Prožijme rok 2019 v toleranci k druhým!

2. ledna 2019

V loňském roce jsme si připomněli celou řadu významných osmičkových výročí. I nový rok 2019 je spojen se vzpomínkou na klíčové události naší historie.

Hned v lednu si připomeneme 50. výročí sebeobětování studenta Jana Palacha, v březnu tomu bude 80 let od německé okupace ČSR, v listopadu oslavíme třicetiletí svobody a demokracie v naší zemi. Ve výčtu nesmí chybět 100. výročí založení Kanceláře prezidenta republiky.

Každé z těchto důležitých výročí není výhradním majetkem kohokoliv. Patří nám všem. A je to tak dobře. 

Právě 30. výročí listopadu 1989 je výzvou největší. Musíme si uvědomit, že sametová revoluce by nebyla úspěšná, pokud by se do ní nezapojili občané vyjadřující na náměstích svou touhu po svobodě a demokracii. Sametová revoluce nebyla laboratoří výlučnosti jedinců, ale celonárodním hnutím. 

To samozřejmě nic nemění na tom, že bychom měli s úctou vzpomenout na úlohu Václava Havla, studentů, umělců. A také Miloše Zemana, ač se někteří snaží jeho jméno z kroniky revoluce vymazat.

Stojíme před velkým úkolem oslavit výročí listopadu 1989 důstojně, bez nenávisti, se vzájemným pochopením a tolerancí k druhým, k jejich názorům. Jen tak to bude skutečný svátek.

Proto přeji nám všem v roce 2019 nejen pevné zdraví a životní štěstí, ale také schopnost se radovat a umění dívat se na svět pozitivníma očima. Snažme se dělat radost druhým, byť půjde třeba jen o drobnosti. Z malých věcí se skládá velký celek. 

Srdečně, 

Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky