Založení Nadačního fondu na splácení státního dluhu

19. června 2013 , Praha

Dámy a pánové,sliby se mají plnit a mají se plnit dokonce i v politice. Jak víte, ještě před volbami jsem se zavázal, že v případě svého zvolení budu odvádět 30 % svého platu na splácení státního dluhu.

Dámy a pánové,

sliby se mají plnit a mají se plnit dokonce i v politice. Jak víte, ještě před volbami jsem se zavázal, že v případě svého zvolení budu odvádět 30 % svého platu na splácení státního dluhu. Prezidentský plat je 180 tisíc korun měsíčně, tedy 30 % je 60 tisíc. Chtěl bych Vás informovat, že první částku jsem již odeslal a kromě toho jsem podepsal trvalý platební příkaz až do března 2018.

Jak jistě víte, na jednoho obyvatele připadá zhruba 160 tisíc státního dluhu, z čehož vyplývá, že jenom můj příspěvek zbaví dluhového břemene přibližně čtyři obyvatele. Nedělám si samozřejmě iluze, že tato kapka do moře povede k drastické redukci státního dluhu, nicméně doufám, že se ke mně přidají další lidé s vysokými příjmy, podobně, jako se tomu děje v západní Evropě nebo ve Spojených státech. A nejenom to. Doufám, že tato akce vytvoří i jistý psychologický tlak na omezování nebo odstraňování plýtvavých a zbytečných rozpočtových výdajů.

Dovolte mi zde uvést alespoň dva konkrétní příklady vyplývající z návrhu rozpočtu, který pan ministr financí Miroslav Kalousek nedávno předložil vládě. V tomto návrhu se mimo jiné předpokládá zvýšení platů ústavních činitelů o 27 %, opakuji o 27 %. Což je zdůvodněno rozmrazováním takzvané platové základny těchto ústavních činitelů za poslední roky. Dále se v tomto návrhu předpokládá zvýšení, opakuji zvýšení dotací na obnovitelné zdroje o další 2 miliardy korun. Pokládám tyto i některé další návrhy za naprosto nepřijatelné a budu apelovat na Poslaneckou sněmovnu, aby je při projednávání zákona o státním rozpočtu zamítla.

Závěrem bych chtěl konstatovat, že příprava takzvaného prezidentského fondu se zpozdila díky české byrokracii a konkrétně díky jedné nejmenované soudkyni z rejstříkového soudu, která nejdříve prohlásila, cituji doslova: „Snížení státního dluhu není obecně prospěšný účel." Mimochodem, byla to tatáž soudkyně, která při projednávání protikorupčního fondu Karla Janečka prohlásila, cituji doslova: „Boj proti korupci není veřejně prospěšný účel." Provedli jsme tedy některé kosmetické úpravy v zakládací listině a jsem rád, že asi před čtrnácti dny byl učiněn zápis v rejstříkovém soudu a že tedy tento fond může začít pracovat. A protože očekávám, že ve svých dotazech se mě dnes budete ptát ne jenom na prezidentský fond, ale i na některé další věci, tak dříve, než předám slovo Jiřímu Rusnokovi, kterého jsem poprosil o pomoc při zřizování tohoto prezidentského fondu, bych Vás chtěl informovat, že v úterý v odpoledních hodinách svolám další tiskovou konferenci, kde Vás budu informovat o svých jednáních s vedoucími politickými představiteli.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Pražský hrad, 19. června 2013