je Rusko pro Českou republiku bezpečnostní riziko nebo ne. Prosím.

Jiří Drahoš:

Paní Witowská, pardon, omlouvám se. Pan prezident si to nepřečetl.

Světlana Witowská:

Pane profesore, prosím, já se teď ptám pana prezidenta.

Miloš Zeman:

Já, až pan Drahoš přestane povykovat, Vám rád odpovím.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, prosím, zachovejme nějakou důstojnost této debaty. Já jsem pana Drahoše požádala o to, aby Vám neskákal do řeči.

Miloš Zeman:

Ano, dobře, ale já jsem jemu neskákal do řeči, budu rád, když on učiní totéž. Já bych nejdříve odpověděl panu Drahošovi jednou větou. A sice ředitel bezpečnostního odboru Jan Novák požádal ředitele BIS, ale také Vojenského obranného zpravodajství a takzvané UZINy, aby se vyjádřily ke tvrzení pana Drahoše, že parlamentní volby byly ovlivňovány zahraničními rozvědkami. Všichni tři ředitelé jasně prohlásili, že to není pravda. A nyní tedy mohu odpovědět na Vaši otázku. Podle mého názoru dnešní Rusko právě díky tomu, že jsme součástí NATO a že jsme součástí Evropské unie, není pro Českou republiku bezpečnostní riziko.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, je Krym ruský nebo ukrajinský?

Miloš Zeman:

Krym byl neoprávněně anektován Ruskem, a bylo to porušení mezinárodních dohod. To, že byl ve své době ruský a že byl Nikitou Chruščovem darován někdy v roce 56 Ukrajině, je druhá věc.

Světlana Witowská:

Je tedy teď momentálně ruský nebo ukrajinský?

Miloš Zeman:

Jako fakticky, ptáte-li se na fakticitu, je nepochybně ruský, protože spadá pod ruskou jurisdikci, ale je to neoprávněná anexe a já jsem to mnohokrát řekl.

Světlana Witowská:

Pane profesore, je Krym ruský nebo ukrajinský?

Jiří Drahoš:

Jen oprava pana prezidenta, ruská vojenská doktrína označuje za hlavního nepřítele Severoatlantickou alianci. Pokud to Miloš Zeman neví, tak mu to připomínám. My jsme členem Severoatlantické aliance, čili je logické, že ruské tajné služby u nás budou vyvíjet iniciativu. O tom není sporu.

Světlana Witowská:

Dobře. A teď prosím odpověď na mou otázku, jestli je Krym ruský nebo ukrajinský.

Jiří Drahoš:

Krym z mého pohledu je ukrajinský. Okupace Ruska na tom nic nemění. Německo bylo také dlouhá léta rozděleno na dvě části a je správné, že některé státy nebo řada států neuznala toto rozdělení. Čili Krym je jednoznačně ukrajinský. To, že ho Rusko okupuje, to je jiná věc.

Světlana Witowská:

Nemá ale pan prezident pravdu v tom, když říká, že je to hotová věc, anexe Krymu a že říká nahlas jen to, co se ostatní evropští politici bojí říct nahlas?

Jiří Drahoš:

Já nevěřím tomu, že se to bojí tito politici říct. Já znovu říkám, oni nesmějí a také nechtějí uznat to, že Rusko okupuje Krym. Nevím, proč by to měli dělat. To, že si to myslí náš pan prezident, že je to hotová věc, takových hotových věcí jsme viděli na světě, a za deset let se třeba nebo za patnáct se situace změnila. Nevidím důvod.

Světlana Witowská:

Co myslíte, že se s tím dá dělat?

Jiří Drahoš:

Dá se tlačit na Rusko, dá se vytrvat v sankcích, dá se diplomaticky jednat. Nebude to jednoduché, to nepopírám, ale nevidím důvod, proč by měly demokratické státy uznat okupaci Krymu.

Světlana Witowská:

Pánové, během okupace, během anexe Krymu a během angažmá ruských vojsk na Ukrajině se objevila spousta dezinformací, spousta propagandy z jedné i z druhé strany, vedla se takzvaná hybridní válka. Ono něco podobného, jako je hybridní válka, se dnes vede taky na sociálních sítích, a to v souvislosti s Vaší volební kampaní. Pane prezidente, kdybyste měl vybrat jednu informaci, která se objevila během předvolebního boje, a není pravdivá, můžete ji teď uvést na pravou míru.

Miloš Zeman:

Tak já už jsem ji uváděl, to byla právě informace, že nejenom parlamentní, ale i prezidentská volba má být ovlivňována zahraničními rozvědkami. Já jsem citoval právě teď a poprvé ředitele všech tří zpravodajských služeb, kteří tuto dezinformaci popřeli.

Světlana Witowská:

A jedna informace, která se Vás osobně dotkla a nebyla pravdivá?

Miloš Zeman:

Ale tak já jsem četl tolik informací, paní Witowská, o tom, že mně byla amputována pravá noha,…

Světlana Witowská:

Dobře, tak to je ta jedna

Miloš Zeman:

…o tom, že mám rakovinu, o tom, že když mrkám pravým okem, takže to svědčí o neurologické poruše. Kdybych tohle četl a bral to vážně, tak se z toho zblázním.

Světlana Witowská:

Pane profesore, je nějaká informace, která se Vás osobně dotkla během předvolební kampaně? A můžete ji teď uvést na pravou míru.

Jiří Drahoš:

Já jenom krátce okomentuji dvěma větami to, co říkal Miloš Zeman. Mě by zajímalo, jestli on bude teď vysvětlovat našim spojencům ve Spojených státech, ve Španělsku, ve Francii a v Německu, že mají zapomenout na to, že by jejich volby byly ovlivňovány jakkoliv Ruskem. Oni si to všichni myslí.

Světlana Witowská

Pane profesore, držte se, prosím, té mé otázky.

Jiří Drahoš:

Já reaguji na to, co říkal Miloš Zeman. Jinak těch fake news, které jsem se dozvěděl o sobě…

Světlana Witowská:

Stačí mi jedna.

Jiří Drahoš:

Například že jsem agent StB. Ale je jich spousta, hnusné.

Světlana Witowská:

Pan prezident teď sám vzpomenul na to, jak Vy jste před Vánoci řekl, ‚jednoznačně se domnívám, že dojde a dochází k ovlivňování demokratičnosti našich voleb‘. Vy jste se tehdy sešel s tehdejším premiérem Sobotkou. Plánoval jste, že se sejdete taky s novým premiérem Andrejem Babišem. Proč jste se ještě nesešli? Trváte na tom, co jste tehdy řekl?

Jiří Drahoš:

Trvám na tom, co jsem řekl. Premiér Babiš o tom dobře ví a já respektuji jeho vytížení pracovní, takže nevidím důvod, proč bych opakoval totéž, co jsem řekl premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Světlana Witowská:

Neměl čas. Nebo jste ho nepožádal?

Jiří Drahoš:

Ne, je hodně zaneprázdněn. Já respektuji jeho zaneprázdněnost.

Světlana Witowská:

Požádal jste ho o schůzku, nebo ne?

