Prezident republiky se setkal s polským prezidentem

27. dubna 2022

Prezident republiky Miloš Zeman se ve středu dne 27. dubna 2022 na Pražském hradě setkal s prezidentem Polské republiky Andrzejem Dudou.

Na společné tiskové konferenci s polským prezidentem prezident republiky uvedl:

Vážený pane prezidente, milý Andrzeji, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že mám možnost opět se setkat se svým dobrým přítelem Andrzejem Dudou.

Chtěl bych vyjádřit naprosto jednoznačnou podporu České republiky postojům Polska v ukrajinské krizi. Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí. Nyní vidíme, že právě Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině. Chtěl bych rovněž vyjádřit Polsku plnou podporu v problematice dodávek ruského plynu do Polska, protože Rusové zastavením těchto dodávek porušili existující smlouvy jak z hlediska termínu, tak z hlediska formy placení.

Naše bilaterární vztahy jsou skvělé a myslím si, že až překonáme společným úsilím tuto krizi, která zahrnuje i společnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, tak si oddechneme a budeme říkat, že svět je jiný, než byl před touto válkou, ale chci věřit, že bude lepší, protože dokážeme společným úsilím, aby agrese nebyla úspěšná.

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky