Drobečková navigace


Prezident republiky zaslal dopis Thomasi Bachovi

1. července 2016

Prezident republiky Miloš Zeman zaslat otevřený dopis prezidentovi Mezinárodního olympijského svazu (IOC) panu Thomasi Bachovi.


Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás jako prezident České republiky a prostřednictvím Českého olympijského výboru také jako hrdý člen IOC, abych Vás informoval o  situaci české atletky Martiny Sáblíkového a jejího statusu pro Olympijské hry v Riu 2016.

Ve věku dvaceti devíti let je Martina Sáblíková již považována za českou sportovní legendu a národní idol. Získala pět olympijských medailí (z toho tři zlaté), šestnáctkrát se stala světovou šampionkou a drží světový rekord v rychlobruslení.  Ve věku dvaceti jedna let začala profesionální kariéru také v silniční cyklistice. Třináctkrát se jí podařilo dosáhnout na titul české mistryně v silniční cyklistice a čtyřikrát se zúčastnila světového šampionátu, kde skončila jednou na devátém, dvakrát na dvanáctém a jednou na dvacátém osmém místě.

Podle Olympijské charty jsou za uplatnění pravidel kvalifikace na Olympijské hry zodpovědné národní sportovní federace v jednotlivých zemích. Martina se spolu s celou Českou republikou, která bedlivě sleduje její úspěchy, spoléhala na informace o kvalifikačním systému pro Rio 2016 z února 2014. Martina plánovala, že se na Rio 2016 kvalifikuje na světovém šampionátu v Richmondu. Závodit alespoň jednou na letních olympijských hrách bylo Martininým celoživotním snem. S ohledem na pravidla kvalifikace, která prezentovala Česká cyklistická federace, se proto v roce 2015 zúčastnila Světového šampionátu v silniční cyklistice v Richmondu, kde 22. září skončila v ženské časovce v celkovém pořadí dvanáctá (devátá v zúžených výsledcích pro olympijskou kvalifikaci). Na základě tohoto výsledku ji Česká cyklistická federace ujistila, že splnila kvótu pro ženskou časovku na Olympijských hrách 2016. Od 1. června 2016 víme, že tato informace byla nepravdivá. Administrativní chyba nebo lidský faktor způsobily, že představitelé České cyklistické federace uvedli Martinu a celou naši zemi v omyl. Chyba spočívala ve vynechání prvního požadavku pro kvalifikaci do olympijské časovky. Účast v tomto závodě byla nutnou podmínkou pro kvalifikaci k ženskému hromadnému startu v Riu 2016, a teprve po  splnění této podmínky mohla atletka závodit v časovce. Česká cyklistická federace, Český olympijský výbor a Martina se dozvěděly o tom, že se Česká republika nekvalifikovala pro ženskou časovku v Riu 2016, z webových stránek Mezinárodní cyklistické Unie (UCI) 1. června 2016.

Po 253 dnů byla Martina Sáblíková ujišťována, že může závodit v Riu 2016. Od 1. června 2016 však ví, že se Česká republika ve skutečnosti nekvalifikovala do závodů v ženské silniční cyklistice.

Český olympijský výbor, včetně jeho prezidenta Jiřího Kejvala, se snažil vyřešit tuto situaci, dosud však bez úspěchu. Zdá se, že UCI trvá na svém kvalifikačním systému. V úterý 28. června 2016 informovala UCI, že se uvolnilo jedno místo v ženské časovce v Riu 2016, nicméně Česká republika není oprávněná k tomu, aby toto místo zaplnila.

Jsem si jist, že kdyby Martina dostala správné informace o kvalifikačním systému, úspěšně by se kvalifikovala do hromadného startu a stala by se jednou z hvězd olympijských her v Riu de Janeiro.

Vážený pane Bachu, vzhledem k okolnostem věřím, že Vy, jako prezident IOC, jste v tuto chvíli jedinou osobou, která může Martině Sáblíkové přiznat start v časovce v Riu 2016. Bude to vnímáno jako výraz pravé olympijské fair-play a jako dobrý skutek vůči atletce, která byla poškozena úřednickým šimlem.

Martina Sáblíková je výjimečnou osobností a prototypem olympijského atleta. Mohla by se stát teprve třicátým pátým atletem v historii, který závodil jak na letních, tak na zimních olympijských hrách. Prokázala, že patří ke sportovním legendám v rychlobruslení i v silniční cyklistice, neboť se v časovce řadí mezi deset nejlepších žen na světě.

Proto Vás co nejzdvořileji žádám o pomoc, aby se Martina Sáblíková mohla zúčastnit Letních olympijských her 2016 v Riu de Janeiro.

S úctou

Miloš Zeman

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

zpět na seznam zpráv