Jiří Drahoš:

Ne, zatím nepožádal. Ještě stále není premiérem.

Světlana Witowská:

Je premiérem v demisi.

Jiří Drahoš:

Je premiérem v demisi, ale já si počkám.

Světlana Witowská:

A nedávno ještě nebyl premiérem v demisi, byl premiérem.

Jiří Drahoš:

Bylo jasné, že důvěru Parlamentu nedostane.

Světlana Witowská:

Už jste v téhle souvislosti, pokud to berete jako důležitou věc, podnikl něco konkrétního? Podal jste třeba trestní oznámení, nebo to prostě necháte jen tak vyšumět?

Jiří Drahoš:

Zvažujeme trestní oznámení, ano. Nechali jsme si udělat analýzu těch nenávistných mailů, jejich zdrojů. Je zcela evidentní, že za tím stojí, a je to analýza, která odhaluje ty primární zdroje, které ty maily rozesílají, a je evidentní, že jsou to proruské servery.

Světlana Witowská:

A Vy jste si tu analýzu nechal udělat až poté, co jste to řekl?

Jiří Drahoš:

Já mám tu analýzu teď, měl jsem indicie před tím, mám teď kompletní analýzu a zvažujeme podání trestního oznámení.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vaše názory zveřejňuje na svém twitterovém účtu Váš mluvčí Jiří Ovčáček. Probírá s Vámi všechny ty informace, které tam zveřejňuje, nebo to necháváte všechno jen na něm?

Miloš Zeman:

Ne, Jiří Ovčáček je svobodný člověk, jeho Twitter je soukromá záležitost. Probírá se mnou všechno, co je zveřejněno na prezidentském Facebooku, protože to už není soukromá záležitost.

Světlana Witowská:

Ale twitterový účet pana Ovčáčka se jmenuje PREZIDENTmluvčí, a pan Ovčáček tam zveřejňuje oficiální fotky a často je to jediný zdroj informací z Hradu.

Miloš Zeman:

Jediný určitě není, protože já jsem Vám právě teď citoval Facebook.

Světlana Witowská:

A některé informace se objevují pouze na twitterovém účtu. Pane profesore, máte představu, jak Váš tým bude komunikovat s veřejností třeba o Vašem zdravotním stavu?

Jiří Drahoš:

Můj šéf tiskového odboru nebude fungovat jako pan Ovčáček.

Světlana Witowská:

A bude fungovat jak?

Jiří Drahoš:

Bude fungovat seriózně, bude podávat seriózní informace, nebude vymýšlet nesmysly, bude to prostě seriózní tiskový mluvčí. Pan Ovčáček to není v žádném případě.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, chcete reagovat?

Miloš Zeman:

Já sice většinou nechci reagovat na pana Drahoše, ale jenom bych chtěl konstatovat, že jsem byl informován o tom, že se na něj připravuje trestní oznámení ve věci šíření poplašné zprávy, a to je právě to ovlivňování nejenom parlamentních, ale i prezidentských voleb. Pokud jde o pana Ovčáčka, myslím si, že je to dobrý tiskový mluvčí, a jsem s jeho službami spokojen.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vy jste v roce 2016 rozpustil lékařské konsilium, které se mělo pravidelně scházet a informovat o Vašem zdravotním stavu. Teď před volbami se sešla skupina lékařů a zveřejnili informace o tom, v jaké jste kondici. Znamená to, že se, pokud se stanete prezidentem, budeme v příštím volebním období dozvídat pravidelně informace o Vašem zdravotním stavu, třeba i formou lékařských zpráv?

Miloš Zeman:

Takhle, pokud mě nebude bolet nic jiného než moje nožičky, které mně bohužel znesnadňují chůzi, tak nevidím důvod, proč zveřejňovat informaci o změnách, které nejsou. Ale samozřejmě, že kdyby se můj zdravotní stav jakkoli zhoršil, pak je mojí povinností o tom veřejnost informovat.

Světlana Witowská:

Pane profesore, Vy jste ve svých osmašedesáti letech v důchodovém věku, stejně jako pan prezident, je to podle Vás správný čas na to začít s úplně novou disciplínou, kterou je politika a to na té nejvyšší funkci? Můžete zaručit lidem, že nebudete dělat začátečnické školácké chyby?

Jiří Drahoš:

Já jsem jako předseda Akademie věd s politiky jednal, stýkal jsem se s nimi, bojoval jsem s nimi. Premiéři, ministři financí, Senát, šéfové Senátu, Parlamentu. Já nejsem politický nováček. Já jsem nikdy nebyl v žádné straně, nepartajničil jsem, neuzavíral jsem žádné stranické dohody, ale jednal jsem s politiky a jsem jimi respektován. Nejsem politický nováček.

Světlana Witowská:

Politika je ale řemeslo, kterému se člověk musí učit, jak říkal pan prezident. Já taky jednám často s politiky, a netroufla bych si o sobě říci, že jsem politik.

Jiří Drahoš:

Je to možná rozdíl mezi námi, ale já jdu do toho. Ano, něco se člověk musí naučit, uznávám. Nikdo z politiků se nevyučil na žádné politické škole, na funkci prezidenta není žádná vysoká škola. 

Světlana Witowská:

Ale pan prezident má za sebou bohatou politickou zkušenost.

Jiří Drahoš:

Tu bych radši neměl, teda musím říci, že jsem rád, že ji nemám.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, i po revoluci bývalo zvykem, že v každé školní třídě visel obraz prezidenta republiky jako jakési morální autority. Proč mluvíte na veřejnosti sprostě?

Miloš Zeman:

Upřímně řečeno, zaprvé, je to moje chyba. Zadruhé, za tu chybu jsem se několikrát omluvil. Zatřetí, jednou to byl překlad anglického názvu americké, pardon, ruské rockové skupiny...

Světlana Witowská:

Neopakujte to, prosím.

Miloš Zeman:

Jinými slovy, tři vulgární výrazy byly zobecněny tak, jako kdybych mluvil sprostě při každém setkání s občany, což samozřejmě není pravda.

Světlana Witowská:

Já jsem ale říkala, že Vy mluvíte sprostě na veřejnosti, a nebylo to jenom u těchto případů, ale připomenu Vám třeba to, jak jste se vymezil vůči vládě kvůli služebnímu zákonu, to si jistě vzpomínáte.

Miloš Zeman:

To je právě ono.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vy máte výhodu i nevýhodu v tom, že Vaše sliby z předchozího období můžeme už zhodnotit, některé sliby jste nedodržel, některé jste porušil. Jeden slib tady už zmiňoval pan profesor Drahoš, a to, že jste slíbil, že si na Hrad přivedete pouze řidiče a tajemníka. Druhý Váš slib, který jste porušil, sliboval jste, že nebudete udělovat milosti vrahům, a třetí slib, o tom jsem mluvila před chvílí, že nebudete veřejně vystupovat proti vládě. Proč by Vám teď měli lidi věřit, že svoje sliby dodržíte?

Miloš Zeman:

Podívejte se, začněme tím prvním slibem. Ano, tak zaprvé, šoféra i tajemníka jsem si opravdu přivedl, tento slib jsem dodržel.

Světlana Witowská:

Ale říkal jste, že jenom.

Miloš Zeman:

Ale kromě toho jsem například chtěl kancléře Jiřího Weigla, ale ten odešel k Václavu Klausovi. Musel jsem tedy hledat nového kancléře. Totéž platilo o řadě dalších funkcí na Hradě. A původně jsem to nepředpokládal. To, že nebudu udělovat milosti vrahům, jsem porušil v jednom případě Jiřího Kajínka, o jehož vině jsou pochybnosti a který si odseděl dvacet tři let. A to, že nebudu vystupovat proti vládě. Celou dobu jsem s vládou spolupracoval, ale pak jsem řekl, že tato vláda je podle mého názoru slabá. Pokud se Vy domníváte, že byla silná, pak...

Světlana Witowská:

Ne, já jsem myslela jiný výraz, který jste použil právě v souvislosti s tím služebním zákonem. Já ten výraz nemůžu opakovat, protože se dívají i děti.

Miloš Zeman:

Chápu. Ano, služební zákon, podle mého názoru, a já ho také nebudu opakovat, je velmi špatně udělaný, protože umožňuje, aby političtí trafikanti byli na velmi dobře placených místech a není možné je vyměnit.

Světlana Witowská:

Dobře, a teď mi řekněte, proč by Vám měli teď lidi věřit, že všechny své sliby splníte.

Miloš Zeman:

Jestliže najdete člověka, který někdy něco řekl a pak změnil názor, tak mi ho ukažte a já mu políbím obě ruce.

Světlana Witowská:

Ono je něco jiného změnit názor a něco jiného nedodržet slib.

Pane profesore, jedna z Vašich vizí na Vašich stránkách zní: „Budu prosazovat mechanismy čelícím rizikům degradace přírodního prostředí, úbytku vody a dalších přírodních zdrojů.“ Co je to za slib? Řekněte mi, prosím, jednu jedinou prezidentskou pravomoc, díky které můžete tento slib, kterému já úplně nerozumím, splnit?

Jiří Drahoš:

Prezident není člen vlády ani ministr, ale svojí autoritou a znalostí věci může a má otevírat důležitá témata. A ekologie je jedna z důležitých témat, a já jako bývalý předseda Akademie věd znám a máme v Akademii věd instituce, které se problémy sucha, problémy bleskových srážek a dalšími věcmi z přírodního prostředí a z ekologie zabývají, čili já bych inicioval seriózní debatu na toto téma.

Světlana Witowská:

A myslíte si, že takhle formulovanému slibu voliči, že ho voliči pochopí na první přečtení?

Jiří Drahoš:

Dobře, já nemůžu soudit, jestli to voliči pochopí. Mě se zatím nikdo na další vysvětlení neptal, takže...

Světlana Witowská:

Teď se Vás ptám já.

Jiří Drahoš:

Asi to pochopili.

Světlana Witowská:

Možná, že to také nikdo nečte, to je možné, že jsem to přečetla jako první.

Jiří Drahoš:

To bych nespekuloval.

Světlana Witowská:

Pánové, Vy jste, pane prezidente, při inauguračním slibu mluvil o tom, že budete chtít být prezidentem neprivilegovaných deseti milionů. Pane profesore, Vy jste po prvním kole říkal, že budete chtít změnit atmosféru ve společnosti. To, že společnost je rozdělená, bylo vidět při oslavách několika významných státních svátků. Připomenu 17. listopad na Albertově, červené karty, házení vajec. Pak alternativní oslava osmadvacátého října na Staroměstském náměstí. Letos slaví sto let Československo, vznik Československa. Co uděláte vy dva pro to, abychom mohli slavit zase všichni společně, pane prezidente?

Miloš Zeman:

Tak Hrad už teď začal organizovat celou řadu akcí na oslavu stého výročí našeho státu, domnívám se, že jsme začali korunovačními klenoty. Hrad je otevřen, takže pane Drahoši, jste kdykoli vítán při jeho prohlídce, a těchto akcí je dohromady asi třicet. Takže kdybych měl...

Světlana Witowská:

Bude to opravdu pro všechny?

Miloš Zeman:

Prosím?

Světlana Witowská:

Jestli to bude to, co nás stmelí, když máme to stoleté výročí?

Miloš Zeman:

Při stoletém výročí se většinou vracíme k našim dějinám a vzpomínáme na ně daleko smířlivěji než v době, kdy tyto dějiny probíhaly. Neboť, paní Witowská, v té době v těch sto letech, samozřejmě, že naše společnost byla také rozdělená, lidé se také hádali. Také po sobě házeli vajíčka. Ale není to nic nového. Společnost nerozdělují lidé, rozdělují ji názory.

Světlana Witowská:

Pane profesore, co uděláte Vy pro to, abychom mohli ten velký svátek oslavit zase společně?

Jiří Drahoš:

Tak především, pokud se stanu prezidentem, zatrhnu papalášské oslavy narozenin v Letohrádku královny Anny a v Jižních zahradách Pražského hradu. Je to nedůstojné a mohu slíbit, že nejen v roce stého výročí tam nic takového probíhat nebude.

Světlana Witowská:

A to je ta nejdůležitější věc?

Jiří Drahoš:

Ne, ne, ne, to je jen konstatování. Jinak na oslavy, které se plánují na Pražském hradě, mohu mít vliv jenom z části. Vím, že v řadě z nich moje bývalá mateřská instituce Akademie věd spolupracuje, ale já bych rád především u příležitosti stého výročí zlepšil atmosféru ve společnosti. Přesně to rozdělení, o kterém jste mluvila. To je jedna z klíčových věcí. Připomeňme si toto výročí jako společnost, která nebude rozdělována.

Světlana Witowská:

Vážení diváci, tímto končí první část a přejdeme na část druhou, kdy oba kandidáti budou odpovídat na otázky ústavních činitelů a taky zástupců veřejnosti.

První otázku pokládá oběma kandidátům předseda Senátu pan Milan Štěch.

Milan Štěch:

Chtěl bych se zeptat, jestli je správné, aby prezident republiky při volbách v našich partnerských zemích dával najevo podporu jednomu z kandidátů nebo jedné z politických stran?

Světlana Witowská:

Pane profesore?

Jiří Drahoš:

Určitě to není správné, a ještě navíc, jde-li o strany, které jsou, alespoň předpokládám, nebo by měly být levicovému cítění pana Zemana cizí, ale já vlastně nevím, jestli je to cítění levicové. On se vlastně vždycky takhle deklaroval. Takže ne, v žádném případě ne.

Světlana Witowská:

Pane prezidente?

Miloš Zeman:

Pan předseda Štěch má namysli zřejmě jednu jedinou situaci, kdy jsem podpořil kandidáta Strany svobodných pana Hofera na prezidenta Rakouska. Pan Hofer tehdy těsně prohrál s Van der Bellenem. Van der Bellen poté přijel do Prahy a celou věc jsme si přátelsky vyjasnili. Nicméně, chtěl bych konstatovat, že nyní Strana svobodných uzavřela koalici s lidovci a pan Hofer bude ve vládě, patrně jako ministr zahraničí.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Vy jste veřejně podpořil taky Donalda Trumpa, ještě před volbou, ale řekněte mi...

