Rozhovor vedoucího KPR pro Blesk

21. července 2021

Jak se v hovorech s Vámi prezident staví k tomu, že mu v březnu roku 2023 – což už je zanedlouho – vyprší mandát?

Pan prezident staví rodinný dům pro sebe, manželku, dceru a psa, případně ještě pro partnera Kačenky. A podle mého názoru strach nemá. Těší se z průběhu prací na svém bungalovu a připravuje se na to, že opustí Hrad a zámek v Lánech, těší se do bydlení se svojí pracovnou, obrovskou knihovnou, a těší se, že bude přijímat návštěvy a hlavně číst.

Kateřina Zemanová tedy bude bydlet s rodiči?

Poté, co dokončí studia v Londýně, pan prezident logicky chystá i bydlení pro ni. Pokud bude chtít využít tu možnost, bude ji mít.

A pan prezident má ten konec hozený pozitivně, jak říkáte?

Bere to tak, jak to život přináší. On hlavně z politiky neodejde. Než se stal prezidentem, byl delší dobu oficiálně mimo politiku a fungoval na chalupě na Vysočině. I tak byl pravidelně v kontaktu s politiky a novináři. Podle mě ani teď nevypne, bude to jenom takové mírné zvolnění.

Vy už víte, co budete dělat po 10 letech ve funkci kancléře?

Já se vrátím tam, odkud jsem přišel. Mám podnikání částečně na Moravě, částečně v Praze. Těším se na to, že se budu více věnovat manželce a dvěma synům.

Co je teď jádrem Vašeho podnikání?

Samozřejmě areál v Osvětimanech, který je z velké části i dobudován, pak nějaké nemovitosti tady v Praze a v Brně.

Co si odnášíte z Hradu?

Mnoho úspěchů a výsledků, ale i spoustu negativního.

To je jako když Andrej Babiš říká, že ho politika poškodila.

Ano, s tím, že já neříkám politika, já říkám novináři. Hlavně Československá televize dovede vzít jednoduchou pravdivou věc a obrátit ji v lež, která je proti mně.

Proč jste tedy na té pozici už devátým rokem, když je to samé negativum?

To byla nadsázka, pozitiva jsou. Dostal jsem se na místa, kam se běžný smrtelník nedostane, setkal se s lidmi, s nimiž se málokdo dostane do kontaktu.

Nelitujete, že si odnášíte cejch kancléře bez prověrky, kancléře, který podezřele levně koupil vilu?

Mě to mrzí, ale je to teritoriálně rozděleno. V Praze je ta nálada vůči mně negativní, vyjedete za Prahu a najednou je pozitivní, lidé za mnou chodí, říkají mi, ať pozdravuji pana prezidenta, a že to dělám i dobře. To potěší.

Neměl jste odejít, když se to zkomplikovalo s tou Vaší bezpečnostní prověrkou? Že by to bylo nejčistší?

Kdybych měl pocit, že ta prověrka na vyšší stupeň je jakkoliv nutná k výkonu mojí funkce, okamžitě bych odešel. Ale protože jsem ani jednou nezjistil, že bych ji potřeboval, tak nevidím důvod. Byla to moje chyba, nalítl jsem tehdy jednomu spolupracovníkovi, který mě natlačil do téhle záležitosti a brousil si zuby na funkci kancléře. To jsou lidské chyby a já jsem blbej, že jsem mu věřil.

Kdy jste měl nejblíž k tomu odejít?

Těch momentů bylo víc, většinou souvisely právě s mediálními útoky. V těch dobách mě podržela manželka a hlavně prezident, který řekl, pokud máš vše v pořádku, nenech se znechutit, zatni zuby a táhni.

Vy jste za rok 2020 dostal odměnu 800 tisíc korun za veliké pracovní nasazení. Ale jaké nasazení, když byl covid?

My jsme dodržovali pravidla a na Hradě skoro nikdo kvůli tomu nebyl, ale já jsem ani jeden den nepracoval z domova, neměl jsem dovolenou a byl jsem tu pořád. Z týmu, který čítá 105 lidí, tu bylo jen asi dvacet. A snažili jsme se, aby Kancelář plnila všechny povinnosti, které ze zákona má.

A které to jsou? Když se nekonaly žádné veřejné akce.

Funguje Sněmovna, připravují se zákony, návštěvy, odpovídá se na dopisy, na svodky, musí se rušit investice vzhledem k tomu, kolik peněz nám chybělo, a rozhodovat, co z těch věcí se udělá, která smlouva jde zrušit lépe, protože tam je menší sankce. Práce je na 24 hodin denně.

Pan prezident nám před lety řekl, že výši odměn si navrhujete Vy sám. Je to tak?

Já panu prezidentovi řeknu rozpětí, které lze za ten kvartál čerpat, od nuly do určité sumy, a pan prezident po nějaké diskusi řekne, jak to vidí. Viz první kvartál letošního roku, kdy mi řekl, že žádné prémie nedostanu, protože jsem šel na fotbal. I když to bylo vše dle regulí, řekl mi, že jsem se choval jako papaláš.

Cítil jste se jako papaláš?

Ne. Cítil jsem se jako letitý fanoušek Slavie a fotbalu.

