Zeman podepsal Klausem zavržený euroval

4. dubna 2013

Pražský hrad včera zažil symbolickou změnu: prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso vztyčili na prvním nádvoří vlajku Unie. Pak Zeman podepsal tzv. euroval, dodatek Lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu na pomoc zemím eurozóny zasaženým krizí.
Zeman uvítal Barrosa u brány Gigantů, jíž se vstupuje na Hrad z Hradčanského náměstí. Při ceremoniálu byla nejprve na stožár vztyčena česká vlajka. Aktu, při němž zazněla státní hymna, se zhostil pouze Zeman. Symbolicky přidržel vlajku, kterou vytáhli na stožár příslušníci Hradní stráže. Česká vlajka byla umístěna na čestné místo, při pohledu od brány Gigantů na levý stožár.

Skandovali hanba

Vztyčení vlajky EU se už zúčastnil i Barroso. Tuto část ceremoniálu doprovodila hymna EU – Óda na radost. Na fakt, že se po devíti letech od vstupu ČR do Unie objevila na Hradě evropská vlajka, reagovali odpůrci tohoto kroku na Hradčanském náměstí hlasitým protestem – pískali a skandovali například "Hanba!".

Podle Zemana je ale běžné, že i v prezidentském sídle je vlajka EU vztyčována. "Pokud vím, není v Buckinghamském paláci, ale já nejsem anglická královna," podotkl prezident, podle nějž se ČR aktem přihlásila do hlavního integračního proudu. To, co se stalo, stalo se sice poněkud opožděně, ale díkybohu se to stalo. A je to symbol našeho přihlášení k hlavnímu proudu evropské integrace," řekl Zeman.

Sebe a Barrosa označil za eurofederalisty. "Vysoce jsem ocenil nedávný projev pana předsedy Barrosa, kde se vyslovil pro budoucnost EU jako evropskou federaci. Oba dva patříme do toho, co můžete nazvat hlavním nebo tvrdým jádrem EU," pronesl Zeman. "Vždy jsem zastával názor, že EU potřebuje společnou zahraniční, obrannou a fiskální politiku včetně postupné harmonizace daňové soustavy," zopakoval prezident. Barrosa se pak žertem zeptal, zda nepřestěhuje sídlo EK do Prahy. Barroso odpověděl, že by to bylo velmi složité, a podotkl, že Praha už je sídlem centrály evropského navigačního systému Galileo.

Prezident si i přes optimistický tón neodpustil výhrady k EU – nelíbí se mu třeba povinné úsporné žárovky. Postěžoval si, že jednu instaloval na své chalupě na Vysočině a od té doby tam má "světlo jako v márnici".

Akt proběhl bez Schwarzenberga

Vlajkovému ceremoniálu byli přítomni český eurokomisař Štefan Füle, hradní kancléř Vratislav Mynář a nový šéf prezidentského zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Ostatní čeští politici pozvánku na Hrad neobdrželi. Slavnostní akce se tak nezúčastnil ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), na jehož sídle, Černínském paláci, je už vlajka EU tradicí. "Je na panu prezidentovi, koho si při takové příležitosti pozve. U nás to pojímáme trošku volně a ministr z toho byl vyloučen," komentoval rozhodnutí Hradu pro Právo Schwarzenberg. "Ale nemrzí mě to, já jsem zvyklý. Bůh ví, jak to teď chodí na Hradě," poznamenal.

Po vztyčení vlajek Zeman podepsal na Hradě za Barrosovy účasti euroval. Prezident připomněl, že ČR byla poslední z členských zemí EU, která dokument neratifikovala. Klaus euroval odmítal podepsat, označil ho za "zrůdnou a absurdní věc". Záchranný fond včetně povinnosti do něj přispívat se bude ČR týkat až v okamžiku, kdy přijme euro. Zeman doufá, že až k tomu dojde, nebudou eurozónu trápit krize podobné té kyperské nebo řecké.

Investice, čerpání evropských fondů

Barroso podpis eurovalu ocenil, EU podle něj potřebuje stabilitu a spolupráci. Uvedl, že bez důvěry nebudou investice, bez nich dopravní trasy ani práce. Právě o stavbě transevropských dopravních a energetických sítí prezident a šéf EK jednali. Zeman je zastáncem investic v těchto oblastech, prosazuje mj. kanál Dunaj – Odra – Labe. Tématem byly i evropské fondy. Podle Barrosa je ČR v přepočtu na obyvatele největším příjemcem financí z Bruselu. O fondech a zejména nutnosti zlepšit v jejich čerpání se mluvilo i na následné schůzce Barrosa s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten přiznal "jisté potíže" ČR kolem fondů. Barroso upozornil, že evropské strukturální fondy mají pro růst ČR zásadní význam.

Nečas: Vlajka nemění českou politiku

Zemana za vyvěšení vlajky EU a podpis eurovalu hned pochválila ČSSD. "Posílí to naši pozici v rámci EU a pomůže směřovat postoje ČR od nedávné politiky izolace a nespolupráce k realistické a sebevědomé obhajobě národních zájmů na půdě Evropy," uvedl šéf Bohuslav Sobotka. "Věřím, že po volbách do Sněmovny se k této nové evropské politice připojí konečně i česká vláda," dodal. Nečas poté vzkázal: "To, zda vlaje ta nebo ona vlajka, neznamená nějakou změnu české politiky."

Jiří Ovčáček, Právo, 4. dubna 2013