Prezident republiky zaslal dopis Zdeňku Hřibovi

22. února 2021

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal dopis primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi.

Vážený pane primátore,

reaguji na Váš otevřený dopis, který jste mi adresoval a ve kterém jste upozorňoval na údajný plán kácení stromů v Jelením příkopu Pražského hradu.

Informace o tom, že se mají v Jelením příkopu kácet stromy, je naprosto nepravdivá. Na místě, kde má stát Vámi zmiňovaný jeřáb, se ani žádný strom nikdy nenacházel, což jsme včera (17. února 2021, pozn.) mimo jiné ukázali i televiznímu štábu České televize. Z nějakého důvodu ale veřejnoprávní televize tuto reportáž nakonec neodvysílala, neboť Vás tohoto trapného momentu zřejmě chtěla ušetřit.

Ano, v Jelením příkopu skutečně ve výhledu několika měsíců bude postaven jeřáb, který bude dopravovat stavební materiál na opravu Mockerových domů. Žádné kácení zeleně není v souvislosti s touto rekonstrukcí plánováno.

Jak jistě víte, případnému kácení stromů musí předcházet konkrétní úřední kroky - důkazem toho, že nikdo neplánoval ani neplánuje kácení, je i to, že na příslušný úřad nebyla podána žádná žádost o jeho povolení, a tudíž jsem nucen konstatovat, že Vaši poradci se zmýlili. Mimochodem, od mediálních poradců, za které z rozpočtu hlavního města Prahy utrácíte půl milionu korun měsíčně a vytváříte tím nový český rekord, bych čekal lepší výkon. Prostředky, které vydáváte na své zviditelňování, by v ročním úhrnu stačily na vysázení 12 tisíc stromů na ploše o rozloze dvou hektarů.

Další dezinformace, které opakovaně šíříte, jsou obsaženy ve Vaší kritice údajně zbytečného uzavření Jeleního příkopu. Horní část byla uzavřena dva roky z důvodu prací, které zde provádí firma Pražské vodovody a kanalizace, a.s., což je magistrátní podnik. Magistrát hlavního města Prahy vedete Vy, nikoliv Kancelář prezidenta republiky. Dolní část příkopu slouží pro nutnou dopravu materiálu na opravu parkánových hradeb. Jak jsme ukázali i veřejnosti, která měla možnost Jelení příkop navštívit v rámci Dnů otevřených dveří. Přítomní návštěvníci si mohli všimnout i toho, že materiál na opravu historických hradeb byl do svahu vynášen po speciální kolejnici právě proto, aby nebylo nutné pokácet ani jediný strom.

Všem, kteří se na této opravě podíleli, za to patří velké poděkování, namísto Vaší neuvážené, nepodložené a zcestné kritiky.

Přál bych si, Vážený pane primátore, abyste se věnoval více řešení problémů, za něž jste odpovědný. Zároveň si Vás dovoluji požádat, abyste se stejnou rychlostí, jako jste zveřejnil dopis adresovaný mně, publikoval i tento můj dopis adresovaný Vám. Zároveň abyste se veřejně omluvil. Nikoli mně, ale především našim zahradníkům, památkářům a architektům, kteří již po generace pečlivě udržují Jelení příkop ve stavu, v jakém nám jej zanechali naši předkové.

S úctou

Miloš Zeman

Dopis primátora hl. m. Prahy prezidentu republiky naleznete zde.

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky