Drobečková navigace


Z projevu prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Středočeského kraje

5. dubna 2017

Moje politická zkušenost mi říká, že ten, kdo je jednou v opozici, bude nejvíce trpět tím, že se stane členem vládní koalice, a naopak tomu, kdo je v koalici, se uleví, když bude moci z opozičních lavic kritizovat naprosto neschopnou koalici. To je přirozené střídání stráží. A já bych Vám chtěl, paní hejtmanko, především ze srdce blahopřát k Vašemu zvolení. Projevila jste výraznou odvahu, a to i vůči Vašemu stranickému šéfovi, a to by se mělo honorovat zlatou medailí za kuráž, zejména v případě hnutí ANO. 

Nicméně, chtěl bych blahopřát všem, kdo byli zvoleni, protože, když jsem byl na olympiádě v Riu, tak jsem také našim olympionikům říkal, zvítězili jste už tím, že tady jste. Takže vy všichni jste vyhráli, a já vám přeji, aby se vám vaše práce dařila a abyste Středočeskému kraji něco pozitivního přinesli.

Protože jsem tento kraj projel mnohokrát, a troufám si tvrdit, že ho trochu znám, tak bych rád konstatoval, že je to kraj, kde přibývá počet obyvatel. A když si hejtmani v ostatních krajích stěžují, že tam počet obyvatel ubývá, tak jim říkám, proč nejste tak atraktivní a proč nevedete ten kraj tak dobře, aby tam obyvatel přibývalo bez ohledu na to, že se nejedná o přirozený úbytek, ale o přírůstek daný stěhováním.

Přirozený přírůstek musíte dosáhnout podporováním populační exploze, což je pro zejména starší politiky poněkud náročný úkol, a na druhé straně imigraci z ostatních krajů, případně ze zahraničí, můžete dosáhnout vytvořením atraktivního prostředí.

Protože jsem bývalý ekonom, tak vím, že nejdůležitějším parametrem je průměrná mzda, která, jak víte, je ve Středočeském kraji dvacet devět tisíc pět set korun a zvýšila se za poslední rok zhruba o pět procent, což je krásný výsledek. Mimochodem, dodal bych, že je to odbornická kategorie, protože byste správně měli počítat s mediánem, a medián je o několik tisíc korun nižší. Ale průměrná mzda je takový hezký ukazatel a pro laiky i daleko vypovídající než ten medián, protože většina laiků ani neví, co medián je.

Vážím si i toho, že, až snad s výjimkou Příbrami, je ve vašich okresech velmi nízká nezaměstnanost. Já jsem projel všechny vaše významné podniky, téměř všechny, dnes nebo zítra navštívím i LINET, který mně ještě zbývá do sbírky.

A mimo jiné jsem byl také v závodu Philip Morris, o kterém víte, že má nejvyšší průměrnou mzdu v republice, a sice v současné době padesát tisíc korun měsíčně. Já jsem při minulé návštěvě Středočeského kraje vyvolal skandál, když jsem konstatoval, že jsem začal kouřit ve dvaceti sedmi letech, což je ovšem pravda, protože tehdy mě komunisté vyhodili poprvé z práce, pak se jim to podařilo ještě dvakrát, a já jsem se uklidňoval po první výpovědi cigaretou, a musím říci, že už mně to vydrželo. A když jsem tedy doporučoval, aby lidé začali kouřit až ve dvaceti sedmi letech, novináři z toho udělali doporučení, že každý má začít kouřit ve dvaceti sedmi letech. Ale žijeme v mediálním světě a nelze se tomu divit.

Těším se tedy na svoji návštěvu. Vím, že jste nejenom krajem s přírůstkem obyvatel, ale také krajem nejmladším. Vím, že jste kupodivu krajem s nejvyšším podílem venkovského obyvatelstva, kde urbánní struktura zahrnuje pouze padesát dva procent obyvatel. Je to trochu překvapující na kraj tak blízko Prahy. A paní hejtmanko, jednou jsem navrhoval, aby se zrušila Praha jako kraj a Praha se stala hlavním městem Středočeského kraje. Možná, že když spojíme své síly, tak se nám to třeba i jednou podaří.

Závěrem mi dovolte, pardon zapomněl jsem ještě na dvě poznámky, omlouvám se.

Poznámka první, každý politik má svoji fixní ideu, za kterou jde, a moje fixní idea je rozšířit počet hospiců, protože důstojné umírání, a to je dáno i mým věkem, je téma, které opomíjíme, a přitom je důležité. Takže bych chtěl ocenit, že tady ve Středočeském kraji je hospic Dobrý pastýř. Chtěl bych ale také ocenit, že je tady další hospic, který se jmenuje Klíček, a chtěl bych neocenit, že tomuto Klíčku slíbila pomoc firma, která se, tuším, jmenuje Transgeia, nebo Ecogeia, nebo tak nějak. Energeia, už jsem si vzpomněl, Energeia, která slíbila, že uvede do provozu malou vodní elektrárnu, výtěžek této elektrárny věnuje tomuto hospici, a když byla elektrárna postavena, tak co se stalo? Tato firma, která není hodna úcty, z toho vycouvala, tedy spíše pokusila se vycouvat. Takže, je-li tato veřejná informace správná, myslím si, že je to určitá skvrna na pověsti Středočeského kraje.

A abych nebyl tak jednostranně euforický a nechválil vás, kudy chodím, tak je tady ještě jedna další skvrna, a tu si proberu s paní hejtmankou. Já s sebou totiž, přátelé, nosím knihu, kterou vydal Státní památkový úřad, a mezi hejtmany se této knize říká „Kladivo na hejtmany“, protože obsahuje seznam destruovaných památek, které by zasluhovaly opravu. A když mi hejtmani říkají, ale tyto památky mně nepatří, ty patří buď církvi, nebo obci, nebo nejčastěji soukromníkům, tak jim cituji Saint-Exupéryho, každý má odpovědnost za svoji růži. Máte-li, a v Benešovském okrese je například takových zchátralých zámků pět, slovy pět, máte-li ve svém kraji historické památky, které vybudovali vaši předkové, a vy je necháváte spadnout, tak bez ohledu na to, komu patří, vy máte odpovědnost za svoji růži.

A poznámka zcela poslední, opravdu už poslední. Milá paní hejtmanko, rozhodl jsem se, že Středočeský kraj bude první, na jehož tiskové konferenci v pátek brzo odpoledne oznámím své rozhodnutí o termínu parlamentních voleb. Aby strany a hnutí, které si teď plánují svoje billboardy a další formy intenzivní a přesvědčující volební kampaně, věděly, s jakým termínem mohou počítat. Pokládám to za poctivou hru, mohl bych je se zlomyslností sobě vlastní napínat až do posledního termínu, ale neudělám to, a oznámím to v pátek. Čímž, paní hejtmanko, tuto tiskovou konferenci poněkud ozvláštním.

Děkuji vám za vaši pozornost.

         

Miloš Zeman, prezident republiky, Praha, 5. dubna 2017

zpět na seznam zpráv