Emír státu Katar přijal pozvání prezidenta republiky

5. května 2022

Emír státu Katar, šejch Tamím bin Hamad Al-Thání, přijal pozvání prezidenta republiky Miloše Zemana k oficiální návštěvě České republiky. Oznámil to v osobním dopise adresovaném prezidentu republiky. 

V době zhoršující se situace v energetickém sektoru se jedná o povzbudivou zprávu, která může napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu. Jednání s Katarem je dle názoru KPR logickou volbou vzhledem k tomu, že tento stát disponuje dostatečným množstvím této komodity. V intenzivním jednání s touto zemí jsou i jiné evropské státy včetně Německa, Rakouska a Velké Británie, KPR proto veškeré kroky činí rozhodně a bezodkladně. A jak se ukazuje, tak i úspěšně. 

Přijetí pozvání lze považovat za úspěch, kterého by se Česká republika měla snažit naplno využít jak na úrovni diplomatické, tak obchodní. Důležitým faktorem, jenž k tomuto úspěchu přispěl, bylo osobní předání pozvání prezidenta republiky na půdě Kataru a s tím spojená jednání. O to se na konci letošního března postaral vedoucí KPR Vratislav Mynář. 

Kancelář prezidenta republiky v současné chvíli připravuje návštěvu šejcha Tamíma bin Hamada Al-Tháního, včetně setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Návštěva by se měla uskutečnit v době českého předsednictví v Radě Evropské unie, tj. ve druhé polovině letošního roku.
  

Kancelář prezidenta republiky