Miloš Zeman:

Ano, a na rozdíl od Rakouska Donald Trump skutečně vyhrál.

Světlana Witowská:

Řekněte mi ale Vy, jestli byste reagoval, kdyby teď v tuto chvíli vyjádřil podporu jeden z prezidentů V4 profesoru Jiřímu Drahošovi?

Miloš Zeman:

Proč ne, bylo by to jeho svaté právo. Doufám, že se občas najde i někdo, kdo vyjádří podporu mně.

Světlana Witowská:

Pane profesore, který z evropských politiků je Vám svým myšlením nejblíž?

Jiří Drahoš:

Určitě mně imponoval způsob, jakým Andrej Kiska zvítězil ve volbách na Slovensku nad politickým rutinérem, a pokud jde o výkon prezidentské funkce, vážil jsem si Joachima Gaucka.

Světlana Witowská:

Stačí mi jedno jméno. Děkuju.

Pane prezidente, jeden evropský politik, který je Vám svým smýšlením nejblíž?

Miloš Zeman:

Teď se ptám, jestli to musí být živý politik, musí?

Světlana Witowská:

Aktivní.

Miloš Zeman:

Aktivní politik, já se tady kupodivu přidám, protože jsme měli přátelské vztahy s Joachimem Gauckem, k hodnocení pana Drahoše a myslím...

Světlana Witowská:

Vzácná shoda pánové.

Miloš Zeman:

Takže vzácná shoda, ale někdy se to stává.

Jiří Drahoš:

Málo kdy.

Světlana Witowská:

Druhou otázku pokládá předseda Poslanecké sněmovny pan Radek Vondráček.

Radek Vondráček:

Hodně často se v prezidentských volbách řešilo směřování naší země a mě by zajímalo v rámci debaty, jestli by mi oba kandidáti odpověděli na otázku, jaká je jejich osobní vize Evropské unie třeba za deset let? Máme tu tendence větší federalizace, máme tu tendence více nezávislých národních států, máme tu nápady na dvourychlostní Evropu a mě by zajímala osobní vize každého z kandidátů, jak by podle něj mohla a měla Evropa vypadat za deset let?

Světlana Witowská:

Pane prezidente, řada je na Vás.

Miloš Zeman:

Já jsem se vždy označoval za eurofederalistu, nikoli tedy za zastánce evropského unitárního státu, v čemž je velký rozdíl. Evropská federace znamená, že Evropská unie by měla mít společnou zahraniční politiku, společnou obrannou politiku a některé další principy například sociální nebo ekologické politiky a konkrétně, že by měla mít například společnou ochranu svojí vnější hranice. Což dosud, jak víte, nemá. Přál bych si, aby proces integrace v tomto smyslu, to znamená dělby práce mezi národními vládami a řekněme nadnárodními institucemi, i nadále pokračoval a aby nedocházelo k tomu, že se bude snažit na rozdíl od principu subsidiarity Evropská komise vytlačovat pravomoc národních vlád.

Světlana Witowská:

Pane profesore, Vaše vize Evropské unie za deset let?

Jiří Drahoš:

Já nejsem eurofederalista. V každém případě bych byl rád, aby a to ne až za deset let, ale co nejdříve, Česká republika byla sebevědomým a důstojným partnerem států v Evropské unii. To v současné době není, a je to kvůli pasivnímu postoji minulých vlád, ale i současného prezidenta. My nejsme v Bruselu a v Evropě slyšet, a to je třeba změnit. Jinak ano, bezpečnou Evropu s hranicemi, které budou střeženy proti migraci. Evropu, která pomáhá v zemích, odkud se migranti do Evropy vydávají. Evropu bezpečnou, a jak říkám, Evropu sebevědomých států, které spolu budou jednat a debatovat a nebude záležet na jejich velikosti.

Světlana Witowská:

Pane profesore, inicioval byste Vy osobně referendum o setrvání České republiky v Evropské unii?

Jiří Drahoš:

Já považuji referendum za dobrý nástroj na komunální úrovni, ale za velmi problematický nástroj při rozhodování o zásadních politických a geopolitických věcech. Já bych ho rozhodně neinicioval.

Světlana Witowská:

Vy, pane prezidente?

Miloš Zeman:

Já se domnívám, že podobně jako například ve Švýcarsku, ale nejenom tam, je zapotřebí respektovat důstojnost občanů a jejich právo rozhodovat i o důležitých, chcete-li geopolitických, otázkách v celostátním referendu.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, nejchudší stát Evropské unie Bulharsko nedávno oznámilo, že do dvou let zavede společnou evropskou měnu. Do unie přitom vstoupilo později než my. Chtěl byste na konci svého mandátu, pokud se stanete prezidentem, vědět termín, kdy Česká republika začne platit eurem?

Miloš Zeman:

Ne, a to z toho důvodu, že jsem jasně řekl, že jsem zastáncem eura, ale že nechci, aby český daňový poplatník platil řecké dluhy, protože každý prezident má hájit české národní zájmy. A Vy se mě ptáte, paní Witowská, kdy buď Řecko překoná svoji krizi a zaplatí své dluhy, anebo kdy bude vyloučeno s eurozóny a v tom případě přestane platit eurem?

Světlana Witowská:

Na to jsem se neptala.

Miloš Zeman:

V tomto okamžiku velice rád opět podpořím zavedení eura v České republice.

Světlana Witowská:

Pane profesore, Vy byste chtěl vědět na konci svého mandátu, pokud se stanete prezidentem, kdy Česko začne platit eurem?

Jiří Drahoš:

Přijetí eura je hlavně politické rozhodnutí. My jsme souhlasili, my jsme se k tomu zavázali. Termín není dán a já bych zejména rád zavedl seriózní debatu nad plusy a mínusy přijetí eura. V situaci, kdy osmdesát procent lidí ve společnosti je proti přijetí eura, byla by pro každou vládu nesmyslná sebevražda tlačit na přijetí eura. Takže důležitá je debata, jako prezident bych rád zahájil debatu pro a proti přijetí eura tak, aby veřejnost měla možnost ty argumenty pochopit a rozhodnout poté v rámci politiky. Protože euro je politické rozhodnutí.

Světlana Witowská:

Ano, a chtěl byste vědět na konci svého mandátu, jestli a kdy bude Česká republika platit eurem, nebo ne?

Jiří Drahoš:

Podívejte, pokud bude situace v eurozóně stabilní a pokud se naše vláda rozhodne, že euro přijme, protože euro nepřijímá prezident, euro přijímá, nebo to rozhodnutí dělá vláda.

Světlana Witowská:

Ale já se Vás ptám na to, jestli byste to rád věděl na konci svého mandátu?

Jiří Drahoš:

V rámci svého pětiletého mandátu, na konci bych to považoval za reálné, ale nejprve je důležitá debata.

Světlana Witowská:

Pánové, vy jste oba proti kvótám a migrace je velké téma a velká výzva Evropské unie. Pane profesore, jaké jiné řešení byste podpořil nebo navrhl, když jste proti kvótám?

