Humanitární pomoc Číně: Fakta a mýty

1. března 2020

Mám velkou radost, že se podařilo v neděli 1. března 2020 leteckým speciálem odeslat do Čínské lidové republiky 5 tun humanitární pomoci v podobě zdravotnického a hygienického materiálu. Na pomoc přispěly kraje, firmy nebo třeba právě Kancelář prezidenta republiky.

Celkově jde o zhruba 9 tun materiálu, zbylý bude do Číny přepraven později. Na toto gesto humanity může být naše země hrdá. Zařadili jsme se s pomocí Číně po bok Izraele nebo Vatikánu.

Byl jsem rád, že jsem měl možnost přímo v ČLR informovat zdejší představitele o humanitární pomoci, seznámit s podrobnostmi a vyjádřit solidaritu s lidmi v Číně.

Když jde o humanitární pomoc, měly by jít stranou politické půtky. Musím smutně konstatovat, že čeští opoziční politici a s nimi spříznění novináři nemají žádné zábrany a útočí už i na akty lidskosti a solidarity. Rozehráli ohavnou hru plnou lží a polopravd.

Je proto nutné zdůraznit, že humanitární pomoc Číně byla na základě vzájemné dohody úzce koordinována s ministerstvem zahraničních věcí. Byl to právě prezident republiky Miloš Zeman, který požádal ministra Tomáše Petříčka, aby předložil vládě ke schválení vyslání leteckého speciálu.

Stejně tak bylo ministerstvo zahraničních věcí informováno o mé cestě do Číny, kterou jsem v uplynulých dnech právě kvůli humanitární pomoci absolvoval.

Co napsat závěrem? Od srdce děkuji všem, kdo se podíleli, byť třeba jen drobně, na příspěvcích a na organizaci celé humanitární akce.

Politikům a novinářům, kteří zbytečně nenávistně zaútočili, vzkazuji, aby se styděli, pokud to tedy ještě umí.

Ing. Vratislav Mynář
vedoucí Kanceláře prezidenta republiky