Takže nechápete, proč to pan prezident viděl, jak to viděl?

Chápu, ale řekl jsem mu svůj názor, tedy názor že když se naskytla tahle možnost a já dostal pozvánku, využil jsem ji. Tam byli i lidé, kterých si novináři nevšímali, tak proč všichni řešili mě?

Protože jste veřejně činný.

A tím pádem nemůžu na fotbal?

Můžete, ale taky musíte počítat s tím, že budete pod drobnohledem.

To je v pořádku, ale proč ten František Vopička, co seděl na spodní tribuně, není personifikován a popotahován v médiích?

Protože Vás platí ze svých daní.

Jak víme, že tam nebyl člověk, který je také státní úředník?

Tak zpátky k té odměně. Vám přijde adekvátní? Protože když ji vidí někdo s průměrným příjmem, protočí se mu panenky.

Můj pohled na to je, že když si srovnám své prémie s generálním ředitelem České televize, tak moje nejsou tak vysoké.

To je ale hrozné klišé, tahat do všeho ČT. My se teď bavíme o Vás.

Není to klišé, je to normální srovnání. Ale dobře. Mě se nikdo neptá, jestli je sobota, neděle, noc, pan prezident si mě zavolá a já jdu do akce. Nejsem pánem svého času. Dovolené čerpám maximálně týden v roce a nikdy jsem si nenechal nic z té nevyčerpané dovolené proplatit. A jestli můj plat se všemi těmi riziky, tím, co práci obětuji, a s tím negativním, co si kvůli tomu občas zažívám, někomu přijde nekřesťanský, mně ne.

Vy tady v kanceláři máte fotografi i s Martinem Nejedlým a prezidentem Ruska Vladimirem Putinem. Proč?

Ta vznikla při oficiální státní návštěvě v Soči. Já jsem tehdy poprosil prezidenta Putina, aby se s námi vyfotil, a jsem rád, že chtěl.

Je Martin Nejedlý Váš nejlepší kamarád?

Spolupracujeme 15 let a za tu dobu se stal mým nejlepším kamarádem.

Čím si Vás získal?

To je o každodenní spolupráci, o společných názorech, o tom, jak se mě zastal v těžkých chvílích.

Máme mu opravdu věřit, že tady na Hradě radí a pracuje jen z dobré vůle, že z toho nečerpá nic pro sebe?

Nemá z toho vůbec nic. Občas tady použije kancelář, když ho prezident potřebuje, poradí mu.

Jak často tady je do týdne?

To nehlídám.

No ale určitě to víte.

Dva dny v týdnu, dvě odpoledne v týdnu, fakt nevím.

Na Hradě jste měli zprávu o útoku ve Vrběticích už deset dní před zveřejněním informací. Podle europoslance Alexandra Vondry jste ji dokonce Vy a pan Nejedlý jeho slovy „sušili“, aby se včas nedostala k prezidentovi. Tak proč jste to dělali?

Já nevím, kde tyhle informace pan Vondra bere. Máme na Hradě nastaven systém, jak pracovat s informacemi v jakémkoli stupni utajení, který pravidelně kontroluje NBÚ, a nikdy neshledal žádný problém. Nakládání s informacemi takového charakteru se řídí přísně podle zákona a podle zákona bylo samozřejmě postupováno. Prezident republiky se vše dozvěděl včas.

Šokoval Vás obsah toho, co se mělo ve Vrbětcích odehrát?

Určitě ano, ale také jsem si říkal, proč někdo přijde s fotografií dvou agentů průmyslovou kamerou tolik let poté? Já jsem se trošku vyptával, kde je úložiště, ze kterého to někdo teď vytáhl. Bylo mi odpovězeno, že to by ani nebylo možné, že tu fotografii měl někdo celou tu dobu v šuplíku.

Nekladete si spíš otázku, proč GRU měla potřebu takovéhle operace provádět na českém území?

Samozřejmě kladu a souhlasím s panem prezidentem, že se to musí co nejlépe a co nejdřív vyšetřit. A jestli to je tak, jak se veřejně deklaruje, je to zásah do integrity našeho státu a něco pro mě nepředstavitelného. Dle mého názoru by v naší zemi neměli být agenti žádné země. Ruska, USA, Británie, Izraele, prostě ničí.

A proč máte fotku Putina v kanceláři?

Kdybych se setkal s Donaldem Trumpem, tak mám fotku s Donaldem Trumpem. Putin je prezident jedné ze světových mocností. Jednou budu rád, když tu fotku ukážu svým synům.

Není to potvrzení toho, co se říká? Že kampaň Miloše Zemana dotovaly ruské peníze, že Martin Nejedlý má kapitál z toho, že přibližuje Česko východu, a podobně?

To je strašná hloupost. Prezident jenom podporuje diplomacii, která otevírá nové podnikatelské možnosti. Když jsme letěli na státní návštěvu do Francie, letělo nás i s podnikateli 20. Když jsme letěli do Ruska či do Číny, vždy letěla tři letadla. Tohle je důkaz toho, kde chtějí podnikatelé fungovat, kde chtějí, aby jim prezident otevíral dveře.

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, Blesk, 21. července 2021