Jiří Drahoš:

Tak dneska jsem si poslechl ve zprávách, že...     

Světlana Witowská:

Už i Německo ustupuje.

Jiří Drahoš:

...už i Německo ustupuje od tohoto principu, který já kritizuji od samého začátku. Já jsem slyšel od Miloše Zemana na poslední debatě naprosto nepravdivý názor, že jsem jediný politik, který podporuje ilegální migraci, nebo něco takového. Já se důrazně ohrazuji. Jsem člověk, který říká od samého začátku, kvóty jsou špatně, je třeba ochránit hranice Evropské unie, a už jsem to říkal, je třeba pomáhat lidem v zemích, odkud migrace přichází. To je základ.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Váš recept na řešení migrační krize?

Miloš Zeman:

Prosím?

Světlana Witowská:

Pane prezidente, Váš recept na řešení migrační krize, když to nejsou kvóty?

Miloš Zeman:

Já už jsem to řekl několikrát a rád to zopakuji. Tři věci, to znamená, deportace těch, kdo jsou ilegálně na evropském území a nedostali azyl. Mimochodem ta radikalizace se objevuje mezi jinými i u českých muslimů, ale to je druhá věc. Zadruhé pomoct těm, kdo potřebují tuto pomoc, v zemích jejich původu, a to jsem, pane Drahoši, říkal poprvé v roce 2015, tedy poměrně velmi dávno. A zatřetí, samozřejmě ochrana vnějších hranic, a o tom už jsme mluvili. To znamená nepouštět sem žádného ilegálního migranta, neboť o azyl až dosud může tento migrant požádat pouze v první bezpečné zemi, a tou prokazatelně Česká republika není.

Světlana Witowská:

To byly otázky ústavních činitelů a teď vám otázky položí zástupci veřejnosti. My jsme otázky natočili v jihočeské obci Srubec, kde jste oba dva dostali úplně stejný počet hlasů. Tři sta sedmdesát pět. A jako první položí otázku volič prezidenta Zemana panu profesorovi Drahošovi, ptá se pan Jiří Dočekal.

Jiří Dočekal:

Rád bych se zeptal pana profesora Drahoše, jaký má názor na evropské dotace do soukromého sektoru. Děkuji.

Jiří Drahoš:

Evropské dotace do soukromého sektoru považuji za důležité. Samozřejmě důležité je taky, důležitý je způsob rozdělení. Vím třeba, že se debatuje o zastropování dotací v agrárním sektoru podle velikosti plochy, což by pomohlo menším farmářům, rodinným firmám a tak dále, takže ano, dotace jsou důležité, ale je třeba mít jasný a spravedlivý systém jejich rozdělení.

Světlana Witowská:

Pan Dočekal má otázku i pro vás, pane prezidente, je to Váš volič, poslechněte si, na co se Vás ptá.

Jiří Dočekal:

Rád bych se zeptal pana prezidenta Zemana, jaký má názor na naše školství vysoké a střední. Děkuji.

Miloš Zeman:

Já se domnívám, možná na rozdíl od jiných, že to, co v současné době v našem školství především potřebujeme, je důraz na technické a přírodovědní obory. To znamená počínaje učňovským školstvím přes střední technické školství až k vysokému technickému školství. Bohužel zatím tento důraz neexistuje, a v důsledku toho riskujeme, že až odejde stará generace techniků v našich firmách, nebude ji mít kdo nahradit.

Světlana Witowská:

Děkuji. Otázky oběma pánům položí taky volič pana profesora Drahoše, který se jmenuje pan Václav Skála a ptá se nejdřív svého favorita. Pane profesore, to je otázka pro Vás.

Václav Skála:

Protože žijete většinou v Praze, na venkov se dostanete jenom občas, rád bych se Vás zeptal, co systémového byste udělal pro zlepšení podmínek života lidí, kteří trvale žijí na venkově, co se týká dopravy, obchodu, lékařské péče a dalších podmínek k životu nutných. Děkuji.

Jiří Drahoš:

Tak pan Skála vlastně některé problémy pojmenoval. Venkov vyžaduje zlepšení dopravní infrastruktury, určitě i o tom může a má prezident mluvit. Nejen dopravní infrastruktury, ale i komunikační infrastruktury, rychlý bezplatný internet, dnes venkov, to není jenom zemědělství, je to podnikání. Určitě bych inicioval zákon o přerozdělení nebo o rozpočtovém určení daní, jeho novelu ve prospěch malých obcí, jsem přesvědčen o tom, že i toto by mohlo a mělo obcím pomoci. Samozřejmě využití třeba veřejných služeb, státních služeb, pošty v kooperaci s nabídkou soukromých služeb. Těch věcí, které by se daly udělat a o kterých by mohl prezident mluvit a vyvolávat debatu, je celá řada, jeden, jednu věc v tom agrárním sektoru jsem už zmínil před tím.

Světlana Witowská:

Děkuji. A volič pana profesora Drahoše se ptá i pana prezidenta. To je otázka pro Vás.

Václav Skála:

Rád bych se zeptal pana prezidenta Zemana na to, co systémového by udělal pro zlepšení kondice českého průmyslu, který byl vždycky tahounem našeho hospodářství, a pro zlepšení podmínek v tomto průmyslu, co by udělal na zdokonalení jak základního, tak středního, tak učňovského, tak vysokého školství. Děkuji.

Miloš Zeman:

Já velice děkuji za tuto neobjednanou otázku.

Světlana Witowská:

Potvrzuji, není objednaná.

Miloš Zeman:

A vzhledem k tomu, že prezident samozřejmě není ministr průmyslu nebo obchodu, tak bych chtěl přece jenom uvést, že jsem v době svého mandátu absolvoval devatenáct podnikatelských misí na zahraničních cestách, kterých se zúčastnilo osm set šedesát sedm zástupců podnikatelského sektoru. Jinými slovy, i prezident má možnost, zejména v některých zemích, kde je tzv. prezidentský režim, prezident prezidentovi nejlépe rozumí, ovlivnit úspěchy našich exportérů, případně i ovlivnit zahraniční investice u nás.

Světlana Witowská:

Pánové, já vám děkuji. Touto odpovědí jsme uzavřeli druhý blok a čeká nás to největší překvapení, to, co je v těchto obálkách.

Jako první otevřu obálku, do které vložil své otázky pan prezident těsně před přímým přenosem. Opravdu netuším, co tam je. Pokusím se vám ty otázky přečíst. Budeme se střídat. První otázka na pana profesora, vezmeme to na střídačku. Takže, pane profesore, pan prezident se Vás ptá: „Žádáte občany České republiky v přímé volbě, v podstatě v referendu, o jejich hlasy. Řekl jste, že právo rozhodovat v referendu například o členství v Evropské unii nepodporujete. Proč nechcete dát lidem právo rozhodovat i o zásadních otázkách? Proč jim nevěříte?“

Jiří Drahoš:

To není o důvěře lidem. Jednak nejsme Švýcarsko. To, co tady pan prezident říká, nejsme Švýcarsko se staletou tradicí referenda. Zadruhé, referendum o takto zásadních otázkách je velmi nebezpečné, pokud se nenastaví, pokud se nenastaví jasná pravidla takové akce. Když rozhodujeme v lokálních, situaci komunální politiky, víme dobře, o čem rozhodujeme. Já nevím, kdo z občanů České republiky v tuto chvíli je schopen například docenit nebo zhodnotit, jestli vystoupení České republiky z Evropské unie je v pořádku nebo není. Máme zastupitelskou demokracii, Parlament, parlamentní výbory. Tam jsou lidé, kteří se takovým věcem, jako jsou zahraničně-politické otázky, mohou věnovat na plný úvazek. Nikdo z nás ani z občanů toho není schopen. Takže znovu říkám, rozhodování o zásadních věcech v referendech z mého pohledu je velmi nebezpečné a Velká Británie je typickým příkladem výsledku takovéhoto referenda.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, chcete na to reagovat?

Miloš Zeman:

Tak já si myslím, že bychom neměli reagovat na to, co říká protistrana, ale když už ...

Světlana Witowská:

Dala jsem Vám možnost. Jestli nechcete, nemusíte ji využít.

Miloš Zeman:

Ale když už pan Drahoš mluví o brexitu, já si myslím, že je to prostě urážka britských občanů. Oni se svobodně rozhodli a jejich rozhodnutí je třeba respektovat.

Světlana Witowská

Děkuji. Teď otevřu obálku, do které vložil své tři otázky pan profesor Drahoš. Vybírám namátkově, ale položím všechny, nebojte se, jestli se mi to teda povede.

"Pane prezidente, je známo, že jste při své poslední návštěvě Ruska 21. listopadu jednal v Soči s prezidentem Putinem za přítomnosti pana Nejedlého a Mynáře. Jaký konkrétní obchod ve prospěch České republiky jste ten den vyjednal a proč u toho nesměl být velvyslanec České republiky, jak je tomu v diplomacii běžné?"

Miloš Zeman:

Pokud jde o konkrétní obchod, šlo o dodávku šesti tisíc traktorů Zetor během čtyř let. A důvod, proč u toho nebyl náš velvyslanec, je ten, že ruská strana, která navrhovala formát našeho setkání, na toto setkání naopak nepozvala ruského velvyslance.

Světlana Witowská:

Chcete, pane profesore, reagovat?

Jiří Drahoš:

Tak je mi podivné, že suverénní představitel suverénního státu, myslím tím prezidenta Zemana a suverénního velvyslance v Rusku, že přistoupí na vlastně ponižující podmínky a místo pana Remka tam jde poradce prezidenta, který obchoduje s ruskými palivy, pan Nejedlý. Já bych na takovouto podmínku nepřistoupil.

Miloš Zeman:

Vidíte, a mimo jiné ta dodávka těch traktorů byla vyjednána právě tímto způsobem.

Jiří Drahoš:

Bez pana Remka by to nešlo?

Miloš Zeman:

Obávám se, že pan Remek se spíše zabývá kosmonautikou než traktory.

Jiří Drahoš:

A pan Nejedlý se zabývá traktory.

Miloš Zeman:

Pan Nejedlý, budete se divit, pane Drahoši, vidím, že o něm nic nevíte...

Jiří Drahoš:

Palivo do traktorů.

Miloš Zeman:

...se mimo jiné, ano, palivo do traktorů, ale i traktory obecně, vlaky, autobusy, tramvaje. To všechno je v jeho pracovní náplni.

Světlana Witowská:

Děkuji. Pane profesore, druhá otázka pro Vás.

"Když jste oznamoval kandidaturu, řekl jste, že jedním ze dvou politiků, kterým důvěřujete, je pan Miroslav Kalousek. Zastáváte stále tento názor? Bude Vaším neformálním poradcem? Jmenoval byste ho ministrem vlády?"

Jiří Drahoš:

Nikdy jsem neřekl nic takového, co jste teď vyslovila.

Světlana Witowská:

Já jenom čtu, co je tam napsáno.

Jiří Drahoš:

Ano. Nikdy jsem neřekl nic takového a Miloš Zeman jako často překrucuje. Byl jsem dotázán časopisem Reflex, s kterými politiky se mi dobře jednalo jako předsedovi Akademie věd. Řekl jsem například s Pavlem Bělobrádkem, vicepremiérem pro vědu, a také s Miroslavem Kalouskem, který byl ministrem financí. Jednal jsem s ním služebně jako předseda Akademie věd a nikdy jsem nic takového neřekl. Já tady mám pak pro pana prezidenta celou knihu nebo takovou brožuru jeho ...

Světlana Witowská:

Tak si to, prosím, předejte po vysílání.

Jiří Drahoš:

...jeho zkreslených výroků a nepravdivých výroků. Takže to je jeden z výroků, který není pravdivý. A pana Kalouska bych, nevidím důvod, proč bych ho měl jmenovat do vlády.

Světlana Witowská:

Chcete reagovat, pane prezidente?

Miloš Zeman:

Ten celý výrok zněl, jeden z ministrů, jimž důvěřuji, je Miroslav Kalousek, druhý je Pavel Bělobrádek. Na tom není nic špatného. Já to pouze konstatuji.

Jiří Drahoš:

Nebylo tam nic, důvěřuji, pane prezidente. Nic takového tam nebylo. Jako vždycky nebo jako často máte zkreslené informace.

Miloš Zeman:

V takovém případě se podívejte na záznam svého vystoupení, pane Drahoši. Nicméně, proč jste o tom mluvil?

Světlana Witowská:

Protože jste se pana profesora ptal.

Miloš Zeman:

Právě proto, že jste říkal, že důvěřujete těmto dvěma politikům, to jest Kalouskovi a Bělobrádkovi. Já jsem Vás pouze doplnil. Moje otázka se týkala pouze pana Kalouska, protože o panu Bělobrádkovi nemusíme mluvit.

Jiří Drahoš:

Na oba se vztahoval zkreslený výrok.

Miloš Zeman:

Takže není pravda, že jim důvěřujete, chápu Vás dobře.

Jiří Drahoš:

Pane prezidente, nepodsouvejte mi, jak je Vaším zvykem, a neotáčejte věci. Já jsem nikdy nemluvil o důvěře. Řekl jsem, že se mi s nimi dobře jednalo a že to, co jsem dohodl, bylo splněno.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, mám pro Vás další otázku, kterou Vám pokládá pan profesor Drahoš.

"Zarazil mě Váš názor, že sto korun za jeden den pobytu v nemocnici nikoho nezabije. Myslíte, že to stejně vnímají i důchodci s průměrným nebo dokonce podprůměrným důchodem?"

Miloš Zeman:

Ne, pokud jde o sociální úlevy příjmově slabším rodinám, jsem samozřejmě pro to, aby jim byly hospitalizační poplatky buď zmírněny, nebo odpuštěny. Ale, pane Drahoši, nezapomeňte, že hospitalizační poplatky se zdaleka netýkají jenom důchodců, ale týkají se i ekonomicky aktivní populace, a tam opravdu tvrdím, že sto korun při průměrné délce hospitalizace maximálně deset dnů, to znamená tisíc korun celkem, opravdu nikoho nepřivede k bankrotu jeho rodiny.

