Drobečková navigace


Prezident republiky kondoloval francouzskému prezidentovi

15. července 2016

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v pátek dne 15. července 2016 kondolenční telegram Françoisi Hollandovi, prezidentovi Francouzské republiky, v reakci na teroristický útok v Nice.


Vážený pane prezidente,

s hlubokým zármutkem a mimořádným rozhořčením jsem přijal smutnou zprávu o dalším masovém teroristickém útoku, kterým byli postiženi občané oslavující státní svátek Francouzské republiky a zrod moderní demokracie na evropském kontinentu. Jsem zhrozen takřka stovkou nevinných obětí a nespočtem zraněných.

Jsem šokován odporným činem, který byl proveden s chladnou vypočítavostí a zopakováním scénáře atentátu nákladním vozidlem v tuniské Ghribě, tentokrát v klidném letovisku Nice. To vše zbaběle v noci tak významného dne pro všechny Francouze, skutečné Evropany a demokraty na světě, jakým je 14. červenec. Den, který otevřel světu cestu ke splnění tužby po svobodě, rovnosti a bratrství. Bohužel tento další neospravedlnitelný zločin potvrzuje, že se západní demokracie nacházejí v období, kdy se musí opět semknout a nesmlouvavě a tvrdě hájit hodnoty, na kterých byly vybudovány.

Chtěl bych Vás a Vaším prostřednictvím všechny občany Francouzské republiky znovu ujistit o tom, že Česko je připraveno jít společně touto obtížnou a strastiplnou cestou bok po boku s Francií a dalšími spojenci. Opětovně potvrzuji, že podpora boje proti terorismu je jednou z mých priorit, o kterých jsem připraven s Vámi v Praze hovořit.

Dovolte mi, vážený pane prezidente a drahý příteli, abych jménem svým i jménem občanů České republiky vyjádřil Vám, rodinám obětí i francouzskému lidu hlubokou soustrast. Zraněným pak přeji rychlý návrat do aktivního života. Věřte, prosím, že v této pro Francii a Evropu tak těžké chvíli jsme myšlenkami s Vámi.

S úctou


Miloš Zeman
prezident České republiky

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

zpět na seznam zpráv