Humanitární pomoc Číně: Fakta a mýty
1. března 2020
Mám velkou radost, že se podařilo v neděli 1. března 2020 leteckým speciálem odeslat do Čínské lidové republiky 5 tun humanitární pomoci v podobě zdravotnického a hygienického materiálu. Na pomoc přispěly kraje, firmy nebo třeba právě Kancelář prezidenta republiky.
Celkově jde o zhruba 9 tun materiálu, zbylý bude do Číny přepraven později. Na toto gesto humanity může být naše země hrdá. Zařadili jsme se s pomocí Číně po bok Izraele nebo Vatikánu.
Byl jsem rád, že jsem měl možnost přímo v ČLR informovat zdejší představitele o humanitární pomoci, seznámit s podrobnostmi a vyjádřit solidaritu s lidmi v Číně.
Když jde o humanitární pomoc, měly by jít stranou politické půtky. Musím smutně konstatovat, že čeští opoziční politici a s nimi spříznění novináři nemají žádné zábrany a útočí už i na akty lidskosti a solidarity. Rozehráli ohavnou hru plnou lží a polopravd.
Je proto nutné zdůraznit, že humanitární pomoc Číně byla na základě vzájemné dohody úzce koordinována s ministerstvem zahraničních věcí. Byl to právě prezident republiky Miloš Zeman, který požádal ministra Tomáše Petříčka, aby předložil vládě ke schválení vyslání leteckého speciálu.
Stejně tak bylo ministerstvo zahraničních věcí informováno o mé cestě do Číny, kterou jsem v uplynulých dnech právě kvůli humanitární pomoci absolvoval.
Co napsat závěrem? Od srdce děkuji všem, kdo se podíleli, byť třeba jen drobně, na příspěvcích a na organizaci celé humanitární akce.
Politikům a novinářům, kteří zbytečně nenávistně zaútočili, vzkazuji, aby se styděli, pokud to tedy ještě umí.
Ing. Vratislav Mynář
vedoucí Kanceláře prezidenta republiky