Jiří Drahoš:

Tehdy jste, tehdy jste nic takového neřekl. Tehdy jste argumentoval příkladem, když má někdo důchod jedenáct tisíc korun a bude v nemocnici měsíc, odečte se mu tři tisíce korun, a to ho nezabije, to není problém. Takto jste to řekl. Nemluvil jste o žádných výjimkách, úlevách, o bohatých a chudých. Řekl jste to takto paušálně.

Miloš Zeman:

Řekl jsem, že když je někdo v nemocnici, tak samozřejmě je mu poskytnuta zdarma strava, je tam otop, je tam všechno ostatní, ale máte pravdu, pokud jde o důchodce, a nezapomeňte, že starobní důchod, který je v průměru 11 tisíc, je v situaci, že na něj dvě třetiny důchodců nedosáhnou, tak tam je zapotřebí určitých úlev. Ale znova opakuju, ti důchodci jsou tak deset, možná patnáct procent. Zbývá ekonomicky aktivní populace, a o ní se teď bavíme.

Jiří Drahoš:

To nebylo předmětem Vašeho výroku. Řekl jste, mluvil jste pouze o důchodcích.

Miloš Zeman:

Můj výrok vůbec nebyl o důchodcích. Můj výrok byl o hospitalizačních poplatcích. A mimochodem, zrušením těchto poplatků naše zdravotnictví ztratilo dvě miliardy korun, a proto bylo velmi obtížné například shánět peníze na zvýšení platů zdravotních sester.

Jiří Drahoš:

Já s Vámi nepolemizuji, ale to není, to není předmětem naší debaty. Čili řekl jste, mimochodem průměrný důchod je už dvanáct tisíc korun, abych Vás opravil, ale stále platí to, co jsem řekl, a já to vím, protože s těmi lidmi se stýkám. Pro řadu lidí starších, s nižšími důchody je stokorunový poplatek v nemocnici zátěž.

Světlana Witowská:

Pane profesore, mám pro Vás poslední otázku, kterou Vám adresuje pan prezident.

"Občané jsou proti islámským imigrantům. Vám poradci pro kampaň poradili, že máte být proti. Ale například německý renomovaný tisk, včerejší Frankfurter Allgemeine Zeitung, pan prezident tady píše do závorky: „tady ho mám“, uvádí, že se vyslovujete pro přijímání běženců. Nevymlouvejte se a řekněte názor úplně jednoznačně, budu proti přijímání imigrantů, ano nebo ne?"

Miloš Zeman:

Tady máte Frankfurter Allgemeine ze včerejšího dne.

Jiří Drahoš:

Já ho nepotřebuji. Já nevím, co tam Frankurter Allgemeine cituje a z jakého zdroje. Já říkám, já říkám jasně...

Miloš Zeman:

Tak si to můžete přečíst.

Jiří Drahoš:

Nepotřebuji, pane prezidente.

Miloš Zeman:

Dobře.

Jiří Drahoš:

Já říkám jasně, o tom, kdo vstoupí a kdo bude žít na našem území, musíme rozhodovat my sami. To je naprosto klíčové. Nikdy jsem neřekl, že máme přijímat migranty, zejména ekonomické migranty. Připomínám jenom, že v roce devadesát devět vláda Miloše Zemana nabídla muslimům z Kosova pět tisíc míst v České republice. Byl to zřejmě humanitární krok. Já to nezpochybňuji. Já jenom konstatuji. Čili o tom, kdo bude u nás žít, budeme rozhodovat my sami a ne kvóty. A ti lidé musí samozřejmě respektovat naše zákony, naše pravidla a naše kulturní pravidla. Toť vše.

Miloš Zeman:

Pane Drahoši, nechtěl jsem o tom sice mluvit, ale Váš předchozí výrok byl nepravdivý, protože jste tento výrok o pěti tisících lidech přisoudil mně. Byl to výrok tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana.

Světlana Witowská:

Vy jste byl ale premiérem té vlády.

Jiří Drahoš:

Ministra Vaší vlády.

Miloš Zeman:

Byl to ministr mé vlády...

Jiří Drahoš:

Tak.

Miloš Zeman:

...ale nepřisuzujte výrok ministra zahraničí mně.

Jiří Drahoš

Vy jste to neprojednávali na vládě?

Miloš Zeman:

Ne. To je právě to, že Jan Kavan měl ...

Světlana Witowská:

Vy jste jako premiér nevěděl, že Vaše vláda navrhuje tolik míst?

Miloš Zeman:

...občas tendenci ustřelit, a jak dobře víte, k žádné takové migraci nakonec nedošlo.

Světlana Witowská:

Ale tehdejší Vaše vláda, pokud jsem dobře četla informace z té doby, dokonce za státní peníze pronajímala penziony, které potom poskytovala migrantům k ubytování.

Miloš Zeman:

Ano, ale to byli jiní migranti. To byli migranti z tehdejší Jugoslávie, tedy Jugoslávie, která byla zasazena, Kosovo, promiňte, bylo sice součástí Jugoslávie, dnes už, bohužel, není, ale převaha tehdejších migrantů z Jugoslávie byla nám kulturně spřízněna, a já jsem to samozřejmě podporoval.

Světlana Witowská:

Takže jste o tom věděl, ne, že nevěděl.

Miloš Zeman:

Tady ano, ale kosovští Albánci, to byla opravdu nešťastná formulace, nikoliv mě, ale tehdejšího ministra zahraničí.

Jiří Drahoš:

To jste jako premiér mohl aspoň dementovat. Vy jste to nedementoval, byla to vládní prohlášení, ministr Kavan ho, ano, on ho takto formuloval a Vy jste byl premiér, takže ...

Miloš Zeman:

Nebylo to vládní prohlášení a premiérem jsem byl před patnácti lety. To znamená, nechtějte ode mě, abych si pamatoval na výrok každého ministra z té doby. Nejsem tak geniální, jak vypadám.

Jiří Drahoš:

Výrok jste si pamatoval. Víte, že to řekl ministr Kavan. Takže zas tak špatná paměť tady není, ale ...

Miloš Zeman:

Ne, protože mě na to upozornil server Demagog.cz, který upozornil, že Váš výrok byl nepravdivý.

Jiří Drahoš:

Ano, souhlasím, ale řekl to ministr Vaší vlády a nabízel jste pět tisíc míst kosovským Albáncům, muslimům. Bylo jich tady tehdy nakonec jenom něco kolem tisícovky. Myslím, že řada z nich se vrátila zpátky, ale.

Světlana Witowská:

Pane prezidente, mám pro Vás poslední otázku, kterou Vám pokládá pan profesor Drahoš.

"Přestože zákon nepřikazuje kancléři mít prověrku, Vy jste opakovaně tvrdil, že pan Mynář ji mít bude, a pokud ne, najdete si kancléře jiného. Pan Mynář prověrku stále nemá a kancléřem je. Znamená to, že jeho slovo platí víc než Vaše?"

Miloš Zeman:

Ne, znamená to, že každý občan má stejná práva a také stejné povinnosti, pane Drahoši, a že právem každého občana je proti rozhodnutí jakékoli instituce, v daném případě Národního bezpečnostního úřadu, se odvolat. To pan Mynář udělal, odvolal se k nezávislému soudu, který ani Vy nezpochybňujete, a protože tento soud dosud nevynesl rozsudek, je zapotřebí počkat, jak soud rozhodne. Mimochodem je celá řada případů, kdy soud zrušil rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu. Neříkám, že to bude zrovna tento případ, ale nebyl by to případ první.

Jiří Drahoš:

Já jen konstatuju v tom dotaze, že Vy jste opakovaně říkal, že pokud nebude mít kancléř bezpečnostní prověrku, okamžitě se s ním rozloučíte. Já nemluvím o procesu, o tom, jak se ta bezpečnostní prověrka získává, Vy jste to opakovaně říkal, nebude-li mít prověrku, rozloučím se s ním. Ale skutek utek. Takže...

Miloš Zeman:

Jestliže soud rozhodne, že mu bezpečnostní prověrka náleží, tak ho mám zase znovu přijmout?

Jiří Drahoš:

Ano, já jsem tady mluvil o tom, pane prezidente, že každý řadový policista, který nesplňuje nějaké podmínky, nemůže tu funkci vykonávat, v případě nějakého problému je postaven mimo službu. Váš kancléř, který přichází do styku s utajovanými informacemi už pět let, nemá prověrku a Miloš Zeman předtím opakovaně tvrdil, že se s ním obratem rozloučí. Teď mi tady říkáte, že až jednou možná se kancléř odvolá k jedné instanci, k další instanci, nemyslíte, že to je trochu k smíchu?

Miloš Zeman:

Tak zaprvé, kancléř se už odvolal. Zadruhé, podle zákona kancléř prověrku nepotřebuje. Což zřejmě nevíte.

Jiří Drahoš:

Ale vím.

Miloš Zeman:

A zatřetí, kancléř prověrku má na stupeň vyhrazené. S bezpečnostními materiály do styku nepřichází. Toť vše. To jsou fakta.

Světlana Witowská:

Pane prezidente...

Jiří Drahoš:

Ale...

Světlana Witowská:

Dovolte mi jednu připomínku. Vy stále opakujete, že pan kancléř se odvolal k soudu, ale rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu už je pravomocné.

Miloš Zeman:

Ano. A jestliže soud, jak jsem řekl, toto rozhodnutí zruší, tak nastane nová situace.

Světlana Witowská:

A to, že je to rozhodnutí pravomocné, s tím nemáte žádný problém? Protože to už je rozhodnutí...

Miloš Zeman:

Nemám, protože žádný zákon, jak jsem Vám před třiceti sekundami řekl, žádný zákon neukládá kancléři, aby měl bezpečnostní prověrku.

Jiří Drahoš:

Ale o tom jste hovořil Vy. Vy jste to řekl. Že kancléř bude mít bezpečnostní prověrku.

Miloš Zeman:

Ano, protože si o to sám požádal, mimochodem z frajeřiny si požádal o nejvyšší stupeň přísně tajné, i když ji vůbec nepotřebuje, ale to je jeho chyba, kterou už jsem mu vytknul.

Jiří Drahoš:

Je to frajer. Opravdu.

Světlana Witowská:

Dobře, jak dlouho budete čekat po zvolení na to, jestli...

Miloš Zeman:

Prosím?

Světlana Witowská:

Jak dlouho, pokud Vás občané znovu zvolí do funkce prezidenta, budete čekat na prověrku?

Miloš Zeman:

Ale to záleží na tom rozhodnutí soudu. Já předpokládám, že to nebude trvat příliš dlouho, v horizontu několika měsíců. Pokud naše soudy budou alespoň trochu rychlé.

Světlana Witowská:

Pane profesore, Vy, pokud si přivedete na Hrad kancléře, budete chtít, aby měl Váš kancléř bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení?

Jiří Drahoš:

V každém případě. Mně připadá to tvrzení, že kancléř nepřichází do styku s žádnými utajovanými dokumenty, velmi nevěrohodné. A bez ohledu na to, jaká bezpečnost, jaký stupeň je požadován, mimochodem ten stupeň, který má kancléř, to má každá druhá sekretářka ve státní správě. Ale v každém případě můj kancléř bude mít bezpečnostní prověrku toho nejvyššího stupně, jinak nebude kancléřem.

Světlana Witowská:

A ani teď nám neprozradíte jméno svého budoucího kancléře?

Jiří Drahoš:

Ne, ne, ne. Jak jsem řekl, nemám ještě vybráno.

Světlana Witowská:

Pánové, děkuji Vám za to, že jste přišli do dnešního posledního prezidentského duelu. Máte ještě samozřejmě možnost posledního slova k občanům, k voličům. Jako prvního požádám pana prezidenta, protože je vítěz prvního kola. Pane prezidente, Vaše poslední minuta k voličům začíná právě teď.

Miloš Zeman:

Doufám, že to není moje poslední slovo. Ale vážení občané, žijete ve svobodné společnosti se všemi jejími nedostatky. Můžete tedy svobodně rozhodovat o tom, koho si ve volbách vyberete. Jediné, o co vás prosím, je, jděte k těm volbám. Nezůstávejte doma, protože pak ti, kdo k volbám nepůjdou, mohou ovlivnit právě svojí neúčastí jejich výsledek. Děkuji vám, že k volbám půjdete.

Světlana Witowská:

Poslední minutu k voličům má taky profesor Jiří Drahoš. Pane profesore, Vaše minuta začíná právě teď.

Jiří Drahoš:

Vážení občané, ano, jděte k volbám. Jsem kandidát, který se dívá do budoucnosti. Miloš Zeman už nemá téhle zemi co nabídnout, ale jeho poradci si mohou od této země ještě ledacos vzít. A je třeba tomu zabránit. Budu prezidentem, který nepreferuje zájmy elit, který se bude zabývat lidmi, který se bude zabývat starostí o lidi, bude se zabývat sociálními problémy, bude se zabývat problémy důležitými pro vás. Bezpečnost země, kvalitní vzdělání, sociální záležitosti. To všechno budu brát v potaz jako prezident. A bude mi ctí být vaším prezidentem.

Světlana Witowská:

Děkuji. Pánové, děkuji vám za to, že jste přišli do posledního prezidentského duelu. To úplně poslední slovo budete mít, vážení diváci, vy. Vy, kteří půjdete zítra a v sobotu k volbám. Děkujeme vám za pozornost, vám děkujeme za férovou debatu, doufám, že z obou stran. Vám, vážení hosté, děkujeme za to, že jste udělali svým favoritům příjemnou atmosféru. Přejeme vám hezký večer, na shledanou.

Miloš Zeman:

I když to většinou nedělám, mojí povinností je poděkovat moderátorce za férové vedení této debaty. Nikomu nestranila a nebyla nikým než sama sebou ovlivněna.

Jiří Drahoš:

Já souhlasím. Děkuji.

Světlana Witowská:

My taky děkujeme.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Česká televize, 25. ledna 2018