Drobečková navigace


Z projevu prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Jihomoravského kraje

29. listopadu 2017

A podobně, jako jsem vzpomínal na vysokou nezaměstnanost, například v okresu Znojmo, což mě vždycky překvapovalo, ale to už dnes naštěstí také není, tak jsme tenkrát přemýšleli, co udělat se Zetorem Brno, protože byl ve velmi obtížné situaci, a o to větší má člověk radost, když se dozví, že má zakázky, že má výrobní sortiment, že má dokonce italského designéra, který dělá Lamborghini a Zetory, je to sice zvláštní kombinace, ale koneckonců, proč ne. Takže předpokládám, že navštívím i Zetor a poděkuji jeho vedení za dobrou práci.

Co říci na závěr. Že vedle standardních problémů, ať už měst nebo krajů, aby toho nebylo málo, teď na mě ještě přibyly problémy celostátní, tedy sestavování vlády po volbách. Chtěl bych vám jenom jasně říci, že ať volby dopadly, jak dopadly, budu dělat vše pro to, aby nedošlo k opakování voleb, protože bych to považoval za zbabělost, za zbabělost politiků vůči občanům, protože občané jednou rozhodli a jejich rozhodnutí se musí respektovat.

Víte, že jsem v posledních dnech přijal vedoucí představitele všech devíti parlamentních subjektů. Mimochodem, to už tady dlouho nebylo, devět subjektů ve Sněmovně a většina z nich byly téměř odstupňovány pět, pět, šest, sedm, osm, tak to už jsme, prosím pěkně, na pěti. A bohužel, čím méně procent má daný parlamentní subjekt, tím je někdy agresivnější. Je to tak.

A tak se snažím respektovat dva principy kromě toho, že nebudou předčasné volby. První princip, že je třeba respektovat vítěze voleb, a tedy vůli občanů, a svěřit tomuto vítězi voleb premiérské křeslo. A zadruhé, že je potřeba naléhat na to, aby vítěz voleb byl velkorysý a tolerantní a aby nezacházel s těmi ostatními jako s onucí, ale jako s partnery, se kterými je zapotřebí se dohodnout.

Takže tolik úvodem a budu se těšit jako vždy jednak na naši diskuzi, to především, a také na dobré moravské víno, protože vím, že tento kraj pokrývá devadesát procent celkové produkce vína v naší republice.

Děkuji vám za pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Brno, 29. listopadu 2017         

zpět na seznam zpráv