Časté dotazy k výstavě Českých korunovačních klenotů

18. ledna 2023

Kolik stojí vstupné?
Vstup na výstavu Českých korunovačních klenotů je zcela zdarma.

Jak dlouho obvykle trvá vystát frontu?
Přibližně 2-3 hodiny.

Kudy přijít? 
Nejvhodnější trasa: stanice metra A (Malostranská), odtud Starými zámeckými schody či ulicí Na Opyši až zcela nahoru. Zde následuje vstup do Jižních zahrad, kde začíná fronta - ta následně vede Býčími schody na III. nádvoří Pražského hradu a vede dále až ke katedrále. 

Je ve frontě občerstvení?
V Jižních zahradách je podáván čaj, a to zdarma. Dále je možné se občerstvit v komerčních provozech v areálu Pražského hradu.

Je k dispozici WC? 
Ano, v trase fronty na třech místech. V Tereziánském křídle, Starém královském paláci a u Katedrály sv. Víta. Ve dnech vystavení ČKK jsou toalety zdarma.

Mohu klenoty fotit?
Ano, ovšem bez blesku.

Je prohlídka časově omezená?
Vzhledem k velkému zájmu žádáme návštěvníky, aby prohlídce věnovali přiměřený čas.

Kolik lidí denně si klenoty prohlédne?
První návštěvní den vidělo klenoty 4196 návštěvníků.

Mají vozíčkáři přednostní vstup? 
Ano, hlásit se mohou u hlavního vstupu do Katedrály sv. Víta. Upozorňujeme, že doprovod může být pouze jedna osoba. Vstup vozíčkáře je možný pouze po předložení platného průkazu ZTP či ZTP/P.

Mohu s sebou vzít kočárek?
Vjezd s dětským kočárkem není povolen. Je možné jej odložit na místě, které určí pořadatelská služba, a to na vlastní riziko.

Co vše je k vidění?
Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko, Korunovační kříž a meč sv. Václava jsou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně, navržené architektem Gočárem. Součástí je mimořádné vystavení relikvie (lebky) sv. Václava ve Svatováclavské kapli katedrály a vitrína s textilními součástmi souboru korunovačních klenotů – královským pláštěm s hermelínovým límcem. 

Mohu přijít jinudy a napojit se do fronty například na III. nádvoří?
Všechny vstupy do areálu Pražského hradu jsou v provozu, ale trasa fronty je přesně vytyčena koridory, které dozoruje pořadatelská služba.

Kde je možné zaparkovat?
Veřejné parkoviště se v areálu Pražského hradu, ani v blízkém okolí nenachází. Doporučujeme využívat služeb MHD.

Může se stát, že na některé návštěvníky se odpoledne nedostane během stání ve frontě?
Není možné to zcela vyloučit. Snažíme se ale, aby k tomu nedošlo. Dle aktuální kapacity proto v určitý čas již neumožňujeme napojení se do fronty v Jižních zahradách, neboť na takto příchozího zájemce by se patrně nedostalo. Zároveň se ale snažíme, aby se na každého návštěvníka ve frontě dostalo, a to i za cenu mírného prodloužení otevírací doby.

Mají přednostní vstup držitelé karet ZTP/P?
Nikoli.

Je k dispozici rezervační systém?
Nikoli.

Kancelář prezidenta republiky