Strategická volba

27. září 2017

Prezident Miloš Zeman se zasloužil o šťastné otevírání naší země vůči Izraeli

Prezident Miloš Zeman obdržel v minulém týdnu cenu Bojovník za pravdu. Stalo se to v New Yorku, na velikém galavečeru za účasti vedoucích osobností americké židovské komunity. Je to cena, která "se zavádí" – letos to byl teprve čtvrtý ročník. První laureáti jsou tedy pro prestiž takové ceny rozhodující. Prvním laureátem byl nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel, mezi dalšími laureáty je předseda Knesetu Yuli Edelstein, francouzský filozof Bernard Henry Lévy a britský ministr Michael Gove. Letos tedy Miloš Zeman.

Myslím, že je dobré přiblížit čtenáři Lidových novin kontext této významné události. Po mimořádném přijetí na kongresu AIPAC v roce 2016 je to již druhé významné ocenění prezidenta republiky americkou židovskou komunitou a je to výslovně za neochvějnou podporu České republiky a přátelský postoj naší země vůči Izraeli. Ten pro zřizovatele ceny Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation zosobňuje právě Miloš Zeman.

Česká republika v současnosti nepřináší do světové diskuse žádné velké téma – pamětníci si mohou říct možná naštěstí! Jiní zase želí dob prezidenta Václava Havla, kdy se na chvíli zdálo, že politická morálka je českým vynálezem.

Podpora Izraele je šťastnou volbou. Především přirozeně odpovídá názorům stále více českých občanů, kteří právem v Izraeli vidí malou hrdinskou zemi, která je schopna efektivně a statečně bránit svoje přesvědčení a hodnoty tváří v tvář nepřátelům na život a na smrt. To je přeci velké morální téma a mnoho Čechů by se ho určitě umělo zhostit podobně.
Dále je Izrael čím dál zřetelněji jednou z vedoucích technologických světových velmocí. Pro Českou republiku je výhodné a velmi zajímavé s Izraelem spolupracovat ve všech oborech vědy, hospodářství a jejich vzájemného prolínání. Zkušenost nás naučila, že kvalita naší státní administrativy a vlády se dá vlastně i trochu poměřovat jejich schopností předkládat návrhy ke spolupráci a hlavně je pak realizovat. Izrael je k nám přátelský a stále více otevřený, obchodní výměna v posledních letech roste o neuvěřitelné desítky procent ročně. K tomuto utěšenému stavu přispívá na obou stranách řada firem, ale i osobností. Ty nejodhodlanější sdružují velmi aktivní a komplexně působící obchodní komory v Tel Avivu a v Praze. Společné vědecké a hospodářské mise v nejrůznějších oborech lékařství, ekologie, informačních technologií i základního výzkumu jsou v bilaterálních vztazích České republiky v porovnání s jinými zeměmi – a to dokonce i členy Evropské unie – úplnou raritou. Třetím argumentem jsou Spojené státy samé. Podobně i tam patří podpora Izraele mezi ctnosti a je konstantou americké zahraniční politiky. Česká republika tedy získává ve vlivných amerických kruzích cenné body.

Tohle všechno náš prezident ví. V souladu s politikou vlády je jedním z pilířů, které z obyčejného bilaterálního vztahu vytváří strategickou volbu. Jeho vztah k Izraeli je opravdový, osobní, ale i pragmatický. Při příležitosti udělení ceny Bojovník za pravdu je třeba mu blahopřát a poděkovat.

Česká zahraniční politika stále jen složitě hledá svoji svobodnou definici. Naši angažovanost v západních strukturách, se kterými nás pojí hodnoty, ale ne vždy stoprocentně společné zájmy, je podle některých názorů třeba doplnit o jiné relace, což budí až děsivé kontroverze. Z hospodářských, ale i politických důvodů. Jsme rádi, že v případě Izraele je tato aktivita nedvojsmyslně a otevřeně přijímaná.

Pavel Smutný, Lidové noviny, 27. září 2017