Prezident republiky zaslal dopis starostovi Hirošimy

6. srpna 2020

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal dopis starostovi města Hirošima Kazumi Macuimu.

Vážený pane starosto,

dne 6. srpna 2020 si celý svět připomene hrůznou událost, která před 75 lety v Hirošimě předčasně ukončila statisíce nevinných životů. Událost, na kterou nelze zapomenout. Událost, která změnila svět. Pondělí 6. srpna 1945 byl den jako každý jiný. Skončil však tragicky a navždy se zapsal do světových dějin.

Dovolte mi, abych jménem lidu České republiky i jménem svým vyjádřil svou hlubokou soustrast nad ztrátou životů tolika nevinných lidí a i po mnoha letech připomenul událost, která by měla být odstrašujícím příkladem nejen pro nás, ale i pro všechny budoucí generace.

Slova však nemohou vyjádřit utrpení, které museli prožít lidé v tento den, ani smutek, který do dnešního dne zůstává uvnitř pozůstalých a uvnitř nás všech. Je na nás, abychom se z této a podobných událostí poučili a zamysleli se nad budoucností - společnou budoucností celého lidstva a uvědomili si význam a hodnotu lidského života. Přál bych si, abychom žili ve světě bez válek a jaderných zbraní. Bohužel dnešní svět je jiný.

Nesmíme dopustit, aby se události 6. srpna 1945 opakovaly. Je naším společným úkolem a odpovědností předcházet podobným činům. Jsem přesvědčen, že klíčem k udržení míru je dialog a mezinárodní spolupráce. Jednejme proto tak, aby se jaderné zbraně nedostaly do rukou nekontrolovatelných hráčů, aby naši potomci mohli žít v míru a blahobytu.

Vážený pane starosto, velmi si vážím Vaší iniciativy a každoroční připomínky této tragické události. Mrzí mne, že se nemohu této pietní akce osobně zúčastnit, vězte však, že si 6. srpna vzpomenu na nevinné duše zemřelých dětí, žen a mužů, kteří se toho osudného dne stali obětí mocenských bojů, a budu věřit, že je to naposled, co jaderná síla zabíjela.

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky