Krátké zamyšlení: Izrael a 17. listopad

21. listopadu 2018

Letošní rok se chýlí ke svému konci. Byl bezesporu velmi zajímavý. Pan prezident podruhé zvítězil v přímé volbě, podílel se ze své ústavní pozice na vzniku nové vlády, podnikl celou řadu zahraničních cest, důležitá přitom byla nedávná návštěva Číny.

Poslední zahraniční cesta roku 2018 bude patřit velkým přátelům České republiky. Pan prezident tuto neděli odlétá do Izraele, kde absolvuje mimořádně zajímavý program. V Jeruzalémě otevře Český dům, předzvěst přesunu české ambasády z Tel Avivu. Velkou poctou bude vystoupení v izraelském parlamentu Kneset. Pan prezident bude první český politik, který zde pronese projev. Půjde o nezpochybnitelné potvrzení skvělých česko-izraelských vztahů.

Je nutné zdůraznit, že tyto vztahy by nebyly tak intenzivní bez pozitivní role pana prezidenta. Miloš Zeman je letitým přítelem Izraele, který se na něj může spolehnout v časech dobrých i zlých. Ostatně, právě z rozhodnutí pana prezidenta letos oslavil Izrael na Pražském hradě 70. výročí svého založení. Událost v pravdě historická.

Když už jsme u historie a výročí. Příští rok tomu bude 30 let, co Miloš Zeman působí v politice. Jeho vstup do veřejného dění je spojen se sametovou revolucí. Miloš Zeman byl vždy člověkem svobodomyslným, který ctí demokratické zásady a právě pevná přátelství, jako je to s Izraelem.

Je proto nepřijatelné, že právě pan prezident byl při oslavách výročí 17. listopadu terčem agresivních slovních výpadů. Tvrdé odsouzení si zaslouží vyhození slavnostní kytice prezidenta republiky se stuhami do odpadkového koše podivnými „aktivisty“, kteří zcela nedemokraticky a po totalitním způsobu diktovali, kdo smí a nesmí na Národní třídě uctít památku událostí roku 1989. Pachuť státního svátku dokreslil fakt, že zatímco státník, který přispěl k návratu svobody a demokracie byl pomlouván, letitý normalizační komunista se od „aktivistů“ dočkal potlesku.

Nechci ale své dnešní zamyšlení končit negativní zprávou. Chtěl bych proto poděkovat všem občanům, kteří aroganci na Národní třídě odsoudili jako nepřijatelnou. Uvědomme si, že 17. listopad je svátkem nás všech.

Nenechme si ho ukrást!

Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky