Plán úspory energií ušetří přes 7 milionů korun

15. září 2022

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky vydal pokyn k razantní a dlouhodobé snaze o maximální úsporu energií během nadcházejícího zimního období, a to jak na Pražském hradě, tak v Zámku Lány. „Přijatá opatření pomohou na výdajích za energie uspořit minimálně přes 7 milionů korun. Budou se týkat jak KPR, tak i Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Mnoho opatření je zavedeno již od počátku válečného konfliktu na Ukrajině. V reakci na aktuální vývoj nicméně plánujeme a zvažujeme několik dalších ještě zásadnějších opatření. Bez omezení bude pouze provoz základních bezpečnostních prvků a technologií v archivech a depozitářích,“ vysvětluje vedoucí KPR Ing. Vratislav Mynář.

Vydaná opatření jsou následující:
• Teplota v kancelářích bude snížena o 1 až 2 stupně, tedy na 20 stupňů (úspora 1,3 mil.).
• Někteří zaměstnanci budou přestěhováni do menších kanceláří. Bude vydán zákaz používání přímotopů.
• V plánu je snížení teploty ohřívané užitkové vody.
• Důsledné šetření energií na osvětlení - vyřazení z provozu světel na chodbách, venkovních komunikací, dekorativní osvětlení a podobně.
• Slavnostní venkovní osvětlení Pražského hradu a Katedrály sv. Víta, které je dominantou Prahy, se v současné době vypíná vždy o půlnoci. Dojde ke zkrácení této doby, nově by se mohlo zhasínat již ve 22 hodin.
• Odstavení části skleníků v Lumbeho zahradě (úspora 1,5 mil.).

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky